Усім життям А. Мухи керувала слов'янська ідея

Як підкреслив кандидат історичних наук, професор Георгій Павлович Мельников, безумовно, на Муху вплинули сучасні йому панславістські суспільно-політичні та ідеологічні концепції, і більш старі ідеї слов'янської спільності. Цікаво, що Муха по-своєму інтерпретував ці ідеологічні імпульси в характерному для нього і всієї епохи модерну езотеричному ключі.

Муха побував в Росії в 1913 році. Це було пов'язано з тим, що справою свого життя він вважав створення циклу картин під назвою «Слов'янська епопея». У циклі він представляє історію слов'янства, сам він був переконаним слов'янофілом. Художник зібрав великий матеріал про російською народі, про що свідчать фотографії, створені ним в поїздці. Муха, зазначає Мельников, перейнявся ментальністю росіян і був здатний співчувати російського народу. Підтвердженням цьому є плакати, зроблені для міжнародного товариства Помгол. Росія як країна, однак, не зайняла провідного місця в його розумінні розквіту слов'янства, що можна пояснити приходом більшовиків до влади. Каже професор Г. П. Мельников:

Альфонс Муха   «Слов'янська ідея керувала всім його життям, сам Альфонс Муха багато років жив в Парижі, в США, довгий час не одружився, бо шукав убежденную славянофілку, і, нарешті, знайшов, це була чешка Марушка Альфонс Муха «Слов'янська ідея керувала всім його життям, сам Альфонс Муха багато років жив в Парижі, в США, довгий час не одружився, бо шукав убежденную славянофілку, і, нарешті, знайшов, це була чешка Марушка. Інтерес до Росії, проте, у нього виник досить пізно, під впливом одного цікавого і дивного людини. Його звали Чарльз Крейн, він був мільйонер, переконаний соціаліст, послідовник Льва Толстого, до якого він пішки ходив з Москви в Ясну Поляну. Крейн підтримував революційний рух в Китаї, на арабському Сході і вважав, що майбутнє в Європі за слов'янами: західний світ віджив, слов'янська кров молода. Тому він підтримав Муху, давши йому кілька мільйонів на створення цього грандіозного циклу картин, і запропонував йому російську тему «Скасування кріпосного права в Росії».

- Можна сказати, що саме з подачі Ч. Крейна Альфонс Муха взагалі включив Росію в «Слов'янську епопею»?

«Так, ви дійсно праві, це була ініціатива Крейна. До того ж він мав великий завод в Петрограді, який почав там працювати в 1905 р ».

Чому Альфонс Муха відправився в Росію саме в 1913 г.? Відповідь на це та багато інших питань ви дізнаєтеся в рубриці «Богема», 23 грудня.

Крейна Альфонс Муха взагалі включив Росію в «Слов'янську епопею»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация