бівак

  1. На Дону-Батькові.
  2. За дніпровськими порогами.
  3. Монарші «милості».

В історія козацтва шестопер, пернач, комахам, булава - це і зброя, і символ влади, і військові регалії - клейноди (від нім. Kleinod - коштовність). Протягом століть, вони символізували у козаків вищу честь, доблесть, славу ... І, одночасно, були персональними відзнаками, які носили козацькі старшини, відповідно до займаної посади і званням. Багато в чому старовинні традиції донського, та й усього южнорусского козацтва, пов'язані з вживанням бойової кийки і булави (причому не тільки в якості зброї, а й як символ військової влади) генетично походять від традицій Волзько-донських бродників (напівкочового народу слов'яно-туранського походження , який займався конярством) і новгородських ушкуйніков, по суті були предтечею ранніх козаків. Так, наприклад, російські археологи під час розкопок на Дону виявили поховання воїна XI ст., Який, на думку вчених, був кошовим отаманом одного з бродніческіх загонів. Воїн був похований з булавою - атрибутом його звання, конем і іншою зброєю по Бродницького звичаєм, ідентичному раннього козацького поховального обряду. Разом з тим, в билинах про Василя Буслаєва - отамана новгородських ушкуйніков - часто згадується «червлений в'яз». Назва вказує одночасно і на породу дерева, з якого виготовлялася отаманська кийок, і на спосіб додання їй червонуватого відтінку - випал полум'ям (так само обпікалися і обсмолюють для фортеці «вушка» - тури древніх новгородців, звані в билинах також «червленими кораблями»). З 70-х рр. XIV в. опорним пунктом ушкуйніков, які здійснювали свої піратські набіги на Волгу і Каспій, була фортеця Хлинов на річці В'ятці, а після її розгрому московським царем Іваном III в 1489 г. - місто Камишин на Волзі. Однак у першій половині XVI століття вся ця відважна вольниця з Волги перейшла волоком на Іловля і Тішанка, що впадають в Дон, а потім розселилася по його берегах аж до Азова і, поряд з нащадками бродників, зіграла значну роль в утворенні южнорусского козацтва (можливо Вам буде цікава стаття: "Балачка кубанська, донська, гірська - зникаючий козачий мову" ).



Булава - подальший розвиток палиці, що сталася, в свою чергу, від примітивної дубини. Булава є просте, надійне і дуже ефективна зброя рукопашного бою, широко застосовувалося людиною з найдавніших часів, аж до початку XX століття. Вона прекрасно пристосована для ураження противника захищеного м'якими обладунками - кольчужними, лускатими, шкіряними, повстяними і т.п. (Детальніше: кольчужний обладунок, клепана кольчуга ). Прості булави, як правило, мають гладке кулясте навершя. Однак таке навершя схильне зісковзувати з поверхні щитів і жорстких обладунків, що в свою чергу призводить до марної втрати більшої частини енергії удару. З цієї причини, в процесі еволюції, навершя булави стали оснащувати шипами. Шипи впивалися в щит або обладунки, навершя різко зупинялось, і енергія удару витрачалася ефективно. Шипи могли бути довгими, або короткими. Довгі завдавали небезпечніші рани, але найбільшого поширення набули короткі, тому що не "грузли» в щитах і обладунках, були зручніше і безпечніше в шкарпетці.





Найбільш досконала різновид булави - шестопер. Його навершя є стрижень з радіально розходяться в різні боки широкими стинають лопатями - пір'ям. Як можна здогадатися з назви, зазвичай пір'я шість (іноді, втім, і більше - в цьому випадку зброя називається перначем або пернатої). Пір'я Шестоперов виключали зісковзування зброї і, в той же час, ефективно переламували кістки і проламували металеві частини жорстких пластинчастих обладунків, проти яких звичайна булава з дрібними шипами або гладким кулястим навершием була недостатньо ефективна. Ці гідності сприяли значному поширенню Шестоперов в період пізнього середньовіччя. Їм озброювалися і європейські лицарі, і російські витязі, і єгипетські мамлюки , І турецькі спаги, і індійські раджпути.

На Дону-Батькові.

Очевидно, саме в цей період билинний «червлений в'яз» новгородських ушкуйніков і потрапив на Дон, де став частиною військової традиції донських козаків. Тут він досить швидко трансформувався в отаманову комахам. Спочатку її готували з тернового стовбура, під час росту роблячи по ньому насічки ножем, які затягувалися корою, утворюючи кручені напливи (звідси назва: комахам). Однак з часом комахам перетворилася в якийсь гібрид булави, палиці, що складався з довгого прямого древка зі спеціальними мітками «по числу років отаманських служінь, з самого виникнення війська» і металевого набалдашника ( «набулдигі») у вигляді кільця, невеликого сплюснутого кулі, голови звіра або птиці. До кінця XVIII в. комахам залишалася на Дону основним атрибутом отаманів всіх рангів, але в подальшому у вищій козачому середовищі була замінена булавою і збереглася лише в якості особливого знака гідності станичних, селищних і хутірських отаманів. Інший донський різновидом «червленого в'яза» стала тростину осавула, що символізували його влада і яка представляла собою звичайну гладку товсту палицю з тупим залізяки на кінці, вистругану з горіха або ліщини. Військовий осавул, фактично здійснював поліцейські функції в середовищі козацтва, а також відповідав за військову підготовку новобранців, без сорому застосовував цю тростину і за прямим призначенням - карав нею недбайливих і тих, що провинилися.



За дніпровськими порогами.

У запорізьких козаків архаїчну комахам, атрибут донських отаманів, булава витіснила ще в кінці XVI ст., Коли частина запорожців стала формувати полки Речі Посполитої для несення служби з охорони кордону та як допоміжне військо у війнах з турками. Ці козачі загони прирівнювалися до дрібної шляхти, перебували на повному державному утриманні і називалися реєстровими козаками, а їх військові отамани, на польський манер, - гетьманами. Польський король Стефан Баторій (1533-1586 рр., Король з 1576 г.), бажаючи зрівняти козацьких гетьманів з литовськими та польськими коронними гетьманами, вперше дарував їм право носити булаву, здавна служила знаком гетьманської влади. Разом з нею гетьмани отримували рангові «Булавинська» маєтку, приносили своїм господарям солідний дохід. У свою чергу, командири козацьких полків стали іменуватися полковниками і, відповідно до цим званням, отримали право носити малі булави, або перначі, і шестопер. Таким чином, булави в козацькому війську стали ділиться на великі гетьманські і малі полковницькі. Перші зазвичай представляли собою горіхову рукоять завдовжки ¾ аршини, в оправі з різьбленого срібла, з великим набалдашником у вигляді срібного позолоченого кулі або кулястого восьмигранника. Нерідко серед них зустрічалися і справжні витвори мистецтва. Так, наприклад, турецький султан завітав українському гетьману Богдану Хмельницькому (бл. 1595-1657 рр., Гетьман з 1648 г.) булаву, всю обсипану перлами і дорогоцінними каменями. Другі ж - виконувалися з заліза, являли собою грізну зброю і могли застосовуватися в реальному бою. Після приєднання Лівобережної України до Російської імперії тепер уже малоросійські гетьмани стали отримувати булави, бунчуки і прапори з Москви. Зокрема, цар Олексій Михайлович через ближнього боярина Бутурліна послав першу булаву Богдана Хмельницького, всю з срібла, з написом «1 654» і зі своїм особистим вензелем. Тим часом, вільне співтовариство запорожців - Запорізька Січ, що підкорялося польському королю лише номінально, ніколи не втрачало зв'язків зі своїми «реєстровими» товаришами. В результаті кошові і курінні отамани Січі також обзавелися великими і малими булавами в якості знаків своєї гідності. В цілому ж, порівнюючи запорізькі військові клейноди з регаліями військового отамана і осавула у донських козаків, не можна не відзначити ще одну цікаву деталь. У запорожців більш примітивну тростину донського осавула витіснила тростину, посередині кілька звужена, до кінців потовщена і окуті срібними кільцями.


У запорізьких козаків архаїчну комахам, атрибут донських отаманів, булава витіснила ще в кінці XVI ст Пільний коронний гетьман Ян Станіслав Яблоновський (1634 - 1702) з гетьманською булавою.

Запорізький козацький полковник Іван Богун (1618 - 1664) з полковницьким шестопером за поясом.


Зазвичай козачі полковники як атрибути своєї влади носили булави, перначі або шестопер, які виконувалися з заліза, являли собою грізну зброю і могли застосовуватися в реальному бою.

З давніх-давен булава служила людині не тільки зброєю, але й символом влади. Бажаючи привернути козаків на свій бік, польські королі, російські царі та турецькі султани нерідко обдаровували вищих козацьких отаманів символами влади - булавами, які представляли собою твори ювелірного мистецтва (подібними до тих, що представлені на фото нижче).



Бажаючи привернути козаків на свій бік, польські королі, російські царі та турецькі султани нерідко обдаровували вищих козацьких отаманів символами влади - булавами, які представляли собою твори ювелірного мистецтва (подібними до тих, що представлені на фото нижче)

Польська гетьманська булава - символ військової влади. Срібло, позолота, різьблені накладки. XVII століття.


Монарші «милості».

Протягом усього періоду існування вільних козацьких товариств їх історія характеризувалася досить непростими і, часом, трагічними взаємовідносинами з монаршої владою централізованих держав. З одного боку, королі, імператори і султани прагнули залучити козаків на свій бік, як добре зарекомендувала себе військової сили, а з іншого - не бажали терпіти їх вільного способу життя, вільнодумства, автономії і самоврядування. Так, польські королі, обдаровуючи козацьку старшину званнями, відзнаками і маєтками, одночасно намагалися перетворити всіх козаків, що не увійшли до реєстру, в холопів литовських і польських магнатів, що, поряд з іншими факторами, призвело до Козацько-польським війнам і добровільного входження лівобережної України до складу Росії (1654 г.). Але і тут по відношенню до козацтва проводили ту ж політику. Після Азовських походів (1695-1696 рр.) Цар Петро I (1672-1725 рр.) Почав зміцнюватися на донський землі і одну за одною відбирати у козаків їх споконвічні вольності. Причому, однією рукою він обмежував їх права на свободу торгівлі, ловлю риби, рубку лісу на власних територіях і т.п., жорстоко карав і стратив незадоволених, а інший, - за участь в Північній війні жалував Великому Війську Донському грошову винагороду, нову срібну друк і дерев'яну комахам, оправлену з двох кінців сріблом і прикрашену написом: «комахам Війська Донського 1704». У 1706 р за придушення астраханського стрілецького бунту - срібний пернач, визолочений і прикрашений дорогоцінним камінням, «бунчук з яблуком і з дошкою, і з трубкою срібною, Золочів» і велика військовий прапор, писаний золотом на Камке, а також шість станичних прапорів, писаних золотом і сріблом. Імператриця Катерина II продовжила політику Петра I по відношенню до козацтва. Після суворого придушення повстання О. Пугачова і приборкання яицких козаків її війська в 1775 р віроломно розгромили Запорізьку Січ, а уцілілим запорожцям було «милостиво дозволено» переселитися на Кубань ( «милість», треба прямо сказати, вельми сумнівна, оскільки землі Кубані в той час практично не належали Росії, і козаки змушені були майже сто років оплачувати їх власною кров'ю в Кавказькій війні з горцями (детальніше в статті: Кавказька війна коротко причини, підсумки, наслідки ). Через тринадцять років їм була надана ще одна «милість»: за відвагу і кмітливість, проявлені у війні з Туреччиною, - повернуті військові клейноди, відібрані при розгромі Січі. У 1776 р імператриця в знак благовоління прислала донському військовому отаманові Олексію Іловайському велику булаву і комахам, обидві з написами. Комахам була дерев'яною, 2¼ аршини довжиною, з набалдашником з двох стиснутих разом срібних куль, прикрашених нагорі двома хрестоподібно поміщеними чорними орлами. Булава ж - з чорного дерева, завдовжки в 1 аршин, з грушоподібним срібним навершием, прикрашеним позолотою. А в 1786 р жалувала Землі Війська Донського донським козакам у вічне користування, але за це зажадала від них нести государеву службу довічно, починаючи з 17 років, зі своїм конем і спорядженням.

Військово-служивий стан.

Так, поступово, за допомогою політики «батога і пряника» козацтво з вільного військового люду перетворювалося монархією в військово-служивий стан, в подальшому стало надійним інструментом імперських устремлінь царської Росії на Кавказі, Балканах, в Закавказзі, Середній Азії та інших регіонах. Саме з цим періодом козацької історії пов'язано і поступове зникнення булав, перначів і Шестоперов, оскільки в минувшину проникали і самі традиції вільного козацтва. Минув час козацьких гетьманів, виборних отаманів, військових рад і козаков- «лицарів», понад усе цінували рівність, свободу, військову славу і честь козачу (детальніше в статті: "Лицар" .Традіціі і звичаї запорізьких козаків. ). Наставав час «служивих людей», воїнів на службі у держави, які захищали його межі, були опорою його верховної влади і отримували від нього за це певні пільги і привілеї, офіцерські чини і погони. Однак і цей тип згодом став йти в минуле. Вже з другої половини XIX ст. переважаючим стає тип козака-фермера, якого змушувала братися за зброю лише склалася система і що слабшає традиція. Більш того, на початку ХХ століття спостерігалося наростання суперечностей між козаком-фермером і козаком-воїном. Саме останній тип, як більш боєздатний, намагалася зберегти і часом штучно культивувала влада. З цією метою вона намагалася відродити і деякі зовнішні атрибути колишньої козацтва. Зокрема, комахам, подарована Військовому наказним отаманом Війська Донського в 1776 р, послужила зразком як для відновлення в 1882 р комахам у уральських козаків, так і при виготовленні в 1904 р насек для всіх козацьких військ. Це було зроблено, висловлюючись словами документа, «для підтримки старовинних традицій доблесних козацьких військ». Однак підтримувати ці традиції ставало все важче й важче, оскільки, відібравши у козаків свободу, зруйнувавши їх стародавні підвалини і складалася століттями систему цінностей, держава позбавила їх тієї спраги подвигів, того духу наїзництва і тієї відчайдушної видали, які відрізняли їх лихих предків (тут можна ознайомитися зі статтею: Запорізькі, донські, кубанські козаки характерники. Вигадка чи реальність? ).

Вигадка чи реальність?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация