Шкільні вчителі перестали бути авторитетом для дітей

Однією з основних проблем сучасної російської школи є те, що вчителі не користуються авторитетом у учнів. І, отже, не можуть виконувати одну зі своїх професійних обов'язків: виховувати підростаюче покоління. Може бути, пора звернутися до досвіду дореволюційних гімназій і ввести в школах посаду класного наставника? Однією з основних проблем сучасної російської школи є те, що вчителі не користуються авторитетом у учнів

Фото: AP

Кілька років тому мені довелося працювати мобільним лектором в школах Москви і Підмосков'я. Виглядало це так - я з набором симпатичних звіряток (живих, природно) приїжджав до школи, розташовувався з ними в актовому залі і після цього кожен урок до мене вчителі приводили дітей (зазвичай в кількості 2-3 класів за раз). Я розповідав діткам про тварин і найбезпечніших з них давав погладити і потримати в руках. Зазвичай все - і діти, і звірі - в результаті залишалися задоволеними.

Зі своїми лекціями я побував у багатьох школах Москви і області, як приватних, так і державних. І якщо щодо перших з приводу поведінки дітей я нічого поганого сказати не можу, там все, і викладачі, і діти дуже ввічливі і виховані, то ось у друге з цим пунктом просто біда. Мало не в кожній третій московській школі я спостерігав одну і ту ж картину, яка, якщо чесно, мене дуже розчарувало.

Уявіть собі зміну в звичайній середній школі: малеча носиться туди-сюди з радісним вереском, а старшокласники стоять в коридорі і спілкуються. Начебто нічого кримінального в цьому немає, крім одного - спілкуються ці дітлахи виключно за допомогою нецензурних слів і виразів. Нормативним в їхній мові в кращому випадку буде лише кожне десяте слово (та й то, як правило це привід, частка або союз). Причому не можна сказати, що роблять вони це тихо - їх радісні репліки, що складаються в основному з трибуквених, пятібуквенних і інших матюків, розносяться по всьому коридору.

Читайте також: Студентство відстояло право матюкатися

Вас це обурює? Розумію. Але мене більше обурює інше: в тому ж холі стоять вчителі, в тому числі і ті, хто чергують по поверху. І що, ви думаєте, вони роблять? Правильно - нічого, навіть зауважень матюкальників не висловлюють. Хоча ні, я не маю рації, дещо вони все-таки роблять, а саме - вид, що нічого не відбувається. Дивно, але у всіх випадках розперезалися учнів доводилося зупиняти мені (і, що найцікавіше, виходило - напевно, вони думали, що з людиною, який тільки що на їхніх очах тримав в руках кобру або крокодила, краще не зв'язуватися).

Виходячи з цих спостережень, я зробив один сумний висновок - в нашій країні ненормативна лексика давно вже стала нормативної. А як же інакше, адже якщо вчителі - люди, які, власне кажучи, і дають дітям зрозуміти, що є в цьому житті нормою, а що - відхиленням від такої, не діють в той момент, коли потрібно діяти. В результаті учні засвоюють один дуже важливий для них урок: раз учитель "мовчить", то матюкатися - це нормально.

Втім, справа не тільки в нецензурній лайці. Теж саме можна сказати і про інші випадки "невтручання" вчителів до деяких ненормальні ситуації, що виникають в школі. Тому нормою давно вже стала бійка, куріння, розпивання алкогольних напоїв та інші "принади" сучасного шкільного дозвілля. Правда, в школах, учні, за моїми спостереженнями, поки все-таки соромляться робити все це на очах вчителів. Однак уже на шкільному дворі їх "боязкість" кудись пропадає, оскільки проходять повз них викладачі, як зазвичай, роблять вигляд, що нічого не відбувається.

Однак мій приятель, з яким ми колись разом викладали в одній з московських спецшкіл, після того, як я з обуренням розповів йому цю історію, раптом несподівано ... заступився за вчителів, сказавши при цьому приблизно наступне: "Я розумію твій праведний гнів, проте не поспішай засудити їх. Краще подумай, а що вчителі, власне кажучи, можуть зробити в цій ситуації? Ну підійдуть вони, зроблять зауваження, а далі-то що? в кращому випадку учні просто замовкнуть на час. а в гіршому - висловлять, куди саме цьому вчителю потрібно негайно відпр витися. А кому приємно таке вислуховувати? І що робити педагогу після того, як його публічно образили?

Я, та й ти теж, швидше за все, просто б гарненько наподдает цього матюкальників, причому на очах у всієї компанії, як це товариш Макаренко свого часу робив. Але ж ти сам розумієш, у нас школа-то була незвичайна, не тільки діти, а й батьки були особливі, вони б за подібні методи виховання нам ще й спасибі сказали б. А уяви собі звичайну школу - так там батьки, як дізнаються, про те, що їх дітей силовими методами виховують, всіх, починаючи з директора, по судах затягають.

Крім того, адже це у нас більшість вчителів - молоді чоловіки на кшталт тебе і мене. А в типовому випадку хто в школі в основному працює? Дами сильно бальзаківського віку. І як же вони зможуть діяти так, як ми?

І знаєш, адже інші дії-то вже не приносять користі. Похід до директора або виклик до школи батьків сучасних діточок мало вражає, особливо якщо врахувати, що раз вони вільно в школі матюкаються, то і батьки явно висловлюються в їх присутності на такому ж мовою. Виключити зі школи їх теж не можуть, у нас Закон про обов'язкове загальну освіту-то ніхто не відміняв. Можуть лише перевести в інший навчальний заклад: виправно-трудове, якщо вважатимуть хуліганами, або корекційна, якщо вирішать, якщо у них проблеми з психікою. Але ж це робиться через поліцію або через медиків, а з ними директори шкіл зв'язуватися ой як не люблять - адже погана слава про школу піде по всьому району, а то й по місту. Ось і замовчують всі ці неподобства. А учні, користуючись цим, продовжують спокійно матюкатися ".

Найсумніше полягає в тому, що мій приятель абсолютно прав. Колишні методи виховання зараз діють тільки на учнів початкової школи. Та й то не завжди. Так, наприклад, в школі, де колись навчався мій син, вчителька довго не могла впоратися з першокласником, який просто відмовлявся виконувати її вимоги. І адже викладачка була новачком, більше двадцяти років педагогічного стажу за плечима мала. Але ця дитина цілий тиждень поводився на уроках так, як хотів. і на зауваження педагога взагалі не реагував.

Зрештою в школу викликали батьків і запропонували їм наступний варіант - або вони самі забирають своє неслухняне чадо зі школи, або адміністрація поставить питання про переведення цієї дитини до відповідного корекційна установа. Батьки ж, що називається, "вперлися", спочатку взагалі збиралися на школу до суду подати (і, найцікавіше, мали на це повне право), але потім все-таки забрали хлопчика зі школи. Так що вже якщо і в початковій школі подібне буває, що вже про середню і говорити не доводиться. Там багато дітвори думку вчителя про те, що таке добре, а що таке погано, часто взагалі ні в що не ставлять.

Чому ж так відбувається? Це досить складне питання. Деякі викладачі вважають, що подібне ставлення трапляється тому, що в школах зараз в основному працюють ті самі дами постбальзаківського віку, а молодих викладачів, які знають нові методи виховання, катастрофічно мало. Дітки зараз же пішли більш розкуті, ніж в радянські часи, їм не досить лише одного факту, що вчитель завжди правий тому, що він старший за них (або, якщо конкретніше - тому що він учитель). Потрібно завойовувати авторитет серед них зовсім іншими методами, а літнім вчителям їх досить складно освоїти.

Інші говорять про те, що зараз авторитет вчителів в очах дітей впав тому, що соціальний статус викладачів став дуже низький. Маленькі зарплати і соціальна незахищеність зробили свою справу - хіба будуть діти слухатися того, хто веде уроки в старої поношеного одягу (на іншу просто грошей немає) і кого може побити на очах у учнів перший увірвався в школу хам при повній бездіяльності наявної поруч охорони (як це сталося в одній зі шкіл Санкт-Петербурга)?

Читайте також: "Для натуралізму вчительці не сказали ..."

Все це, звичайно ж так, проте все одно незрозуміло, як з цим слід боротися. Скасовувати Закон про загальне обов'язкове освіту? Навряд чи це розумна міра. Однак, можливо, слід піти іншим шляхом - відродити інститут класних наставників, який існував в дореволюційній Росії. Пам'ятаю, мій дідусь, який навчався в ті славні часи в гімназії, розповідав про їх класного наставника - відставного прапорщика, який тримав весь клас просто в їжакових рукавицях. Однак гімназисти його, хоч і боялися, але все-таки любили, оскільки він їм часто допомагав в конфліктних ситуаціях. Наприклад, коли вони поскаржилися йому, що їх по дорозі додому весь час задирають дітки місцевих пролетарів, той особисто розібрався з хуліганами і навіть до їх батькам кілька разів сходив. Після чого гімназистів ніхто і пальцем не чіпав.

Отже, з подібними "фахівцем з етики" в школі вчитель зможе спокійно займатися своєю прямою справою - вчити дітей, а всі проблеми, пов'язані з вихованням підростаючого покоління можна буде доручити класному наставникові. До речі, в деяких приватних школах подібні вихователі вже є, і, за відгуками викладачів, їх діяльність приносить позитивний результат. Є вони і в державних навчальних закладах - наприклад, в кадетських корпусах.

Я пам'ятаю, як один раз читав свою зоологічну лекцію в подібному кадетському корпусі. Дітей в актовий зал приводили високі спортивні чоловіки у військовій формі, з вигляду нагадували типових сержантів з голлівудських фільмів. Слід зауважити, що, хоч вони при мені не кричали на учнів і не карали їх, вели себе дітки на моїх лекціях просто ідеально. Після вчителя пояснили мені, що ці чоловіки зовсім не викладачі, а класні наставники, що займаються вихованням кадетів. І результати з роботи радують не тільки викладачів, але навіть і батьків майбутніх офіцерів. Словом, справа своє ці вихователі в формі знають добре.

Читайте також: Ольга Барковец: кадетські корпуси - це соцзамовлення

Так чому ж не ввести цю посаду і в звичайних державних школах? Звичайно ж, це повинні бути не персонажі на зразок знаменитого Цап-Царапич з творів Льва Кассіля, а люди, які вміють знайти з дітьми спільну мову, і які пройшли спеціальну підготовку в педагогічних ВНЗ. Я впевнений, що при подібному класному наставникові діти не будуть лаятися матом, битися і порушувати громадський порядок. А вчителям і батькам від цього теж буде спокійніше ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Суспільство"

Може бути, пора звернутися до досвіду дореволюційних гімназій і ввести в школах посаду класного наставника?
І що, ви думаєте, вони роблять?
Краще подумай, а що вчителі, власне кажучи, можуть зробити в цій ситуації?
Ну підійдуть вони, зроблять зауваження, а далі-то що?
А кому приємно таке вислуховувати?
І що робити педагогу після того, як його публічно образили?
А в типовому випадку хто в школі в основному працює?
І як же вони зможуть діяти так, як ми?
Чому ж так відбувається?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация