Свято Похвали Пресвятої Богородиці

Увечері в п'ятницю п'ятого тижня Великого посту, яка цього року припадає на 8 квітня, православні всього світу здійснюють урочисте богослужіння з співом акафісту Пресвятій Богородиці. Цей гімн був складений на честь неодноразового позбавлення Константинополя від нашестя ворогів і містить образи, дивовижні за красою і силою. Увечері в п'ятницю п'ятого тижня Великого посту, яка цього року припадає на 8 квітня, православні всього світу здійснюють урочисте богослужіння з співом акафісту Пресвятій Богородиці

Фото: AP

У 626 році Константинополь оточили війська персів і скіфів, що перевершують захисників міста по силі. Жителі візантійської столиці гаряче молилися про Пресвяту Богородицю, яку вони вважали покровителькою міста. Навколо Константинополя пройшов хресний хід по фортечних стін, а потім жителі спустилися до моря і патріарх Сергій занурив в його води ризу Божої Матері, що зберігалася у Влахернському храмі. Після молебню спокійне до того море раптом схвильовано і піднялася страшна буря, яка розкидала і потопила ворожі кораблі. Всю наступну ніч константінопольци оспівували подячні пісні Богородице як рятівниці міста. Саме тоді був складений знаменитий кондак, який по-церковнослов'янською починається словами "Взбранной Воєводі переможна", а на російську мову перекладається приблизно так: "Ми, урятовані від бід, підносимо Тобі, Богородице-военачальницей, переможні і подячні пісні, а ти, як має державу непреоборимую, від всяких напастей звільни нас, так кличемо до Тебе: Радуйся, Наречена Неневестная ".

У 860 році Константинополь знову осадив ворожий флот. Жителі міста всю ніч читали акафіст, складений після першого чудесного порятунку. І за молитвами Богородиці місто знову був чудесним чином врятований від ворожої навали. Автором акафісту багато фахівців в області гімнографії вважають диякона Великої Константинопольської церкви, тобто собору Святої Софії, Георгія Пісідійській. Інші дослідники приписують авторство акафісту преподобному Роману Сладкопевца. Точно відомо про автора тільки одне - поет він був геніальний.

Спочатку свято акафісту, або Похвали Пресвятої Богородиці, відбувався в Константинополі тільки в тому Влахернському храмі, де зберігалися чудотворна ікона Божої Матері і речі, що належали їй за земного життя, - риза і пояс. Пізніше свято було внесено до статутів монастирів святого Сави Студійського і потім в церковні богослужбові книги і з того часу став загальним для всієї Східної церкви. У ΙΧ столітті богослужіння цього свята було доповнено каноном Йосипа Студита.

Це богослужіння особливо люблять в Греції. Там урочистий спів акафісту відбувається не один раз Великим постом, як в Росії, а чотири рази по п'ятницях. Грецькі церкви під час цього богослужіння так переповнені народом, як в Росії це буває в дні найважливіших православних свят року.

Грецькі церкви під час цього богослужіння так переповнені народом, як в Росії це буває в дні найважливіших православних свят року

Фото: AP

Слово "акафіст" в перекладі з грецької мови означає "неседальний" - спів, які виконують і вислуховують стоячи. Він складається з 24 окремих гімнів, або піснею; 12 кондаків чергуються в ньому з 12 икосов. Якщо читати акафіст в оригіналі по-грецьки, то можна побачити, що перший ікос і кожен з Кондаков починається з грецької букви в порядку алфавіту, який якраз і налічує 24 літери. Тобто перша пісня починається з букви α в слові "ангел", друга - з β в слові "бачить", третя - з γ в слові розум (гнозис) і так далі. Кожен кондак закінчується приспівом "Алілуя", а кожен ікос - приспівом "Радуйся ...", розташованими по 24 буквах грецької абетки. На жаль, в перекладі на церковнослов'янську мову ця алфавітна послідовність не збереглася, що не була передана і римована структура першого кондака - "Взбранной Воєводі ...".

У акафісті описується вся земна життя Пресвятої Богородиці - явище до Неї з благою звісткою архангела Гавриїла , Зустріч з праведної Єлизаветою, народження Богонемовля Христа , Поклоніння волхвів, втеча в Єгипет, зустріч з праведним Симеоном Богоприїмцем і так далі. Останні кондаки і ікос містять похвалу Богородиці.

"Перед Тобою, Богородице, ми бачимо поетів просторікуватих безмовними, подібно рибам, бо вони не можуть пояснити те, що Ти і Дівою перебуваєш і могла народити; ми ж, дивуючись таїнства, з вірою вигукуємо:" Радуйся, вмістилище мудрості Божій; радуйся, скарбниця Його промислу; радуйся, філософів явила нерозумними; радуйся, майстерних в слові викриває, як бездарних; радуйся, бо хитрі сперечальники виявилися божевільними; радуйся, бо зів'яли творці байок; радуйся, розривати афінські хитросплетіння; радуйся, що наповнює сіті рибалок; радуйся, яку видобувають із глибини невідання; радуйся, багатьох просвіщає знанням; радуйся, корабель для прагнучих до порятунку; радуйся, пристановище для плавців життя; радуйся, Наречена Неневестная! "- так можна перекласти на російську мову один з икосов.

Кожна пісня починається відповідною їй по рахунку буквою, кожен кондак закінчується псалмів "Алілуя", кожен ікос - привітанням архангела "Радуйся ...".

У суботу п'ятої седмиці Великого посту акафіст співається на утрені не весь по порядку, але розділяється на чотири частини, які священнослужителі читають і співають в чотири різні виходи. Кожна частина починається і закінчується співом першого кондака: "Взбранной Воєводі ...".

Фото: AP

У Російській православній церкві Великим постом це богослужіння відбувається не стільки як пам'ять про військові перемоги, які у нас відходять на другий план, але як нагадування про те, що Богородиця - головна военачальницей православних християн в боротьбі з ворогами невидимими, тобто з поганими помислами, які вселяють біси. Матір Божа постає Небесної Заступницею не тільки граду Константинополя, але і всіх вірних, всіх тих, хто кається.

Головне і саме урочисте в Російській православній церкві богослужіння в цей день відбудеться в московському Богоявленському соборі в Єлохові. Очолить його патріарх Московський і всієї Русі Кирило. Патріарх і духовенство храму будуть читати акафіст перед різними іконами Божої Матері, що знаходяться в Богоявленському соборі. Деякі з них шануються як чудотворні.

Читайте найцікавіше в рубриці " релігія "

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация