Страховий стаж для лікарняного

  1. Періоди, які включаємо до страхового стажу для оплати лікарняних листів
  2. Трудовий і страховий стаж обчислюють за різними правилами

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу. А останній складається із сукупності періодів, які по-різному зараховуються при нарахуванні лікарняних. Розберемося ж з цим «лабіринтом».

Особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності і господарювання (далі - організація), зокрема в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також за іншими органах, підлягають страхуванню в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; Закон № 1105).

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежить від тривалості страхового стажу.

Періоди, які включаємо до страхового стажу для оплати лікарняних листів

З 2011 року розрахунок стажу для лікарняного здійснюється по новим правилам - в зв'язку з прийняттям Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 (далі - Закон про ЄСВ).

У страховий стаж для оплати лікарняних листів як період, за який сплачено страхові внески, виходячи з розміру мінімального страхового внеску, включається період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності) (абз. 2 п. 1 ст.21 Закону № 1105).

Читайте також:   Тривалість лікарняного листа при різних захворюваннях Читайте також: Тривалість лікарняного листа при різних захворюваннях

Страховий стаж обчислюється за даними, які містяться в системі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а до впровадження такої системи - у порядку та на умовах, передбачених законодавством, яке діяло раніше (п. 2 ст. 21 Закону № 1105).

Закон № 1105 набув чинності 01.01.2015. Із 28.02.2001 до 31.12.2014 соціальне страхування регламентував Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 № 2240-ІІІ (далі - Закон № 2240).

До страхового стажу прирівнюється трудовий стаж, набутий працівником за час роботи на умовах трудового договору (контракту) до набрання чинності Законом № 2240, тобто до 28 лютого 2001 року.

Увага!

Як розрахувати страховий стаж для лікарняного? Для цього необхідно виділити кілька умовних періодів:

  • по 27.02.2001 включно для оплати лікарняних листів непрацездатності розраховуємо трудовий стаж;
  • з 28.02.2001 по 31.12.2010 - страховий стаж,
  • з 01.01.2011 - страховий стаж з урахуванням змін, внесених Законом про ЄСВ.

Трудовий і страховий стаж обчислюють за різними правилами

Загальний трудовий стаж, набутий до набрання чинності Законом № 2240, визначаємо відповідно до Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.1998 № тисячі шістсот п'ятьдесят вісім (далі - Правила № тисячі шістсот п'ятьдесят вісім), хоча ця постанова і втратило чинність згідно з постановою Кабміну від 11.07.2001 № 807.

Так, періоди роботи на умовах трудового договору (контракту), перебування на виборчих посадах, служби в армії, навчання в ПТУ, які були до 28.02.2001, включаються в трудовий стаж. Навіть час перебування під вартою та відбування покарання входить в трудовий стаж.

З 28.02.2001 правила змінені: «трудовий стаж» замінило поняття «страховий стаж». Періоди, які включають до страхового стажу, позначені в статті 21 Закону № 1105. Так, до страхового стажу, як і раніше, включаємо роботу на умовах трудового договору, перебування на виборчих посадах, однак служба в армії і період навчання в ПТУ до страхового стажу вже не зараховують.

З 2011 року страховий стаж обчислюють за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр).

Персоніфікований облік у системі соцстрахування з тимчасової втрати працездатності введений з 2011 року. Тому інформацію про трудовий стаж працівника, придбаному до 2011 року, розраховуємо по трудовій книжці і / або інших передбачених законодавством документів, які підтверджують трудову діяльність працівника, а стаж, набутий після 2011-го, - на підставі відомостей про застрахованих осіб з Державного реєстру.

На сьогодні реєстр застрахованих осіб формує і веде Пенсійний фонд, органи якого надають індивідуальні відомості про застраховану особу з Держреєстру (в т. Ч. Дані про страховий стаж) у вигляді форми ОК-7 (ОК-5), затвердженої постановою правління ПФУ від 18.06 .2014 № 10-1.

При цьому індивідуальні відомості про застраховану особу з Державного реєстру надаються за запитом роботодавця тільки про застрахованих осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, і виключно за період перебування особи в трудових відносинах з ним. Однак застрахованій особі такі відомості надаються органами ПФУ за весь період трудової діяльності, включаючи роботу на інших підприємствах.

Як розрахувати страховий стаж для лікарняного?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация