Свята гора Афон буде відкрита для жінок

  1. Жінка на Афоні
  2. Історія і міфи
  3. Побут і звичаї

Жінки, яким до цих пір заборонено перетинати кордон Афона, отримають доступ до унікального духовного і історичного пам'ятника в результаті реалізації проекту цифрового музею Афонського культурної спадщини вартістю 2 мільйони євро, повідомляє портал greek.ru.

Стаття 186-я Статуту Святої гори Афон ( "Трагос") говорить: "Відповідно до древнім звичаєм, забороняється для будь-якого жіночого істоти ступати на півострів Святої гори".

На Афон допускаються тільки чоловіки будь-якого віросповідання, яким для відвідування необхідно отримати спеціальний дозвіл - діпмонітіріон. За проникнення на територію Афона для жінок передбачена кримінальна відповідальність - до 12 місяців позбавлення волі.

Планується, що відвідувачі музею зможуть оцінити надзвичайне багатство монастирів і насолодитися рідкісною красою первозданної природи, а так само матимуть можливість дізнатися про духовну і повсякденному житті мешканців Святої Гори і простежити всю історію Афона.

Тривимірний показ експонатів цифрового музею буде доступний відразу в двох місцях. У центрі культури міста Іеріссос, в якому крім традиційних виставкових залів є і амфітеатр з найсучаснішим оснащенням для показу високоякісних фільмів у форматі 3D і на території монастиря Зігу, який є воротами в чернеча держава.

Експонати музею будуть розподілені за наступними темами: природне оточення монастирів, культурне багатство кожного монастиря, повсякденне життя ченців. Також тут можна буде дізнатися про особливості архітектури монастирів, бібліотеках, чудотворні ікони.

Місцева влада пишаються ідеєю створення цифрового музею Афонської гори і сподіваються на те, що в світі знайдеться багато бажаючих "відчути" духовну атмосферу і познайомитися з цінностями православ'я, якими споконвіку живе цей всесвітній пам'ятник християнства.

Афонская чернеча республіка належить Вселенському Патріархату. Незважаючи на це, вона має практично повну адміністративну незалежність від Константинопольського трону і строго зберігає свою внутрішню самостійність. Патріаршу влада на Афоні представляє вікарний єпископ.

Жінка на Афоні

Афон зберігає в собі багато таємниць. Всі знають, що сьогодні півострів - це поселення православних ченців. Але в Стародавній Греції Афон теж вважали святим місцем, тут були побудовані храми Аполлону і Зевсу. Святилище останнього називалося Афос, звідси і виникла назва півострова. Ще одна особливість цього острова - сюди не пускають жінок. Для початку, щоб зрозуміти таку несправедливість, потрібно дізнатися історію і звичаї місцевих ченців, а потім вже я розповім, чи є можливість у жінки побувати на півострові.

Історія і міфи

Коли греки прийняли християнство, як свідчить надання, в 44 м після Різдва Христового мати Ісуса разом з апостолами вирушила на острів Кіпр, але по дорозі корабель потрапив в бурю якраз поряд з Афоном. Як тільки судно наблизився до берега, язичницькі храми звалилися, а мармурові ідоли людською мовою сповістили прибуття на півострів Богородиці. Всі хто бачив це диво миттєво увірували і похрестили, а сам Афон з тих пір став земним долею Богоматері. Тоді ж, за легендою, на Афон по воді прийшла ікона Іверської Божої матері. Вважається, що коли вона покине Святу Гору, настане кінець світу.

Але довгий час поселення православних ченців було невеликим. Перший великий монастир був заснований в 963 р святим Афанасієм Афонським, який вважається основоположником всього укладу чернечого життя, прийнятого на Святій горі. Зараз обитель св. Панаса відома як Велика Лавра. А всього через півстоліття після її заснування, в 1016 р, з'явився і перший російський монастир під назвою Ксілургу. Пізніше російській громаді передали обитель Святого Пантелеймона.

За часів своєї слави Святий Афон включав 180 православних монастирів. Перші чернечі скити з'явилися тут ще в VIII столітті н.е., а статус автономії під заступництвом Візантійської імперії республіка отримала в 972 році. Через кілька століть Візантія втратила колишню силу під напором хрестоносців з одного боку і тюркських племен з іншого ... Афону довелося існувати самостійно, терпіти гоніння з боку папства, платити податки завойовникам регіону.

В результаті «вижили» всього 25 монастирів. Лише до середини ХIХ століття, після проголошення незалежності Греції, для Святої Гори настали мирні часи.

Російські ченці з'явилися тут ще за часів хрестителя Русі св. рівноапостольного князя Володимира, а російська обитель на місці нинішнього Пантелеймонова монастиря була заснована в кінці XVIII століття. Монастир, який колись населяли 3 тисячі ченців (сьогодні всього 40), зберігає главу св. великомученика Пантелеймона, численні святі мощі, чудотворні ікони, безцінні книги і рукописи.

Існує легенда, що в таємних келіях на Афоні з давніх часів живуть 12 старців-самітників, які майже ніколи не є людям, навіть самим афонским монахам. Якщо один із старців вмирає, інші ховають його в скелях і натомість закликають до себе нового послушника. За переказами, в годину кінця світу ці 12 старців вийдуть зі своїх келій і будуть служити останню літургію.

Зараз всі монастирі на Афоні живуть за законами і постановами, які склалися в візантійську епоху. Навіть існуючі правила відвідування Святої Гори засновані на Золотій буллі візантійського імператора Костянтина Ченця (1060 г.), яка була лише трохи змінена за минуле тисячоліття.

Незважаючи на те, що на початку XX століття православна церква Греції перейшла на григоріанський календар (новий стиль), на Афоні продовжують користуватися юліанським календарем (старий стиль), як і в Росії.

Побут і звичаї

Афон - це самостійна держава. Воно знаходиться у володінні особливого православного чернечого об'єднання. Управління здійснюють спільно представники кожного з 20-ти монастирів. А вища церковна влада на Афоні належить не афінському патріарху, а константинопольському, як і в візантійську епоху.

Життя ченців в афонських монастирях проходить в працях і молитвах, вона цілком присвячене служінню Богу. Богослужіння проводяться в суворій відповідності до статуту в ранкові та вечірні години. У вільний від молитов час ченці обробляють землю, доглядають за домашніми тваринами, пишуть ікони, вивчають писання святих отців православної церкви.

Монастирі Афона - справжні музеї візантійських часів. Це величні фортеці, побудовані прямо на кам'янистих гірських ухилах, з товстими неприступними стінами, щоб забезпечити захист від ворогів. Навіть під час воєн ні турки, ні гітлерівські війська не чіпали обителі з поваги до монахів. Ось чому в монастирях до сьогоднішнього дня збереглися унікальні зібрання стародавніх книг, великі бібліотеки, зборів дорогоцінної церковного начиння, безцінних стародавніх фресок і мозаїк. Тут же зберігаються найбільш важливі християнські реліквії: пояс Пресвятої Богородиці, частки Чесного Древа Хреста Господнього, нетлінні мощі святих, в тому числі голова святого мученика Пантелеймона в російській монастирі. Головна ж афонська святиня - Дари волхвів, що знаходяться в монастирі Святого Павла. Їх таємно перенесли сюди з Константинополя після падіння візантійської столиці в 1453 році.

Жінки можуть долучитися до Афонської святині тільки здалеку, зробивши плавання навколо афонського півострова. Теплоходи, які вирушають з міста Урануполіс, пливуть у південно-західного узбережжя півострова на відстані, достатньому, щоб розглянути монастирі, і в тому числі знаменитий російський монастир Св. Пантелеймона.

Бажаючі відвідати Святу Гору Афон повинні отримати спеціальний дозвіл - «діамонітіріон». Священнослужителі повинні мати благословення Вселенського Патріарха або місцевого архієрея.

джерело: simvol-veri.ru

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация