Юридичні послуги в Волгограді. повернення завдатку


Завдаток є гарантію серйозності намірів однієї сторони договору виконати зобов'язання по ньому, яку вона дає іншій стороні.

В подальшому, при розрахунках за договором, основний платіж буде зменшений на суму завдатку. Тобто, завдаток увійде в суму основного платежу.

Головною причиною, по якій багато хто використовує завдаток, є обов'язок сторони, яка прийняла його і з своєї вини не виконала договір, повернути суму завдатку в подвійному розмірі.

При цьому, отримання завдатку має бути оформлено письмовою угодою. При його відсутності завдаток вважатимуть простим авансом, який повертається без штрафних санкцій.

Повернення завдатку за попередніми договорами купівлі-продажу нерухомості

Сформована судова практика допускає можливість використовувати задаток при укладанні попереднього договору купівлі-продажу нерухомості.

Як правило, умови попереднього договору передбачають обов'язок покупця до певної дати підписати договір купівлі-продажу, а продавець отримує завдаток, як гарантію виконання цього зобов'язання.

Якщо після закінчення терміну дії попереднього договору, основний договір купівлі продажу нерухомості не підписаний, можливі два варіанти подій:

  • продавець залишає завдаток у себе, якщо угода зірвана з вини покупця
  • продавець повертає завдаток у подвійному розмірі, якщо угода зірвана з вини продавця

Питання повернення завдатку пов'язаний із з'ясуванням обставин про те, чи несе сторона відповідальність за невиконання свого зобов'язання.

Розглянемо на прикладі:

Між покупцем квартири за рахунок коштів військової іпотеки і продавцем було укладено попередній договір. За його умовами, угода купівлі-продажу повинна була відбутися не пізніше 10 квітня. Продавець отримав завдаток.

Схвалення росвоеніпотекі прийшло тільки 16 квітня. Тобто, термін укладення основного договору був порушений. Однак, провини покупця в цьому немає.

Обізнаний про всю ситуації продавець відмовився повертати завдаток, посилаючись на те, що термін підписання основного договору покупцем пропущений. Доводи про відсутність провини останнього в порушенні терміну, продавець не взяв до уваги.

Продавець також відмовився укладати договір купівлі-продажу, пояснюючи це тим, що знайшов іншого покупця.

Вважаю, що в даній ситуації можливо зажадати повернення завдатку покупцеві в судовому порядку, як безпідставного збагачення. Оскільки вина покупця в порушенні термінів відсутня, він готовий був виконати свої зобов'язання, а з боку продавця вбачається зловживання правом.

Основна мета завдатку - забезпечити належне виконання договору в майбутньому.

Завдаток доводить, що договір укладений, за нього передбачений певний спосіб оплати.

Чинне законодавство дозволяє використовувати задаток в якості забезпечення за попереднім договором (ст. 429 ЦК України) і встановлювати обов'язок зробити повернення завдатку в подвійному розмірі в разі невиконання зобов'язання (ст.381 ЦК України).

Повернення завдатку внесеного учасником торгів

Певний інтерес представляє придбання прав на майно, що перебуває у державній або муніципальній власності, а саме отримання його в оренду або у власність.

Оскільки орендна плата за муніципальні приміщення значно нижчою за ринкову, а місце їх розташування буває привабливим для відвідувачів, отримати в оренду таке приміщення - заповітне бажання багатьох підприємців.

З метою наповнення бюджету, чинне законодавство передбачає продаж права оренди таких приміщень з торгів, що проводяться у формі конкурсів, аукціонів.
Учасники торгів платять за право укласти договір, підвищуючи ставки один проти іншого.
Така ж ситуація існує щодо надання земельних ділянок для будівництва.

Гарантією того, що учасник торгів серйозно налаштований і виконає надалі свої зобов'язання, є внесення ним грошового завдатку на рахунок організатора торгів.
Однак, переможець в торгах буде тільки один. А як бути іншим учасникам? Тут вирішується питання про повернення завдатку.

Повернення завдатку учаснику торгів здійснюється, якщо він:

  • брав участь в торгах, але не переміг
  • якщо торги визнані не відбулися

Для отримання грошових коштів учасник торгів повинен написати заяву на повернення завдатку на адресу організатора торгів.

Приблизну форму заяви на повернення завдатку можна скачати тут (.docx) .

Вимога (претензія) про повернення завдатку

Завдаток застосовується у всьому різноманітті цивільно-правових договорів, які не обмежуючись купівлею-продажем нерухомості і участю в торгах.
До відносин поставки, купівлі продажу, надання послуг може бути застосовано забезпечення у вигляді завдатку.

Однак, у багатьох випадках договір завдатку передбачає обов'язковий досудовий порядок вирішення спору, шляхом направлення претензії. Якщо не виконати цю вимогу, то позов не буде задоволений.

Крім того, якщо перед вами стоїть необхідність скласти претензію про повернення завдатку, ви можете скористатися наступним зразком: скачати (.docx) .

Обговорити статтю, задати питання ви можете в коментарях. Дайте посилання на статтю друзям!

А як бути іншим учасникам?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация