В українських депутатів найбільші пільги в світі

Верховна Рада. Українські депутати мають право безкоштовно їздити й літати по всій Україні / Фото: Анастасія Іскрицька

Через два тижні депутати, обрані в Раду 7-го скликання, займуть свої робочі місця і стануть користуватися всіма благами і пільгами, які покладені їм згідно із законом. "Сегодня" порівняла, як живеться українським народним обранцям і їх колегам з Європи і Росії. Виявилося, що заробітки "наших" досить скромні, навіть з урахуванням усіх надбавок, зате по частині пільг в українських депутатів немає конкурентів.

"На руки я отримував чистими в середньому 14 000 гривень, іноді менше. В цю суму вже включені всі надбавки і премії. Наприклад, мені покладена невелика доплата як голові підкомітету з питань депутатської етики", - розповів нам депутат від НУНС 6-го скликання Юрій Гримчак. Також наші депутати мають право безкоштовно їздити й літати по всій території України, іногородні забезпечуються житлом в столиці, вони можуть користуватися безкоштовними путівками в санаторій Верховної Ради, лікуватися в елітній лікарні "Феофанія", користуватися службовим авто до 20 годин в місяць. А ще їм продовжують платити повну зарплату цілий рік після закінчення їх повноважень і півзарплати - до виходу на пенсію, якщо вони так і не знайшли нову роботу.

Найвищі зарплати серед європейських депутатів - у італійських законодавців. Це виявилося після того, як місцеве міністерство статистики порівняло заробітки своїх народних обранців із зарплатою членів парламентів інших європейських країн. "Італійський депутат з різними посібниками і доплатами може заробляти до 16-17 тисяч євро на місяць. Чим більше термінів поспіль він обирається - тим вище зарплата", - розповів нам італійський політолог і публіцист Джованні Бенсі. У зарплаті італійського парламентарія вже враховані його необхідні витрати: наприклад, тисячі триста тридцять одна євро на транспорт, 258 - на телефонні переговори, 42 євро - на комп'ютерне обладнання (папір, картриджі для принтерів і т.п.). До 2009 року італійці були і найбагатшими членами Європейського парламенту, але потім цю лавочку прикрили: зарплата всіх євродепутатів стала однаковою. "Також у євродепутатів існують жорсткі обмеження на використання службових автомобілів. Вони можуть їздити тільки в або з парламенту. Я ж, наприклад, можу брати службову машину, якщо мені потрібно дістатися з аеропорту в Останкіно", - розповів нам екс-депутат Держдуми РФ Сергій Марков.

Зарплати німецьких депутатів поменше італійських, зате їм дозволено працювати на стороні. Українським парламентаріям це заборонено і розцінюється як ознака корупції, але по факту багато свій бізнес не кидають, переписуючи його на родичів. У Німеччині, до речі, з цієї причини періодично в ЗМІ піднімаються дискусії про те, чи не час взагалі скасувати зарплати членам бундестагу, мовляв, вони і без того добре забезпечені, нехай пишуть і приймають закони на громадських засадах. За підрахунками газети Bild, доходи на стороні у німецьких депутатів можуть досягати 7000 євро, що практично дорівнює їх зарплати.

На відміну від наших депутатів, у російських народних обранців не залишається ніяких пільг після закінчення терміну їх повноважень. "Зарплата залежить від статусу - вона вища у віце-спікерів, керівників і заступників керівників комітетів (це загальносвітова практика. - Авт.). Фракція може встановлювати щомісячні надбавки. Депутат Держдуми має право на безкоштовний переліт в бізнес-класі або переїзд на поїзді в вагоні СВ в будь-яку точку Росії, причому без будь-яких пояснень - куди хоче, туди і їде. При цьому він користується в аеропорту залом для офіційних делегацій. За кордон депутати літають майже завжди в бізнес-класі, але тільки в рамках заходів, схвалених Держдумою. у рук оводітелей комітетів є особиста машина з водієм. Для інших депутатів машина приїжджає за викликом в будь-який час дня і ночі. Іногороднім в Москві надається тимчасове службове житло. Зазвичай це трикімнатна квартира. Сам таким не користувався, оскільки я москвич. Квартиру потрібно повертати. Раніше були випадки, коли їх намагалися приватизувати, судитися, але зараз таких випадків більше немає. Нарешті, депутати мають право користуватися лікарняному системою Адміністрації президента ", - розповів нам екс-депутат Держдуми РФ Сергій Марко . А ось нашим обранцям зараз залишили тільки можливість проживання в готелі. "Раніше квартири виділяли, їх можна було приватизувати. У цьому скликанні ми це скасували, а на майбутній рік, щоб не було спокуси, навіть прибрали цей рядок з бюджету", - сказав нам народний депутат від ПР Володимир Макеєнко. За словами депутата 6-го скликання від НУНС Юрія Гримчака, на житло депутатам варто було б просто видавати гроші, і вони б самі його підшукували.

Саме так йде справа, наприклад, в далекій Ісландії. "Іногороднім компенсують житло в Рейк'явіку на 90 тисяч крон ($ 700), це приблизно половина щомісячної суми, яку потрібно платити за оренду хорошої квартири. Ще депутати мають право раз на рік подавати документи на компенсацію витрат, пов'язаних з роботою, - максимум на 796 тисяч крон ($ 6300) ", - розповів нам проживає зараз в Рейк'явіку журналіст Костянтин Строгіно.

Своїм трепетним ставленням до пільг наші народні обранці дуже нагадують своїх італійських колег. "Високі зарплати - предмет постійних дискусій, люди дуже незадоволені рівнем життя депутатів. У наступному році у нас парламентські вибори, і опозиція обіцяє сильно урізати платню і витрати на утримання парламенту з бюджету", - говорить політолог і публіцист Джованні Бенсі.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация