Сп'янілий Вакх, мармурова статуя. Переви римський період / Мікеланджело


Геній народився в Італії | Юність. Роки навчання. 1488-1495 | Рим. «П'єта». 1496-1501 | Флоренція. «Давид». 1501-1505 | Рим. Гробниця папи Юлія II. 1505-1545 | Рим. Фрески зводу Сикстинської капели. 1508-1512 | Флоренція. Гробниці Медічі. 1516-1534 | Рим. Пізні роботи. "Страшний суд". 1534-1541 | Архітектура. Собор Св. Петра. 1538-1564 | карта сайту | Головна сторінка

3. Перший римський період (1496-1501)

Сп'янілий Вакх (1496-1498)

Мікеланджело поїхав до Рима, де він зміг досліджувати багато хто недавно розкопані древні статуї і руїни. Незабаром він створив свою першу великомасштабну скульптуру - «Вакх» більш ніж в натуральну величину (1496-1498, Національний музей Барджелло, Флоренція). Ця статуя римського бога вина, створена в місті - центрі католицької церкви, на язичницький, а не на християнський сюжет, конкурувала з античною скульптурою - найвища ступінь похвали в Римі епохи Відродження.

Закінчену статую Вакха Мікеланджело показав кардиналові Ріаріо, проте той був стриманий і не висловив особливого захоплення з приводу роботи молодого скульптора. Ймовірно, коло його захоплень обмежувався давньоримським мистецтвом, і тому роботи його сучасників не уявляли особливого інтересу. Однак інші цінителі дотримувалися іншої думки, і статуя роботи Мікеланджело в цілому була високо оцінена. Римський банкір Якопо Галлі, який прикрасив свій сад колекцією римських статуй, настільки ж пристрасний колекціонер, як і кардинал Ріаріо, придбав статую Бахуса. Надалі знайомство з банкіром зіграло велику роль в кар'єрі Мікеланджело. За його посередництва скульптор познайомився з французьким кардиналом Жаном де Вільє Фезанзак, від якого отримав важливий замовлення.

"Які були здатності Мікеланджело, відмінно зрозумів після цього мессер Якопо Галлі, римський дворянин, людина обдарована, який замовив йому мармурового Купідона натуральних розмірів, а потім статую Вакха висотою в десять пальм, який тримає в правій руці чашу, а лівою - тигрову шкуру і виноградну кисть, до якої тягнеться маленький сатир. По статуї цієї можна зрозуміти, що йому хотілося добитися певного поєднання чудових членів його тіла, особливо надаючи їм і юнацьку гнучкість, властиву чоловікові, і жіночу м'ясистість і округлі : Доводиться дивуватися тому, що він саме в статуях показав свою перевагу над усіма новими майстрами, які працювали до нього "Вазарі.

Вакх (грец.), Він же Бахус (лат.), Або Діоніс - покровитель виноградарів і виноробства в грецькій міфології, в античні часи його шанували в містах та селах, в честь нього влаштовувалися веселі свята (звідси вакханалії).

Статуя сп'янілого Вакха в людський зріст призначена для кругового огляду. Мікеланджеловсій Вакх дуже переконливий. Він представлений скульптором у вигляді оголеного юнаки з чашею вина в руці. Поза його нестійка, Вакх неначе готовий впасти вперед, але зберігає рівновагу, відхиляючись назад; його погляд звернений на чашу з вином. Мускулатура спини виглядає пружною, але розслаблені м'язи живота і стегон демонструють фізичну, а значить і духовну слабкість. Опущена ліва рука притримує шкуру і в виноградні грона. П'яного бога вина супроводжує маленький сатир, який ласує виноградним гроном.

як і «Битва кентаврів» «Вакх» тематично безпосередньо пов'язує Мікеланджело з античною міфологією, з її життєстверджуючими ясними образами. І якщо «Битва кентаврів» за характером виконання ближче рельефам давньоримських саркофагів, то в постановці фігури «Вакха» використаний принцип, знайдений давньогрецькими скульпторами, зокрема Лисиппом, якого цікавила проблема передачі нестійкого руху. Але як і в «Битві кентаврів», Мікеланджело дав тут своє втілення теми. У «Вакх» нестійкість сприймається по-іншому, ніж в пластиці античного скульптора. Це не хвилинна перепочинок після напруженого руху, але тривалий стан, викликаний сп'янінням, коли безвольно розслаблені м'язи.

Скульптор домігся рішення складного завдання: створити враження нестійкості без композиційної неврівноваженості, яка могла порушити естетичний ефект. Майстерно впорався молодий скульптор з чисто технічними труднощами постановки мармурової фігури великого розміру. Як і античні майстри, він ввів підпору - мармуровий пеньок, на який посадив сатіренка, таким чином обігравши цю технічну деталь композиційно і за змістом.

Примітний образ маленького козлоногого сатіренка , Супроводжуючого Вакха. Безтурботний, весело усміхнений, він краде виноград у Вакха. Мотив невимушеного веселощів, пронизливий цю скульптурну групу, - виняткове явище у Мікеланджело. Протягом усього свого довгого творчого життя він ніколи більше до нього не повертався.

Враження повної закінченості статуї надає обробка і полірування поверхні мармуру, ретельне виконання кожної деталі. І хоча «Вакх» не належить до вищих досягнень скульптора і, мабуть, менш інших його творів, просякнутий індивідуальності творця, він все ж свідчить про прихильність його античних образів, зображенню оголеного тіла, а також про зростання технічну майстерність.

Асканио Кондіві так описує цю статую зі слів самого Мікеланджело: "Її голова і всі форми членів цієї фігури запозичені з описів, залишених древніми письменниками. Особа Вакха висловлює радість, а косячі очі нагадують очі людей, надмірно прихильних провину. У правій руці він тримає чашу , яку збирається осушити, і з насолодою дивиться на що наповнює її рідина. Голова Вакха - бога, який відкрив вино, - прикрашена вінком з виноградного листя, на лівій руці у нього шкура тигра, звіра, який був йому присвячений через свою любов до вино раду ". Мікеланджело навмисне замінив звіра шкурою, щоб підкреслити, що пристрасть до виноградного вина призводить тигра до загибелі. "Вакху по його зовнішньому вигляду, - додає Кондіві, - можна дати років вісімнадцять".

попередня / головна / Наступна сторінка


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация