Українець, Герой Радянського Союзу Іван Доценко - вождь ірокезів на берегах Онтаріо .... Обговорення на LiveInternet - Російський Сервіс Онлайн-Щоденників

Цитата повідомлення Капельдудкіна Навіть нестримна фантазія не придумає того, на що здатна сама життя.

Ця загадкова життєва історія нагадує роман Фенімора Купера. Герой Радянського Союзу, льотчик-винищувач Іван Даценко вважався полеглим смертю хоробрих після того, як його літак збили німці в 1944-му під Львовом. На батьківщині його ім'ям назвали школу, вулицю і вже готувалися перейменувати сам xyтоp, однак ... Несподівано справа Героя зникла з військових apxівов, а перейменування заборонили. Серед односельців поповзли чутки, що Іван Даценко не загинув, а живе в Канаді, де одружився на індійці і став вождем племені ірокезів.


Де літав «НІЧНИЙ ОРЕЛ»?

... Вузьким провулком між втопленими в снігу будинками навпростець виходжу до будівлі середньої школи, де навчався Іван Даценко. На вулицю висипає зграйка дітлахів. Прожогом хапаю за рукав якогось зірвиголову: «А хто такий ваш Даценко?» Той здивовано: «Не знаєте? Він у нас о-го-го! Двічі герой. І не тільки радянський, але і канадський, - жартома відповідає хлопчина, - тому що став вождем індіанського племені ... »

У Чернечим Яру немає людини, яка б не розповіла вам неймовірну історію життя земляка Івана Даценка. «Хатина їх, бідненька мазанка під соломою, стояла ось там, на самому краю села, - показує заметені снігами даху місцева мешканка Ніна Селецька. - Мало що з тих часів залишилося, під час війни німці все розбомбили, і хата Даценко вже не та, що колись ... ».

В останній раз Іван приїжджав в Чернечий Яр в жовтні 1943-го. Серце щеміло від болю: спалені будинки, загиблі друзі. Молодший брат Василь, теж льотчик-винищувач, загинув смертю героя. Не повернулися з війни дядько Борис і Макар. Іван присягнувся помститися за горе рідних людей. На наступний день кохана дівчина Марія проводжала в дорогу і не думаючи, що розлучаються вони навіки. Іван втішав улюблену. «Доб'ємо фріців, село побудуємо. Наша молодість вічна », - встиг сказати на прощання. І більше ніхто в селі не бачив. Через півроку прийшла похоронка: «18 квітня 1944 при виконанні бойового завдання гвардії капітан Іван Іванович Даценко загинув смертю хоробрих ...»

»

Звання Героя Радянського Союзу «нічний орел» отримав в 1943 році. На його рахунку було 283 (!) Бойових вильоти. Останній став фатальним: літак Даценко збили ворожі зенітки. Як стверджували очевидці, ніхто з членів екіпажу не врятувався. Довгі роки місце загибелі Даценко було невідомим, поки львівські слідопити встановили, що уламки літака і останки льотчиків впали в районі Брюховичів під Львовом. На тому місці в поле і встановили скромний обеліск.

Після війни сестра Дарина Іванівна намагалася знайти однополчан брата. Хто потихеньку натякнув, що шукати треба за кордоном, можливо, в Канаді. Але ці чутки здавалися неймовірними, і сім'я Даценко припинила пошуки. У Чернечому Яру ім'ям героя назвали піонерську дружину, в школі відкрили музей і повісили меморіальну табличку. Все б нічого, час лікує рани. Якби майже через півстоліття дочка Дар'ї Іванівни, племінниця Івана Даценка - Ольга Василівна Рубан випадково не почула неймовірну історію, в якій дізналася ... давно похованого усіма дядька Івана.

Ласкаво просимо в мій вігвам!

... Далекого 1967 року в Канаді проводилася Всесвітня виставка 'Експо-67 ", на яку приїхала делегація з СРСР. Був серед учасників і відомий танцівник Махмуд Есамбаєв, якого після концерту повезли в резервацію американських індіанців, щоб подивитися на їхні танці. Про побачене Махмуд зважився розповісти своєму другові лише через шість років після поїздки, коли гастролював в Кірові.

«Спочатку я не повірив, коли Махмуд сказав, що був в канадському племені ірокезів, вождь яких - український, - згадав в телефонній розмові з кореспонденткою» Олександр Сьомін, колишній заступник директора Кіровської філармонії. - Добре пам'ятаю той розповідь: Есамбаєв прийшов в резервацію, де близько двохсот років жили індіанці. Назустріч йому з великого вігвама посередині селища вийшов кремезний, міцної статури вождь, одягнений в національний костюм, прикрашений ведмежими іклами. На голові - соколині пір'я, обличчя розмальоване. Від своїх побратимів вождь відрізнявся хіба кольором шкіри, яка видавала в ньому слов'янина.

Від своїх побратимів вождь відрізнявся хіба кольором шкіри, яка видавала в ньому слов'янина

Махмуд чемно привітався: «Здрастуйте!» - І не повірив, коли у відповідь почув: «Будьте здорові! Ласкаво просимо в мій вігвам! »Ще сильніше здивувався танцівник, коли після частування маїсовими коржами вождь наказав дружині-індичці:« Жінка, неси галушки! »Підібгавши ноги, російський танцівник і український вождь ірокезів сиділи на циновках, пили горілку, базікали, а в вігвам забігали дітлахи, які щебетали по-українськи. Згодом вождь запропонував: «Давай заспіваємо!» - І тихо затягнув: «Розпрягайте, хлопці, коней ...»

»

Махмуд Есамбаєв переповідав, згадує Олександр Сьомін, індіанське плем'я тоді налічувало близько двохсот чоловік. Вони рибалили, вирощували худобу, орали землю. «На прощання, - продовжує пан Сьомін, - вождь сумно сказав Есамбаєва:« Ех, кинув би все і пішов би додому. На колінах би повз на рідну Україну. А можна мені. Все життя тут пройшла ... »Тоді вождь ірокезів і зізнався, що потрапив в Канаду як емігрант, одружився з дочкою вождя індіанського племені і сам став вождем. Хоча родом він з Полтавщини, звуть його Іван Даценко. Це був той самий льотчик-винищувач, якого вже давно поховали на батьківщині.

ЛЬОТЧИК двічі тікав З ПОЛОНУ

Почуту від Есамбаєва історію Олександр Сьомін нікому не переказував: боявся, що всюдисущі хлопці з КДБ поквитатися з колишнім героєм, як із зрадником. Коли ж настали вільні, згадав про полтавського льотчика. Так і почула Ольга Василівна дивовижну історію, про своє канадське дядькові.

У затишній полтавської квартирі Ольги Василівни Рубан на стіні дві фотографії: молодий Іван Даценко в формі льотчика і вождь ірокезів в національному одязі. Ці сімейні реліквії жінка зберігає як зіницю ока. На столі - величезна купа листів,

документів, матеріалів, зібраних за час невтомних пошуків. Ольга Василівна сумно гортає сторінки сімейного альбому: «Коли почула розповідь Олександра Сьоміна, зрозуміла: треба знову шукати. Куди тільки не писала: по крупицях збирала будь-яку інформацію, щоб мама моя хоч на старості брата рідного побачила ... »

«Я знайшла однополчан дядька, які лежали з ним у Львові в госпіталі, - згадує нелегкі пошуки свідків пані Рубан. - З їхніх розповідей зрозуміла, що Іван зумів вистрибнути з парашутом з палаючого літака і приземлився на ворожій території, де його зустріли німці. Був поранений і потрапив у військовий госпіталь, до нього приставили двох солдатів-охоронців. Але через кілька днів він, обдуривши їх, утік ».

Іван перейшов лінію вогню і з'явився у своїй частині. Однак однополчани, які вважали його загиблим, раділи недовго: за сталінським наказом, все, що побували в німецькому полоні, вважалися зрадниками. На наступний день Івана заарештували вже свої. Героя позбавили всіх нагород, виключили з партії і заслали етапом до Сибіру. «Але по дорозі до Сибіру він знову втік з етапу, - каже Ольга Василівна. - Оголосили розшук, а коли не змогли знайти, спішно повідомили родичам, що Іван загинув. Все це сталося за лічені дні. А що було робити Івану? Після втечі з двох пленов його всюди чекав розстріл. Правдами-неправдами перейшов кордон і добрався до Канади ... »

Родичі зробили запит в архів Збройних сил колишнього СРСР, де їм підтвердили, що після війни з військової частини, де служив Даценко, органи НКВС вилучили особиста справа льотчика, а з «Книги пам'яті» загиблих Героїв Радянського Союзу витерли його ім'я. Тоді і зрозуміли, хто і чому заборонив односельцям перейменовувати хутір ...

ВОЖДЬ І ЛЬОТЧИК - ОДНА ЛЮДИНА

Дуже довго українські родичі індіанського вождя не могли зрозуміти: яким чином Іван потрапив в резервацію? А потім з'ясували цікаві деталі. Справа в тому, що американці в роки війни закликали в армію негрів, і індіанців. У німецькому полоні в госпіталі Іван познайомився з пораненим червоношкірим з племені ірокезів. Відважний льотчик підмовляв ірокеза бігти разом з ним, але індіанець відмовився, лише попросив Івана, якщо той коли-небудь виявиться на його батьківщині, розповісти рідним про його долю. І залишив адресу ...

«Діставшись до Канади, Іван поспішив виконати обіцянку, прийшов він до родини і, вже не знаємо, як там все вийшло, - одружився з донькою вождя племені, - досі дивується таким перипетій пані Ольга. - Вивчив чужу мову, перейняв звичаї індіанців, став умілим мисливцем, вдалим рибалкою і правою рукою старого вождя. За мужність і відвагу заслужив шану серед племені, а після смерті вождя зайняв його місце ... »

Щоб з'ясувати все це, родичі Івана Даценка витратили чимало часу, зусиль і нервів. Два роки тому вони відправили запит до Канади і незабаром дочекалися відповіді. «Поблизу озера Онтаріо в 70-80-х роках дійсно проживало плем'я індіанців з вождем Іван Даценко, у який мав чотирьох синів. Докладні відомості про особу, яка вас цікавить, зараз уточнюються ». На цьому все. Коли ж в руки Ольги Василівни випадково потрапило фото самого вождя з племені ірокезів, вона одразу впізнала в ньому свого дядька Івана Даценка. Але для вірності направила цю фотокартку і фронтове фото Івана в Інститут судової медицини для ідентифікації. Висновок фахівців підтвердив: на обох фотографіях - одна й та сама особа. Це розвіяло останні сумніви.

Журналіст Оксана Пахолко

У програмі «Жди меня»

http://www.youtube.com/watch?v=oi47zI_gxS4

Михайло Іллєнко знімає фільм "Тойщопройшовкрізьвогонь".

( http://gazeta.ua/index.php?id=353078&lang=ru )

- Фільм дорогий. Це постановочна стрічка з серйозними пригодами - в чотирьох стінах не знімеш за мінімальні кошти. Сценарій міняв, тому що виходило в стилі традиційних радянських фільмів про невідомого героя. Я виходив з історії українця Івана Даценка. Його біографія добре відома до того, як він втік з німецького табору. Де переховувався - вже ніхто не знає. Ім'я Івана Даценка я змінив, бо деякі ситуації в сюжеті довелося придумувати, робити версію. У фільмі героя звуть Іван Додока.

Головну роль грає Дмитро Лінартович з муніципального театру "Київ".

Тут можна подивитися кадри з фільму:

http://blogs.privet.ru/community/trubka_mira/90714250

У полтавському видавництві «Дивосвіт» готова до друку художньо-документальна повість Олександра Щербакова «Небо і земля Івана Даценка».

http://www.vechirka.pl.ua/articles/2010/3/31/27785622/

Де літав «НІЧНИЙ ОРЕЛ»?
Прожогом хапаю за рукав якогось зірвиголову: «А хто такий ваш Даценко?
» Той здивовано: «Не знаєте?
А що було робити Івану?
Com/watch?
Php?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация