Сьогодні Україна вшановує ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС

Пам'ятник пожежникам у Чорнобилі   14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який більш відомий, як День ліквідатора Пам'ятник пожежникам у Чорнобилі

14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який більш відомий, як День ліквідатора.

26 квітня 1986 року сталась одна з найбільших аварій на атомних електростанціях - аварія на Чорнобильській АЕС (ЧАЕС). 10 листопада 2006 року Указом Президента України № 945/2006 була заснована пам'ятна дата - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (друга назва свята - «День ліквідатора»), який щорічно відзначається 14 грудня в день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС.

Взагалі саме будівництво саркофага було закінчено 30 листопада 1986 року, а 14 грудня о газеті «Правда» було надруковано повідомлення про те, що держкомісією був прийнятий в експлуатацію комплекс захисних споруд. І сьогодні в цей день по всій Україні проходять різні заходи, присвячені пам'яті ліквідаторів цієї аварії, - мітинги, покладання квітів до пам'ятників ліквідаторам, молебні та інші акції пам'яті.

Фахівці, які вважають 14 грудня своїм святом, вже давно називають цей день Днем ліквідатора. Ще в 1986 році учасники ліквідації зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу. У 1994 році громадські організації чорнобильців України звернулися з листом до керівників держави, в якому запропонували заснувати в календарі день учасників ліквідації чорнобильської катастрофи. Тоді офіційне рішення не було прийнято, але ліквідатори самостійно почали відзначати цю дату.

Пізніше святкування було офіційно дозволено, від різних силових структур виділялася почесна варта, покладалися вінки від керівників держави, іноземних посольств і громадських організацій, але було відсутнє визнання цього дня на державному рівні. Додання державного статусу Дню ліквідатора ще раз нагадує суспільству про проблеми ліквідаторів-чорнобильців, найважливіша з яких - недостатній для нормального життя розмір пенсії.

Безпосередньо з цією проблемою пов'язана й інша - проблема статусу ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Тільки перші 5 тисяч осіб з тих, хто ліквідовував аварію, офіційно стали називатися ліквідаторами, отримавши відповідні посвідчення. З 1992 року всім іншим видавали «корочки» постраждалих від чорнобильської катастрофи. Незважаючи на всі труднощі і проблеми, самі ліквідатори називають 14 грудня святом. У ліквідації катастрофи на ЧАЕС брали участь більше 650 тисяч осіб з усього Радянського Союзу, з яких більше половини були жителями Української РСР.

В результаті аварії на Чорнобильської АЕС (ЧАЕС) 26 квітня 1986 року загальна площа радіаційного забруднення на Україні склала 50 тисяч квадратних кілометрів в 12 областях, від радіоактивного забруднення постраждали 19 російських регіонів і частина території Білорусії. Протягом перших трьох місяців після аварії загинула 31 людина. Променева хвороба вразила 134 людини, хоча в секретних доповідях йдеться мінімум про 300. Жертвами Чорнобильської катастрофи за 25 років стали, за різними даними, від 25 до 100 тисяч чоловік.

Ліквідаторами аварії визнані 600 тисяч чоловік, хоча усунення наслідків техногенної катастрофи триває досі. Після НП над аварійним блоком станції був побудований саркофаг "Укриття", який в останні роки поступово руйнується. Українська влада хоче перетворити Чорнобильську АЕС у безпечну систему за допомогою об'єкта "Укриття" (конфайнмента), який буде представляти собою споруду у формі арки заввишки 105 метрів, завдовжки 150 метрів і шириною 260 метрів. В кінці 2007 року консорціум Novarka, очолюваний французькими компаніями, приступив до розробки нового саркофага, будівництво якого планувалося завершити в 2015 році. Нинішня українська влада обіцяли добудувати саркофаг над зруйнованим реактором у непростих для країни умовах.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация