В "Артеку" зберігається скафандр Гагаріна і парашут з "Сходу"

  1. Орфографічна помилка в тексті:

12 квітня 2011, 4:16 Переглядів: 12 квітня 2011, 4:16 Переглядів:   «Луноход»

«Луноход». Нічим не відрізняється від того, що навіки припаркований на супутнику Землі.

Якщо говорити про Гагарінських місцях в Україні, то "Артек" - поза конкуренцією. З 1961 до 1967 року Юрій Гагарін приїжджав сюди 7 разів. Гагарін в "Артеку" - класика радянської пропаганди. Ще б! Людина-символ в таборі - символі щасливого дитинства ... Картини на тему "Юрій Олексійович і артеківці" стали навіть окремим жанром соціалістичного реалізму ". Полотна з цим сюжетом прикрашали стіни чи не кожного другого палацу піонерів, дитячі бібліотеки, школи та сторінки підручників.

Юрій Олексійович в Артеку
Юрій Олексійович в "Артеку". З фотоальбому "Сонце, море і ми", 1963 р

Але не тільки візитами космонавта №1 знаменитий "Артек". У таборі діє заснована за його ініціативою Космічна виставка (зауважимо - це найперший в СРСР музей подібної тематики), де зібрані унікальні експонати. Аналогів багатьом з них немає ні в одному космічному музеї світу! Чого тільки варта начинений датчиками манекен "Іван Іванович". Він примудрився злітати в космос два рази. У 1960 році і в березні 1961 року, коли був здійснений останній пробний запуск за програмою підготовки "гагарінського старту". Під час останнього польоту "Івана Івановича", начиненого різними приладами і датчиками, що імітують життєдіяльність людини, супроводжувала собачка Чорнушка. Усередині манекена в закріплених клітинах були пацюки, миші, а також препарати з культурою тканини і мікроорганізмів. Цей політ "Сходу" американці в газетах називали "Ноєвим ковчегом".

І собачку, і манекен при посадці зустрічала поважна делегація. У тому числі і сам Гагарін. Очевидці пізніше згадували, що майбутній перший космонавт тут же взяв космопсіну на руки. Чи то заспокоїти після пережитого, то чи поцікавитися самопочуттям. Інтерес не пусте - Юрій Олексійович уже знав, що через 22 дня на її місці буде він. Політ чорнушки завершив епоху "зіркових собак". Далі літали люди. Гагаріну ж і понині приписують вислів: "До сих пір не розібрався, хто я: перша людина в космосі або остання собака?".

Дубль СУПУТНИКА І "Місяцехід"

По праву пишаються артеківці більш пізніми експонатами, наприклад, дублем "Місяцехід". Чи не копією або макетом, а саме дублем. Артеківський "Місяцехід" нічим не відрізняється від "місячного трактора", навіки припаркованого на супутнику Землі.

Є в Артеку і дубль першого штучного супутника Землі (правда без начинки). Його виготовили на тому ж заводі, з тих же матеріалів з використанням тих же прес-форм, що і знаменитий куля з вусиками.

Космічна їжа
Космічна їжа. Викликає особливе захоплення у дітлахів

Цікавий і скафандр космонавта Анатолія Соловйова. Якщо вже дуже пощастить - звичайний артеківець зможе його навіть приміряти! Правда, за всю історію було лише троє таких щасливчиків.

СКАФАНДР КОСМОНАВТА №1

Іван Іванович
"Іван Іванович"

З суто Гагарінських реліквій "Артек" по праву пишається скафандром з плеча Самого. На жаль, це не той скафандр, в якому Юрій Олексійович зробив свій історичний політ, а "всього лише" тренувальний. Він нічим не відрізняється від того самого, ось тільки в космос не літав. У ньому Гагарін тренувався. Цей скафандр сьогодні надітий на "Івана Івановича".

Сьогодні скафандр вимагає хорошої реставрації - коштує він не за склом. Природно, кожен поважаючий себе артеківець не упускає можливості потиснути руку гагарінському скафандра, або хоча б доторкнутися. А враховуючи, що експозицію відкрили ще в 1967 році ...

З МУЗЕЮ ПРОПАЛО ОПУДАЛО чорнушки

Скафандр чорнушки
Скафандр чорнушки. Дворняжка стала космонавткою 09.03.1961 р

Чорнушка в ласці і турботі дожила до глибокої старості. Після смерті собачку увічнили в опудало і теж передали в "Артек". Правда, московські таксидермісти схалтурили - незабаром в шерсті космопсіни завелася міль. Чорнушку віддали в Алуштинський краєзнавчий музей для реставрації, де вона і зникла.

Вимпел з автографами Гагаріна, Титова, Терешкової та інших космонавтів
Вимпел з автографами Гагаріна, Титова, Терешкової та інших космонавтів

Хвостата попередниця Гагаріна стала не єдиною втратою музею. У 1990-ті роки невідомий мисливець за раритетами поцупив вимпел з автографами перших космонавтів - Гагаріна, Титова, Терешкової, Комарова і т.д. Кілька років тому ця реліквія спливла на одному із західних інтернет-аукціонів. При цьому проживає в США анонімний власник лота, не надто соромлячись, прямо вказав - вимпел з артеківської виставки ...

КРІСЛО-КАТАПУЛЬТА: У ГАГАРІНА ЇХ БУЛО ДВА

Манекен (праворуч)
Манекен (праворуч). В костюмі 1960-х, для посадки на воду

Є в "Артеку" і дубль гагарінського крісла-катапульти. Нагадаємо, в перші роки пілотованих польотів система "м'якої посадки" була досить "сирий". Відповідно, космонавтам доводилося катапультуватися в декількох кілометрах від Землі і приземлятися окремо від спускового апарата.

Кожне таке крісло створювали індивідуально, з огляду на анатомічні особливості космонавта. Під гагарінський політ їх виготовили відразу два - основне і дублюючі (на всякий пожежний).

В цьому кріслі тепер сидить одягнений в скафандр, в яких літали в космос перші космонавти, манекен. Його часто приймають за "Івана Івановича". Але це, на жаль, самий звичайний, некосмічних манекен.

Зате стабілізуючий парашут від спускового апарата гагарінського "Сходу" - той самий, справжній, космічний! Будь-західний колекціонер, без торгу, віддав би за нього мільйони. Є Гагаринские реліквії і "попроще" - листи, автографи, фотографії. Вельми цікаві і тренажери, що використовувалися при підготовці першого загону космонавтів, в тому числі Гагаріна.

Аппазова врятували "слівця" КОРОЛЕВА

З Артеком тісно пов'язана доля ще одного вченого - одного із засновників Меджлісу кримсько-татарського народу Рефата Аппазова. Він почав працювати з Сергієм Корольовим ще в Німеччині, коли той досліджував німецькі ракети системи Фау-2. Згодом працював над створенням радянських балістичних ракет. В один час Аппазова, як представника "ворожого" народу, ледь не репресували - врятувало лише особисте заступництво Королева перед Берією. З кінця 50-х Аппазов працював над ракетоносіям для перших супутників і космічних кораблів. У тому числі і гагарінського. Пізніше - над радянською пілотованої Місячної програми (на жаль, не втіленої) і багаторазової системою " енергія Буран ".

Рефат Аппазов народився в Гурзуфі в 1920-м і, будучи піонером, не раз бував на святах в Артеку, яскраві спогади про той час залишив у своїй книзі "Сліди в пам'яті і в серці".

Симона. Хоча в 60-і роки артеківці клялися: "Будь готовий, бути, як Гагарін і Титов!", Ніхто з них в космос так і не полетів. У 2007-му пройшла інформація, що космотуристом Чарльз Сімоні (один із засновників компанії "Майкрософт") в дитинстві був в Артеку. Напередодні його старту молодший брат розповів журналістам, що збувається найбільша мрія Сімоні. Мовляв, в 13 років той переміг на Всевенгерская конкурсі юних космонавтів. Призом стала путівка в Артек, де він познайомився з Павлом Поповичем і поклявся, що обов'язково полетить в космос.

Замість астронавта Сімоні в Артек потрапила дитина комуніста
Замість астронавта Сімоні в Артек потрапила дитина комуніста

Керівництво Артека відразу ж після польоту початок з'ясовувати, чи це так. На жаль, як з'ясувалося, артеківцем Сімоні не був. Тоді його звозили тільки в Москву, де він і познайомився з Поповичем: "Я дійсно мав поїхати ще й в Артек. Але замість мене в цю фантастичну рекламу щасливого дитинства відправили дитину якогось комуністичного функціонера. В Угорщині з цього приводу тоді був навіть скандал, але його зам'яли ", - розставив всі крапки над" і "Сімоні.

ОЛЕКСІЙ ІСАЄВ: ПОВЕРНУВ ПЕРШОГО ЛЮДИНИ З КОСМОСУ НА ЗЕМЛЮ

Корольов відправив Гагаріна в космос, Ісаєв (праворуч) - повернув
Корольов відправив Гагаріна в космос, Ісаєв (праворуч) - повернув

Виявляється, Артек безпосередньо пов'язаний (можливо, навіть більш тісно, ​​ніж з самим Гагаріним) з ще одним зірковим першопрохідцем, без якого політ Юрія Олексійовича був би просто неможливий. Це - конструктор-ракетник Олексій Ісаєв (1908-1971 рр.). Його ім'я не таке розкручене, як у Сергія Корольова, але якщо говорити про внесок в космічне ракетобудування, то Ісаєв мало чим йому поступається. До речі, в популярному радянському фільмі "Приборкання вогню", що вийшов на екрани на початку 70-х, як кіношного Генерального Конструктора був виведений збірний образ - як Сергія Корольова, так і Олексія Ісаєва.

Олексій Михайлович не конструював величезні ракети-носії, як Корольов. Його "вотчиною" були двигуни космічних кораблів і міжпланетних станцій. Двигуни, розроблені Ісаєвим, стояли на кораблях "Восток" і "Восход", а пізніше на "Союзах", апаратах, що запускаються з Місячної програми, і міжпланетних станціях, які направляються до Венери і Марса. ІСАЇВСЬКА розробки дозволили зробити першу м'яку посадку на Місяць і доставити на Землю місячний грунт. Не дарма один з місячних кратерів названо його ім'ям. З незначними доробками системи Ісаєва використовуються і сьогодні.

Під час гагарінського польоту Олексій Ісаєв знаходився на Байконурі. Все дуже хвилювалися в ті хвилини. Олексій Іванович був у страшному напруженні до самого кінця місії. Розроблена ним гальмівна система "Сходу" могла спрацювати тільки один раз. Найменший збій або неточність, і Гагарін загинув би. Тому можна сміливо сказати: якщо Корольов запустив в космос першої людини планети, то Ісаєв - повернув його на Землю.

Будинок предків Олексія Ісаєва
Будинок предків Олексія Ісаєва. Згорів минулого літа

Мама Ісаєва - Маргарита Борисівна фон Фік - була з тих самих фон Фіков, яким до революції належала значна частина урочища Артек, на території якого пізніше розмістилася здравниця. Побудований ще в 1835 році двоповерховий особняк фон Фіков стояв в Артеку ще до початку минулого літа. Його використовували під багатоквартирний будинок для співробітників табору. На жаль, через недбалість одного з мешканців будинку згорів. Зараз на його місці - обгоріла кам'яна коробка. Відновлять чи історична будівля - невідомо ... Особняк стояв на вулиці Червоних Краваток (а як ще, по-вашому, можуть називатися вулиці в Артеку?) Майже біля самого підніжжя Аю-Дага. А артеківський табір "Кришталевий", найближчий до будинку фон Фіков, носить ім'я Юрія Гагаріна.

Дивно, але про Ісаєва немає жодної згадки не тільки в численних книгах і статтях про Артек, але навіть на Космічній виставці. Хоча факт вельми цікавий. Причина - невідома. Чи то це глибока засекреченість конструктора, то справа в ідеології - в СРСР широко мусувалася теза про те, що радянська влада відібрала у поміщиків та інших мерзенних буржуинов їх палаци і дачі і віддала все це багатство дітям: "єдиному привілейованого класу в СРСР". Пов'язувати ім'я знаменитого конструктора з його поміщицьке-Буржуінські минулим, та ще в Артеку, було не з руки. Втім, предки Олексія Ісаєва навряд чи були такими вже "експлуататорами". Фон Фіки були з бідних німецьких колоністів, котрі домоглися свого благополуччя важкою працею. Батько - Михайло Ісаєв - з селян-старовірів, а дід взагалі був кріпаком.

Медаль імені головного конструктора, заснована в 98-м
Медаль імені головного конструктора, заснована в 98-м

Можливо, з подачі батька у Ісаєва і зародилася мрія про зірок. З початком 1-ї Світової війни Михайло Ісаєв пішов добровольцем на фронт. В одному з "окопних" листів він писав своїм дітям (їх було троє): "Є сузір'я: фігура Оріона, і в ньому три яскраві зірки - пояс Оріона ... я їх називаю" мої діти ": Веруша, Альоша і Буля, а мама у мене - Полярна зірка. всі зірки моїх дітей однакового розміру, все ви мені однаково дорогі і близькі ... "

Приїжджав Ісаєв в Артек, будучи вже конструктором космічних кораблів, достеменно не відомо. Як говорилося вище - він був засекречений. Є версія, що все ж бував. У 1965 році разом з Гагаріним до артеківців приїхав і Корольов. Правда, тоді на нього ніхто ніякої уваги не звертав - так, якийсь чоловік з численної свити ... Кому він цікавий? Країна дізналася Сергія Павловича в обличчя тільки після його смерті. На одному фото, де Гагарін і Корольов зняті на вогнищевої площі артеківського табору "Морський", є і людина, ну дуже схожий на Олексія Ісаєва, на жаль, частина особи закрита і точно сказати, хто ж це, - неможливо.

Дмитро Панаїр

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "В" Артеку "зберігається скафандр Гагаріна і парашут з" Сходу "". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Гагаріну ж і понині приписують вислів: "До сих пір не розібрався, хто я: перша людина в космосі або остання собака?
А як ще, по-вашому, можуть називатися вулиці в Артеку?
Кому він цікавий?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация