Шукач | Будівля колишнього відділення Державного Банку Російської Імперії в Маріуполі

Оцінка: +8 / 2 учасники / 0 рекомендації / (+0) (-0) якість

Оцінка:

джерело фото

З моменту свого заснування місто Маріуполь був найбільшим торговим центром в Приазов'ї. У місті проводилися самі представницькі на південному сході України ярмарки, з яких особливо славилися Успенська і Покровська. У недільні та святкові дні на Базарній площі (нині площа Визволення) влаштовувалися торги, йшла жвава торгівля, причому асортимент сільськогосподарської та ремісничої продукції був надзвичайно широкий.

У недільні та святкові дні на Базарній площі (нині площа Визволення) влаштовувалися торги, йшла жвава торгівля, причому асортимент сільськогосподарської та ремісничої продукції був надзвичайно широкий

Підприємницька активність торгового люду збільшилася після Кримської війни, коли в Маріуполі, до цього «чисто грецькому» повітовому місті, дозволили селитися особам всіх національностей. У місті значно збільшилися фінансові обороти, постійно відбувалися великі торгові угоди, в тому числі з іноземними купцями. Тому і купці, і ремісники, і чиновники повітових установ, і заможні селяни були зацікавлені в створенні міського банку.

На замовлення Маріупольської міської думи в 1897 році в Санкт-Петербурзі був складений проект представницького двоповерхового будинку для Маріупольського відділення Державного банку. Для його будівництва міська дума відвела місце в самому центрі міста, там, де головна вулиця - Катерининська (нині пр. Леніна) перетиналася з вулицею Марії Магдалини (нині ул.Греческая).

Зводили будівлю банку маріупольські будівельники, використовуючи, по всій видимості, продукцію місцевого цегельного заводу Д.Хараджаева. У 1905 році Маріупольське відділення перейшло в нову будівлю, виконане в класичних архітектурних традиціях. Це саме старовинне банківську будівлю в Приазов'ї і на південному сході України. Трохи раніше був побудований банк в місті Артемівськ (колишній Бахмут), проте за розмірами, обробці фасаду і внутрішніх приміщень провідний банк Маріуполя не поступалася аналогічним будівлям багатьох губернських міст.

Статутом Державного банку були передбачені всі види комерційних операцій. В першу чергу банк здійснював видачу позик і відкриття кредитів під забезпечення, а також прийом вкладів на зберігання, переказ грошей в інші відділення і контори Державного банку, облік векселів та отримання платежів за векселями та іншими фінансовими документами за рахунок довірителів, покупку і продаж процентних паперів , золота і срібла, видачу депозитних квитанцій.

Ці та інші комерційні операції Маріупольське відділення Державного банку почало виконувати в 1910 році, коли Маріупольське відділення було переведено у ІІ розряд. Штат банківських співробітників на той момент складався з 17 осіб на чолі з керуючим.

Саме через цей банк проходило фінансове забезпечення будівництва маріупольських металургійних заводів «Нікополь» і «Провіданс», зведення міських приватних і громадських будівель. Багато промислові, сільськогосподарські і культурні об'єкти по всьому Маріупольському повіту виникли завдяки кредитним можливостям місцевого відділення Державного банку.

Як відомо, банківська система дореволюційної Росії була ліквідована в 1917 році. У 1921 році створюється Держбанк РРФСР, який в 1923 році перетворюється в Державний банк СРСР. Через маріупольське відділення цього банку в роки перших п'ятирічок вироблялося кредитування відновлювальних робіт на заводах ім. Ілліча і в морському порту, будівництво «Азовсталі» і коксохімзаводу, інших підприємств і будівель. Саме це відділення Державного банку СРСР забезпечувало надходження платежів на будівництво житлового фонду, індустріальних і соціальних об'єктів міста в 50-80-ті роки минулого століття.

джерело фото

Той факт, що до кінця шістдесятих років біля стін цього банку на першотравневі і листопадові свята встановлювалися трибуни, з яких партійні і радянські керівники, так би мовити, батьки міста вітали святкові колони демонстрантів, свідчить про центральну роль цього місця і банківської будівлі на протязі всієї історії міста.

Тепер в цій будівлі знаходиться Маріупольська філія АКБ «Укрсоцбанк».

джерело

джерело

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация