В Узбекистані переглянуть всі закони за допомогою «регуляторної гільйотини»

Засідання Законодавчої палати Узбекистану. Фото з офіційного сайту

В Узбекистані пройде інвентаризація всієї законодавчої бази на предмет систематизації нормативно-правових актів, скорочення недіючих законів і скасування необґрунтованих обмежень. Робити це будуть, в тому числі, із застосуванням методу «регуляторної гільйотини». Про це йдеться в Концепції вдосконалення нормотворчої діяльності, яку президент затвердив своїм указом 8 серпня.

Документ був прийнятий з метою змінити нормотворчий підхід, який, як наголошується в указі, в його нинішньому вигляді не враховує необхідність оцінки ефекту від законів на економіку і не бере до уваги громадську думку. «Поряд з цим переважання законів рамкової характеру, а також прийняття окремих рішень без конкретного механізму їх реалізації негативно позначається на розвитку держави і суспільства в цілому, призводить до регулювання суспільних відносин переважно підзаконними актами», - йдеться в указі.

Пропозиції по інвентаризації законодавства повинна в місячний термін підготувати спеціальну комісію на чолі зі спікером законодавчої палати Олій Мажліса (парламенту) Нурдінжоном Ісмоіловим. Нормативні акти будуть переглядати на предмет їх систематизації за конкретних сфер (виборча система, архітектура і будівництво, освіту, інвестиції та інші), визначення норм, що вимагають закріплення на більш високому юридичному рівні, максимального скорочення відомчих актів, необхідність перегляду рамкових, бездіяльних актів, а також зайвих адміністративних процедур і застарілих механізмів регулювання. «Регуляторна гільйотина», яка буде застосована в цій роботі, - це метод вивчення нормативних актів по групах наукових критеріїв за допомогою спеціальної програми. Цей метод застосовувався в багатьох країнах - Італії, Мексиці, Південній Кореї, Кенії, Угорщини.

Згідно з концепцією, держоргани зможуть ініціювати прийняття законів тільки в тому випадку, якщо вони не володіють повноваженнями вирішувати піднімаються питання через діючі норми і процедури. Закони та рішення президента і уряду вступають в силу без додаткових внутрішньовідомчих актів по організації їх виконання. У рішеннях президента і уряду передбачаються норми, що визначають конкретні доручення з механізмами їх реалізації, строками та відповідальними виконавцями без додаткового затвердження окремих планів заходів та контролю, а також «дорожніх карт». Прийняття нових норм повинно супроводжуватися скасуванням акта аналогічної юридичної сили.

До кінця року концепція передбачає запуск в пілотному режимі «Єдиної електронної системи розробки та узгодження проектів нормативно-правових актів». Також планується модернізувати систему Національної бази даних законодавства, включаючи переклад нормативно-правових актів на іноземні мови.

Президент доручив розробити концепцію вдосконалення нормотворчої діяльності в березні. У тому ж розпорядженні йшлося про те, що міністерствам, державним комітетам і відомствам заборонять приймати нормативно-правові акти. Крім цього, документ обіцяв скоротити кількість актів президента, уряду та органів державної влади на місцях, які замінять законами прямої дії.

Міжнародне інформаційне агентство «Фергана»

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация