Тестенини со доматна паста во тава за пржење. Готвење тестенини со доматна паста и зачини.

 1. Готвење себе
 2. Одете на работа!
 3. Вредноста на садот
 4. Историска позадина
 5. Рецепт за тестенини со паста од домати
 6. Тестенини со доматна паста и сирење
 7. Состојки за готвење шпагети со доматно пире.
 8. Готвење шпагети со сос од доматно пире.
 9. Шпагети со доматно пире - рецепт
 10. Шпагети со мелено месо и доматно пире - рецепт
 11. Шпагети со паста од сирење, шунка и домати
 12. Шпагети со доматна паста и лук

Нема ништо поубаво од дома, се среќава со мирисна храна и топлина на душата! И, како да обезбедиме таква навистина домашна удобност, ако секој ден се вртиме во воланот на рутината, животот и работата за дома? Можеби вреди да се совлада рецептот на круната, за кој не се потребни големи количини на енергија? Ова е вистинско магично стапче за ергени и почетници домаќинки, универзално посебна чинија и одлично гарнир за секој ден. Затоа, повелете на работа!

Готвење себе

Што треба потенцијален готвач со цел да се создадат вкусни тестенини со доматно пире ? Се разбира, добро би било да се складираат пакет шпагети. Од двесте грам пакувања ќе има чинија најмалку три големи порции. Исто така ќе ви треба еден голем кромид, маслиново масло , 100 грама тврдо сирење, сол и мала тегла доматно пире (околу 60 грама). За осветленоста на вкусот, додадете црна боја мелен пипер , зелен кромид , босилек и магдонос. Речиси сите овие производи се на располагање во ревносната водителка, па вреди да се обрне внимание само на процесот на готвење, оставајќи го местото на фантазијата.

Одете на работа!

Започнете да готвите тестенини со доматно пире. Прво, вриејте ги во зовриена солена вода. Врие ќе има околу 10 минути. Подготвени тестенини се редат во колдер. Во меѓувреме, излупете го кромидот и исечете го на коцки. На огнот ставаме длабока тава со маслиново масло и сецкан кромид. Загрејте го маслото околу 2-3 минути. Додадете доматна паста и малку вода на кромидот. По вкус додадете сол и бибер. Скоро е подготвено од доматно пире. Без вода, тоа ќе биде густо, но тоа е одлична основа за мирисна гравита. Подготвените тестенини не треба да се исплакнат, бидејќи остар пад на температурата ги лишува од поголемиот дел од вкусот и хранливи својства . Сега треба да посипете со сирење и зеленчук.
Започнете да готвите тестенини со доматно пире

Вредноста на садот

Она што го сакаме тестенините за Прво е хранлива чинија . Второ, се подготвува многу брзо: за само 10 минути може да биде подготвено вкусен ручек . Трето, макароните се универзални, бидејќи совршено се хармонизираат со сосови од сите видови, како и агенси за ароматизација . Тие се прекрасно гарнир до јадења со месо и риба.
Она што го сакаме тестенините за Прво е  хранлива чинија

Историска позадина

Се разбира, од нас дојдоа тестенини со доматна паста италијанска храна . Таму, ова јадење одамна стана традиционално во секој дом заедно со пицата. Неговата приказна е многу постара.

Според легендата, венецијански трговец Марко Поло, кој патувал во Кина, донел тестенини во Европа. Други историчари, појавата на тестенините ја поврзуваат со неолитското време. Првите тестенини беа брашно измешано со вода и сушени на сонце. Тогаш тестенините не се варат, туку само печени. Многу зачини беа додадени во садот. Така, сè уште во Сицилија е зачувана традицијата да додадете цимет, суво грозје и други миризливи состојки во тестото со тестенини.

За климата на Италија, садот беше совршен и затоа брзо стана популарно. Не забави и еволуцијата на тестенините. Почна да ги користи патниците и морнарите. Особено ги сакаа тестенините за време на складирање. Почна да се менува и начините за готвење тестенини. Сега тестенините почнаа да зовриваат и им дадоа поинаков облик.

Денес тестенини - универзално јадење што скоро секој го сака, без оглед на социјалниот статус, националноста или возраста. Доматот се подготвува најчесто заради неговата едноставност, сочноста и богат вкус . Похранливо последно јадење може да биде ако задушите мелено месо, парчиња сецкано пилешко и пролетен зеленчук . Многумина додаваат мајчина душица, коријандер, ХОПС-сунели и рамномерно бор ореви . Ова јадење секогаш ги поздравува сите варијации, така бон апетит и понатаму кулинарски достигнувања!

Тестенини со доматно пире - буџет и лесна опција срдечна вечера . За да го направите садот по вкусен и солен, можете по желба да додадете кромид, лук или свеж зеленчук. Ваквиот рецепт сигурно ќе ви прилега на секоја водителка и ќе ви заштеди време.

Рецепт за тестенини со паста од домати

Состојки:

 • тестенини - 405 g;
 • - 205 g;
 • зачини;
 • кромид - 45 g;
 • лук - 5 g;
 • филтрирана вода - 45 ml;
 • Булеон пилешка коцка - 1 ЕЕЗ.

Готвење

Значи, ајде да готвиме со вас сос од доматно пире за тестенини. За да го направите ова, излупете го кромидот, лукот, исецкајте го со нож и поминете зеленчук на загреано маслиново масло неколку минути. Следно, поставете ја доматната паста, фрлете ги зачините, разредена со лесно филтрирана вода и добро измешајте. Помешајте ја смесата 3 минути додека не се згусне.

Варете ги макароните додека не се готват, фрлете ја смачканата бујонска коцка во вода ако сакате. Потоа исфрлете ги во шлаг, а потоа ги префрламе во сос од домати и мешаме со лажица.

Тестенини со доматна паста и сирење

Состојки:

 • тестенини - 305 g;
 • слатка пиперка - 65 g;
 • лук - 2 чешниња;
 • крем - 205 мл;
 • растително масло;
 • доматно пире - 155 мл;
 • зачини;
 • сирење - 155 г.

Готвење

На врело растително масло испржете додека златно, излупено и сецкан кромид со лук. Потоа нежно истурете во кремот, ставете ја доматната паста и зачинот по вкус. Темелно измешајте сè и ставете да згусне на најмалиот оган.

Без да изгубите време, варете ги тестенините до подготвеност, а потоа поставете ги во чинии и прелијте ја сивата со доматна паста. Посипете со рендано сирење на секоја порција и сервирајте го садот веднаш на масата.

Во зима, сакате толку многу разновидност и зготвени јадења со летен зеленчук . Но, за жал, не е секогаш можно. Главно за готвење разни јадења се користат домати. Во зима, за жал, не е секогаш можно да се дозволи да се купат. И затоа тие често се заменуваат со доматно пире. Како резултат, садовите варени со доматно пире не се полоши од оние подготвени со домати. Подгответе шпагети со доматно пире, третирајте се со себе и најблиските.

Состојки за готвење шпагети со доматно пире.

 • 100 гр. шпагети;
 • 1 парче кромид;
 • 30 гр. доматно пире;
 • 20 гр. путер;
 • 200 мл вода;
 • 75 гр. тврдо сирење ;
 • мелен црн пипер;
 • сол

Готвење шпагети со сос од доматно пире.

 1. Варете шпагети во зовриена солена вода до тендер. Фрлете во штитник за да ја напои целата чаша.
 2. Ситно сецкан кромид пржете во загреана тава со путер. Пржете додека светло златно.
 3. Добро измешајте ја доматната паста со вода и додадете го кромидот. Сол и бибер по вкус. Изгаснете околу 3 минути.
 4. Варените шпагети ставете ги над сосот и покријте ги со капакот. Оставете да отстои 5 минути, така што шпагетите го апсорбираат сосот.
 5. Шпагети со доматна паста плочи со порции Посипете со рендано сирење одозгора. Шпагети со сос од доматно пире подготвени.

Бон апетит!

Сигурно роднините ќе ги ценат шпагетите со сос од доматно пире. Покрај тоа, можете лесно да експериментирате со различни состојки, да додадете месо, печурки или морски производи . Тогаш шпагетите ќе бидат уште позадоволувачки. И при готвењето секогаш ќе и помогнете на нашата страница Куќа за готвење.


Кога нема подготвен кечап при рака, можете сами да готвите вкусен сос и додајте ги тестенини . Како да направите шпагети со доматно пире, прочитајте подолу.

Шпагети со доматно пире - рецепт

Состојки:

 • доматна паста - 80 g;
 • филтрирана вода - 200 ml;
 • шпагети - 200 гр;
 • шеќер - 30 g;
 • свежи домати - 2 парчиња .;
 • сол;
 • лук - 2-3 чешниња;
 • бибер

Готвење

Скоро додека не се готви варени шпагети. Домати врела вода и се сече на коцки. Разредете ја доматната паста во вода. Во загреаниот путер додадете го ситно исецканиот лук, ставете го шеќерот и солта. Кога ќе се појави карактеристичниот мирис, додадете ја доматната паста разредена во вода и оставете ја да зоврие. Промешајте и оставете 10 минути. Додадете домати, пиперки. Отстранете ја масата од огнот откако ќе зоврие. Ставете ги шпагетите на чинија и истурете го сосот од домат.

Шпагети со мелено месо и доматно пире - рецепт

Состојки:

 • шпагети - 400 g;
 • мелено месо - 400 g;
 • - 4 лажици. лажици;
 • сирење - 200 гр;
 • кромид - 130 g;
 • вода - 120 ml;
 • бибер;
 • сол

Готвење

Варете шпагети. Смачкајте го кромидот и ставете го во тавата така што да се зацрви. Распоредете го меленото месо и пржете, добро мешајќи. Солени, пиперки по вкус со бибер. Разредете го доматот во вода и истурете во тавата. Промешајте, покријте го со капак и оставете 15 минути да се изгасне. Ставете шпагети на чинија, ставете го критикувачот на врвот, посипете со сирење и сервирајте на масата.

Шпагети со паста од сирење, шунка и домати

Состојки:

 • - 150 g;
 • сирење - 100 g;
 • доматно пире - 1 лажица масло. лажица;
 • шпагети - 200 гр;
 • оригано - ½ лажиче;
 • рафинирано растително масло - 20 ml;
 • путер - 30 g;
 • сол

Готвење

Разредете ја доматната паста со вода до густа конзистентност. сок од домати вода Сол по вкус, додадете оригано. Сирење мелете рендано. На тавата стопете го путерот, додадете го зеленчукот и почекајте додека не се стопи. Лејте ја исечена шунка и испржете ја 5-6 минути. Истурете во сос од домати и варете го 5 минути. Варете шпагети, исцедете вода. Додадете сирење, топол сос и промешајте.

Шпагети со доматна паста и лук

Состојки:

Состојки:

Готвење

Меленко сецкан излупен лук и кромид. Топете го путерот и испечете го подготвениот зеленчук. Се вари додека не се готват тестенините. Изработка на сос од шпагети од доматно пире. За да го направите ова, ставете ја доматната паста во тава и, мешајќи, гответе околу една минута. Ставете го шеќерот, истурете во вода и се вари додека не се густи. Додадете зачини, додајте сол по вкус. Готовите шпагети ставете ги на чинија, истурете го сосот, излупете со зеленчук.

Калории: 817
Протеини / 100g: 5
Јаглехидрати / 100g: 37


Одлично, светло и многу вкусно, мирисна втор оброк или трет. Сето тоа зависи од вашиот метаболизам. Ако е брзо, тогаш ова јадење е совршено за ручек. Последен пат готвевме.


Одлично, светло и многу вкусно, мирисна втор оброк или трет
Овој пат ќе готвиме многу вкусни тестенини во сос од домати и зеленчук. Рецепт со фотографии и објаснувања.

И за садот ќе ги подготвиме следниве состојки:
- макарони со цврсти оценки - 1 чаша,
- Домати - 1 ЕЕЗ.,
- доматно пире - 1 лажиче.,
- кромид - 1 ЕЕЗ.,
- лук - 1 чешне,
- сол - по вкус,
- вода,
- конзервирана пченка - 1/3 лименки,
- зелени - за украсување.

ГотвењеЗатоа, започнете да готвите тестенини
Затоа, започнете да готвите тестенини. Прво земеме еден кромид . Излупете го од лушпа и ситно исецкајте со остар нож.

Додајте маслиново масло (околу 1 лажица лажици) во тавата. Пржете го кромидот во путер додека не биде транспарентен, повремено мешајќи.

Потоа, додека кромидот не се пржи, го исплакнуваме доматот под трчање ладна вода . Исечете го мали коцки како што е прикажано на фотографијата.

Излупете една чешне лук и ситно исецка.

Додадете го исечениот домат и лукот во тавата, промешајте и изматете.

Потоа додадете ги сите горенаведени една лажичка паста од домати. Околу 2-3 минути сè уште чорба. Додадете зачини по вкус.

Варени тестенини однапред, ако тоа се тубули, ситно исецка.

Потоа измешајте ги тестенините со доматно пире.

И кога служите, додајте пченка, конзервирана и ситно сецкан зеленчук во садот.

Еве еден толку прекрасен прв, втор оброк што ви го нудим! Мислам дека следниот оброк можете да готвите вакво нешто со додавање на други состојки, на пример, конзервиран грашок , ореви или рендано сирење. Патем, има уште еден вкусно јадење -


И, како да обезбедиме таква навистина домашна удобност, ако секој ден се вртиме во воланот на рутината, животот и работата за дома?
Можеби вреди да се совлада рецептот на круната, за кој не се потребни големи количини на енергија?
Навигация сайта
Новости
Смешанная экономика это
СМЕШАННАЯ ЭКОНОМИКА — (mixed economy) Экономика, в которой сосуществуют государственные и частные предприятия. Некоторые виды экономической деятельности осуществляются индивидами или фирмами, принимающими

Социальная политика государства
Государственная политика охватывает принципиально главные направления в развитии общества. Вместе с этим решаются стоящие перед различными отраслями общественной жизни конкретные задачи. В связи с этим

Экономика для чайников
Жанр: Экономика В этой книге вы найдете описание самых важных экономических теорий, гипотез и открытий, но без огромного количества малопонятных деталей, устаревших примеров или сложных математических

Антиинфляционная политика государства
Инфляция проявляется в непрерывном обшем повышении цен, падает реальная ценность личных сбережений, хранящихся в виде наличных денег или на счетах. Рост цен неумолимо сокращает мае- су товаров, которую

Реклама
Панель управления
Информация