Що потрібно знати кримчанам про призов в армію РФ - Кримська правозахисна група

Заклик до Збройних сил РФ в Криму стає все більш серйозною проблемою для жителів півострова Заклик до Збройних сил РФ в Криму стає все більш серйозною проблемою для жителів півострова. З кожної призовної кампанією зростає кількість призовників, а разом з цим зростає і число вироків за ухилення від служби в армії.

Так, в 2015 році з Криму в російські війська пішли служити приблизно 1300 кримчан, а в 2017 році призвали вже 5000 чоловік. Всього за період окупації в армію РФ закликали близько 10 000 кримчан.

Громадяни України, які живуть на окупованій території і не хочуть служити в армії, піддаються адміністративному тиску і кримінального переслідування. Наприклад, восени 2017 року одного з кримчан оштрафували за ухилення від призову на 25 000 рублів. І незважаючи на кримінальне покарання, він буде повинен пізніше відслужити рік в армії РФ.

На сайтах «уряду» Криму і місцевих окупаційних адміністрацій регулярно розміщуються оголошення про кримінальну відповідальність за ухилення від призову. У кожному місті, селі та районі ведеться ретельний військовий облік всіх людей призовного віку.

Такі дії РФ в Криму є порушенням Женевської конвенції IV і Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС), що підтверджується в звітах прокурора МКС.

У кримчан, які не хочуть йти в армію РФ і не хочуть отримати кримінальний термін за ухилення, існує кілька виходів із ситуації. Скоро почнеться весняний призов. Кількість призовників в Криму швидше за все збільшиться. І підготується до цього краще заздалегідь.

Українські і російські правозахисники підготували рекомендації для кримчан про те, як не стати жертвою кримінального переслідування за ухилення від служби в армії РФ.

Постарайтеся отримати відстрочку від армії. У ст. 24 Закону РФ «Про військовий обов'язок і військову службу» є цілий перелік причин, за якими дається таке відстрочення.
Перевіряйте, щоб при видачі повістки і проходженні медобстеження були дотримані всі вимоги законодавства РФ. Слід зазначити, що порушення закону, як правило, відбувається у вигляді видачі повістки в армію після проходження медкомісії поза строками призову. Іншими словами, якщо юнака викликають для медичного огляду в військкомат не в призовної період, результати медкомісії не мають ніякої юридичної сили. Згідно правовим нормам, він має повне право не бути на медкомісію, проведену поза строками призову. У такому випадку його дії будуть визнані правомірними навіть в разі судового розгляду. Терміни призову встановлює стаття 25 ФЗ «Про військовий обов'язок і військову службу».

За непостановку на військовий облік передбачається адміністративна відповідальність за ст. 21.6 КоАП РФ (штраф від 100 до 500 рублів). Якщо ви не знали про те, що треба ставати на облік (тобто ненавмисно), то залучити вас до кримінальної відповідальності не мають права. КПГ відомі випадки, коли людям призовного віку в Криму надсилали повідомлення з вимогою стати на військовий облік. Такі повідомлення не мають юридичної сили на відміну від повісток і не є обов'язковими до виконання. Крім того, відомі випадки, коли вимоги встати на військовий облік деякі працівники військкоматів пишуть призовникам в соціальних мережах. Подібні вимоги також незаконні. Формально непостановка на облік може бути злочином тільки при наявності доведеного наміру ухилитися від призову. Для тих, хто став на облік, але не з'явився за повісткою, відповідальність буде кримінальна (ст. 328 КК РФ) - покарання за якою від штрафу (максимально до 200 тисяч) до двох років позбавлення волі.

Існує перелік хвороб, при наявності яких не беруть в армію. Правда, в ряді випадків де факто органи влади намагаються ігнорувати деякі захворювання. Важливо ознайомитися з переліком таких хвороб і бути готовим відстоювати своє право не служити в армії, посилаючись на цей перелік і інші законодавчі акти. Якщо у вас є захворювання, яке зазначено в переліку, але призовна комісія все одно прийняла рішення про призов в армію, то ви маєте повне право подати до суду. Поки йде судовий розгляд, вас не можуть закликати в армію. Після того, як призовна кампанія закінчена, рішення призовної комісії анулюється, а військкомат повинен надіслати новий порядок у встановлені законом терміни.

Якщо здоров'я в порядку, і на військовий облік вас вже поставили, то знятися з військового обліку можна через зміни місця проживання. Для цього потрібно в військкомат подати заяву про зняття з обліку у зв'язку зі зміною місця проживання. Деякі кримчани виїжджають з півострова на материкову частину України, при цьому варто враховувати відповідні витрати і зміни в разі зміни постійного місця проживання. В Україні за ухилення від служби в армії РФ відповідальності немає, але при поверненні в Крим російська влада вас можуть притягнути до відповідальності за законами РФ. Якщо ви ненадовго змінювали місце проживання, знялися з обліку, а потім ненавмисно не встали на нього знову, то відповідальність може бути адміністративної, але не кримінальною. Однак слід врахувати, що російська влада намагається цьому протидіяти, забороняючи роботодавцям брати на роботу осіб, які не перебувають на військовому обліку. Є також ризики, що спроби знятися з обліку у зв'язку зі зміною місця проживання можуть бути розцінені де факто владою Криму як спроба ухилення від призову. Однак якщо ви знялися з військового обліку без наміру ухилитися від армії, то відповідальність може бути тільки адміністративної.

Можна пробувати оскаржити в суді призов до армії РФ, посилаючись на наявність громадянства України (в цьому випадку, можливо, додаткове переслідування позивача де факто владою з політичних мотивів). У судах РФ шанси виграти подібну справу за наявності паспорта РФ, отриманого в Криму, зводяться до мінімуму.

Якщо ж жоден з перерахованих вище методів вам не підходить, тоді можна вибрати альтернативну цивільну службу. Вона не пов'язана з Міноборони РФ, її проходження регулює закон «Про альтернативну цивільну службу» . Варто враховувати, що заяву про бажання проходити таку службу потрібно подавати до військового комісаріату задовго до початку призовної кампанії. Наприклад, щоб потрапити на альтернативну службу наступної осені, заяву про це потрібно подавати до 1 квітня 2018 року. Відповідно до закону, для проходження такої служби досить особистих переконань (не потрібно подавати ніяких додаткових довідок). У разі, якщо для обґрунтування такого вибору у вас зажадають будь-які документи, можна оскаржити таку вимогу в суді. Важливо знати, що термін такої служби довше, ніж служба в ВС, і становить 21 місяць.

Українські правозахисники продовжують працювати над тим, щоб при підтримці міжнародного співтовариства і урядів демократичних країн домогтися від Росії припинити військовий призов в Криму.

КПГ звертається до жителів Криму з проханням надсилати на електронну пошту КПГ [email protected] матеріали, що підтверджують військовий призов в Криму (повістки, фото- і відеоматеріали). Ці матеріали, при дотриманні конфіденційності, допоможуть в роботі з припинення призову на території півострова. Якщо вас притягнули до кримінальної відповідальності за ухилення від призову, то вирок можна оскаржити в встановлені законом терміни. Правозахисники можуть надати безкоштовні консультації з цього питання.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация