Артеміди

Артеміди

Розмова про груди повертає нас до Линнею. У 1761 році, ставши знаменитим після публікації "Системи природи", Лінней випустив у світ одну зі своїх менш відомих робіт: огляд тварин Швеції під назвою "Фауна Швеції". Назва було революційним: термін "фауна" - від римського імені бога Пана - був вперше використаний для подібного праці. Це був прямий аналог винайденого раніше і на той час широко поширеного терміна "флора". Для фронтиспис своєї книги Лінней вибрав цікавий символ, зображення грецької богині Артеміди, або Діани, Ефеської. Ми не знаємо, чому він віддав перевагу саме цей образ, але можемо висловити з цього приводу деякі припущення.

Артеміди була в силу незрозумілою подвійності грецьких божеств одночасно богинею природи і міст. У первісному втіленні як об'єкт культу, що процвітало в Малій Азії близько VI століття до н.е. вона вважалася захисницею від злих сил, і її образ поміщали на міських стінах в оточенні відмінних ознак держави, зображень виноградних грон і льнувшіх до неї тварин на зразок левів, змій, птахів і гарпій. Витягнута з ефеський руїн, в XVIII столітті вона стала символом дикої природи і розуму. Якобінці навіть присвятили їй Храм розуму, який колись височів в Страсбурзі, але до нашого часу не зберігся. Можливо, тому Лінней помістив її на самому початку своєї "фауни" в знак перемоги Розуму над Природою, хоча і шведської: розлучена зі своєю середземноморської батьківщиною, Артеміда варто серед прогулюються оленів. [264]

Артеміди   Розмова про груди повертає нас до Линнею

Артеміди в Швеції.

Фронтиспис книги К. Ліннея "Фауна Швеції" (Бібліотека Уеллком, Лондон).

А може бути, Лінней керувався іншими, більш простими міркуваннями. У його Артеміді самим разючим не є навколишні її тварини, а чотири виступаючі грудей. У цьому вона прямо повторює свої статуї часів античності, де вона завжди поставала з численними підвищеннями на грудях і животі. В епоху Ренесансу ці здуття однозначно інтерпретувалися як випадки крайньої полімастія, але більш скептично налаштовані сучасні вчені вважають, що це могли бути просто грона фініків, тестікули биків або навіть частини обладунків, в які була одягнена богиня. Як би там не було, у Ліннея Артеміда явно володіє чотирма прекрасно сформованими молочними залозами, що, цілком ймовірно, можна прийняти за пряму алюзію на саме чудове відкриття вченого: таксон ссавців. Бо Лінней зробив наявність молочних залоз однією з відмінних характеристик того, чим ми є: членами величезного класу створінь, в який входять одночасно бурозубка-пігмей і блакитний кит.

Є й третє можливе пояснення Ліннеївського Артеміди, яке повертає нас до того, з чого ми почали, а саме, нашого відмінності від інших диких створінь. При описі виду Лінней завжди діяв так само, як це роблять таксономісти і в наші дні: перераховував ознаки, що відрізняють представників даного виду від інших. Так він надходив по відношенню до всіх видів, за винятком одного: нашого власного. Коли справа дійде до Homo sapiens, Лінней замість перерахування числа і категорій зубів, опису густоти волосся або розподілу сосків напише тільки одне: "Пізнай самого себе" ( "Nosce te ipsum"). У примітці він говорить, що ці слова Солона були написані золотими літерами над входом до храму Діани. [265] Можливо, вибравши Артеміди в якості символічного зображення для своєї книги, він згадував і асоціював її з цією характеристикою людського виду, самій короткій з усіх можливих: пізнай самого себе.

На цьому, власне кажучи, закінчується Ліннеевское опис виду Homo sapiens. Він наводить ще кілька на диво повчальних висловлювань, що пояснюють сенс тієї нової ідентичності, яку сам же тільки що нам і приписав. "Пізнай самого себе, - вчить він, як Боже створіння, наділене розумом, щоб поклонятися Творцеві; як найдосконаліший і майстерний механізм, повелитель тварин і вінець творіння". Всі ці епітети звучать сьогодні, як твердження, давно втратили сенс. І все ж в заключному пасажі Лінней повідомляє нам щось таке, що цілком можна використовувати як епіграф до всього, написаного мною вище:

Пізнай самого себе, як ти патологічно слабка: крихкий бульбашка, схильний до тисячам випадків.

Якщо ти зрозумієш це, ти - людина і рід, дійсно відмінний від інших.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация