У Греції все є. Навіть Албанія?

На тижні, що минає відбулася подія, здатне в недалекому майбутньому ускладнити обстановку в Європі. 27 січня Конституційний суд Албанії анулював прикордонний договір з Грецією. Цілком можливо, що мова йде про перший крок до пред'явлення албанцями територіальних претензій до південному сусідові. На тижні, що минає відбулася подія, здатне в недалекому майбутньому ускладнити обстановку в Європі

Фото: AP

Згідно з рішенням Конституційного суду Албанії, укладений навесні минулого року договір про розмежування прилеглого до берегів двох країн морського шельфу суперечить основному закону країни. У чому конкретно полягає ця суперечність - судді не пояснили. Можливо, вони побачили неприпустимі територіальні поступки сусідові. У будь-якому випадку, уряд країни дало зрозуміти, що буде домагатися перегляду угоди.

Рік тому в грецькому МЗС сказали, що договір значно зміцнює відносини між двома країнами. Тепер же в Афінах не приховували розчарування. "Звичайно, це поганий розвиток подій, і воно абсолютно точно нас не радує. Але я хочу підкреслити, що це внутрішній процес в Албанії, і у нас немає іншого вибору, як його поважати", - сказав офіційний представник грецького зовнішньополітичного відомства.

"Ми чекаємо офіційної інформації з боку Албанії і, звичайно, пропозицій по тому, як вона має намір далі вирішувати це питання", - сказав грецький дипломат. І нагадав, що без подібного договору Албанія не зможе вступити в Євросоюз, бо кандидат в члени ЄС повинен мати загальновизнані кордони з усіма своїми сусідами.

Можливо, справа обмежиться створенням двосторонньої комісії, яка розбереться з морським шельфом, і питання буде закритий. Однак дії албанського керівництва в останні десятиліття і поведінку албанської меншини в Сербії і Македонії (яке відкрито заявляє про бажання відокремитися від них разом з територіями, на яких проживає), змушує ставитися до рішення Конституційного суду Албанії з побоюванням.

За часів соціалістичних Югославії і Албанії пропаганда останньої всіляко закликала одноплемінників в Косово і Македонії боротися за свої права і ставила питання про перекроювання кордонів. До чого це призвело - відомо всьому світу. За підтримки Заходу Косово ще в 1999 році було фактично відірвано від Сербії, а понад 200 тисяч сербів і інших неалбанців змушені були покинути край.

Читайте також: Греція пішла "наліво"

Читайте також:   Греція пішла наліво

Фото: AP

Не минула війна і Македонію, де албанці складають чверть її двохмільйонного населення. Тут бойові дії між урядовими військами і албанськими бойовиками в 2001 році вдалося погасити лише завдяки втручанню сил НАТО. У ряді районів країни албанська мова стала офіційною, етнічні албанці увійшли до складу македонського уряду. Але питання про розширення їх автономії та навіть про відділення населених албанцями районів раз у раз постає на порядок денний.

Схоже, тепер албанський питання навис і над Грецією. І обговорюється він аж ніяк не тільки в останні роки. Ще в 1879 році група албанських націоналістів закликала великі держави віддати їм розташовану на північному заході Греції область Епір.

"Албанська народ давніший, ніж грецький народ; в старовину Епір був однією із складових частин Албанії, і ніколи греки в будь-якій мірі не мали цією країною", - стверджували вони. Те, що більшість населення області становлять греки і що грецькі держави існували ще до нашої ери націоналістів не збентежило.

Понад 100 років тому, в 1982 році, МЗС Албанії також поставив питання про приналежність "споконвічно албанських районів на північному заході Греції" і зажадав обговорити "проблему прав албанського населення і уточнення взаємних кордонів". Статус Чамера - однієї з частин Епіру - багато албанські політики оскаржують до сих пір. А в Косово два роки тому була надрукована карта так званої Великої Албанії, куди увійшла третина області Епір. У Приштині на демонстраціях майнув гасло: "Без Косово і Чамера немає Албанії!".

Ситуація для Греції вельми тривожна. Зараз албанське населення 10-мільйонний країни становить близько півмільйона людей. А в тій самій Чамера - вже більшість. За рахунок і більш високої народжуваності, і гастарбайтерів, і незаконних мігрантів з Албанії. Греки ж звідти їдуть. Подібне кілька десятиліть поспіль відбувалося і з косовськими сербами.

За албанському телебаченню постійно показують сюжети про жахливе становище одноплемінників в Епірі і вимагають "міжнародного втручання в цю ситуацію". Схоже вже відбувалося і у випадку з Сербією, і у випадку з Македонією.

Але тепер албанці вимагають викладати в школах Епіру на своїй мові предмет "Історія Албанії". Про що там розкажуть - неважко здогадатися. Звучать і вимоги територіальної автономії. Про те ж говорять і албанці в прилеглих до Косово сербських громадах (Прешево, Буяновац), на заході Македонії, на півдні Чорногорії. Всі ці райони вже давно "включені" націоналістами до складу Великої Албанії.

Правда, на відміну від Сербії, у Греції є можливість подати зустрічні претензії. Справа в тому, що в південних районах Албанії (що носять назву Північний Епір) проживають десятки тисяч греків. На це ще два роки тому звернув увагу один з видних ієрархів Елладської (Грецької) православної церкви митрополит Дріінупольскій Андрій.

"Давайте і ми попросимо те, що албанці попросили для Косово і домоглися, - автономію для Північного Епіру. Вже прийшов час зробити енергійні дії, щоб врятувати Північний Епір і запобігти план створення Великої Албанії. Якщо це трапиться, то нас чекають страшні лиха", - заявив тоді митрополит. Подібні пропозиції звучать в Греції і сьогодні.

Всі ці питання ніколи не йшли з порядку денного. І небажання Албанії ратифікувати прикордонний договір з Грецією через розмежування морського шельфу дійсно може виявитися першим кроком в розкручуванні територіальних претензій. Тим більше що від них в Тирані ніколи не відмовлялися. Євросоюз же поки мовчить, і албанці цілком можуть розцінити це як знак згоди зі своїми вимогами.

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация