Святі місця Росії

  1. Соловки
  2. Кижи
  3. Оптина пустинь
  4. Дивеєво
  5. Псково-Печерський монастир
  6. Троїце-Сергієва лавра
  7. Нілова пустель

Святі місця Російської православної церкви: мальовничі храми, монастирі і тихі обителі далеко від мирської суєти і хаосу. Скайсканер вибрав 7 місць в Росії, куди можна втекти від негативних емоцій і суєти великого міста, щоб вклонитися святим іконам і мощам, побути в тиші і знайти душевну гармонію.

Соловки

Соловецький архіпелаг в холодному Білому морі завжди здавався людям позамежної, містичної землею. Стародавні жителі Помор'я будували на Соловках лабіринти (їх призначення до сих пір не розгадано), споруджували кургани, проводили язичницькі обряди. Перші православні ченці дісталися до віддалених островів в 15 столітті - тоді і був заснований Соловецький монастир, який невдовзі став одним з головних духовних і культурних центрів російської Півночі. Крім чернечого служіння, було і громадянське: з кінця 16 століття при монастирі містилися війська, що відображали нападу північних сусідів. Відомі Соловки і як місце посилань. У радянські роки монастир став частиною сумної табірної історії, потім пережив друге народження - і в стародавні стіни повернувся колишній дух. Щоб перейнятися їх справжньої атмосферою, на Соловках потрібно провести хоча б тиждень. Не забудьте взяти репелент і теплу, непромокальний одяг - природа там сувора.

Не забудьте взяти репелент і теплу, непромокальний одяг - природа там сувора

Як дістатися: на літаку з Архангельська (взимку), на теплоході з Кемі і Біломорсько (з червня по серпень). Найближчі аеропорти: Петрозаводськ , Архангельськ .
сайт Соловецького монастиря і туристично-інформаційного центру

Кижи

Преображенська церква в Кижах - повністю дерев'яна, увінчана 22 главами - схожа на чарівний палац із казки. Враження посилюється, якщо не полінуватися і встати рано вранці, коли по Онезькому озера розпливається туман. За легендою, коли зводили церкву, один з майстрів, закінчивши роботу, викинув сокиру в річку і сказав: «Не було такої ніколи і не буде більше!» Поруч друга церква - Покровська, нині діюча після великої перерви, а між ними - шатрова дзвіниця , наймолодше будівля ансамблю. Всупереч загальному переконанню, при будівництві Кижей цвяхи все-таки використовувалися: спочатку дерев'яними, а пізніше кованими цвяхами закріплювали лемеші - дерев'яні пластини на куполах.

Всупереч загальному переконанню, при будівництві Кижей цвяхи все-таки використовувалися: спочатку дерев'яними, а пізніше кованими цвяхами закріплювали лемеші - дерев'яні пластини на куполах

Як дістатися: з Петрозаводська з травня по вересень можна доплисти на «Метеорі» або «комету». Взимку на Кижи ходять катери на повітряних подушках і літають вертольоти. Окреме задоволення - відправитися на теплоході в круїз з Санкт-Петербурга із заходом на Валаам і Кижи. Найближчі аеропорти: Петрозаводськ , Санкт-Петербург .
сайт музею-заповідника Кижи

Читайте також: 9 місць в Росії, де добре вдвох

Оптина пустинь

Оптина пустинь ідилічно мальовнича: галявина соснового лісу, жвава річка Жиздра, а на тому березі - поля з полотен Левітана. За переказами, заснував її Опта, розкаявся ватажок зграї розбійників. У чернецтві він прийняв ім'я Макарій, тому пустель спочатку називали Макарьеве. Монастир знаменитий традицією старецтва, початок якої в 1829 поклав старець Леонід. Оптинський старці мали великий вплив на уми людей самих різних станів. Тричі тут бував Гоголь. Після відвідин Оптиної пустелі народилися «Брати Карамазови» Достоєвського. Особливі відносини з обителлю (як, втім, і з церквою взагалі) були у Льва Толстого. У радянські роки традиція перервалася, але в 1988 році обитель знову відкрилася для прихожан і паломників, які шикуються в довгі черги, щоб прикластися до мощів знаменитого Оптинського старця Амвросія.

У радянські роки традиція перервалася, але в 1988 році обитель знову відкрилася для прихожан і паломників, які шикуються в довгі черги, щоб прикластися до мощів знаменитого Оптинського старця Амвросія

фото: Maxim Osipov , CC BY-NC-ND 2.0

Як дістатися: на автобусі, машині або поїзді до Козельська, звідки до монастиря - кілька кілометрів (ходить маршрутка). Найближчі аеропорти: Курськ , Москва .
сайт і ЖЖ Оптиної пустелі

Дивеєво

На півдні Нижегородської області лежить четвертий (після Иверии, Афона і Києво-Печерської лаври) земний уділ Богородиці. У 1760 року черниці Олександрі з Флорівського монастиря в Києві було два бачення. У першому Божа Матір відправила її в далеку дорогу, а коли Олександра дісталася до села Дивеево, то почула другий вказівку: заснувати там обитель. У 1789 жіночий монастир взяв під своє заступництво ієродиякон Серафим, який з часом стане одним з найбільш шанованих російських святих. Чудотворні мощі Серафима Саровського донині зберігаються в Дівєєвському монастирі. Не пропустіть випадку набрати води з цілющих джерел і пройтися уздовж канавки, створеної при преподобного Серафима. За переказами, він наказав сестрам вирити канавку там, де ступала Богородиця, і розповідав, що тут у нього «і Афон, і Київ, і Єрусалим».

За переказами, він наказав сестрам вирити канавку там, де ступала Богородиця, і розповідав, що тут у нього «і Афон, і Київ, і Єрусалим»

Як дістатися: на автомобілі - через Муром або Рязань і Шацьк; на поїзді - до міста Арзамас, далі на автобусі або таксі. Найближчі аеропорти: Нижній Новгород , Москва .
сайт Серафимо-Дівеєвського монастиря

Псково-Печерський монастир

Псково-Печерський монастир жодного разу не закривався за все 5 століть своєї історії - навіть за часів радянських антицерковних гонінь. Ці підземелля (а «печера» на давньоруському означає «печера») ще в 14 столітті виявив селянин Іван Дементьєв. Над входом він побачив напис «Богом будівель печера». Хто і коли цю зробив напис невідомо, але кажуть, в цих печерах колись рятувалися ченці Києво-Печерської обителі. А справжня історія Псково-Печерського монастиря розпочалася пізніше - з отця Іоанна, який разом з дружиною Марією (в постригу вони прийняли імена Іона і Васса) викопав печеру в піщаному пагорбі і влаштував там Успенську церкву. Пізніше виявилося чудове властивість цих печер (тіла померлих в них не тліють), і підземелля почали використовувати як усипальниці. Сьогодні в Успенському соборі, давно розширеному і переробленому, зберігаються головні реліквії монастиря - чудотворні ікони Божої Матері «Успіння» і «Розчулення» і ікона Святителя Миколая.

Сьогодні в Успенському соборі, давно розширеному і переробленому, зберігаються головні реліквії монастиря - чудотворні ікони Божої Матері «Успіння» і «Розчулення» і ікона Святителя Миколая

Як дістатися: на поїзді або літаку до Пскова, потім на автобусі або таксі до Печора. Найближчі аеропорти: Псков , Санкт-Петербург .
сайт Псково-Печерського монастиря і міста Печори

Дивіться також: Чим багаті. 12 причин не заздрити сусідам

Троїце-Сергієва лавра

У Троїце-Сергієвій лаврі потрібно побувати хоча б раз у житті. Це один з найбільших російських монастирів, скарбниця давньоруського мистецтва і пам'ятник Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У 1337 році брати Варфоломій (майбутній Сергій Радонезький) і Стефан оселилися на пагорбі Макіївці біля річки Кончури і заснували Троїцьку пустель. Потяглися ченці, і поступово монастир став духовним центром спочатку московських земель, а потім і всього російського держави: тут вирішували політичні питання, благословляли князів на походи, вінчали на царство. Сучасна лавра - вже не та відокремлена обитель, але і серед натовпу прихожан відчуваєш, що місце це особливе, намолене. Ясніше всього атмосфера відчувається в білокам'яної Троїцькому соборі: в самому древньому храмі лаври можна прикластися до раки з мощами Сергія Радонезького і помилуватися п'ятиярусний іконостасом роботи Андрія Рубльова.

Ясніше всього атмосфера відчувається в білокам'яної Троїцькому соборі: в самому древньому храмі лаври можна прикластися до раки з мощами Сергія Радонезького і помилуватися п'ятиярусний іконостасом роботи Андрія Рубльова

фото: Kwong Yee Cheng , CC BY-NC-SA 2.0

Як дістатися: на машині, автобусі або електричці до Сергієва Посада. Лавра знаходиться в самому центрі міста. Найближчі великі аеропорти знаходяться в Москві .
сайт Троїце-Сергієвої лаври і духовно-просвітницького центру

Нілова пустель

Прекрасний Селигерский край на півдорозі між Москвою і Санкт-Петербургом - це не тільки виняткової краси озера і ідеальне місце для відпочинку на природі. На острові Столобний в 10 км від Осташкова розташувалася Ніло-Столобенская пустель. У 1528 році в цих краях поселився преподобний Ніл. Першу зиму він провів у печері, потім побудував келію і каплицю.

Після кончини преподобного на крихітний острівець стали стікатися відлюдники і паломники, в 1594 році відкрився монастир, а згодом пустель перетворилася в один з найбільш шанованих монастирів Росії. У 20 столітті пустель розорили, але після розпаду СРСР вона відновила служіння. Прикластися до мощів преподобного Ніла можна в Богоявленському соборі, з дзвіниці якого відкривається дивовижний вид на околиці.

Як дістатися: автомобілем , Поїзді чи маршрутці до Осташкова, потім 22 км до монастиря (кілька разів на день ходить автобус). Найближчі великі аеропорти знаходяться в Москві .
сайт Ніло-Столобенскій пустелі

Знайти дешеві квитки з Росії куди завгодно

НЕ пропустіть:

Піти в монастир. 12 готелів, щоб сховатися від суєти мирської

15 мальовничих місць Росії - фото

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация