Smart City: Маленькі, але розумні Чернівці

  1. управління містом
  2. адміністративні послуги
  3. комунальні питання
  4. соціальне обслуговування
  5. інфраструктура
  6. енергозбереження
  7. Освіта і медицина

"Чернівці не були індустріальним містом, ми відразу зробили крок в постіндустріальне суспільство, епоху електронних послуг, розвитку IT. Багато зроблено, але наше завдання - утримати темп", - впевнений заступник міського голови Чернівців Володимир Середюк. Що ж зроблено?

Що ж зроблено

управління містом

Чернівецька міська рада розташований в історичній будівлі Ратуші XVIII століття, а його управління і відділи - в старовинних будівлях на оточуючих його вузьких мощених вуличках. Однак бігати один до одного з паперами, немов в минулі століття, чиновникам не потрібно: запроваджено електронний документообіг, щоб можна було входити в систему і підписувати документи за допомогою ЕЦП на флешці або планшеті. на порталі міськради є функція електронних запитів до мера Олексію Каспрук, його заступникам та керівникам департаментів.

"Хочемо, щоб відділ звернень оцифровував звернення городян і вносив їх у базу, де зберігалися б також відповіді в електронному вигляді, і при бажанні городяни отримували відповіді по електронній пошті", - розповідає Середюк.

Відкриті дані подають всі департаменти. Є "Відкритий бюджет": поки прийнято рішення про висвітлення інформації про комунальні підприємства, їх фінансово-господарської діяльності, договорів, фінансових планів. Вони викладаються на сайт мерії документами, а в майбутньому будуть в повноцінному електронному вигляді. Використовується Prozorro, правда, планка закупівель становить 30 000 грн (для порівняння, в Дніпрі - 3000 грн), є ще куди прагнути.

Всі чернівецькі комунальні підприємства підключені до інтернету і приєднані до єдиної системи колл-центру.

"Плануємо в наступному році впровадити геоінформаційну систему (ГІС), де у кожного виконавця буде електронний кабінет. Саму оболонку ГІС пише вінницька компанія, яка розробляла її для Києва. До кінця року сподіваємося придбати сервери, в 2017 році - почати впровадження системи", - ділиться Середюк.

До ініціатив громадськості прислухаються: в перший раз в цьому році подано проекти суспільного бюджету . Прийнято статус територіальної громади, який дає великі повноваження громадськості. Для винесення питання на сесію досить пропозиції трьох громадських організацій або 50 фізосіб. Сервіс "Електронні петиції" підключений ще в квітні через єдину систему, нічого нового створювати не треба було, головне - бути готовим відповідати на запити городян. Досить 250 підписів, щоб звернення розглянули. Чернівчани просять зробити більше пішохідних вулиць, виділити земельну ділянку для центру іпотерапії, почати збір небезпечних відходів.

адміністративні послуги

Нещодавно відреставрована будівля Чернівецького ЦНАП обладнане місткою паркуванням, заїздами для людей з обмеженими можливостями. На вході є інформаційний бокс для організації електронної черги (як в інших містах), а також адміністратор для особистої записи. Далі відвідувачі потрапляють в світлі зали, де за комп'ютерами їх чекають 20 представників органів місцевої і центральної виконавчої влади.

"Перший в Чернівцях єдиний Дозвільний центр для підприємців створено в березні 2010 року, 3 людини надавали 40 послуг. Сьогодні в новому ЦНАП (Центрі надання адміністративних послуг) надають 176 видів адміністративних послуг як для СПД, так і для населення. У процесі оформлення 6 видів електронних послуг ", - розповідає керівник ЦНАП Петро Луців.

Зараз на сайті можна залишити заявку, подивитися списки документів, скачати бланки. До кінця місяця, за словами Луціва, відкриють новий сайт ЦНАП , Який створюють чернівецькі фахівці, де передбачена електронний запис до адміністраторів і отримання послуг за один візит. Нова програма обліку заявників дозволить кожному отримати код для заходу в свій кабінет, де він побачить стадію розгляду заяви.

Нова програма обліку заявників дозволить кожному отримати код для заходу в свій кабінет, де він побачить стадію розгляду заяви

Найбільш затребувані послуги - реєстрація нерухомості, питання будівництва.

ЦНАП отримали доступ до загальнодержавних реєстрів майна, тому заявнику не потрібні виписки, реєстратор самостійно заходить і бачить дані.

"Якщо приймуть закон про необов'язковість використання печаток також для юросіб, то електронних послуг стане більше", - вважає Луців. Наприклад, при реєстрації нерухомого майна виписка не повинна бути завірена печаткою.

Дозвіл на втручання в об'єкти благоустрою повинні узгоджувати близько 10 організацій. У Чернівцях вирішили спростити цей процес: раз в тиждень представники всіх служб збираються в ЦНАП та видають дозволи.

Крім головного ЦНАП, працює філія, йдуть переговори про відкриття третього.

За 9 місяців в ЦНАП звернулося понад 46 тис. Чернівчан, в середньому 200 чоловік в день.

Рівень надання адмінпослуг оцінюють просто

комунальні питання

"Коли включать опалення в моєму домі?", "У нас заливає підвал", - для подібних звернень чернівчан створений єдиний муніципальний колл-центр 15-80.

"Все комунальні підприємства під'єднані до єдиної системи. Коли до нас надходить телефонний дзвінок, диспетчери вносять звернення в програму, відправляючи відповідному виконавцю, той зобов'язаний протягом 3 годин прийняти заявку. Кожне комунальне підприємство має доступ тільки на свою сторінку і бачить заявки в режимі онлайн . Якщо протягом 3 годин заявку не приймають (це буває дуже рідко), ми дзвонимо самі і просимо подивитися. Зазвичай протягом півгодини відповідальний співробітник в кожній службі заходить в систему, бере заявку і віддає конкр етному відповідального для виконання. Якщо аварійна ситуація - ми не чекаємо, а дзвонимо самі. "Обленерго", "Чернівцігаз" заявки приймають оперативно. "Укртелеком" приймає заявки через свій колл-центр, туди теж дзвонимо ", - показує роботу служби керівник муніципального контакт-центру Уляна Москалюк.

Укртелеком приймає заявки через свій колл-центр, туди теж дзвонимо , - показує роботу служби керівник муніципального контакт-центру Уляна Москалюк

Заступники мера, начальники департаментів, мер мають доступ до всіх сторінок і можуть проконтролювати роботу служб в будь-який момент.

80% питань городян стосуються питань життєзабезпечення міста. На зміні працюють три диспетчера, приймаючи аварійні заявки (двоє - цілодобово). І четвертий - психолог, що працює на телефоні довіри.

В середньому колл-центр Чернівців обробляє по 600-800 заявок в день.

В середньому колл-центр Чернівців обробляє по 600-800 заявок в день

У колл-центр надходять не тільки дзвінки, але і електронні звернення через сторінку в Facebook (причому створена вона керівником муніципального колл-центру на прохання мера, що свідчить про те, що було б бажання - не потрібно чекати прийняття закону. Звертаються чернівчани з різними питаннями і скаргами також на особисту сторінку мера, він відправляє заявки в колл-центр, а вони вносять в базу і віддають виконавцю). Також Чернівці підключені до сервісу "Відкрите місто" і оперативно реагують на заявки мешканців.

Дізнатися суми оплати за комунальні послуги можна онлайн через сайт муніципального інфоцентру , Далі для здійснення оплати клієнта направляють на сайти банків.

соціальне обслуговування

"Моделлю для" Карти чернівчанина "вибрали" Картка киянин ": вона двухчиповая, з ЕЦП, bankID, буде використовуватися в якості ідентифікатора при отриманні різних пільг і для проїзду в транспорті, для звернення до поліклініки, записи дітей в дитячі садки через інтернет", - розповідає директор департаменту економіки Ярослав Городенський.

Спочатку карту видавали категоріям громадян, які мають виплати крім пенсійного забезпечення. На сьогодні емітовано 15 тис. Карт. Сподівалися використовувати карту як інструмент монетизації наданих пільг: проїзду, субсидій.

"Зараз карту роздають всім бажаючим пенсіонерам. Поєднувати пенсійні проекти з" Картою чернівчанина ", по якій отримувати пільги і знижки на ліки, продукти - це зручно", - підкреслює Городенська.

Партнером виступив банк "Хрещатик", він готовий був кредитувати випуск великої кількості карт з чіпом, пропонував поставити валідатори в транспорті, щоб карта використовувалася як проїзний квиток. Але після того як у "Хрещатика" почалися проблеми, випуск карт перейшов до Ощадбанку, який поки що має можливість обслуговувати її тільки як карту ідентифікації.

У планах Чернівців було робити свій процесинговий центр, що варто було б близько $ 500 тис. Оскільки Київський Міський інформаційно-обчислювальний центр заповнений на 35% потужності, то почали переговори про те, щоб карту обслуговували вони.

"Необхідно роздати мінімум 70-100 тис. Карт, щоб система працювала повноцінно, - вважає Городенська. - Перший етап випуску карт найскладніший психологічно для банку. Дохід він зможе отримувати тільки від перекладу на карти від субсидій, пенсійних і зарплатних проектів. Змусити ж перейти на "Карту чернівчанина" не можна, це справа добровільна. Щоб зробити її більш привабливою, чернівчани уклали договори з рядом місцевих торгових мереж, продуктових магазинів і аптек. Для отримання карти потрібно прийти в ЦНАП або відділення Ощадбанку і про орміть заявку.

У планах створити "Карту чернівецького школяра" як пропуск для входу в школу, для оплати харчування в їдальні.

"Розвиток безготівковій платіжної екосистеми в школі відкриває нові технологічні можливості: платіжна карта може виступати пропуском до навчального закладу, читацьким квитком, інструментом для оплати харчування, вона також відкриває доступ до електронного кабінету учня і дає можливість батькам контролювати відвідування школи в режимі реального часу, витрати дитини. Все це в кінцевому підсумку сприяє розвитку фінансової грамотності з дитинства і формують звичку використовувати безпечні безготівкові розрахунки ", - розповідає Ергей Францишко, віце-президент з розвитку бізнесу представництва MasterСard Europe в Україні, Молдові, Грузії, Туркменістані, Таджикистані, Киргизстані та Узбекистані.

інфраструктура

Згідно з програмою "Безпечне місто", вулиці міста обладнані понад 100 камерами. Планується закупити ПО для автоматичного відстеження руху.

У Чернівцях намагаються удосконалювати громадський транспорт. Виділено кредитні кошти і проводиться тендер на заміну 40 тролейбусів (що дуже серйозно для невеликого міста).

Виділено кредитні кошти і проводиться тендер на заміну 40 тролейбусів (що дуже серйозно для невеликого міста)

Весь муніципальний транспорт і частково маршрутки обладнані системою GPS для відстеження їх руху .

Вже встановлено перше пілотне електронне табло на зупинці, де вказано час очікування транспорту. Планують створити "Інфоцентр", куди приєднають центр управління транспортом.

Ініціативна група "Софт Серв" створила міський велопортал з інформацією про веломаршрути та парковках в Чернівцях.

Реалізуються великі інфраструктурні проекти з модернізації водопроводу, в рамках яких не тільки міняють труби і насоси, а й встановили інтелектуальну систему визначення втрат води і підкачки потрібної кількості, що дозволяє підприємству економити і не підвищувати тарифи для городян.

У жовтні Чернівецька міськрада спільно з одним з мобільних операторів створив незвичайний пішохідно-екскурсійний маршрут "Відкрий для себе Чернівці", який пролягає через 21 туристичний об'єкт міста. Покажчики з QR-кодами розташували прямо між плитками тротуару, а номери маршрутів обіграли зображенням їжачка. "Іди за їжачком", - створюється чернівецький мем. Наступний етап - створити мобільні додатки для туристів і електронний туристичний гід по місту.

Наступний етап - створити мобільні додатки для туристів і електронний туристичний гід по місту

енергозбереження

В ході модернізації тепломереж обладнання замінено на автономне, встановлені автоматичні датчики регулювання температури підігріву теплоносія. Планується встановити індивідуальні теплові пункти в усіх будинках, що обійдеться в 16-18 млн євро.

"Впроваджено систему контролю і аналізу енергоспоживання. Всі 256 бюджетних будівель (школи, лікарні, будинки культури) мають інтернет, відповідальний входить в систему, вводить логін, пароль і кожен день вносить показання лічильників. Раз на місяць робимо аналіз, бачимо витрати кожної будівлі на метр квадратний, можемо порівняти їх споживання. Це показує, де потрібно робити термомодернізацію, і зменшує ризик профінансувати непотрібний проект ", - пояснює Юрій Мокрицький, фахівець з енергозбереження департаменту економіки.

Це показує, де потрібно робити термомодернізацію, і зменшує ризик профінансувати непотрібний проект , - пояснює Юрій Мокрицький, фахівець з енергозбереження департаменту економіки

На базі БТІ створено муніципальний відділ енергоаудиту, що дозволило знизити ціни на послугу в місті і заощадити на аудити бюджетних будівель. 38 об'єктів бюджетної сфери вже пройшли тепломодернізацію, що дало економію в 10%. Ще 36 бюджетних будівель обрані для модернізації.

Освіта і медицина

на сайті управління освіти викладена інформація про навчальні заклади міста з їх електронними контактами, про курсах по інформатиці для вчителів і учнів (втім, багато розділів - наприклад, про використання коштів - не оновлюються по 2-3 роки).

Є розроблена чернівецькими фахівцями електронний запис в дитячі садки .

Місяць тому запустили пілотний проект електронної реєстратури для однієї з поліклінік міста. причому електронну карту пацієнта для поліклінік створювали за підтримки медуніверситету та волонтерів з Cluster bit.

на сайті управління охорони здоров'я можна подивитися інформацію про залишки ліків по різних лікарнях, дані надаються раз на тиждень.

Підтримка IT-підприємництва

Півтора роки тому створено Cluster bit, який об'єднав 15 IT-компаній, які займаються аутсорсингом послуг на експорт, але зберігають робочі місця тут. "Мета кластера - прискорити розвиток цієї галузі промисловості шляхом їх об'єднання для вирішення спільних проблем. Це об'єднання інститутів і компаній, що працюють в IT-сфері, популяризація IT-спеціальності серед молоді", - розповідає представник IT-кластеру, координатор Фонду розвитку JCI Ukraine Георгій Звірід.

Це об'єднання інститутів і компаній, що працюють в IT-сфері, популяризація IT-спеціальності серед молоді, - розповідає представник IT-кластеру, координатор Фонду розвитку JCI Ukraine Георгій Звірід

Виділити їм приміщення запропонував сам мер. Цілий поверх у тролейбусному депо хлопці обладнали на власний смак. Створили зону коворкінгу, зону стартапів, IT-школу, влаштували конференц-зал. Тут проводяться безкоштовні заняття з англійської мови, курси Brain Basket "Гарвардський курс програмування", курси навчання мовам Python, Java, навчальна програма для стартаперів edu-bukstartUP.

"Плануємо серію хакатонів, зокрема з розвитку туризму, вирішення проблем міського транспорту, збору сміття, і міська влада обіцяє підтримати стартапи по даним тематиках", - розповідає Георгій.

В якості волонтерів Cluster bit допомагають розробляти "Карту чернівчанина", а також розробляють для міськради сайт інвестиційного спрямування. "Бізнес, освіта і влада активно співпрацюють через Сluster bit. Вчені місцевих вузів виступають як авторами ідей для стартапів, так і містком між владою, бізнесом і студентами. Паралельно викладачі працюють в різних ІТ-компаніях, над різними додатками, займаються IoT. Ми - своєрідна платформа для прототипування, відпрацювання і запуску різних інноваційних ідей, - додає координатор IT-кластеру "Сbit" викладач ЧНУ Андрій Гевюк.

Ми - своєрідна платформа для прототипування, відпрацювання і запуску різних інноваційних ідей, - додає координатор IT-кластеру Сbit викладач ЧНУ Андрій Гевюк

У Чернівцях працюють кілька ініціативних груп, що пропонують міськраді ідеї з розвитку міста. Наприклад, йде робота над 3D-скануванням історичних будівель, щоб зберегти обличчя міста.

Муніципалітет безкоштовно надав право на розміщення соціальної реклами інновацій на бігбордах і сітілайтах, на телеканалах і в громадському транспорті, надає допомогу в проведенні конференцій для IT. За словами Звіріда, депутатський корпус, незалежно від фракції, зацікавлений і в різній формі бере участь у розвитку Чернівців як Smart City.

Отже, місцева влада в Чернівцях показали себе дуже відкритими і демократичними, націленими на розвиток електронної демократії та ефективне управління містом. Городянам не доводиться скаржитися на закритість влади та невирішені комунальні проблеми. А ще місто сильний співпрацею між IT-підприємцями та науковцями, які націлені на практичні проекти. Нарешті, Чернівці дуже комфортні для туристів, адже пам'ятки міста можна обійти пішки "слідом за їжачком", а дорогу завжди можна запитати англійською мовою у кого-небудь з численних студентів.

Що ж зроблено?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация