Угода Вірменії з ЄС: успіх, про який вирішили промовчати

  1. виконати обіцяне
  2. Час нових гравців?
  3. Читай також

Під час недавнього саміту «Східного партнерства» в Брюсселі Вірменія підписала Угоду про всебічну співпрацю з країнами Європейського союзу. Нинішній документ відіграє важливу роль для всього «Східного партнерства» - його підписання доводить, що у ЄС ще є інструменти для поглиблення співпраці з країнами Євразійського економічного союзу.

Саміт «Східного партнерства», що відбувся в Брюсселі 24 листопада, став для багатьох розчаруванням. По-перше, за кілька днів до події білоруси офіційно підтвердили, що президент Лукашенко не прийняв запрошення Брюсселя (це було перше запрошення з 2009 року). Так що безпрецедентний візит білоруського лідера в ЄС так і не відбувся. Більш того, на наступний день з'явилася наступна новина: свій візит до Брюсселя може скасувати і президент України Петро Порошенко в зв'язку з тим, що в заключній декларації саміту не йдеться про перспективи членства України в ЄС. Зрештою, Порошенко прибув до Брюсселя і підписав документ в первісній формі, але атмосфера була явно напруженою. Черговим каменем в город стала відсутність ряду лідерів західних і південних країн ЄС на чолі з президентом Франції.

На тлі того, що відбувається підписання угоди про всеосяжну і розширеному партнерство (ang. Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, CEPA) між Вірменією та ЄС залишилося практично непоміченим. Переговори на рахунок всіх деталей угоди почалися ще в грудні 2015 року та тривали 15 місяців - до лютого 2017. Це були складні обговорення, в першу чергу, через геополітичної ситуації, в якій знаходиться Вірменія. У вересні 2013 року відбулася історична зустріч президента країни Сержа Саргасян з Володимиром Путіним, після якої було оголошено, що Єреван вступить в існуючий тоді Митний союз Росії, Білорусі і Казахстану. Крім того, Вірменія братиме участь у створенні євразійських структур Кремля. В результаті Єреван відмовився від своїх планів підписувати Угоду про асоціацію з ЄС і пов'язаний з ним договір про зону вільної торгівлі. Через ситуації, що склалася відносини Єревана і Брюсселя зайшли в глухий кут. Тим не менш, є багато причин стверджувати, що підписання нинішньої угоди кардинально змінить ситуацію.

виконати обіцяне

Під час недавнього саміту «Східного партнерства» в Брюсселі Вірменія підписала Угоду про всебічну співпрацю з країнами Європейського союзу

Джерело: © European Union

Угода про всеосяжну і розширеному партнерство було задумано як компроміс між Угодою про асоціацію, яке Вірменія відмовилася підписувати в 2013, а також зобов'язаннями вірменської сторони в Євразійському економічному союзі. З одного боку, угода з ЄС втратило записи про прагнення країни в ЄС, а також про будь-які рішення, які могли б привести до створення зони вільної торгівлі (неможливо в зв'язку з присутністю Вірменії в Митному союзі з Росією, Білоруссю, Казахстаном і Киргизією ). Проте документ містить амбітну програму щодо активізації взаємного співробітництва.

В угоді містяться не тільки пункти про дотримання верховенства права, боротьби з корупцією і т.д., але і записи про вельми конкретних рішеннях. Хорошим прикладом може бути хоча б пункт про підтримку малих і середніх вірменських компаній, лібералізації сфери послуг та відкритті взаємних тендерів для державних закупівель. Нарешті, ключовим є список європейських директив в окремих секторах, які будуть впроваджуватися в законодавство Вірменії відповідно до прийнятого графіком.

Представники обох сторін підкреслюють, що про остаточне успіху можна буде говорити лише через кілька років, підсумовуючи все те, що вдасться зробити. ЄС заявляє, шануй саме з цією метою в найближчі роки збільшить допомогу для Вірменії на 25%. Ось тільки багато хто сумнівається, що, незважаючи на все перераховане вище, нинішня влада Вірменії готові до реформ. На думку політолога Асмік Григорян з Аналітичного центру з питань глобалізації та регіонального співробітництва можна наїдяться побачити конкретні результати, оскільки, згідно з підписаним документом, буде створено двосторонню Платформа громадянського суспільства, яка буде стежити за ходом здійснення пунктів Угоди та брати участь в розробці відповідних рекомендацій.

«Ми розраховує, що навіть за відсутності політичної волі з боку вірменських властей, активісти зможуть впливати на фактичне виконання пунктів угоди і надавати адекватну інформацію решті суспільства», - пояснює політолог.

Варто відзначити, що в суспільстві домінують проєвропейські настрої. Згідно з опитуванням, проведеним в нинішньому році, майже 88% жителів країни хотіли б активізації відносин Вірменії з ЄС.

Час нових гравців?

Особливе значення угоди полягає в тому, що вона була підписана незважаючи на членство Вірменії в Євразійському економічному союзі і її безумовну залежність від Кремля. В результаті, укладення угоди стало безпрецедентним доказом того, що ЄС в змозі уявити привабливе (а також прийнятне для Кремля) пропозиція тим країнам «Східного партнерства», яких зазвичай прийнято включати в так звану «другу лігу» програми. Таким чином, угода може служити хорошим прикладом гнучкості дипломатії ЄС, яка відповідно до принципу диференціації повинна бути одним із стовпів «Східного партнерства».

Відсутність протесту з боку Москви, амбітна програма угоди і ентузіазм Вірменії (як осіб, що приймають рішення, так експертів і «звичайних» громадян) можуть стати додатковим стимулом для Білорусі і Азербайджану також зважитися на подібний крок. Варто відзначити, що Баку веде з Брюсселем схожі переговори з лютого 2017 року, хоча говорити про конкретні рішення ще занадто рано.

Осторонь залишається лише Білорусь, яка є єдиною країною «Східного партнерства», яка не має свого рамкової угоди з ЄС і як і раніше спирається лише на міжнародний договір, підписаний між Європейським співтовариством і СРСР в 1989 році.

У свою чергу, білоруси заявляють, що хочуть якомога швидше домовитися про власний угоді, але в даний момент мова йде про набагато більш простому і базовому документі, ніж «вірменське» угоду про всеосяжну і розширеному партнерство.

***
Підписання Угоди про всеосяжну і розширеному партнерство між Вірменією та ЄС є важливим кроком і, можливо, найважливішою подією листопадового саміту «Східного партнерства». Хоча багато буде як і раніше залежати від фактичного виконання всіх пунктів угоди, але вже зараз можна говорити про деяке успіху. Євросоюз довів, що йому є, що запропонувати своїм партнерам, навіть тим, хто не готовий відмовитися від свого тісного співробітництва з Москвою.

Читай також

***

Громадський проект за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Польщі в рамках конкурсу «Публічна дипломатія 2017» - компонент II «Східний напрямок польської зовнішньої політики 2017». Опубліковані матеріали відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не збігатися з офіційною позицією Міністерства закордонних справ Польщі.

Головне фото: Some rights reserved by European External Action Service - EEAS, Джерело: flickr.com

Час нових гравців?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация