Свою таємницю Залізна Маска забрав у могилу

19 листопада 1703 року в'язень, відомий як Залізна Маска, помер в Бастилії. Хто він був? Старший брат Людовика XIV, незаконнонароджений син Кромвеля, або хтось ще? Свій секрет цей укладений забрав з собою в могилу.
Ще з часів Вольтера багато хто намагався розкрити ім'я людини в залізній масці. На цей рахунок було більше десятка різних теорій. Але померлий в Бастилії 19 листопада 1703 року в'язень, якого всі називали просто - Залізна Маска, - так і не розкрив своєї таємниці, забравши її навічно з собою. Чи була людина в масці, який займав третю камеру вежі Бретодьер старшим братом Людовика XIV? Або він був незаконнонародженим сином Кромвеля? Мабуть, ми цього так ніколи і не дізнаємося.
Що нам більш-менш відомо достовірно, так це обставини смерті і поховання Залізної Маски, про що в своєму щоденнику повідав його тюремник ...
Вийшовши з меси, він раптом відчуває себе погано. Тюремник, підтримуючи, доводить його до камери. Залізна Маска несподівано втрачає свідомість і в той же вечір вмирає. На момент смерті йому приблизно 60 років - точно ніхто не знає. Маска у нього хоч і залізна *, але сам він зовсім не з металу. Терміново викликаний тюремний лікар не може поставити діагноз, який пояснив би таку несподівану смерть. Наступного після смерті ранок в'язня під ім'ям Марчіолі (швидше за все, це псевдонім) таємно ховають на кладовищі при соборі Святого Павла. На похоронах присутні пан Рейл, старший хірург Бастилії, і пан Росарж, помічник коменданта цієї в'язниці. Обидва вони в присутності пастора підписують свідоцтво про смерть.
«Невідомий в'язень»
Все це нам відомо завдяки тюремникові на прізвище Дю Жюнка. Цей самий Дю Жюнка не аби хто: він - третій за старшинством особа у в'язниці Бастилія після коменданта пана де Сен-Мара і його помічника - Росаржа. З моменту свого призначення в 1690 році він веде своєрідний журнал обліку за цим таємничим ув'язненим. Робить він це не офіційно, а просто так - для себе. 19 листопада 1703 року Дю Жюнка записує: «У цей день, понеділок, 19 листопада 1703 року цей невідомий в'язень, особа якого завжди приховано під чорної оксамитової маскою, якого пан де Сен-Мар привіз з собою з островів Святої Маргарити і якого він охороняє вже дуже давно, вчора після меси відчув себе погано, він до 10 години вечора сьогоднішнього дня помер; при цьому він нічим серйозно не хворів. Г-н Жиро, наш священик, ще вчора його сповідував. Здивований його смертю, він навіть не встиг його соборувати ... і цей невідомий в'язень, що охороняється протягом такого тривалого часу, був похований 20 листопада, у вівторок після обіду, на кладовищі собору Святого Павла; в похоронному регістрі його записали також під невідомим ім'ям. Помічник коменданта пан де Росарж і пан Рейл, хірург, поставили підписи в цьому регістрі ». Через кілька днів, Дю Жюнка додатково пише на полях: «Я недавно дізнався, що в регістрі про смерть його записали під ім'ям пана де Марчіолі і що за похорон заплатили сорок ліврів **».
Деякі бачили в цьому «журналі укладеного» якусь підробку, тому що Дю Жюнка 19 листопада пише, що поховання відбулося 20 листопада, про що він 19 листопада знати ще не міг. Але це легко пояснюється: Дю Жюнка не пише літературний твір, він пише для самого себе. Мабуть, він почав писати цю некрологіческой запис 19 листопада, а на наступний день, після похорону, її доповнив. Ну і звичайно, в своєму журналі Дю Жюнка зазначив про прибуття в Бастилію людини в оксамитовій масці. 18 вересня 1698 він пише, до речі, з купою помилок: «18 вересня, о 3 годині після обіду, комендант фортеці Бастилія пан де Сен-Мар вперше прибув на службу після свого управління островами Святої Маргарити; а в його ношах перебував в'язень, якого він містив ще в Пинероло ***, і якого він завжди тримав у масці, чиє ім'я ніколи не називається. По виходу з носилок його помістили в першу камеру вежі Базіньер, а дочекавшись ночі, о десятій годині вечора я разом з паном де Росаржем і одним із сержантів, яких привів з собою пан комендант, відвели його в третю камеру вежі Бретодьер, яку за кілька днів до їх приїзду я обставив меблями і всім необхідним, отримавши відповідний наказ від пана де Сен-Мара; як наказав пан де Сен-Мар, цей укладений буде обслуговуватися і перебувати під наглядом пана де Росаржа ».
«Подія, подібних якому не було»
Першим, хто спробував розгадати таємницю Залізної Маски, був Вольтер в своєму творі «Століття Людовика XIV». Не будемо забувати, що знаменитий полеміст сам двічі побував (не по своїй волі) в Бастилії - в 1717 і в 1726 роках. Напевно, під час його вимушеного перебування в Бастилії, йому там розповідали про таємниче в'язня, відомому під ім'ям Залізної Маски. Ось, що він пише: «Через кілька місяців після смерті Мазаріні **** сталася безпрецедентна подія. В замок на острові Святої Маргарити, розташованому поблизу Провансу, був відправлений невідомий в'язень, зростанням вище середнього, молодий, що володіє шляхетною поставою. В дорозі він носив маску зі сталевими засувками на нижній її частині, які дозволяли йому їсти, не знімаючи маски. Був відданий наказ убити його в разі, якщо він зніме маску. Він залишався на острові до того моменту, поки довірений офіцер на ім'я Сен-Мар, губернатор Пинероло, прийнявши командування Бастилією, що не відправився на острів Святої Маргарити і, було це в 1690 році, відвіз в'язня в Бастилію. Невідомий був доставлений в Бастилію, де був влаштований настільки добре, наскільки це взагалі було можливо в такому місці. Йому не відмовляли ні в чому, що б він не попросив. В'язень мав пристрасть до надзвичайно тонкої білизни і мережива - і отримував їх. Грав годинами на гітарі. Йому готували найвишуканіші страви, і старий лікар Бастилії, який лікував цієї людини, що мав своєрідні хвороби, говорив, що ніколи не бачив його обличчя, хоча часто оглядав його тіло і мова. За словами лікаря, в'язень був чудово складний, його шкіра була трохи смаглява, голос вражав вже тільки одними своїми інтонаціями. Ця людина ніколи не скаржився на свій стан, ні разу і нічим не видав свого походження. Невідомий помер в 1703 році і був похований біля парафіяльної церкви Сен-Поль. Що подвійно дивно - коли його привезли на острів Святої Маргарити, в Європі не було зафіксовано жодного зникнення з відомих людей ».
За винятком кількох деталей, факти ці абсолютно точні. Протягом п'ятдесяти років Вольтер намагається дізнатися якомога більше про це укладеному. Але безуспішно. У 1771 році він робить висновок, що це був старший брат Людовика XIV - плід любові між Ганною Австрійської з невідомим коханцем. «Залізна Маска, без сумніву, був старшим братом Людовика XIV, мати якого володіла тим особливо тонким смаком по відношенню до тонкої білизни, - пише Вольтер. - Після того, як я прочитав про це в мемуарах тієї епохи, пристрасть королеви нагадало мені ту ж саму схильність у Залізної Маски, після чого я остаточно перестав сумніватися в тому, що це був її син, в чому мене вже давно переконували всі інші обставини ». Нібито дізнавшись про існування незаконнонародженого старшого брата, Людовик XIV наказав навічно заточити його в темницю. А щоб його ніхто не зміг дізнатися, в'язень до самої смерті зобов'язаний був носити маску з чорного оксамиту ... Втім, ця гіпотеза абсолютно малоймовірна.
Фредерік Левін, Гвендолін ДОС САНТОС
Le Point
* Насправді в'язень носив маску з чорного оксамиту.
** Лівр - грошова одиниця Франції, колишня в зверненні до 1799 року.
*** Пинероло - велика італійська фортеця, яка перебувала під французької окупацією. Тут Людовик XIV тримав своїх ворогів, серед яких найбільш відомі людина в залізній масці і суперінтендант фінансів Фуке.
**** Церковний і політичний діяч і перший міністр Франції в 1643-1650 і 1651-1661 роках.
Переклад Олександра ПАРХОМЕНКО і Володимира Коробкіна

Електронна приймальня Об'єднаної редакції ФСВП на порталі «Закон»

Хто він був?
Старший брат Людовика XIV, незаконнонароджений син Кромвеля, або хтось ще?
Чи була людина в масці, який займав третю камеру вежі Бретодьер старшим братом Людовика XIV?
Або він був незаконнонародженим сином Кромвеля?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация