Терористи з Близького Сходу стягуються в Афганістан, цілячись в Центральну Азію і Росію

Терористи забороненої в Росії угруповання «Ісламська держава» переміщаються з Сирії та Іраку до Афганістану, створюючи загрозу для країн ОДКБ, заявив виконуючий обов'язки генсека ОДКБ Валерій Семериков.

«Сьогодні в Афганістан ринув потік недобитих в Сирії і Іраку бойовиків ІГ, які з часом можуть перетворити цю країну в плацдарм для експансії на територію держав - членів ОДКБ», - сказав Семериков, виступаючи на Московській конференції з міжнародної безпеки. За його словами, положення в Афганістані погіршується також діями руху «Талібан», наростаючим наркотрафіком, триваючим протистоянням різних етнічних і релігійних угруповань.

ІГ прагне до розширення своєї присутності в Афганістані, і погіршення ситуації з безпекою служить цілям цього угруповання, заявив в свою чергу начальник Головного управління Генштабу ЗС РФ Ігор Коробов. Згідно з представленими їм на Московській конференції даними, на сьогодні чисельність афганського крила бандитського угруповання становить близько 3,5 тисячі осіб. «У провінціях Нангархар і Кунар зосереджено до 1,5 тисячі ісламістів, - уточнив Коробов. - У північних районах їх кількість наближається до 1 тисячі чоловік. Ще близько 1 тисячі ісламістів діють в складі відносно нечисленних загонів практично на всій решті частини території Афганістану ». За оцінками російського Генштабу, близько половини від загального числа бойовиків «Ісламського держави» в Афганістані становлять іноземці, в основному вихідці з країн Центральної Азії. Коробов не виключає, що до 2018 року чисельність бойовиків угруповання збільшиться щонайменше в два рази.

Коробов не виключає, що до 2018 року чисельність бойовиків угруповання збільшиться щонайменше в два рази

26 квітня президент Узбекистану Шавкат Мірзіёев зустрівся в Ташкенті з командувачем Центральним командуванням Збройних сил США Джозефом Леонардом Вотелом. Повідомляється, що «в ході бесіди були обговорені питання двостороннього і багатопланової співпраці, в тому числі у військовій і військово-технічній сферах. Відбувся обмін думками з питань забезпечення безпеки і стабільності в регіоні. Особливу увагу було приділено ситуації в Афганістані і перспективам досягнення миру в цій країні ». Вотел підтвердив, що США готові продовжити динамічний розвиток і зміцнення узбецько-американських відносин. Раніше генерал побував в Таджикистані. Цікаво, що раніше прес-служба посольства США в Душанбе повідомила про проведення з 27 березня по 7 квітня на території Таджикистану спільних навчань сил безпеки двох країн, в яких повинні були взяти участь 150 співробітників спецслужб США і 100 - Таджикистану. Однак в МВС приймаючої сторони поспішили цю інформацію спростувати, повідомивши лише про «заняттях з пейнтболу» і про «теоретичних антитерористичних заняттях за участю 50 американських фахівців і 100 співробітників спеціального підрозділу МВС».

Не секрет, що США ревниво стежать за розширюється російсько-таджицьких співпрацею, в тому числі з охорони кордону з Афганістаном. Помітно активізувавшись в регіоні в останні тижні, американці демагогічно звинувачують Росію в підтримці руху «Талібан». Паралельно намітилося зростання терористичної активності в РФ, сліди якої ведуть до Центральної Азії і Афганістану. 26 квітня надійшли повідомлення про розкриття співробітниками ФСБ, МВС і Росгвардіі міжетнічної злочинної групи в Калінінградській області. В ході спецоперації затримано 12 уродженців республік Середньої Азії, які є членами осередку забороненої в РФ міжнародної терористичної організації «Ісламський джихад - джамаат моджахедів». Встановлено і лідер осередку, який розшукується правоохоронними органами Узбекистану за вчинення злочину екстремістської спрямованості. Як повідомили в прес-службі обласного УФСБ, затриманий намагався вербувати жителів Калінінградської області, в тому числі вихідців з Центральної Азії, в інтересах емісарів терористичної організації. Раніше, 19 квітня, на території Володимирської області співробітники ФСБ при спробі затримання ліквідували двох громадян «однієї з країн Середньоазіатського регіону». За даними Центру громадських зв'язків ФСБ, знищені бойовики «складалися на зв'язку у вербувальників міжнародних терористичних організацій» і готували теракти в Росії. Після вибуху в петербурзькому метро і вбивства двох поліцейських в Астрахані це вже третій за місяць інцидент, в якому замішані вихідці з даного регіону.

Нагадаємо, виконавець теракту в метро Санкт-Петербурга Акбаржон Джалилов виявився етнічним узбеком з Ошської області, де до сих пір проживають його батьки та родичі. Брати Аброр і Акрам Азімова, затримані за підозрою в підготовці теракту, - уродженці Джалал-Абадської області. Всі троє мали російське громадянство, що дозволяло їм вільно пересуватися між Росією, Киргизією і Туреччиною.

«Зростання числа вихідців регіону серед виконавців і організаторів терактів за кордоном обумовлений специфікою їх злочинної кар'єри в рамках забороненої в Росії терористичної організації, що іменує себе« Ісламська держава », та інших терористичних організацій регіону, - говорить голова Євразійського аналітичного клубу Микита Мендковіч. - Зазначена категорія бойовиків найчастіше має більш високий культурний рівень, ніж уродженці країн арабського Сходу, де до бойовиків частіше приєднуються маргінальні соціальні групи. Бойовики з Центральної Азії мають як мінімум неповну середню освіту, часто знають розмовну російську або навіть англійська на базовому рівні. Частина з них має досвід строкової служби. Цілком логічно, що саме ці кадри терористи використовують для організації терактів за кордоном і особливо в Росії ». Експерт підтвердив наявність серед контингенту бойовиків значної кількості етнічних узбеків (їх значні громади є в Киргизії, Таджикистані та Казахстані).

За матеріалами ЗМІ

Якщо Ви помітите помилку в тексті, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб відіслати інформацію редактору.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация