Техноуклади і місце Росії в глобальному світі

  1. 1. Енергія води
  2. 2. Енергія пара
  3. 4. Енергія вуглеводнів
  4. 5. Енергія інформації
  5. енергія ансамблів

Всі ми, що вийшли з радянської школи, знаємо, що прогрес і розвиток людства мають системний універсальний характер. В результаті дії продуктивних сил збільшуються надлишки, починається експлуатація людини людиною і відбувається зміна суспільної економічної формації. Всі соціальні процеси розвитку людського суспільства системними, підкоряються універсальним законам і тому можуть бути певним чином категоризуються. Якщо раніше подібної категоризацією займалася політекономія, то після розпаду Радянського Союзу і повалення вчення Карла Маркса ця наука зникла. Ми стали жити по американському лекалом, визнаючи лише економіку, і тим самим користуючись ущербної науковою думкою.

Уже років десять-п'ятнадцять довгострокове прогнозування є неможливим, так як система координат, на яку вона спиралася, себе зжила. Сьогодні ми повинні створювати нову систему координат, на її основі вибудовувати нову систему прогнозування. Сьогодні нам як ніколи потрібна єдина наукова теоретична база.

Тема техноукладов повертає нашій свідомості певну науковість і прогнозованість. Поняття «техноуклади» поки не увійшло в звичний науково-економічний мейнстрім. Але це нововведення наукової думки і трактування дійсності, і його необхідно освоювати.

Сама назва «техноуклад» дуже гармонійно. Слово «уклад» - споконвічно-російське слово. В результаті стрибкоподібного розвитку виникає дуже великий інноваційний потік, тому на Заході це явище називається не техноуклад, а інноваційна хвиля. Їм важливіше, що це хвилі, нам важливіше, що це системна законна річ.

Навіщо вивчати інноваційні скачки? На сьогоднішній день моя країна, моя цивілізація, в якій я живу, знаходиться не в найкращій економічній формі. І змагатися всередині техноуклада, коли він уже почався, а ви запізнилися до його початку - досить важко, можна не встигнути наздогнати лідерів. Важливо навчитися визначати початок зародження наступного техноуклада, щоб акуратно в нього вписуватися.

Кожен техноуклад харчується якоїсь своєю енергією, властивою тільки йому, що відрізняє його від інших укладів. У кожному техноукладе повинні бути критичні технології. Наявність критичних технологій робить країну лідером. Якщо у країни багато інших технологій з майбутнього, а з цього техноуклада нічого немає - країна позбавляється першості і скочується вниз. Ми дуже схематично нумеруем техноуклади, в межах того періоду, який ми розглядаємо. Як зрозуміти - настав новий техноуклад чи ні? Він настав, коли технологія просочилася в побут.

1. Енергія води

Перший техноуклад, сходинка №1 - енергія води. Природне водяне колесо раптом різко додало ефективності економіки та життєдіяльності. У Росії це менш очевидно через зими, в Європі це явище було розвинене дуже широко. Водяне колесо - відразу 2 кінських сили, або 30 робочих рук.

Критичними технологіями в першому техноукладе стали ткацький верстат і веретено. На підйомі капіталізму Британія своїм текстилем завалила весь світ. Почавши продавати свої тканини в Індії, англійці обвалили економіку цієї країни, змусивши померти від голоду кілька мільйонів чоловік. Ткацький верстат настільки підвищив ефективність і якість виробів, що ручне ткацтво стало непотрібним.

Сплеск техноуклада дає швидкісне розвиток. Водяне колесо, наприклад, як сучасний нам двигун внутрішнього згоряння, супроводжувалося великим набором конструкторських шкіл та інженерних рішень.

2. Енергія пара

Другий техноуклад - це енергія пара. Погодьтеся, що без парової машини Джеймса Уатта Бонапарт (1769 рік) енергія пара майже не використовувалася. І, природно, перша критична технологія в цьому техноукладе - машина Уатта, паровий двигун на 600 людських сил.

Друга критична технологія - це коксівне вугілля і можливість виробляти багато дешевої сталі або чавуну. Адже паровий двигун - це потяг, а поїзд - це залізна дорога. Уявіть собі рейки з дорогого металу, які прокладені на тисячі кілометрів і лежать там без охорони. Саме тому важливо було навчитися дуже дешево виробляти цей метал.

На паровому двигуні працювало все - трактора, локомобіль, кораблі, пароплав, і т.д. Для нашої країни зміна техноуклада почалася з Кримської війни, коли проти нашого блискучого вітрильного флоту припливли якісь погано пахнуть теплоходи з гарматами.

Для нашої країни зміна техноуклада почалася з Кримської війни, коли проти нашого блискучого вітрильного флоту припливли якісь погано пахнуть теплоходи з гарматами

3. Енергія електрики

Третій техноуклад - енергія електрики. Ви можете собі уявити парової телефон, радіо, яке працює на вугіллі? Ні. Електрика - це новий прорив. Це абсолютно нової якості військові і цивільні комунікації, це торгівля на біржі між континентами. Російська імперія на початку ХХ століття підійшла до третього техноукладу з незначною кількістю електростанцій і розробленим, але не реалізованого плану МРВ. Коли говорять, що «жахливий» комунізм - це радянська влада плюс електрифікація всієї країни, я думаю, що якщо про шостому техноукладе зможу сказати щось подібне, то буду щасливий. Проблема цієї фрази в тому, що до 90-х років її ніхто не модернізував, не говорив, що комунізм - це персональні комп'ютери плюс електронні платежі або бригадний підряд плюс комп'ютер в кожній родині.

Електрика призвело до модернізації та перерозподілу внутрішнього простору заводу, з'явилася можливість вимикати, включати верстати по мірі необхідності. До появи електрики великі заводи, звичайно, були, але вони працювали на вугіллі: стояла парова станція, обертався ротор, через ремінні передачі, по валах, які були на різних поверхах, верстатів передавався імпульс. Для подібного пристрою потрібно безліч вертикальних отворів, прорізів, які тільки сприяли поширенню вогню у випадку пожежі. Криза заводу породив Генрі Форд, який придумав конвеєр, що не може працювати на ремінних передачах.

Криза заводу породив Генрі Форд, який придумав конвеєр, що не може працювати на ремінних передачах

Які ж були критичні технології в цьому техноукладе? По-перше, це була динамо-машина. Зазвичай ніхто не продає критичну технологію, вона ж робить лідером свого господаря. Але в цьому техноукладе, вивчаючи технологічну історію нашої країни, ми помічаємо дивний виняток. Свого часу царський уряд наробило величезна кількість динамо-машин, більшовики їх розібрали і викинули. Коли вони схаменулися, свого виробництва машин у них не виявилося. Довелося купувати в американців. Дніпрогес більшовики будували, використовуючи американські динамо-машини. Це не єдиний приклад продажу інноваційних технологій США Радам. В кінці 20-х - початку 30-х років в Радянський Союз надходить величезна кількість складної американської техніки. Раніше я думав, що причина полягає в великої депресії: Америці було все одно кому продавати своє обладнання - аби заробляти гроші. Тепер я впевнений, що США не давала спокою почала посилюватися Німеччина, через неї з Радянської Росії необхідно було зробити якусь противагу, щоб якось управляти Європою.

Другий критичної технологією стало виробництво цементу. Для зведення будь-гідроелектростанції потрібна дамба - мільйони тонн бетону. Якщо у вас немає цементної промисловості, то у вас немає загальної електрифікації. З приходом електрики людина перестала бути денним тваринам, ми стали цілодобовими тваринами, що, можливо, і не так добре.

4. Енергія вуглеводнів

У четвертому техноукладе на зміну електричної енергії приходить енергія вуглеводнів. Двигун внутрішнього згоряння - це перша критична технологія. Звичайно, двигун внутрішнього згоряння був придуманий і запатентований за Наполеона. Але в пристойному, масовому варіанті він почав проводитися вже при автомобілебудуванні на початку ХХ століття, коли з'явилися Генрі Форд, Карл Бенц, Арман Пежо і так далі. Технологія може народитися за 100 років до приходу відповідного техноуклада. Тут важливо не коли вона народилася, а коли стала масовою.

Друга критична технологія четвертого укладу - це важка хімія. Колеса, шасі, деякі види трубопроводів, різні прокладки і т.д. - все це робиться з штучного каучуку, з гуми. Якщо ви не робите її у величезних масштабах, вам навіть двигун внутрішнього згоряння не допоможе.

І якщо прихід третього техноуклада ознаменувався появою холодильників і пральних машин, то четвертий уклад прийшов, коли кожна сім'я (в даному випадку я говорю про капіталістичному Заході, у нас це було прийнято в меншій мірі) обзавелася автомобілем, моторним човном або навіть маленьким літаком.

5. Енергія інформації

Говорячи про п'ятому техноукладе, відразу згадується поняття «електроніка». Це не енергія, тому, думаю, найбільш правильним було б назвати енергією цього техноуклада енергію інформації. У цьому техноукладе нам важливий не процесор, що не силікон, важливо те, що крім людини, який до цього в основному виробляв інформацію і споживав її, раптом з'явилися засоби виробництва інформації небаченого масштабу. У п'ятому техноукладе на 10 порядків зросло виробництво інформації. Ми отримали можливість зберігати неймовірні архіви. Виникли можливості для статистики. Виникли можливості прораховувати не геніальна, але дуже важкі завдання за допомогою комп'ютерів, і людство почало створювати щось зовсім інше. Відбувся дуже потужний стрибок. Інформація стала сировиною.

Радянський Союз саме в цьому техноукладе досяг небувалого технологічного підйому, тут ми стали абсолютною наддержавою, хоч і на дуже короткий термін. Ми і раніше не були останніми - в космос першими полетіли, у нас жили і творили Туполєв, Ілюшин, ми створили трактор «Білорусь», побудували завод ЗІЛ. Третина світу знала це, користувалася нашим продуктом, ми весь цей час були конкурентноздатні. Але в п'ятому техноукладе ми зробили особливий прорив , Стали першими. Уже в 40-е або 50-е роки ми зайнялися електронікою , В 60-е побудували в Зеленограді свою кремнієву долину. Ми не тільки стали раніше всіх займатися програмуванням кібернетики, а й почали розробляти операційні системи і чіпи під ці операційні системи - те, що сьогодні роблять тільки американці.

Ми не тільки стали раніше всіх займатися програмуванням кібернетики, а й почали   розробляти операційні системи   і чіпи під ці операційні системи - те, що сьогодні роблять тільки американці

Що ж трапилося, чому сталася зупинка на початку 70-х? Смішно згадувати, як на з'їздах наші депутати гордо ділилися з народом високими показниками у виробництві чавуну ... Ми не дали світу ніяких брендів в п'ятому техноукладе, тому що державі цей техноуклад був не цікавий. Так, Касперський - видатний вітчизняний програміст, він одним з перших подарував світові чудову антивірусну програму. Але він це зробив без державної підтримки, ставши винятком з правил.

У п'ятому техноукладе було дві критичних технології з Південної Кореї - це кремнієвий чіп і тонка хімія (пластик). Комп'ютери, відеокамери, телефони, пульти управління, все, чим ми постійно користуємося, стало проводитися в пластиковому корпусі. Інакше ми не змогли б користуватися постійно цими речами - було б важко. Вражаюче, що при радянському інтелектуальний прорив, коли ми були попереду планети всієї, наші жінки прали і берегли поліетиленові пакети, тому що це була рідкість. При цьому десь в Таджикистані або Узбекистані в горах був побудований унікальний завод, де вчені навчилися накопичувати промені сонця для плавки.

Це було велике, космічне захід, при якому пластикових пакетів або пультів ми робити не могли. Цей приклад чудово ілюструє той факт, що маючи технології вищого рівня, навіть наступних техноукладов, але не маючи критичної технології, ми не могли бути конкурентоспроможними.

Так історично співпало, що при переході з другого на третій техноуклад розпалася царська Росія, а в самий пік розвитку п'ятого укладу і наш Союз наказав довго жити. Було багато серйозних причин для цього, але за зміною техноуклада треба стежити. Для різних країн цей час потрясінь, час прориву, застою або спаду.

Сьогодні ми живемо в шостому техноукладе. Тут не можна провести строгу тимчасову межу, проте я вважаю, що перехід до нього стався в 1974-76 роки. Саме в цей час були створені Еппл та Майкрософт (Інтел навіть в кінці 60-х років). Всім цим компаніям за 40, вони немолоді, і вже відчуває себе не дуже добре.

енергія ансамблів

Шостий техноуклад ознаменований енергією частинок, енергією ансамблів. У шостому техноукладе можна робити те ж, що і в попередніх, наприклад, виводити на площі величезна кількість людей. Але якщо в попередніх техноукладах для виведення людей потрібні були великі структури - партія, релігія, філософія, де первинні організації структурно, під контролем і під одним гаслом виводили велику кількість людей, то шостий техноуклад дозволяє вивести мільйон людей на якусь площу без всяких партій , коли у кожного є своя причина вийти і бунтувати. У шостому техноукладе виходить не більшість, а мільйон разів по одній людині.

У попередніх технологіях ви не можете нічого зробити з одного маленького шматочка, що складається з невеликої кількості молекул. Ви берете заготовку з металу, де трильйони атомів і молекул, ставите верстат і забираєте все, що вам не потрібно. З 3D-печаткою ви берете крапельки, наприклад, металу, і розставляєте їх в потрібні місця. Комп'ютер оснащується 3D-моделлю, і по заданому трафаретом створює продукт. За допомогою цифрової моделі управління ви змушуєте частки зібратися в потрібному порядку. Відповідно, шостий техноуклад - це технології і вміння керувати віддаленими об'єктами, навіть не знають один про одного, збирати їх у новій конфігурації, надавати їм нового значення.

Дивно, але можу констатувати, що Росія відчуває себе в шостому укладі краще, ніж в п'ятому. Якщо другий і третій економікою світу після США в п'ятому техноукладе були Японія і Німеччина, то тепер ви не назвете жодного японської або німецької інтернет-програми. Згадайте: Яндекс - це найбільший пошуковик в Європі, Мейл.ру - одна з найбільших пошт, ВКонтакте - до усунення від керівництва Дурова найбільша в Європі і багато в чому перевершує Фейсбук соцмережа. Інститут розвитку до цього не має ніякого відношення. Як не дивно, в шостому техноукладе ми розвиваємося дуже потужно без всяких державних програм. І це вселяє в мене надію.

У шостому техноукладе теорія управління, освіту в цьому управлінні і вміння його впроваджувати - вкрай важливі. Складність стала величезною. Наприклад, якщо ви не розумієте значення і принцип роботи соціальних мереж, то помаранчева революція вам гарантована. Сьогодні заборонити соціальні мережі, Вікіпедію, інтернет - це все одно, що заборонити чіп, персональний комп'ютер, факс і телефон. У моїй концепції техноуклад - це приливна хвиля, стихія, яка настає незалежно від вашого бажання. Цією хвилею можна опанувати, піднятися на ній неймовірно високо або, навпаки, можна потрапити під неї і піти на дно.

Прихід шостого техноуклада був ознаменований багатьма речами, наприклад, гібридної війною. Тепер не обов'язково піднімати і кудись вести одним клином сто тисяч чоловік. Тепер ми знаємо що таке «спецоперація», коли один бомбардувальник прилітає за кілька тисяч кілометрів і з допомогою розвідника і супутника дозволяє всі проблеми. Що таке наступ двома фронтами? - минулий вік! Для спецоперації потрібні речі, немислимі і незрозумілі для п'ятого укладу - дані розвідки, різні рівні доступу, велика кількість сенсорів, передача інформації, перехоплення інформації, електромагнітний захист від об'єктивних засобів спостереження.

На сьогоднішній день тільки ми і американці володіємо такими технологіями. Але дивно: опанувавши дуже складними технологіями, вже застосувавши їх у військовій сфері, в економіці і соціальному управлінні, в інших областях ми користуємося досягненнями на рівні початку четвертого техноуклада. Техноуклад - це цілісна річ. Сьогодні з'явилися нові корпорації, які коштують дорожче нафтових компаній, але які ще не вирішують всі питання. Хоча ми вже спостерігаємо, як ті ж Гугл і Еппл беруться випускати автомобілі з безпілотним управлінням, починають займатися приватною космонавтикою, намагаються робити ракети. Банки розуміють, що скоро їм прийде кінець. Проте нафтові, автомобільні компанії ще сильні. До чого вони прагнуть, але не можуть зробити? - електромобілі, що працюють на акумуляторах. Критична технологія шостого техноуклада - акумулятори. Зрозуміло, що той, хто робить акумулятори для мобільних телефонів, швидше за все і побудує електромобіль.

Вважаю, сьогодні світове співтовариство знаходиться на переході з одного стану в інший. Росії в цій ситуації вкрай важливо уникнути закуклювання в попередньому техноукладе. Сьогодні наше завдання шукати не підступи, які не ворогів, а впроваджувати нові технології. Нехай захисні, нехай матчі-відповіді - головне, нові.

Ще раз повторю, це дуже важливо: будь-техноуклад вимагає цілісності, тому неможливо поміняти виробництво, що не поміняв освіту, охорону здоров'я і багато інших речей. Простий приклад: які види спорту необхідно було пропагувати в четвертому укладі? Наші улюблені: футбол, хокей, п'ятиборство. Вам потрібна фізична витривалість, щоб щось підтягти до верстата; вам потрібно точно вистрілити або далеко кинути гранату; вам необхідна організація, почуття команди ... Сьогодні, вибачте, це все не актуальне. Здоров'я необхідно кожній людині, але підтримувати його потрібно і можна в шостому укладі, використовуючи новітні технології, а не стадіони та м'ячі.

Якщо російська людина розуміє, що йому потрібно, він включається в прагнення до цього. У нас мобільні телефони купують навіть ті, у кого немає грошей, навіть студенти. Вони рік живуть на макаронах, але купують собі айфон. Тому що він дає можливості. Якщо інтереси наших громадян збігаються з тим, що вибрала еліта, російські обганяють всіх.

Навіщо вивчати інноваційні скачки?
Як зрозуміти - настав новий техноуклад чи ні?
Ви можете собі уявити парової телефон, радіо, яке працює на вугіллі?
Які ж були критичні технології в цьому техноукладе?
Що ж трапилося, чому сталася зупинка на початку 70-х?
Що таке наступ двома фронтами?
До чого вони прагнуть, але не можуть зробити?
Простий приклад: які види спорту необхідно було пропагувати в четвертому укладі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация