НГ

У Костанай встановлюють постамент для пам'ятника Кобланди батира

Пам'ятник розміститься в районі КСК, на перетині вулиць Київська і Герцена. Зараз на цьому кільці будують постамент. Компанія «БК-Будмонтаж» обіцяє, що до кінця серпня роботи будуть завершені.

- Підприємці звернулися в акимат, щоб узгодити місце, де встановити подарунок місту - пам'ятник Кобланди батира, - розповіла "НГ" головний архітектор Костанов Гулсара КАСИБАЕВА. - У центрі міста місць вже немає, тому їм запропонували встановити малу архітектурну форму на кільці вул. Герцена - вул. Київська. Я вважаю, що пам'ятник прикрасить це кільце.

Керівництво «БК-Будмонтаж» також погодилося провести будівельно-монтажні роботи безкоштовно.

- Постамент ми робимо з цегли, потім облицюємо чорним гранітом, - розповів директор «БК-Будмонтаж» Дмитро МИХАЙЛОВ. - Уже днями роботи з будівництва постаменту закінчимо і встановимо на нього пам'ятник, а потім будемо проводити облицювальні роботи.

Нагадаємо, мала форма висотою 4,5 м виготовлено в Шимкенті, її вартість - 20 млн тенге. Ці гроші виділили фонд Сагдата Нурмахамбетова і місцеві підприємці, які вирішили спорудити монумент історичної особистості, дорогий для всіх казахів, незалежно від жуза і роду. У листопаді 2014 року пам'ятник привезли в Костанай і розмістили на території ТОВ «Ак Біда».

У листопаді 2014 року   пам'ятник привезли в Костанай   і розмістили на території ТОВ «Ак Біда»

Як зазначала ініціативна група зі встановлення пам'ятника, вони просили ділянку на одній з центральних вулиць Костанов. Потім акимат повідомив, що виділили земельну ділянку на вул. Текстильників - на бульварі Молоді. Але місце установки змінили.

Будівництво постаменту мало розпочатися навесні 2015 року, його відкриття планували приурочити до святкування 550-річчя Казахського ханства.

Довідка з Вікіпедії:

Кобланди Токтарбайули (каз. Қобиланди Тоқтарбайұли, жив в XV столітті) - напівлегендарний казахський батир і народний герой.

Кобланди-батир походить з роду Кипчак , А саме - з підрозділу кара-Кипчак (каз. Қара қипшақ). За переказами, Кобланди є нащадком третього сина Джучі, онука Чингісхана - Шиба. Він жив за часів правління Абулхайр-хана в XV столітті і був одним з його воєначальників.

За словами Шакаріма Кудайбердіева , Саме Кобланди став причиною утворення Казахського ханства: Кобланди вбив ворогували з ним Даірходжу (Акжол) з аргинов , І Жанібек-хан зажадав видати його для проведення шаріатського суду, але Абулхайр-хан відмовив йому. Тоді аргинов і киреї на чолі з Жанібеком і Кереем відділилися від Абулхайра і откочевали на схід.

У народному епосі «Кобланди-батир» описується боротьба Кобланди проти кизилбашів і Казан-хана, йдеться про битвах з Алшагир-ханом і нащадками Едигею-батира.

Епос вперше був письмово зафіксований Алтинсарін Ібрай зі слів Марабай-жирау. Уривки з епосу були опубліковані у виданнях «Дала уалаяти» (1899), «Туркестанські відомості» (1899), «Тургайская газета» (1901), «Праці Оренбурзької наукової комісії» (1910).

На сьогоднішній день існує близько 29 версій даного епосу.

Кобланди-батир народився в казахських степах в районі річки Арись і гір Караспан (Актюбінська область). Помер у віці 45-50 років (за даними антропологічних досліджень). Похований в Актюбінськом районі на березі річки Кара-Хобда, що в 40 верстах від м Илецка.

Мавзолей Кобланди-батира - розташований на лівому березі річки Кобдена. У 1995 році на місці поховання було встановлено камінь, а в 2007 році був побудований мавзолей заввишки 17,5 м і шириною 12 м, який нагадує традиційний шолом казахських Батиров.

Село Щербакове в Костанайської області спочатку називалося «Кобланди».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация