Тест Айзенка на IQ

Багато психологічні відкриття Ханса Юргена Айзенка не були прийняті вченими, однак вони завжди знаходили відгук серед громадськості. Головним науковим (втім, деякі вважають його псевдонаукових) дітищем цього німецько-англійського психолога є популярний тест на визначення рівня інтелекту (IQ). Однак це не єдина його відкриття ... Багато психологічні відкриття Ханса Юргена Айзенка не були прийняті вченими, однак вони завжди знаходили відгук серед громадськості

Фото: AP

За деякі, як здавалося, нетрадиційні методи в практичній психіатрії, цього вченого називали великим провокатором і "анфан террібль" (жахливою дитиною) 1970-х років. За своє життя Айзенк написав 45 книг і 600 наукових статей. Він дуже любив сам продавати свої книги, по-хазяйськи сидячи в книжкових магазинах, роздаючи автографи своїм шанувальникам, і до хрипоти сперечатися з покупцями.

Головним науковим, хоча деякі вчені називають його "псевдонаукових", дітищем цього німецько-англійського психолога є популярний і до цього дня тест на визначення рівня інтелекту (IQ).

Автор знаменитого "тесту IQ" Ханс Юрген Айзенк народився Берліні 4 березня 1916 року. Його батьки були акторами, знімалися в тодішніх німих кінострічках. Коли Айзенку було три роки, його батьки розлучилися.

Читайте також: Дурна як вівця? Не вірте! вчені проти

Вища освіта Ханс Юрген отримав за кордоном, спочатку в Парижі, в Діжонському університеті, а потім в Лондонському. У Франції він займався історією і літературою, але потім його інтереси змінилися, і в підсумку він зупинив свій вибір на психології. У 1938 році він отримав ступінь бакалавра, в 1940-му - доктора філософії. Під час навчання Айзенк дуже захопився астрологією, уважно вивчав астрологічні карти геніїв, намагаючись знайти в них щось спільне, зрозуміти, які долі в більшій мірі сприяють розкриттю обдарувань. Його цікавив фашизм, він власноруч склав гороскопи для деяких представників верхівки Третього рейху. Деякі з них, складені для Геббельса і Гіммлера, він навіть відправив до рейхстагу. Айзенк застерігав їх від необдуманої агресії, насильства і майбутнього краху, однак відповіді не отримав. Після здобуття вищої освіти Айзенк повернувся до Німеччини, де дуже цікавився проведеними в той час біологічними дослідженнями фашистів. Молодий вчений і сам провів кілька досліджень людського мозку, намагаючись визначити наявність залежності між розмірами мозку та інтелектом особистості.

Фото: AP

Незабаром Айзенк емігрував до Англії, де став читати лекції. В цей час він випустив цілий ряд статей, присвячених майбутній людству боротьбі за виживання, створення обраних людей і їх вихованню. Теми цих робіт явно були навіяні Айзенку ідеологією фашизму, в результаті в науковому світі склалося досить певне ставлення до вченого: його погляди і теорії не приймалися. У той час він задався думкою виміряти людський інтелект і на лекціях демонстрував величезну кількість різних вимірювальних приладів: термометрів, термометрів, ваг. Часто його слова викликали сміх, Айзенка вважали якщо і не божевільним, то вже точно дуже дивним. За пристрасть вимірювати все колеги прозвали його "людина-термометр".

В середині 1970-х років Айзенк написав ряд статей, в яких вивів свою теорію зв'язку різних захворювань і типів особистості. Так, наприклад, на його думку, куріння не шкідливо для здоров'я і не провокує раку легенів, це симптоми одного і того ж розлади особистості, можливо, генетичного походження. Тип особистості, що формується при цьому, характеризується нездатністю виражати емоції, а також неправильної реакцією на стрес. До захворювань серця схильні люди, чий тип особистості можна охарактеризувати як злісний, агресивний і ворожий. Також в своїх статтях Айзенк визначив тип особистості людей, більш схильних до одужання. На його думку, це хворі, які "хочуть боротися з хворобою", скандалісти, люди з нетовариська характером, піддані впливу емоцій.

Ханс Юрген Айзенк померла 4 вересня 1997 у віці 81 року від раку мозку, тим самим повністю підтвердивши свою теорію походження захворювань.

Головним науковим або псевдонаукових дітищем цього німецько-англійського психолога є популярний і до цього дня тест на визначення рівня інтелекту (IQ).

Айзенк вважав, що рівень інтелекту багато в чому визначається спадковістю, а розвиток його протягом життя не вносить ніяких значних змін. Однак сам Айзенк не міг створити конкретного способу досліджувати його. Вирішальну роль в його науковому відкритті зіграли роботи французького психолога А. Біне, випадково попалися на очі Айзенку. Біне створив серії завдань, призначені для визначення рівня кмітливості підростаючого покоління. На основі результатів цих тестів французьке міністерство освіти організовувало навчання розумово неповноцінних дітей. Айзенк переробив тести, створені французом для дітей, застосувавши їх до дорослих, і створив тим самим свою методику визначення коефіцієнта інтелекту (IQ).

У чому ж суть знаменитих тестів на IQ, які застосував на практиці Айзенк? Як стверджував сам вчений, йому вдалося розробити систему, яка дозволила виявляти рівень інтелекту людини, незалежно від його ерудиції.

Як стверджував сам вчений, йому вдалося розробити систему, яка дозволила виявляти рівень інтелекту людини, незалежно від його ерудиції

Фото: AP

Однак статистика невблаганно свідчить: чим вище ступінь освіти, тим більше кількість набраних балів. При цьому тести побудовані таким чином, що враховують різні типи мислення людини. Тобто, результат буде вірним незалежно від того, як влаштовано мислення людини, логік він або етик. Користуючись тестами на IQ, людина відповідає на питання, пов'язані як з образним мисленням, так і з логікою. Це дозволяє задати рівні умови для всіх, хто вирішив звернутися до тестування. Таке рішення не випадково - у Айзенка чимало робіт, присвячених типології, саме він розвинув теорію Карла Густава Юнга про екстраверсії і интраверсии.

У 1971 році Айзенк опублікував статтю "Раса, інтелект і освіта", яка викликала величезний суспільний резонанс як в Європі, так і в Америці, де у нього знайшлося чимало прихильників, які поділяли думку вченого, що у представників негроїдної раси коефіцієнт інтелекту (IQ) на 15 пунктів нижче, ніж у європеоїдів і це пояснюється особливостями генетичного коду. За подібні погляди навесні 1973 року в Сорбонні під час читання лекції він навіть був побитий. Коли лектор почав говорити, студенти кинулися на нього з криками: "Расист! Фашист!" Його збили з ніг, розбили окуляри. Була викликана поліція, проте Айзенк не висунули проти студентів ніякого звинувачення. Ймовірно, тим самим він вирішив підтримати свою репутацію вільнодумця і скандаліста.

Читайте також: Людину створив все-таки ... працю

Всього Айзенк розробив вісім різних видів тестів на IQ. П'ять з них - складаються з однотипних питань. Тести на IQ показують рівень розвитку мислення, вміння орієнтуватися, приймати рішення. Вони показують загальну картину, за умови що респондент точно дотримувався всі умови, передбачені для проходження тесту. Розраховані тести на людей з освітою не нижче середнього, у віці від 18 до 50 років. Кількість балів - від нуля до 160. Одне з таких умов - відповісти на питання потрібно за певний проміжок часу.

Результати приблизно половини тих, хто проходить тест на IQ, коливаються від 90 до 110 балів. Ще чверть респондентів показують результати вище 110 або нижче 90. Випускники американських університетів найчастіше набирають від 115 балів. Показники нижче 70 балів найчастіше розглядаються як тривожний сигнал, як сильний дефіцит інтелекту. Про тести на IQ красномовно говорить їх стабільна популярність протягом декількох десятиліть.

Пройти психологічний тест онлайн може кожен бажаючий. Сучасні електронні тести IQ хороші тим, що відлік часу на них відбувається автоматично, що дозволяє отримати більш точні результати.

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

У чому ж суть знаменитих тестів на IQ, які застосував на практиці Айзенк?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация