Урок історії "Виникнення ісламу" для 6-х класів

розділи: Історія і суспільствознавство

Мета: Дати уявлення про виникнення ісламської цивілізації

завдання:

освітні:

  • виявити причини виникнення ісламу;
  • охарактеризувати життя і діяльність Мухаммеда - засновника ісламу;
  • з'ясувати роль ісламу в об'єднанні арабських племен.

Розвиваючі:

  • Сприяти вмінню аналізувати і відрізняти цінності ісламу від інших релігій.
  • Сприяти формуванню інтересу уч-ся до історії ісламу і творчості релігійного діяча.
  • Формування вміння роботи з картою і навчальною літературою.

Виховні: виховання культури сприйняття і пізнання через вивчення історії ісламу.

Форма уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: карта "Араби в - VII-XI - ст." І фізична карта Аравійського півострова ", кольорові олівці, зошит, технологічна карта, ілюстративний матеріал, підручник.

Хід уроку

План уроку:

  1. Природа Аравії і заняття населення.
  2. Об'єднання арабських племен.
  3. Виникнення ісламу. Мухаммед - засновник ісламу.

Організаційний момент.

Інструктаж за технологічною картою.

Вступне слово вчителя.

Учитель пояснює особливості та порядок роботи на уроці, звертає увагу на значну різницю мусульманської релігії від християнської і східного способу життя від західного. Необхідно підкреслити, що кожна релігія і кожен народ своєрідні і неповторні. Те, що здається нам незрозумілим, диким, жорстоким або, навпаки, занадто м'яким або примітивним, з точки зору іншого народу буде цілком природним. Тому важливо з розумінням ставитися до чужих звичаїв і звичаїв, вивчати їх.

На початку уроку, заняттях, віруваннях арабів, появі Мухаммеда і виникненні ісламу.

1. Подорож по карті - природа Аравії і заняття населення.

Учитель коротко характеризує передісторію утворення держави у арабів: розповідає про природні умови Аравійського півострова, під час розповіді вчителя уч-ся виконують завдання (№ 1, 2 в карті, 3 - усно) в технологічній карті, інші завдання пропонуються виконати вдома.

Учитель: Подивіться на карту. Цей величезний півострів в південно-західній Азії називається Аравійським півостровом. Судячи з фарбування карти, аравійська степ здається висохлої, абсолютно безводної. Але це не так. У багатьох місцях підгрунтові і грунтові води знаходяться дуже близько до поверхні. Розгрібаючи руками пісок, і ви побачите воду. Вона каламутна, гірко-солона на смак, але живить цілющою вологою трави. І не будь її, аравійська степ перетворилася б на мляву пустелю.

Дивіться, ось тут в степу - низинка (показ на карті одне із зелених плям). Вода в ній вийшла на поверхню. І тут зеленіють красуні пальми. Недарма араби кажуть, що ноги пальми знаходяться у воді, а голова у вогні.

Араби-землероби вирощували ячмінь, фінікові пальми, виноград, плодові дерева, цукрова тростина, бавовник. Хлібороби з давніх часів використовували різноманітні металеві знаряддя праці, в тому числі і плуг з металевим лемешем. В середині 1 тисячоліття н.е. на півдні Аравійського півострова існувало одне з найдавніших держав. У ньому розвивалося ремесло і торгівля. Особливо місцеві майстри славилися обробкою шкір і виготовленням зброї. На півдні Аравії добували золото, збирали ладан і інші ароматичні смоли. Всіма цими товарами місцеві купці торгували з далекої Індією і Ефіопією.

Більшість населення півострова складали кочівники-скотарі. Їх називали бедуїни, що означає "степовики". Вони пересувалися зі своїми стадами по покритим жорсткої травою та будяком степах. Бедуїни розводили верблюдів, коней і овець. Верблюд був для бедуїна найголовнішим тваринам. Степовики харчувалися його молоком і м'ясом, одягалися в теплий одяг, зроблені з верблюжої вовни. Їх будинками були намети, вкриті верблюжим повстю. З шкіри верблюда робили взуття, сідла, збрую і зброю. Найкращим ліками, яке допомагало від багатьох хвороб, був жир цих тварин. На верблюдах разом з сім'ями і майном бедуїни переїжджали від однієї стоянки до іншої. На цих же верблюдах боролися з войовничими ворогами. Витривалі і віддані тварини самі знаходили дорогу в пустелі, могли довгий час обходитися без їжі і пиття, ніколи не кидали свого господаря в біді, закривали собою від піщаних бур і зігрівали в холоди.

Те, чим кочівники могли торгувати, вони привозили на продаж в великі міста, розташовані вздовж берега Червоного моря. Аравія здавна була важливим торговим шляхом з Середземномор'я (Візантії) в Африку та Індію. Через Хіджаз проходив великий торговий шлях з півночі на південь. На ньому рано виникли великі торговельні пункти: Мекка, Ясриб і ін. Сюди, в Мекку, Таїф і Ясриб (Медину) сходилися шляху торговельних караванів з усією Аравії, з Ірану та інших країн. Щовесни чотири місяці поспіль в цих містах проводилися ярмарки.

Для закріплення отриманих знань учні виконують такі завдання.

Варіант 1. (Заповнення табл.) Природні умови і заняття арабів в V-VII ст.

Природні умови.Заняття.

Аравійський півострів розташований в Південно-Західній Азії;

Омивається Середземним, Червоним і Аравійським морями;

Велику частину півострова займає Аравійська пустеля;

Клімат сухий і спекотний, дощі випадають рідко;

на півдні і заході Аравії знаходяться оазиси.

Осіле землеробство в оазисах;

Кочове скотарство (бедуїни);

Торгівля з Африкою та Індією (через міста Мекку і Ясриб).

Варіант 2. (Для класів з розвиваючим навчанням.) Питання для учнів.

Чому основним заняттям арабів було кочове скотарство? Як ви думаєте, яких тварин вони розводили?

Поясніть, чому на Аравійському півострові була розвинена торгівля?

Чи вплинули природні умови Аравійського півострова на заняття і спосіб життя арабів? Обгрунтуйте свою точку зору.

2. Об'єднання арабських племен.

Самостійна робота уч-ся з текстом підручника ((§ 13, п.2, с. 70-71). Постановка проблемного питання: чим була викликана об'єднання племен?

Вислуховуються відповіді учнів, висновки записуються в технологічну карту

3. Виникнення ісламу. Мухаммед - засновник ісламу.

Учитель: об'єднання арабських племен сприяла нова релігія - іслам. Засновником ісламу був Мухаммед. Мусульмани глибоко шанують його, вважаючи пророком і посланцем.

Аллаха. Перша біографія Мухаммеда була складена Ібн Ісхаком, які народилися через півстоліття після смерті пророка. Вона дійшла до нас уривками і частково.

Учням пропонується прослухати повідомлення уч-ся про життя Мухаммеда (див. Додаток №1) і по ходу розповіді заповнити пропуски в тексті технологічної карти (слова, виділені чорним шрифтом) по темі: "Мухаммед - засновник ісламу". Після розповіді учня клас може задати доповідачу питання, які виникли в процесі виконання завдання.

Мухаммед - засновник ісламу.

Засновником релігії іслам був Мухаммед.

Мухаммед - історична особистість, він народився в 570 році в місті Мекка. Дитинство Мухаммеда було повно трагічних подій: батько Абдуллах помер за кілька днів до народження хлопчика, мати - коли йому було всього 6 років. Після смерті батьків Мухаммеда виховував його дідусь Абд-ал-Мут-таліб, який був одним з поважних старців в племені курайшитів. Коли не стало діда, хлопчиком займався його дядько Абу-Таліб. Перенесені страждання зробили його чуйним до людей і чужим негараздам. У віці 12 років Мухаммед здійснив свою першу подорож з караваном свого дядька в Сирію. Цілих півроку хлопчик спостерігав життя кочових арабів. Приблизно в 20 років Мухаммед почав самостійне життя. Він був людиною, яка знає толк в торгівлі, вмів водити каравани. За словами арабських істориків, Мухаммед відрізнявся прекрасним характером, чесністю і сумлінністю, вірністю даному слову. Ставши погоничем верблюдів, Мухаммед побував у багатьох країнах, бачив людей різних вірувань, багато пізнав і зрозумів. У 25 років він одружився на багатій мекканской вдові Хадидже і став багатим і шанованим в Мецці людиною.

Під впливом християнства і іудаїзму, які були теж відомі в Аравії, в - VI - столітті тут з'явилися проповідники єдинобожжя - Ханіфа, які поклонялися богу Рахману. Мухаммед знайомився з релігійними традиціями народів, відзначав позитивні і негативні сторони. У єдиного бога Аллаха Мухаммед побачив ідеал релігії.

Мухаммед молився Аллаху спочатку в повній самоті, проводячи дні і ночі в молитвах. Улюбленим місцем молитов Мухаммеда була гора Хіра. За переказами, після трьох років невпинних молитов до Мухаммеду вночі зійшло одкровення Аллаха. Він побачив ангела Джабраїла, який повідомив йому слова Аллаха, де говорилося про сутність бога і його ставлення до людини. Одкровення, отримані на горі Хіра, остаточно переконали Мухаммеда в правильності його релігійних уявлень.

Згодом Мухаммед приступив до пропаганди створеної ним релігійної системи. Найближчі люди - дружина, двоюрідний брат, прийомний син - повірили Мухаммеду. Поширення релігійного вчення Мухаммеда йшло нелегко, таємно. Разом з другом і єдиновірство Абу Бакр вони створили релігійну громаду (умму). Одного разу, коли Мухаммед лежав в альтанці, сховавшись плащем, знову пролунав голос, який наказав йому почати публічну проповідь. Першу публічну проповідь Мухаммед провів у центрі Мекки перед численною натовпом городян, але вона не мала успіху. Курайшити не вірили, що Аллах створив землю, людину, тварин, вимагали від нього дива. Поки Мухаммед прославляв Аллаха в своїх проповідях, городяни з цим мирилися. Але коли він почав нападати на богів, яких шанували в храмі Кааба, то тут курайшити вирішили заборонити молитися Мухаммеду і його прихильникам біля храму. Його обливали брудною водою, закидали камінням, лаяли, принижували. У 622 році Мухаммед зі своїми близькими, не витримавши глузувань і гонінь, переїжджає в місто Ясриб (Медину). Рік переселення став початком мусульманського літочислення.

Мединцем взяли Мухаммеда майже загальним схваленням. У Медині Мухаммед став майстерним політиком і правителем. Він згуртував всі ворогуючі клани міста, справедливо правил. Люди вірили Мухаммеду і йшли за ним. Число прийняли іслам швидко росло. Медіна стала сильним мусульманським центром. Тут була побудована перша мечеть, встановлені правила молитов і поведінки в побуті, були сформовані основні принципи релігійного віровчення. Вони були виражені в "одкровеннях", що склали Коран, в словах, рішеннях і вчинках самого Мухаммеда.

Але Мекка ж залишалася вороже налаштованої проти мусульман. Мухаммеду довелося застосувати силу, щоб підкорити і напоумити курайшитів. У 630 році Мухаммед урочисто повертається в Мекку. Мекка з Кааба стають святинею ісламу. Мухаммед очистив язичницьке святилище Каабу від ідолів, залишив лише "чорний камінь". Мухаммед підписав з курайшитами договір про мир і, звернувши всіх в іслам, повернувся в Медину. У 632 році він помер від хвороби, будучи фактично правителем всієї Аравії.

Всі джерела, повідомляючи про життя і діяльності Мухаммеда, підкреслюють його скромний спосіб життя. Мухаммед безсумнівно був особистістю виняткової, відданим своїй справі, розумним і гнучким політиком. Особисті якості Мухаммеда стали важливим фактором того, що іслам, що був спочатку одним з багатьох ідейних течій, що ознаменували собою перехід від давнини до середньовіччя, перетворився в одну з найвпливовіших світових релігій. Згідно з ученням ісламу Мухаммед є останнім пророком в історії людства.

Рефлексія: заповнити кросворд в технологічній карті.

-

По вертикалі.

  1. Місто - батьківщина засновника ісламу (Мекка).
  2. Мусульманське літочислення (Хіджра).
  3. Релігія, що сприяла об'єднанню арабських племен (іслам).

По горизонталі.

  1. Засновник ісламу (Мухаммед).
  2. Ім'я бога в ісламі (Аллах).

Домашнє завдання: звернути увагу на нові слова і терміни, скласти з них кросворд (5-7 слів; слова в кросворді можуть бути тільки в однині, іменники; кросворд накреслити, але не заповнювати, не забути про питання до нього).

Додаток.

28.07.2013

Чому основним заняттям арабів було кочове скотарство?
Як ви думаєте, яких тварин вони розводили?
Поясніть, чому на Аравійському півострові була розвинена торгівля?
Чи вплинули природні умови Аравійського півострова на заняття і спосіб життя арабів?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация