Спаси і збережи: Хто замінить Сергія Капкова - The Village

  1. "Дитячий світ"
  2. будинок Болконського
  3. Круговий депо Миколаївської залізниці
  4. будинок Кольбе
  5. будинок Мельгунова
  6. Прибутковий будинок Прошин
  7. будинки Привалова

10 березня 2015 року мер Москви Сергій Собянін звільнив з посади главу департаменту культури Сергія Капкова: місце чиновника зайняв колишній керівник департаменту культурної спадщини столиці Олександр Кибовська. Спадкоємець дворянської сім'ї, історик за освітою і автор декількох книг, серед яких - двотомник «Уніформа російського військового повітряного флоту», КИБОВСКИЙ відзначився на попередньому посту як міцний професіонал. Втім, це не завадило йому стати героєм скандальних зносів історичних будівель в центрі Москви. У своєму першому коментарі пресі він пообіцяв і далі розвивати напрацювання Сергія Капкова. The Village дізнався про плюси і мінуси чиновника і зібрав сім найсуперечливіших подій, що трапилися за час його роботи в Мосгорнаследія.

10 березня 2015 року мер Москви Сергій Собянін звільнив з посади главу департаменту культури Сергія Капкова: місце чиновника зайняв колишній керівник департаменту культурної спадщини столиці Олександр Кибовська "Дитячий світ"

Фото: Іван Анісімов Фото: Іван Анісімов

Цієї весни має відбутися відкриття « Центрального дитячого магазину на Луб'янці »Через шість років реконструкції. Оновлений «Дитячий світ» - це запізнілий привіт з часів Юрія Лужкова. У 2005 році будівлю універмагу було визнано пам'яткою, але предметом охорони стали лише фасади будівлі, його загальний зовнішній вигляд і історична функція. Таким чином, власники магазину могли б цілком знести його і відбудувати заново. Проект нового універмагу розробляв «Моспроект-2» Михайла Посохіна: «Дитячий світ» остаточно втрачав свій історичний атріум, зате отримував величезний викривлений купол. Під тиском громадськості та Мосгорнаследія новим архітектором проекту став Павло Андрєєв. Планування центрального залу зберегли, фасадні стіни відремонтували, проте всі нутрощі були знесені заради створення нового фундаменту. «Дитячий світ» уникнув долі «Воєнторгу», але він все одно не має майже нічого спільного з історичним магазином.

будинок Болконського

Фото: «ТАСС» Фото: «ТАСС»

Розташований навпроти скандального «Воєнторгу» будинок Болконського був побудований в кінці XVIII століття і перебудований після пожежі 1812 року. Деякий час він належав Миколі Волконському, дідові Льва Толстого по матері і прототипу старого князя Болконського з «Війни і миру» - в романі будинок на Воздвиженці був описаний як московське житло старого князя. У 2005 році будинок був куплений «Центром розвитку міжособистісних комунікацій», до якого мала ставлення колишня дружина Володимира Путіна Людмила. У 2009 році з будівлі був знятий охоронний статус, а влітку 2013 року будівництво почали реконструювати. Проект передбачав знесення частини зовнішніх стін і надбудову історичної будівлі двома поверхами. Під час робіт обвалилася частина фасаду, що виходить в Хрестовоздвиженський провулок.

У січні 2014 року Олександра КИБОВСКИЙ назвав будинок Болконського на Воздвиженці головною архітектурною втратою 2013 року і поскаржився на юридичні зволікання: «Те, що відбулося з будинком Болконського мене засмучує. Я розумію, що там багато юридичних аспектів, хоча і не приховую, що я особисто звертався, сам їздив до власника, намагався домовитися. Я себе заспокоюю тільки тим, що не варто шкодувати про непоправні речі. Я добре розумію суспільне обурення з цього приводу, але закон є закон ».

Круговий депо Миколаївської залізниці

Фото: «Вікіпедія» Фото: «Вікіпедія»

Круговий депо Миколаївської залізниці на задвірках Ленінградського вокзалу було побудовано в 1846-1851 роках за проектом Костянтина Тона. З 1991 року депо мало статус виявленого об'єкту культурної спадщини. Кругле в плані будівля була розділена на 22 сектора-стійла для стоянки паровозів - навесні 2013 року 9 секцій було знесено для розширення шляхів приміського сполучення. «Архнадзор» намагався судитися з Мосгорнаследія, нібито незаконно видав дозвіл на реконструкцію та пристосування будівлі, але Замоскворецький суд відхилив позов градозащітнікі.

будинок Кольбе

Незважаючи на заборону прокуратури, навесні 2011 року компанія «Капітал Груп» незаконно знесла частину історичного будинку на Великій Якиманці, побудованого в кінці XIX століття за проектом архітектора Федора Кольбе. Цей скандал переповнив чашу терпіння Сергія Собяніна і Олександра Кибовська: подія спричинило за собою рішення Москомнаследия анулювати всі дозволи на знесення будинків в історичному центрі Москви, видані до середини квітня 2011 року. Девелопер пообіцяв відновити будинок в колишньому вигляді. Сергій Собянін погрожував службовими перевірками і покараннями на адресу тих, хто проштрафився чиновників, але їх результати невідомі .

будинок Мельгунова

Будинок Мельгунова - споруда 1788 року на Арбаті, яка пережила пожежу 1812 року. У 2012 році її знесло ЗАТ «Строймонтажцентр-2000», зараз зносять будинки Привалова. Проти розбирання будівлі тоді виступали не тільки члени «Архнадзор», але ще й столичний департамент культурної спадщини. Він наказав припинити всі роботи на майданчику, але ЗАТ його проігнорувало. Від будівлі залишився тільки лицьової фасад. Постраждали і сусідні історичні будівлі: будинок Окуджави, будівля Військово-окружного суду і будинок Мельникова. Після цього випадку Олександр КИБОВСКИЙ виступив з ініціативою про збільшення штрафів за знесення історичних будинків до 60 мільйонів рублів. Однак компанія відбулася невеликим штрафом від ОАТІ.

Прибутковий будинок Прошин

фото:   frondetv фото: frondetv.ru

У 2013 році на 1-й Тверській-Ямській повністю знесли один з кращих зразків московського модерну - прибутковий будинок Прошин 1905 року побудови. Реконструкція була узгоджена власником будівлі компанією «Атлантик Аеронаутіка Холдинг Лімітед» з Мосгорнаследія, забудовник зобов'язався зберегти фасад. Але потім зніс його фактично нишком, під прикриттям фальшфасада. З інвестора стягнули штраф у розмірі п'яти мільйонів рублів і анулювали ГПЗУ на проведення будівельних робіт.

будинки Привалова

В кінці лютого розпочалося знесення будинків Привалова на Садовничиській вулиці. Це комплекс з трьох п'ятиповерхових будинків в стилі модерн, побудованих за проектом архітектора Ернста-Ріхарда Нірнзее. У 2004 році будинку визнали аварійними і почали розселяти мешканців. Інвестор планував надбудувати чотири поверхи і перетворити будівлю в багатофункціональний центр «Новий Балчуг», однак мерія закликала інвестора провести реконструкцію дбайливіше. Остаточне дозвіл на знесення комісія дала в кінці минулого року під загрозою інвестора звернутися до суду, інакше неможливо було б побудувати підземну парковку. Забудовник - компанія «Велетень XXI століття», яка народилася з реорганізованого ЗАТ «Строймонтажцентр-2000», - обіцяє побудувати нові будинки зі збереженням історичних фасадів.

Забудовник - компанія «Велетень XXI століття», яка народилася з реорганізованого ЗАТ «Строймонтажцентр-2000», - обіцяє побудувати нові будинки зі збереженням історичних фасадів

Костянтин Михайлов

координатор громадського руху «Архнадзор»

Олександр Кибовська - безумовно, професіонал. Дуже енергійний, цілеспрямований, вміє представити результати своєї роботи у вигідному світлі. За час його роботи істотно розширився фронт охорони московського спадщини, збільшилися в рази державні і приватні асигнування і кількість об'єктів, які піддаються реставрації, - якість робіт, втім, іноді залишає бажати кращого. Разом з тим були й неприйнятні для нас ситуації, коли частково або повністю знищувалися пам'ятники і історична забудова. Як і в питанні плюсів, так і в питанні мінусів важко обчислити особистий внесок КИБОВСКИЙ. У нас було безліч конфліктних ситуацій та суперечностей. Я думаю, їх було б менше, якби стало нормою обговорення з громадськістю великих містобудівних проектів. Олександр Володимирович, на мій особистий погляд, йшов на комунікацію вкрай неохоче, при ньому фактично припинилася існувала перш практика зустрічей керівників департаменту з представниками громадських організацій. КИБОВСКИЙ вважав громадські пропозиції непродуманими або називав піаром.

Микола Переслєгін

архітектор, Kleinewelt Architekten

Я знаю Олександра давно, ми співпрацювали з ним, коли я працював в департаменті культурної спадщини. Він порядна, думаючий і багатогранна людина з різнобічним підходом, який завжди відстоював позицію збереження пам'яток архітектури та перешкоджав руйнування старого центру. Він досвідчений і успішний управлінець. Завдяки йому за останні роки було поставлено на державну охорону понад 300 цінних старовинних будівель і укладено велике число комерційних контрактів на реставраційні роботи. Наскільки я знаю, КИБОВСКИЙ не ініціював жодного резонансного знесення. Вони, на жаль, дісталися йому у спадок від лужковського часу - він усіма силами намагався їх обмежити. Наприклад, на Садовничиській вулиці збережена і реставрується фасадна стіна будинку Привалова, хоча раніше девелопери отримали дозвіл на повний знос і з юридичної точки зору виправити що-небудь було вже не можна. Це велике щастя для Москви і для всіх нас, що завдяки Сергію Капкову були запущені багато позитивних проекти. Я сподіваюся, що Олександр КИБОВСКИЙ продовжить працювати в цьому напрямку.

Я сподіваюся, що Олександр КИБОВСКИЙ продовжить працювати в цьому напрямку

Сергій Капков

безробітний, колишній керівник департаменту культури Москви

Олександр Кибовська - досвідчений керівник. Я ще з ним не обговорював його найближчі завдання. Думаю, що, як керівник, він сформулює їх для себе сам. Я дуже сподіваюся, що він буде дотримуватися встановленого мною курсу, але він має право його і змінити. Одна справа - охороняти пам'ятники, а інша справа - піклуватися, охороняти і розвивати людей. Це дві різні професії, і я дуже сподіваюся, що цю другу професію він освоїть.

Анатолій Смілянський

президент Школи-студії МХАТ

Олександр Кибовська викладав у нас в школі-студії військовий костюм. Це унікальна дисципліна на елітарному відділенні, де до останнього року вела заняття народний художник Елеонора Маклакова. Якщо вона його запросила, значить, він прекрасний фахівець в цій області. Я особисто знаю КИБОВСКИЙ як фахівця з хорошими організаторськими здібностями, культурного, досвідченого, знаючого, спокійну людину. Він абсолютно не мракобіс, що дуже важливо в наш час. Думаю, все у нього буде нормально, якщо на нього не буде дикого тиску і якщо загальна ситуація в країні не буде жахливої. Все-таки Москва повинна розвиватися як світової мегаполіс з купою іноземців. Піти в іншу сторону буде небезпечно. КИБОВСКИЙ буде легше, тому що Капков дуже багато зробив в цьому сенсі. Москва звикла, що до нього можна прийти, поговорити і домовитися. А він ще й виконає обіцянки. У нас це не так часто буває.

Автори: Юрій Болотов, Віктор Фещенко

Фотографія на обкладинці: «ТАСС»

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация