Скульптура Базиліки Сен-Дені

Петропавлівська фортеця, Великокнязівська усипальниця

Виставка французького фотографа Жана Крістофа Балло присвячена усипальниці французьких королів в Сен-Дені в Парижі. Вона організована Державним музеєм історії Санкт-Петербурга і Центром національних пам'яток Франції в рамках двосторонньої угоди про співпрацю, підписаного за підсумками Санкт-Петербурзького міжнародного культурного форуму 2015 року.

Центр національних пам'яток Франції - асоціація, яка об'єднує 100 археологічних, архітектурних, історичних пам'ятників на території Франції. Базиліка Сен-Дені входить до її складу.

Базиліка Сен-Дені - унікальний історико-архітектурний пам'ятник і національна святиня французького народу - зведена на місці поховання першого єпископа Парижа і небесного покровителя Франції святого Діонісія, який прийняв мученицьку смерть близько 250 року. Він був обезголовлений римлянами на пагорбі Монмартр і згідно з легендою, взявши в руки свою відрубану голову, пройшов кілька кілометрів і впав на місці, де зараз знаходиться Сен-Дені, названий на його честь. У V столітті по благословенню святої Женев'єви на цьому місці була зведена перша церква. У VII столітті король з династії Меровінгів Дагоберт I заснував тут монастир. Абатство і головна монастирська церква неодноразово перебудовувалися.

Протягом декількох століть абатство Сен-Дені було політичним, духовним і культурним центром Франції. Особливого розквіту воно досягло в XII столітті при абата Сугерія, який був радником королів Людовика VI і Людовика VII, і навіть регентом Франції на час перебування короля у Другому Хрестовому поході. Під його керівництвом були проведені серйозні роботи по реконструкції древньої базиліки. Зведений їм новий храм став першим зразком і своєрідним маніфестом готичного стилю в європейській архітектурі. В цей же час базиліка Сен-Дені отримала офіційний статус усипальниці французьких королів і стала сховищем королівських реліквій. Хоча багатьох французьких королів ховали тут задовго до XII століття. Наприклад, першою монаршої особливої, похованої тут у другій половині VI століття була королева Арнегунда, дружина Хлотаря I, а першим королем, похованим в абатстві в 639 році, був Дагоберто I.

У XIII столітті при Людовіку IX Святому в базиліку Сен-Дені був перенесений прах багатьох його попередників і членів їх сімей, похованих в інших місцях. Він же в 1265 році замовив 16 надгробних кам'яних скульптур.

В результаті в королівському некрополі в базиліці Сен-Дені знайшли упокоєння королі і королеви з династій Меровінгів, Каролінгів, Капетингів, Валуа, Бурбонів, принци та принцеси, а також деякі знатні люди держави.

У 1793 році під час Великої Французької революції усипальниця Сен-Дені піддалася розграбуванню. Тіла померлих монархів були ексгумовані, викинуті в загальну яму, облиті вапном і спалені. Більшу частину королівських надгробків вдалося зберегти, завдяки історику, археологу Олександру Ленуару, який працював у створеній Конвентом Комісії мистецтв. Статуї Сен-Дені були спочатку відправлені в сховище комісії, а потім передані в Музей французьких пам'ятників для освітніх цілей.

У 1806 році за наказом Наполеона I в будівлі базиліки знову була відкрита церква. Функція усипальниці французьких монархів була повернута абатству Сен-Дені за Людовіка XVIII: королівські останки були зібрані в «братській могилі» і поміщені в осуарій в крипті базиліки, в собор повернулися і були розставлені в хронологічному порядку унікальні надгробні пам'ятники. Також тут поховали тіла Людовика XVI і Марії Антуанетти, знайдені на кладовищі Мадлен в Парижі. Згодом Людовик XVIII і члени його сім'ї були поховані в базиліці.

Протягом усього XIX століття в соборі велися відновлювальні роботи. Під керівництвом знаменитого архітектора Ежена Віолі-ле-Дюка були відреставровані фасади і внутрішнє оздоблення храму, проведена реорганізація королівських поховань (гробниці були розміщені в тому порядку, в якому знаходяться донині).

Сьогодні в базиліці Сен-Дені можна побачити понад 70 традиційних надгробків зі скульптурами, що зображають монархів в лежачому положенні і з відкритими очима в очікуванні Воскресіння. Серед них є статуї замовлені Людовіком Святим і більш пізні зразки. Створені протягом декількох століть скульптури відрізняються стилістично і демонструють особливості похоронної культури свого часу. Вони дають уявлення про те, як виглядали, у що одягалися французькі монархи.

Інший тип пам'яток в базиліці Сен-Дені представляють три мавзолею: Людовика XII і Анни Бретонською; Франциска I, Клод Французької та їхніх трьох дітей; Генріха II і Катерини Медичі. Це вражаючі архітектурно-скульптурні споруди з каррарського мармуру. Вони складаються з двох ярусів, де внизу гранично натуралістично зображені голі тіла померлих монархів, а вгорі їх уклінні статуї в молитовних позах. У композиції мавзолеїв включені статуї святих, символічні фігури чеснот, барельєфи, що відобразили знаменні події в житті держави, під час правління покійного монарха.

Такі ж уклінні фігури встановлені над похованням Людовика XVI і Марії Антуанетти.

Всі ці пам'ятники складають унікальний комплекс меморіальної скульптури XIII-XIX століть, який є одним з найбільших в світі.

На виставці в Петропавлівській фортеці представлена ​​серія художніх фотографій Жана Крістофа Балло, яка зафіксувала скульптурні надгробки Сен-Дені. Вона не тільки допомагає скласти уявлення про це місце, але і передає його дивовижну метафізичну атмосферу, просочену духом багатовікової історії Франції.

Всього демонструється близько 50 чорно-білих фотографій. Це панорамні знімки інтер'єру собору з гробницями і збільшені фрагменти надгробних пам'ятників. У своїх роботах фотограф часто акцентує увагу на деталях: особах, жестах, аксесуарах, символічних фігурках тварин, зображених в ногах покійних (собак, левів) і т.д., експериментує з грою світла і тіні.

Фрагмент лекції директора Базиліки Сен-Дені Сержа Сантоса "Базиліка Сен-Дені - некрополь французьких королів" , Що відбулася в Санкт-Петербурзі 27 вересня 2016 року

Вхід на виставку за квитком на відвідування Петропавлівського собору і Великокнязівської усипальниці


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация