Україна підписала угоду асоціації з ЄС: що далі

  1. АВТОРИ:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

1 липня 2014 року, 7:00 Переглядів: 1 липня 2014 року, 7:00 Переглядів:   Порошенко поставив підпис під СА ручкою з написом & laquo; Вільнюс

Порошенко поставив підпис під СА ручкою з написом & laquo; Вільнюс. 29 жовтня & raquo ;. Її для цього моменту зберегла Даля Грібаускайте. Фото М. Марків.

Україна готує національний план реалізації Угоди про асоціацію, яка була підписана 27 червня. Про це заявив глава нашого МЗС Павло Клімкін. Такий план готували всі країни, які підписали Угоди з ЄС. Документ буде складатися з переліку вимог, які повинні виконати Україна і ЄС за перехідний період реалізації Угоди, тобто - за 10-15 років. Створять і новий спеціальний держорган - його працівники будуть стежити за ходом виконання нацплану. Поки влада працює над створенням документа, "Сегодня" з'ясувала, що і коли Україна буде виконувати. Виявилося, найбільше часу у нас піде на викорінення хабарництва та модернізацію виробництва.

РЕФОРМИ. Офіційно Угода почне діяти після ратифікації нашою Радою і парламентами 28-ми країн-членів ЄС. Процес цей, за даними МЗС, може розтягнутися і на 2-3 роки. Але, за словами Павла Клімкіна, глави всіх країн-членів і урядів ЄС на саміті в Брюсселі обіцяли Петру Порошенко з ратифікацією не затягувати.

Паралельно ми будемо впроваджувати реформи, список яких міститься і в політичній частині Угоди, яку прем'єр Арсеній Яценюк підписав 27 березня, і в економічній, підписаної днями Порошенко. Повний перелік цих реформ прописаний в Порядку денному асоціації, і більшість їх дублюються з вимогами МВФ.

Україна вже взялася за виконання вимог ЄС: так, реформу енергетичного сектора ми майже закінчили, піднявши тарифи ЖКГ для населення. Тепер справа за малим - протягом двох років провести реструктуризацію боргів "Нафтогазу", зробивши його бездефіцитним (прогнозний дефіцит на 2014-й - 80 млрд грн - Авт.). Те ж стосується і Пенсійного фонду (його прогнозний дефіцит на 2014-й - 18,1 млрд грн - Авт.) - це один з пунктів пенсійної реформи, якої вимагає від нас і МВФ, і єврочиновники.

ЗАКОНИ. До осені Україна повинна розробити і прийняти новий Виборчий кодекс і поправки до Конституції. А ось найбільш тривалими за часом як в Україні, так і в ЄС, вважають судову реформу та викорінення корупції. Так, в програмі Кабміну щодо імплементації Угоди йдеться лише про створення Нацслужби по боротьбі з корупцією.

"Починати потрібно з боротьби з корупцією в правоохоронних органах. Судова реформа проводиться з кінця 90-х. Питання в тому, що потрібно зробити, щоб перемогти корпоративну кругову поруку. Але відповіді на це питання при владі немає", - сказав нам політолог Володимир Фесенко.

За його словами, зараз не можуть виконати навіть прийнятий пару місяців назад закон про люстрацію суддів: він суперечить європейській практиці (в ЄС суддів звільняє спеціальна комісія, яка на 50% складається з суддів; в нашому законодавстві немає норми про суддівські квоти), і будь-який звільнений суддя може звернутися до ЄСПЛ і виграти справу. "Тому потрібен новий закон і механізм люстрації", - вважає Фесенко.

ВІЗИ. Ще один пункт договору - можливе скасування віз. Для цього Україні необхідно нарешті почати видавати біометричні паспорти.

"Уже в найближчі дні, тижні, місяці цей процес набуде широкого масштабу. Наш орієнтир на скасування віз - початок наступного року (такі терміни назвав і посол ЄС в Україні Ян Томбінський - Авт.)", - сказав Клімкін. За останній ухвалі Кабміну, випуск першого біометричного паспорта запланований на січень 2015 го.

ТОРГІВЛЯ. Найважливіші пункти економічної частини Угоди з ЄС, без сумніву, стосуються взаємної торгівлі. Розпочнеться їх імплементація 1 листопада, а розтягнуться вони, на думку експертів, мінімум на 10-15 років. До 1 листопада працює так звана одностороння зона вільної торгівлі: пару місяців тому ЄС обнулив мита на більшість наших товарів. Тепер черга за нами: протягом 10-15 років ми також повинні будемо обнулити мита на деякі групи товарів.

"Після 1 листопада потрібно гармонізувати українське законодавство відповідно до європейських. Для цього Раді потрібно прийняти близько 350 проектів", - сказав глава Інституту економісследованій Ігор Бураковський . Для цього ЄС виділив Україні пакет макрофінансової допомоги в розмірі майже 11 млрд євро . На думку європейців, якщо Україна успішно адаптує своє законодавство до норм ЄС, наша економіка відразу почне розвиватися, і річне зростання ВВП може скласти 6-12%. Але це можливо тільки в тому випадку, якщо українські підприємства модернізуються до європейських стандартів. "Чи допоможуть в цьому інвестиції і держпрограми на основі кредитів, які Україні надасть ЄС", - йдеться у висновках Єврокомісії по імплементації Угоди. За найважливішим секторам нашої економіки - металургії, машинобудування, сільгоспвиробництва - обнулення імпортних мит вирішили відкласти на 5, 7 і навіть 10 років - поки українські підприємства не почнуть працювати за європейськими стандартами. "На повне обнулення мит на поставки легкових авто в Україні піде від 10 до 15 років. За сільгосппродукції: з 1 листопада Україна обнулить мита на 52,6% товарів, в той час як ЄС - на 82,2% експорту української продукції. Природно , квоти залишаться (на наші овочі, фрукти, свинину - Авт.). Але Україна продає в ЄС 17,8% своїх товарів від загального обсягу експорту за квотами, а ЄС - тільки 4% ", - йдеться у висновках ЄК.

Але Україна продає в ЄС 17,8% своїх товарів від загального обсягу експорту за квотами, а ЄС - тільки 4% , - йдеться у висновках ЄК

"Угода підніме тиск у Путіна"

Що для росіянина смерть, то для європейця - заділ на світле майбутнє, а для турка - європерспектива. Приблизно так можна оцінити прогнози, які малюють нині Україні в різних країнах світу в зв'язку з підписанням договору про асоціацію і вільну торгівлю з ЄС. "Сегодня" проаналізувала, що про нас написали світові ЗМІ після підписання СА.

РОСІЯ. "Підписання такого роду серйозного документа - це, звичайно, суверенне право кожної держави. Але наслідки підписання Україною і Молдовою, безумовно, будуть серйозними. І в України, і у Молдові є Угоди про зону вільної торгівлі в СНД, але треба не відбуватися загальними словами , а порахувати, у що це буде виливатися, з тим, щоб надалі уникнути непорозумінь і підозр. Нагадаємо, що, заявивши про вихід з СНД, Грузія залишилася учасником дуже багатьох угод, які для неї були вигідні ", - таку оцінку дав заступник міністра закордонних справ Росії Григорій Карасін
.
Газета "Ведомости" конкретизувала його натяк: після підписання угоди та прийняття Москвою заходів по захисту кордону (введення мит) Київ може втратити до $ 40 млрд тільки за найближчий рік. "Україна не зможе продавати свою продукцію на російський ринок на тих же умовах, що і раніше, оскільки кожна зона вільної торгівлі має свої вимоги і приписи, і в силу цього Росії доведеться переглянути ті умови, на яких торгує з нами Україна", - пише видання.

Для газети "Коммерсант" аналітичну статтю про євроінтеграцію України, Грузії і Молдови робив колишній керівник московського бюро Російської служби Бі-Бі-Сі Костянтин фон Еггерт, а тому він більше бачить в цьому перспектив, ніж утопії. "Створення зони вільної торгівлі з ЄС на перших порах погано відіб'ється на промисловості, особливо української. Так, буде потрібно ломка багатьох суспільних та економічних стереотипів, так само як і справжня боротьба з корупцією. Але - і це головне - вперше за без малого чверть століття після краху СРСР у країн пострадянського простору з'явилася перспектива. ЄС, незважаючи на бюрократію, геїв і політичну нерішучість, приваблює наших сусідів економічним розвитком, стійкими інститутами і ясними правилами гри. і Росія не зможе п редложіть в доступній для огляду перспективі ніякої порівнянної з ЄС за привабливістю альтернативи. Європейський союз прийшов в наш геополітичний квартал, щоб залишитися. І з цим нічого не поробиш ".

ЗАХІД. "Підписання Угоди про асоціацію України та ЄС - велика невдача для Путіна, - написала в американській газеті The New York Times аналітик Аманда Пол. - У всій цій історії Путін програв по-крупному. Він зі шкіри геть ліз, щоб створити в Україні внутрішні проблеми , але лише штовхнув її в обійми Заходу - найтісніші, ніж будь-коли. Путіну все вийшло боком. Це різкий контраст з прохолодним ставленням, яке зустріли зусилля Путіна створити конкуруючий економічний блок - Євразійський союз ".
Інша американська газета, Los Angeles Times, впевнена, що нікуди партнерство Києва з Москвою не дінеться: "Угода України з ЄС мало що змінить - хіба що підніме тиск у Путіна. Рівняння Києва на західний альянс 28 країн не визволить Україну з економічної розрухи в найближчі десятиліття, а глибоке переплетення української промисловості з російським ВПК гарантує, що вони протягом довгих років залишаться один для одного партнерами. Але катастрофи не буде. Росія нікуди не зникне, а Україна не стане Німеччиною ні до завтрашнього дня, ні через 20 років. У доступному для огляду майбутньому вони збережуть свою взаємозв'язок. Це дві нерозлучні економіки ".

Британська Financial Times закликає Євросоюз звалити на себе українську ношу: "Відкривши перед цими країнами свій ринок і усунувши торгові бар'єри, ЄС не має права залишити їх напризволяще. Він зобов'язаний сприяти їх економічному зростанню і розвитку бізнесу в цих країнах. При правильному застосуванні європейського законодавства ці країни зможуть перемогти корупцію, домогтися верховенства права і в підсумку залучити такі необхідні їм західні інвестиції ".

СХІД. У Туреччині, яка в 1963 році підписала угоду про асоціацію з попередником Євросоюзу - Європейським економічним співтовариством, навіть десь із заздрістю дивляться на те, що сталося в Брюсселі. "ЄС пропонує Україні найглибшу форму інтеграції, яку тільки може запропонувати союз - крім повного членства. Але Туреччини добре відомо: поки ви не є повноправним членом ЄС і не маєте права голосу в системі прийняття рішень, розвивати таке партнерство вкрай складно, - пише газета Sabah. - А судячи з того, що інфраструктура і законодавство України не підготовлені для її адаптації до спільного ринку, ЄС буде змушений переглядати свою політику розширення. Але важливо, що сьогодні все більш виразно видно, що в наступаючому Чи возвращающемся біполярному світі межі визначатимуться не військовою силою, а економікою. 29 червня президент України Порошенко не просто зробив крок, важливий для майбутнього своєї країни, але і забезпечив виникнення нового підходу до політики розширення Союзу. Найбільший вплив ці події нададуть на Туреччину. Ймовірно , воно буде позитивним. Уявити ситуацію, при якій Україна - в ЄС, а Туреччина - немає, буде складно ".

Український шлях до Європи

Європейський шлях України почався влітку 1994 року після того, як Євросоюз підписав з нашою країною "Угода про партнерство та співробітництво". Основними положеннями документа стали питання економічних реформ, вдосконалення державного управління, екологічні проблеми, а також дотримання прав людини в країні.

У 2007 році Єврокомісія розпочала переговори з українським керівництвом про нову угоду, "Про асоціації України з ЄС". Підписання даного документа не передбачало членство нашої країни в ЄС, але і не заперечувало такої можливості.

З 2009 року Україна починає новий формат відносин з ЄС в рамках ініціативи "Східне партнерство" і продовжує вести переговори про підписання асоційованого членства. За чотири роки між Україною та Єврокомісією відбулося понад 20 раундів переговорів і, нарешті, в листопаді 2011 року текст Угоди був повністю узгоджений. Підписати його планувалося в грудні того ж року на саміті Україна-ЄС, однак в зв'язку з арештом Юлії Тимошенко єврочиновники відклали цю подію.

Терміни підписання Угоди були відсунуті до листопада 2013 року і приурочені до саміту "Східного партнерства" у Вільнюсі. Але в жовтні цього ж року Кабмін призупинив підготовку до підписання з-за нібито занадто великих ризиків для української економіки. У листопаді екс-президент України Віктор Янукович все-таки вирушив на саміт до Вільнюса, але так і не поставив свій підпис під документом.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Україна підписала угоду асоціації з ЄС: що далі". інші Новини політики дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОРИ:

Зеленюк Христина, Ірина Ковальчук, Вікторія Розендаал, Артур Гор

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация