Страхи українців: Бабай, цигани і крюгер

  1. АВТОРИ:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

22 червня 2010, 14:37 Переглядів: 22 червня 2010, 14:37 Переглядів:   Нічні страхи

Нічні страхи. Українці здавна лякали неслухняних дітей Бабаєв, бабками Ежкамі, вовками.

Українці стали менше вірити в існування бабаїв, лісовиків, водяних і інших страшних "авторитетів". Фольклористи б'ють на сполох і радять не віддавати перевагу іноземним страховисько, а все-таки "боятися" своїх, рідних. "Вся біда в тому, що ми, як то кажуть, далеко відійшли від землі. Замість магічного Бабая або казкової Баби-Яги з'являється, наприклад, іноземний Фредді Крюгер", - говорить завкафедрою фольклористики київського нацуніверситету Олена Івановська.

Найпопулярнішими персонажами, якими дорослі стримують або лякають дітей, у українців вважаються Бабай, сірий вовк, Баба-Яга, русалки, цигани, рідше - перевертень, вовкулака і міфічна діва Босорканя (на Гуцульщині). "Наші предки, у яких зазвичай було багато дітей і роботи, не надто панькалися зі своїми чадами. Няньчити малюків зазвичай старші діти, тому предки вдавалися до цікавіших методів виховання: вони стримували баловство малечі за допомогою таких" авторитетів ", як вовк, дід або баба з залізними зубами, мавки. Цими персонажами, за легендою, сидять в городі і поле, стримували дітей, щоб вони не ходили гуляти там, де не слід і не витоптували посаджені рослини, які не піддавалися різним небезпекам за межами будинку. Ці методи допомагали на прот яженіі століть ", - кажуть українські фольклористи.

ДЛЯ ДОРОСЛИХ. Є персонажі і для дорослих. Наприклад, господар донбаських шахтних виробок і покровитель гірників Добрий Шубін. За шахтарським повір'ями, це гірський дух, старий, обов'язково одягнений в шубу, у якого можуть горіти очі і на ногах є копита. Шубін допомагає чесним шахтарям працювати, але в той же час жорстко карає їх гнобителів. Як розповідають шахтарі, бачити під землею Шубіна їм не доводилося, зате чути про нього доводилося чимало. Мовляв, цей старий любить жартувати: лякає шахтарів, раптово розійшовшись у темряві сміхом, або хапає за ногу. За легендами, він живе в далеких або в давно покинутих виробках, де може бродити непоміченим. Якщо в шахті починається обвал, то це може означати, що злиться саме Шубін.

Психологи. "Цими образами краще не зловживати, тому що дитина може отримати через це психологічну травму, - каже кандидат психологічних наук Руслан Васютін. - Краще використовувати імена цих персонажів в ненав'язливих іграх з дитиною. Але не можна дати однозначну відповідь - добре чи погано, якщо батьки виховують дітей за допомогою цих вигаданих істот. з одного боку, у дитини можуть з'явитися фобії, з іншого боку він може вирости дуже творчою людиною. Все ж дитяча психіка в силах, так би мовити, впоратися з Бабаєм і до мпаніей ".

"ВІРИМО У БАБАЯ ВСІМ СЕЛОМ"

Як стверджують знавці українського фольклору, Бабай - завидний довгожитель. "Він" народився ", мабуть, ще до появи писемності, - розповіли нам фольклористи з київського нацуніверситету імені Шевченка. - Український Бабай - це старий дід, обов'язково з довгим волоссям, такий же бородою і з мішком. Але довге волосся ростуть не тільки у нього, а й у баби з залізними зубами, яка сидить в городі, у баби-Яги і у мавки. Таке волосся, довгі і скуйовджене, - своєрідний символ приналежності до потойбічного світу. у Бабая обов'язково є посох, який служить йому не стільки опорою , скільки символізує владу. З давна вважається, що людина з палицею має велику силу і більше можливостей. А ось колір одягу залежить від ... творчих здібностей оповідача. Одні, наприклад, можуть деталізувати, що Бабай - це істота, одягнене в страшні лахміття і взути в старе взуття. Розповідають про ньому зазвичай так, щоб було страшно, щоб він здавався авторитетним міфічною істотою ".

ЖИВУТЬ У Бабаєв. З ім'ям Бабая в Україні пов'язане навіть два географічних назви. Селище Бабаї є в Харківській області і селище Бабайківка в Дніпропетровській області. У останнього, до речі, навіть є свій сайт, на якому користувачі написали, що в цьому селищі геть відсутня злочинність. "Так, це правда", - говорить працівник Бабайковского сільради Валентина чвертку. - Всі ми віримо в Бабая - нашого доброго предка. До речі, наше селище, якому нещодавно виповнилося 265 років, був названий на честь козака Бабая, який колись тут жив ".

МИ ЗАПИТАЛИ У ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ: ЧИМ ЇХ ЛЯКАЛИ В ДИТИНСТВО І ЧОГО ВОНИ БОЯТЬСЯ ЗАРАЗ?

Леонід Стадник, найвищий українець:

Леонід Стадник, найвищий українець:

- У дитинстві я нічого взагалі не боявся - ні темряви, ні різних там міфічних істот на кшталт Бабая, Баби-Яги або Змія Горинича. Коли я був маленьким, то мене, до речі, дорослі чомусь нічим і не лякали. А ось зараз, зізнаюся, став боязким. Найбільше, мабуть, лякає старість. Якщо чесно, я страшенно не хочеться старіти - роботи по господарству зібралося сила-силенна, виноград потрібно ростити. Я дуже люблю його вирощувати, постійно шукаю нові саджанці.

Василь Вірастюк, спортсмен-богатир:

- Ви знаєте, мені пам'ятається, що чимось або кимось батьки нас з братом Романом все-таки лякали в дитинстві вечорами. Начебто це був всім відомий персонаж дід Бабай. Але ми цього страшного істоти ніколи не боялися, точно як і темряви. Можу зізнатися, що зараз я боюся брехні. Більше ніщо в житті, крім нещирості оточуючих, і особливо близьких людей, мене злякати не може.

Настя Овчар, дівчинка-героїня:

Настя Овчар, дівчинка-героїня:

"Я свою Настю (врятувала сестру під час пожежі. - Авт.) Ніколи не лякала чудовиськами і звірами на кшталт сірого вовка. По-перше, у нас в родині таке залякування не прийнято, так це, напевно, і ні до чого. Зараз Настенька і без Бабаєв боїться темряви, буває, що на ніч в кімнаті я спеціально залишаю світло включеним, і вона спить при тьмяному освітленні. Думаю, це наслідки того, що вона пережила ", - розповіла" Сегодня "Настина мама Ольга.

Євген Березняк, прототип майора Вихора:

- Мене ніхто, ніколи і нічим не залякував, тому і я не лякав своїх сина і дочку такими міфічними істотами як Бабай, Баба-Яга і іже з ними. Ось, питається, навіщо забивати голову дитині подібними нісенітницями? Адже, погодьтеся, це ж безглуздо ... Напевно тому, через багато років, можу сміливо заявити, що я в житті взагалі нічого не боюся! І діти мої виросли сміливими людьми.

ГАЛИЧИНА: по селах ЛЯКАЮТЬ касира і листоноша

ГАЛИЧИНА: по селах ЛЯКАЮТЬ касира і листоноша

Ратуша. Тут бачать "чорну труну" і ченця Григорія

У селах Західної України досі бояться русалок, які можуть залоскотати до смерті, будинкових та такого собі лякайла. "За розповідями селян," воно "лякає зазвичай вночі. Людина в цю пору бачить гірше, ніж днем, а страшним часто здається вже саме його очікування, - пояснює природу страху селян доцент кафедри етнології історичного факультету університету ім. Франка Володимир Галайчук. - Люди вважають, що лякайло - це привиди небіжчиків. Так, в Федорівка бояться листоноші, якого колись обібрали, вбили і закопали в лісі, а в Левковичах об'їжджали стороною місце, де повісився касир: "Як їдеш, і не кинеш монетки або сірники, то буде ", - говорять селян е. Найдієвішим засобом проти лякайла, вірять в селах, є молитва "Чесному Хресту". Іноді лякайло супроводжується світловими ефектами. страшний селян ночами вогник в будинку однієї померлої бабусі. Інша селянка згадувала про порожній хаті, в якій їй ввижалося крутиться колесо кольору веселки. Райдужне привид пов'язували з ямою біля хати, в якій під час війни ховали людей.

В МІСТІ. У городян - свої страхи. Львів'ян лякають "чорним монахом", блукаючим в підземеллі стародавнього костелу єзуїтів. За легендою, він продав душу дияволу, що явився у вигляді незнайомого чоловіка, і до сих пір його привид сновигає по костелу в пошуках незнайомця, щоб розірвати договір.

Ще більш моторошна страшилка пов'язана з львівською ратушею, де засідає місцева влада. У середньовіччі там засідав суд, який 400 років тому засудив до смерті невинного. "З тих пір в ніч перед несправедливим вироком по коридорах ратуші нібито літає чорна труна", - розповідає страшилки про мерії знавець Львова, науковий співробітник місцевого історичного музею Борис Мельник. Тут же, в мерії, опівночі, мовляв, бродить чернець Григорій, який колись опікувався годинником на верхівці ратуші. Кажуть, Григорій віддав своє серце механізму, який тепер в 12 ночі кожен раз перевіряє.

У популярній кафешці в центрі міста водиться "чорна дама". У стародавні часи в цьому будинку жила дівчина, яка перебирала женихами, розповідає львівський екскурсовод Петро Радковець. Чи не встояла тільки перед хлопцем, зварити їй неймовірно ароматну каву, коли у Львові про нього ще не знали. І віддала йому за напій серце і душу. Коли тут відкрили "кав'ярня", в ній нібито стали бачити тінь чорної дами в капелюшку. За словами працівників закладу, це буває, коли в кафе пропадає світло, а таке трапляється нерідко. В районі Погулянка народ лякає дух якоїсь Сари, що жила на віллі "Півонія" сто років тому. "Ця жінка зберігала молодість і красу за рахунок юних коханців, які хиріли і вмирали після зв'язку з нею, а вона тільки гарнішала", - розповідає Радковець.

Баба ЖИВУТЬ НА СХОДІ

Олега Бабая діти не бояться. фото vkontakte.ru

"А я вийшла заміж за справжнього Бабая, якого звуть Станіслав Григорович. І задоволена чоловіком, він у мене зварювальник, - каже мешканка Прилук, бібліотекар Людмила Бабай. - Після заміжжя мене колеги називали бабаежкой, але я не ображалася. А ще чоловік якось то почув на вулиці, що якась жінка лякала дитини, мовляв, забере Бабай. Чоловік зупинився і сказав, що він уже тут ". "А ось наді мною пожартував один чоловік, коли дізнався моє прізвище. Сказав, що я занадто гарна для Бабая", - розповіла нам бухгалтер з Дніпропетровська Наталя Бабай. "Коли сусідські хлопці дізналися, що у мене прізвище Бабай, то сказали, що іншого Бабая боятися не будуть, мовляв, одного вже знають, і він, тобто я, доброзичливий", - розповів нам логіст Олег Бабай з Харківської області. "Своє прізвище Бабай вважаю звичайнісінької. Але одного разу я з друзями захотів привітати інших Бабаєв, яких на прізвище знайшов в довіднику, з Новим роком. Подзвонили, почали вітати, а вони образилися ...", - каже криворізький металург Володимир Борисович Бабай. Згідно з офіційними даними, найбільше людей з прізвищем Бабай живуть зараз в Дніпропетровській, Харківській і Донецькій областях, найменше - у Львівській.

"ХОЧУ В ГОСТІ ДО чудовиська!"

Крім найвідоміших страшилок, українці часто придумують свої і діляться виховним досвідом на сайтах для батьків в інтернеті.

Врединка: "Моя дитина нікого не боїться, він ще сам просить в гості до Чудовиську сходити ..."

Гусік: "А мене дитбудинком лякали, але я сама тоді в дитбудинок збиралася - такі показові виступи для батьків влаштовувала, перше що робила, бігла за зубною щіткою, мама завжди лякалася ... Лякали будинковим з шафи, до сих пір не можу заснути, якщо шафа відкритий; циганкою великий - тут смішно, тому що у мами дід - чистий циган ... "

Тетяна К .: "лякає тіткою Простудою, яка бігає по підлозі і дивиться, хто не одягнувся і не взувся. Недобре, звичайно, але допомагає".

Тетяна Б .: "Нашу трирічну відірву намагаємося лякати електрик, коли спати не лягає. Але не дуже успішно".

Іра С .: "Вкрай рідко, але пару раз, було, лякала дядьком, який забере, якщо буде голосно вередувати. Допомагало. Але не можна так, розумію і більше не буду".

Лісовик: "Дитину нині не ті, щоб бабаїв і ментів боятися!"

Ниточка: "Мене лякали міліціонерами. Говорили, що якщо погано себе буду вести, віддадуть дядькові міліціонеру".

Тонік: "Мене в дитинстві лякали Бармалеем ... Я намагаюся не вдаватися до цього методу, але ось поки доньці кажу, що в розетці живе Дюдюка і вона боляче кусається ..."

Джерело даних: galya.ru, forum.mamka.ru, otvet.mail.ru

ЕВОЛЮЦІЯ БАБАЯ - ЧАЙНИК-НАЧАЛЬНИК

У наші дні з Бабаєв в деяких сім'ях сталася еволюція. "Мене батьки лякали екзотичним видом Бабая - Чайником-начальником, - каже житель столиці Владислав Бродки. - Коли мамі з подругами хотілося поговорити, відпочити, вони йшли на кухню. А я, виходило, їм заважав. І мати казала, що у вікно зараз влетить Чайник-начальник і забере неслухняного синочка. Я уявляв його товстим, грізним, з густими бровами і носом чайника, з якого палючими струменями валить пар. Діяло! ".

Мати Владислава, Катерина, підтверджує, що авторитет Чайника працював безвідмовно і давав півгодини гарантованого відпочинку. А сам образ побутового тирана-Бабая виник спонтанно: "Як народжуються все бабаї? В той момент, коли у батьків закінчується терпіння, - каже Катерина. - Чому у нас був чайник? Напевно тому, що наше покоління вирощували на казках Чуковського, а там повно одухотвореними посуду. Чайник-начальник - такий собі побутової Сталін, суворий, але справедливий. Йому відводилася роль забрати неслухняну дитину, наприклад, на склад неслухняних дітей ".

В ГРУЗІЇ - ЦИКЛОП, В АНГЛІЇ - ДАМА

У ближньому і далекому зарубіжжі батьки також лякають дітей міфічними персонажами. "У Грузії, якщо дитина росте дуже неслухняним, дорослі намагаються приборкати його за допомогою істоти по імені Дев. Це особистість на зразок циклопа, невизначеного віку, яким відвели роль наводити страх на балувати дітвору", - говорить член Асоціації українців в Грузії Жанна Дяченко. У Німеччині роль місцевого чудовиська відведена Крампус, який, за повір'ями, забирає з собою неслухняних дітей. А ще в Німеччині є своєрідний аналог донецькому Шубіну. Німецький Кобольд, за легендами, живе в шахтах і штольнях і відрізняється злісним вдачею. Обожнює влаштовувати каменепади і завали, гасить лампи на касках шахтарів. В Англії - ціла армія міфічних монстрів, один з найзнаменитіших - це Дженні Зелені Зуби. Іклиста дама може викрасти дитину, якщо той грає неподалік від води, може потягти його на саме дно. У Франції дітей лякають істотою на ім'я Бонхоме - чоловічок в різнокольорових одязі, в капелюсі і з мішком.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Страхи українців: Бабай, цигани і крюгер". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОРИ:

Харченко Олександра, Ігор Сєров

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

МИ ЗАПИТАЛИ У ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ: ЧИМ ЇХ ЛЯКАЛИ В ДИТИНСТВО І ЧОГО ВОНИ БОЯТЬСЯ ЗАРАЗ?
Ось, питається, навіщо забивати голову дитині подібними нісенітницями?
А сам образ побутового тирана-Бабая виник спонтанно: "Як народжуються все бабаї?
Чому у нас був чайник?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация