У весну з чистим сумлінням: що означає весняне рівнодення і як його зустрічають в світі

  1. 12 годин сонця
  2. Без боргів і образ

У день весняного рівнодення Сонце, рухаючись по екліптиці (траєкторії його видимого річного руху по небесній сфері), перейде з Південної півкулі небесної сфери в північне. В результаті в Північній півкулі Землі настане астрономічна весна. На всій планеті, за винятком приполярних регіонів, тривалість світлового дня і ночі буде практично однаковою.

У минулому році на широті Москви астрономічна весна почалася 20 березня в 19:15 за Москві, тоді світловий день в столиці тривав 12 годин 12 хвилин, ніч - 11 годин 48 хвилин. У 2019 весняне рівнодення відбудеться в Москві 21 березня о 00 годині 58 хвилин.

12 годин сонця

Під час рівнодення Сонце в ході свого щорічного циклу перетинає небесний екватор - коло небесної сфери, площина якого збігається з площиною земного екватора. Ця подія відбувається двічі на рік: у березні та вересні (чітких дат немає, вони можуть зсуватися на один-три дні). Точки перетину небесного екватора з екліптикою називаються точками рівнодень. У точці весняного рівнодення Сонце переходить з Південної півкулі небесної сфери в північне, в точці осіннього рівнодення - з північного в південну. У Північній півкулі березневе рівнодення називають весняним, а вересневе - осіннім (в південному - навпаки). У ці дні Сонце однаково висвітлює обидві півкулі планети, перебуваючи приблизно по 12 годин над і під горизонтом.

Точка весняного рівнодення використовується для визначення астрономічних координат зірок і інших космічних об'єктів в екваторіальній системі координат, коли за точку відліку береться небесний екватор. Від точки весняного рівнодення ведеться відлік прямих сходжень (кутова відстань від неї до великого кола небесної сфери, що проходить через полюси світу і спостережуване світило) по небесному екватору, довгот по екліптиці. Поняття прямого сходження було відомо ще в II столітті до н. е., коли давньогрецький астроном Гіппарх визначав розташування зірок в екваторіальних координатах, тому за 2 тис. років вона змістилася на 20 градусів на захід із сузір'я Овна в сузір'я Риб.

Рівнодення можуть супроводжуватися серйозними проблемами в роботі супутників зв'язку, що рухаються по геостаціонарній орбіті. У період проходження Сонця через екватор його випромінювання змішується з радіосигналом з орбіти, що призводить до сильних перешкод. Зокрема, в Індії в цей час на кілька годин закривають біржі, а в таких віддалених островах, як Святої Єлени, або в малонаселених регіонах Аляски, які мають тільки супутниковий зв'язок, перестає працювати інтернет.

Без боргів і образ

Пов'язана з Сонцем міфологія на ранніх етапах історії відігравала важливу роль в історії людства. У більшості народів з весняного рівнодення в давнину відраховували новий рік, саме по ньому коректувалися юліанський і григоріанський календарі.

У більшості народів з весняного рівнодення в давнину відраховували новий рік, саме по ньому коректувалися юліанський і григоріанський календарі

Святкування дня весняного рівнодення на вершині піраміди Сонця, Теотіуакан, Мексика

© AP Photo / Rebecca Blackwell

На весняне рівнодення, або астрономічне початок весни, припадає свято іранських і тюркських народів Навруз - зустріч Нового року. Це слово в перекладі з перської означає "новий день". За традицією перед святом в будинках влаштовують генеральне прибирання, оновлюють гардероб всіх членів сім'ї. Пропонується також віддати всі борги і пробачити образи. Під час Навруза сім'ї збираються за святковим столом. Частування повинні бути приготовлені з семи переважно рослинних продуктів. Найбільш поширене блюдо - сумаляк - готується з пророщених паростків пшениці. Вважається, що воно надає фізичні і духовні сили.

В Японії день весняного рівнодення - Сюмбун - є одним з основних свят. Дата цього дня вираховується за традиційним місячним календарем, який поширений в країнах Східної Азії. Цей календар ділить рік на 24 сезону, весняне рівнодення випадає на середину другого місяця. У японців цей день пов'язаний з поминанням покійних, в цей час прийнято відвідувати могили родичів. До святкування весняного рівнодення готуються спеціальні страви, при цьому вони повинні бути пісними. Протягом півтора століть Сюмбун в Японії є офіційним вихідним днем.

Також щорічні урочистості в честь весняного рівнодення зберігаються в Мексиці: їх з доколумбових часів відзначають на Піраміді Сонця в Теотиуакане в центральній частині країни.

Матеріал підготовлений за даними "ТАСС-Досьє"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация