Собор Василя Блаженного

З обор Василя Блаженного, який височить на південному краю Червоної площі в Москві, можна з великою часткою впевненості назвати однією з основних визначних пам'яток Москви. Храм є величним шедевром російської архітектури 16-го століття.

Офіційна назва храму - Собор Покрова Пресвятої Богородиці, що на Рву, тому його також називають просто Покровським собором. До XVII століття собор зазвичай називався Троїцьким, оскільки первинний дерев'яний храм був присвячений Святій Трійці, а також був відомий як «єрусалимський», що пов'язано як з присвятою одного з прибудов, так і з відбувалися в Вербна неділя хресним ходом до нього з Успенського собору з «ходою на осляті» Патріарха.

Покровський собор був побудований в 1555-1561 роках за наказом Івана Грозного в пам'ять про взяття Казані і перемоги над Казанським ханством, які трапилися саме в день Покрови Пресвятої Богородиці - на початку жовтня 1552 року.

Існує кілька версій про творців собору. За однією з версій, архітектором був відомий псковський майстер Постник Яковлєв на прізвисько Барма. За іншою версією, Барма і Постник - два різних архітектора, обидва брали участь в будівництві храму. Хоча, існує ще одна версія про іноземне походження зодчого. Розповідають страшну легенду про те, що Іван Грозний був засліплений красою собору і повелів засліпити зодчих, щоб більше ніде такої краси не створили. Але ця історія нічим не підтверджується.

Дах собору прикрашають 10 великих головних куполів, що відрізняються один від одного за формою і кольором. Їх колорит контрастує з простими обпаленими цеглою стін храму. Свого часу весь храм на Червоній площі виблискував білою штукатуркою і був увінчаний позолоченими банями. Однак в ході реставраційних робіт оновлювався зовнішній вигляд собору, і до нього пристроювалися все нові будівлі. Власне кажучи, цей символ Москви включає в себе 11 окремих церков, кожна зі своїм куполом.

Власне кажучи, цей символ Москви включає в себе 11 окремих церков, кожна зі своїм куполом

У центрі знаходиться Собор Покрова Пресвятої Трійці, за назвою якого названий весь храм, а інші церкви присвячені найважливішим битвам за Казань.

Однак, раніше храм виглядав ще більш казково і хитромудро. Наприклад, за старих часів собор був червоно-білим, а купола золотими. І куполів було 25 (!): 9 основних і 16 маленьких, розташованих навколо центрального намету, прибудов і дзвіниці. Центральна главку мала таку ж складну форму, як і бічні купола.

Розпис стін храму була складнішою. Усередині храму містилося зовсім мало народу. Тому під час свят богослужіння проводилися на Красній площі. Покровський собор служив вівтарем. На лобне місце виходили служителі церкви, а куполом служило небо.

Після пожежі в 1737 році храм було реставровано, а в другій половині 18 століття 16 маленьких глав навколо веж прибрали, а дзвіницю з'єднали з храмом, який став різнобарвним.

Усередині храму містилося зовсім мало народу. Тому під час свят богослужіння проводилися на Красній площі. Покровський собор служив вівтарем. На лобне місце виходили служителі церкви, а куполом служило небо.

Хоча зовні архітектура споруди виробляє скоріше кілька хаотичне враження, всередині нього відкривається вражаюча симетрія. Цю симетрію надають храму числа 8 і 4, які в середні віки мали глибокий релігійний сенс. Число 8 символізує день Воскресіння Христа, а восьмиконечная зірка - символ Пресвятої Богородиці. Квадрат означає твердість і сталість віри. Його чотири сторони означають чотири сторони світу і чотири кінця хреста, чотири апостола-євангеліста.

Центральний храм об'єднує інші церкви і символізує заступництво над усією Росією.

Звідки у храму з'явилося ім'я «Василя Блаженного»?

Блаженними на Русі називали людей з каліцтвами, калік. Вважалося, що їх вустами мовить Господь і тому до їх речам прислухалися. Згідно з переказами, в натовпі серед гуляють часто можна було бачити юродивого Василя Блаженного, який пішов з дому ще в юності і поневірявся по столиці. Він був відомий тим, що володів даром зцілення і ясновидіння і збирав гроші на новий Покровський храм. Перед смертю він віддав зібрані гроші Івану Грозному. Поховали юродивого у Троїцькій церкві. Коли ж Покровський храм збудували, його могила виявилася під самісінькою стіною храму. Пізніше, через 30 років, за вказівкою царя Федора Івановича був споруджений новий боковий вівтар, освячений на честь Василя Блаженного. З тих пір храм став називатися цим же ім'ям.

У 17 столітті була побудована дзвіниця з шатровим куполом. З огляду на саме цей купол, на храмі зараз 11 куполів.

Отже, в центрі височіє церква з маленькою головком в честь Покрова Божої Матері. Вона пов'язує для всіх інших церков. Північна церква освячена в ім'я Кипріяна і Устини, а пізніше - в ім'я святого Андріана і Наталії. Східна церква - в ім'я Трійці. Південна церква - в ім'я Миколи Великорецкий. Західна церква - в ім'я Входу в Єрусалим в пам'ять про повернення війська Івана Грозного в Москву. Північно-східна церква - в ім'я Трьох Патріархів Олександрійських. Південно-східна церква - в ім'я Олександра Свірського. Південно-західна церква - в ім'я Варлаама Хутинського. Північно-західна - в ім'я Григорія Вірменського. Найменший купол - церква Василя Блаженного.

У Покровському соборі відсутні підвальні приміщення. Церкви і галереї стоять на єдиному підставі - підкліть, що складається з декількох приміщень. Раніше приміщення подклета були недоступні для прихожан. Глибокі ніші-тайники в ньому використовували як сховища. До 1595 року в підкліть ховали царську казну. Заможні городяни також приносили сюди своє майно.

У подклет потрапляли з верхньої центральної церкви Покрова Божої Матері по внутристенной білокам'яної сходах. Про неї знали тільки посвячені. Пізніше цей вузький хід був закладений. Однак, в процесі реставрації 1930-х роках потаємні сходи була виявлена.

За свою історію кілька разів храм був на краю загибелі. За переказами, Наполеон тримав в храмі своїх коней і хотів перевести спорудження в Париж. Але в той час це зробити було неможливо. Тоді він вирішив підірвати храм. Раптово полівшій дощ погасив запалені гноти і врятував споруду.

Після революції храм закрили, дзвони переплавили, а його настоятеля протоієрея Іоанна Восторгова розстріляли. Лазар Коганович для відкриття автомобільного руху і проведення демонстрацій запропонував знести будівлю. Тільки мужність і завзятість архітектора П.Д. Барановського врятувало храм. Знаменита фраза Сталіна «Лазар, постав на місце!» І рішення про знесення було скасовано.

В наші дні храм Василя Блаженного в Москві має статус музею, в якому експонується зброя часів Івана Грозного, портретна і пейзажний живопис, а також церковне начиння 16-19 століть. Також, тут, піднявшись по вузенькій гвинтовими сходами, можна помилуватися внутрішнім оздобленням храму, іконостасами, розписаними фресками і масляним живописом 16-19 століть стінами. Музей працює без вихідних. Кожна перша середа місяця - санітарний день. Сімейний квиток для батьків з одним або двома дітьми - 500 рублів.
Дата публікації: 19.04.2014, оновлена 02.12.2014
Tags: Москва, Росія, музей

В наші дні храм Василя Блаженного в Москві має статус музею, в якому експонується зброя часів Івана Грозного, портретна і пейзажний живопис, а також церковне начиння 16-19 століть

Запрошуємо познайомитися з однією з найдавніших і найкрасивіших столиць світу. На дві години ви поринете в багатовікову історію міста і
Автор: Олексій

Москва - місто, якому неймовірно йде вечірній вигляд: тут завжди вирує життя. На цій екскурсії вас чекають головні візитні картки
Автор: Ольга

На цій екскурсії вас чекають головні візитні картки   Автор: Ольга

Ми познайомимо дітей з визначними пам'ятками Московського Кремля. У доступній формі розповімо історію виникнення Московського Кремля і те, яке значення він
Автор: Олена і Ольга

У доступній формі розповімо історію виникнення Московського Кремля і те, яке значення він   Автор: Олена і Ольга

Щоб полюбити Москву і пройти посвяту в москвичі, потрібно дізнатися історію міста, постаратися його відчути і зрозуміти. А почнемо ми
Автор: Олена і Ольга

А почнемо ми   Автор: Олена і Ольга

Я корінний москвич і я історик. Мені цікаво спостерігати за мінливою на очах Москвою, подобається шукати і знаходити в сучасному
Автор: Андрій

Мені цікаво спостерігати за мінливою на очах Москвою, подобається шукати і знаходити в сучасному   Автор: Андрій

На цій авто-пішохідної прогулянки перед вами постане вся Москва - з її парадними площами і пишними парками, розкішними садибами, монументальними будівлями радянської епохи і дзеркальними хмарочосами.
Автор: Олексій

Автор: Олексій

Красуня Червона площа, Олександрівський сад біля стін Кремля, музеї-скарбниці - Алмазний фонд і Збройова палата - ці must-see місця чекають
Автор: Ольга

Красуня Червона площа, Олександрівський сад біля стін Кремля, музеї-скарбниці - Алмазний фонд і Збройова палата - ці must-see місця чекають   Автор: Ольга

"Майстер і Маргарита" - мабуть, саме "московське" твір. Місто і текст настільки переплітаються, що їх неможливо розділити. Ми будемо займатися
Автор: Світлана

Ми будемо займатися   Автор: Світлана

Ви готові до того, щоб побачити Москву такою, якою не бачили ніколи? Старовинної, без сучасних будинків, пустельній, з абсолютною тишею,
Автор: Юлія

Старовинної, без сучасних будинків, пустельній, з абсолютною тишею,   Автор: Юлія

«Майстер і Маргарита» - мабуть, саме «московське» твір. Місто і текст настільки переплітаються, що їх неможливо розділити. Ми будемо займатися розшифровкою роману, вивчати Москву столітньої
Автор: Світлана

Ми будемо займатися розшифровкою роману, вивчати Москву столітньої   Автор: Світлана

Колись один із найбільш неблагополучних кварталів столиці сьогодні добре впорядкований і зачаровує спокоєм. Пропоную вам прогулятися по Хітровской переліком і дізнатися про минуле цього району
Автор: Elena

Пропоную вам прогулятися по Хітровской переліком і дізнатися про минуле цього району   Автор: Elena

Ви познайомитеся з кулінарними традиціями багатьох країн від Китаю до Ефіопії і відкриєте для себе самобутній куточок Москви - край
Автор: Irina

Ви познайомитеся з кулінарними традиціями багатьох країн від Китаю до Ефіопії і відкриєте для себе самобутній куточок Москви - край   Автор: Irina

Прогулянка від Трубної площі до Сухаревской по одній з найстаріших вулиць Москви, а також знайомство з усіма її мешканцями
Автор: Андрій

Прогулянка від Трубної площі до Сухаревской по одній з найстаріших вулиць Москви, а також знайомство з усіма її мешканцями   Автор: Андрій

Французькі бульвари, легендарні парфумерні фабрики, католицькі церкви, маленькі бістро з круасанами і навіть Ейфелева вежа - все це можна знайти
Автор: Лариса

Французькі бульвари, легендарні парфумерні фабрики, католицькі церкви, маленькі бістро з круасанами і навіть Ейфелева вежа - все це можна знайти   Автор: Лариса

Дивуватися і ще раз дивуватися! Ви виявите, що, гуляючи задвірками в двох хвилинах у Кремля, можна наштовхнутися на дуже цікаві і несподівані пам'ятки. Це справжнісінька
Автор: Юлія

Це справжнісінька   Автор: Юлія

Якщо ви обожнюєте пригоди, головоломки та прогулянки по дивних місцях Москви, саме час відправитися на екскурсію по справжньому хмарочосу! на
Автор: Галина

Звідки у храму з'явилося ім'я «Василя Блаженного»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация