«Служити і захищати»: все, що потрібно знати про весняний призов в Україні

"Рішення про оголошення сьомий хвилі мобілізації буде прийнято вже в березні", - про це повідомляв на початку місяця глава Ради нацбезпеки Олександр Турчинов.

На відміну від попередніх хвиль мобілізації, в цей раз призовників вважають "додатковим резервом", а основний упор держава робить на контрактну армію.

"Ми робимо ставку на посилення бойової здатності за рахунок навчених і мотивованих кадрів, а не за рахунок кількості особового складу", - йдеться в недавньому повідомленні Генштабу .
Таким чином, чим більшим виявиться набір контрактників в цей раз, тим меншою буде необхідність в додатковому заклику. Як би не так, а вже на днях Президент підпише указ про четвертої хвилі демобілізації , Через що виникне необхідність в доукомплектування ВСУ в зоні АТО і подальшої мобілізації.
Крім цього, вже в квітні стартує традиційний весняний призов на строкову службу в армію. # Букви зібрали всю інформацію, яку важливо знати потенційним призовникам.
ЧИМ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ призов на строкову СЛУЖБУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЮ

Незважаючи на очевидну різницю в цих поняттях, багато хто до цих пір плутають "заклик по мобілізації" з "призовом на строкову службу". Зокрема, не розуміють, коли відбувається заклик до зони АТО, а коли - заклик на службу в ЗСУ.
В Україні діє переважно "термінова" система комплектування армії, яка полягає в заклику чоловіків у віці від 18 до 27 років.

Призов на строкову службу в армію здійснюється два рази на рік: навесні та восени. Мобілізація ж оголошується Президентом України в разі змін у військово-політичній обстановці держави або інших надзвичайних ситуаціях.

Головна відмінність між закликом і мобілізацією в тому, що мобілізують тільки тих, хто вже служив раніше, і, відповідно, володіє необхідними навичками для захисту і оборони країни.

ХТО підлягає призову на строкову СЛУЖБУ І ХТО З МОБІЛІЗАЦІЇ

Призову на строкову службу підлягають усі молоді люди у віці від 20 до 27 років, які не мають права на звільнення від призову або відстрочку від служби в армії. Для громадян з вищою освітою служба тепер триває 12 місяців, а із середнім - 18 місяців.
Приводом для відстрочки від служби можуть бути найрізноманітніші причини:

- стан здоров'я;
- недієздатні батьки, які перебувають на утриманні (якщо немає інших громадян, які можуть їх утримувати);

- дитина до 3-х років або старше (при відсутності матері);

- двоє і більше дітей;

- дитина або дружина з інвалідністю;

- вагітна дружина;

- відстрочка дається в разі, якщо призовник сирота;

- відстрочка дається студентам вищих навчальних закладів (в разі, якщо студент був відрахований і перепоступал в університет - відстрочка згорає; для студентів, які переводилися з одного ВНЗ до іншого, - залишається в силі);

- медичним працівникам (задіяним в сільській місцевості), викладачам, священнослужителям, кандидатам наук (при роботі за фахом);

- підозрюваним у кримінальних злочинах.

Поки невідомо, які категорії населення торкнеться наступна хвиля мобілізації, але очікується, що вона не буде істотно відрізнятися від попередніх. Так, мобілізувати можуть усіх дієздатних, хто раніше служив чоловіків у віці від 25 до 60 років.

Крім того, мобілізувати можуть і жінок (20-50 років), але тільки мають за своїми плечима військово-технічне або медичну освіту.

Крім осіб, визнаних "негідними" до служби, не підлягають мобілізації:

- чоловіки і жінки, на утриманні яких перебувають 5 і більше дітей;
- особи, які здійснюють догляд за важко хворими людьми;
- народні депутати України.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ЗАКЛИК

Призов громадян реалізується виконавчою владою через місцеві військові комісаріати. Головним інструментом для проведення призову є процедура вручення повістки призовнику військкоматом.

Повістка вручається тільки двома способами: за місцем прописки або за місцем роботи.

Призовник зобов'язаний особисто отримати повістку з рук працівника військкомату і розписатися в її отриманні.

Важливо додати, що підписи родичів, сусідів, інших людей, як і отримання повісток з їх рук, а не від співробітника військкомату, не зважають врученням повістки.

На порядку чітко повинні бути вказані місце і час, куди повинен з'явитися призовник, його ПІБ, а також стояти печатка і підпис районного військового комісара.

Після вручення повістки призовник повинен з'явитися на місце військових зборів для отримання подальших інструкцій.

Неявка по порядку може вважатися спробою ухилення від служби в армії і вести за собою правову відповідальність
Неявка по порядку може вважатися спробою ухилення від служби в армії і вести за собою правову відповідальність. Поважною причиною неявки може вважатися хвороба, що позбавляє можливості пересуватися, смерть близького родича або природні катаклізми.
А ЯКЩО Я НЕ ХОЧУ СЛУЖИТИ

Всяке буває. У разі, якщо служба в армії суперечить вашим релігійним або ідеологічних переконань (наприклад, ви категоричний противник насильства), толку від вас державі трохи, і вам дійсно можуть дозволити її не проходити.

Однак це зовсім не означає, що ви будете звільнені від військової повинності. В такому випадку вам доведеться пройти альтернативну цивільну службу.

Проте призовникам варто пам'ятати, що не існує ніяких інших способів відмовитися від проходження військової служби, а численні шаблони і зразки "заяв", широко поширені в Інтернеті, в реальності позбавлені під собою будь-яких підстав.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ухильників
За законами України, ухилення від мобілізації веде до кримінальної відповідальності і карається позбавленням волі на строк від 2-х до 5-ти років (ст. 336 КК України).

Ухилення від строкової служби також веде до кримінальної відповідальності, хоч і більш м'якою - такого призовнику може загрожувати до 3-х років позбавлення волі (ст. 335 КК України).

Варто зазначити, що кримінальна відповідальність настає лише в тому випадку, якщо призивне обличчя було належним чином поінформоване про призов і це можна довести.

Попередженням може вважатися тільки пряме вручення повістки призовнику (під особистий підпис). Вручення повістки поштою, родичам, сусідам або дзвінки по телефону такими попередженнями не є.

У разі, якщо такого попередження не було, призовник як і раніше несе відповідальність, але вже адміністративну. Вона передбачає штрафи від 170 до 510 гривень звичайним громадянам і від 510 до 1700 гривень посадовим особам (ст. 210 КУпАП).

Адміністративна відповідальність також передбачена і за несвоєчасне повідомлення військкомату про зміну місця навчання, роботи, місця проживання, посади, а також за порушення проходження навчальних зборів. За подібні прорахунки законом передбачений штраф від 85 до 119 гривень.

Щоб призовник вважався ухильником, представники військкомату повинні направити заяву в правоохоронні органи про злочин. Ті, в свою чергу, повинні почати досудове розслідування з внесенням відповідних даних до державного реєстру (ЕРДР).

Доказом ухилення від мобілізації може вважатися: письмову відмову призовника з'явитися до військкомату, задокументований відмова громадянина прийняти повістку, неявка в призначений час до військкомату або на військові збори (після отримання повістки).

А ЯКЩО Я ХОЧУ НЕ НА СЛУЖБУ, А ВІДРАЗУ НА ФРОНТ

Крім часткову мобілізацію, для укомплектування бойового складу в АТО держава робить упор на контрактну армію.

Однак для того, щоб туди потрапити, все одно необхідно відслужити і отримати базові військові навички: можливість укласти контракт на півроку отримують військові, вже відслужили 11 місяців.
Однак для того, щоб туди потрапити, все одно необхідно відслужити і отримати базові військові навички: можливість укласти контракт на півроку отримують військові, вже відслужили 11 місяців

Контракт передбачає зарплату в 7000 гривень, можливість відпустки до 45 днів і матеріальні надбавки за проходження служби в зоні АТО.

ЯКІ ПІЛЬГИ ПЕРЕДБАЧЕНО УЧАСНИКАМ АТО

"Гаразд, - подумаєте ви в разі оголошення 7-ої хвилі мобілізації, - начебто здоровий, і батьківщину люблю, і дружина зрозуміє, але як про мене потім подбає держава?"
Гаразд, - подумаєте ви в разі оголошення 7-ої хвилі мобілізації, - начебто здоровий, і батьківщину люблю, і дружина зрозуміє, але як про мене потім подбає держава
Відповідаємо 7 квітня 2015 року набули чинності зміни до закону "Про ветеранів війни", в яких статус «учасника АТО" був прирівняний до статусу "учасників бойових дій". Зміни в цей закон дозволили українським військовим користуватися всіма пільгами, доступними ветеранам війни.
Ось лише частина з них (з повним списком можна ознайомитися тут ):

- безкоштовний проїзд на всіх видах транспорту (міських, приміських і міжобласной напрямків), незалежно від відстані та місця проживання пільговика;
- безкоштовний проїзд (в обидві сторони) два рази на рік на залізничних, водних і повітряних видах транспорту;
- 75% знижки на квартплату та оплату комунальних послуг;
- ненарахування процентної ставки за банківськими кредитами з моменту і до закінчення служби;
- безоплатне одержання ліків за рецептом лікаря;
- безкоштовне щорічне медичне обстеження;
- обслуговування в аптеках і медичних закладах позачергово;
- використання щорічної відпустки у зручний для пільговика час;
- першочергове виділення житла особам, які потребують поліпшення житлових умов;
- першочергове право на входження в житлові кооперативи;
- виплата 100% середньої заробітної плати при втраті дієздатності (незалежно від трудового стажу).

Також рішення про надання окремих пільг може прийматися органами державної влади.

На сьогоднішній день статус учасника бойових дій отримали понад 127 тис. осіб .

ЯКИХ ЗМІН ЧИ ВАРТО ЧЕКАТИ НАЙБЛИЖЧИМ ЧАСОМ

Тільки з 2014 року в закон "Про військову службу" та "Про мобілізацію" було внесено понад 40 поправок. Змін і нововведень стільки, що за ними доводиться стежити регулярно.

Найближчим часом очікується спрощення процедури оголошення призову.

Відповідні зміни в закон "Про військову службу" були внесені Президентом в Раду на початку лютого. Це пов'язано, в першу чергу, з оголошенням мобілізації.

Як пояснили в пояснювальній записці до закону, діюча редакція не дозволяє оперативно реагувати на загрози. Так, відповідно до чинного закону, для оголошення мобілізації в наступному році Президент зобов'язаний опублікувати відповідний указ в ЗМІ за місяць до кінця поточного року.

У запропонованій редакції для оголошення мобілізації досить буде просто указу Президента в будь-який час.
Крім цього, в даний момент Міністерство оборони завершило розробку Єдиного реєстру військовозобов'язаних, який повинен допомогти відомству "ефективно запобігати спробам громадян ухилятися від військової служби".
За словами спікера МО, для наповнення реєстру будуть використані дані фіскальної, прикордонної, міграційної служб, а також виборців України.

Крім того, як відзначали в Міністерстві оборони, в 2016 році також заплановано реформування системи військкоматів в "єдині центри обслуговування військовослужбовців з новими структурами і новими завданнями".

Підписуйтесь на # Букви в Telegram і Viber . Найважливіші і свіжі новини - ви дізнаєтеся першими!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация