«Ваххабітського Киргизстан». Куди тягне країну брат майбутнього президента?

Ще пару років тому експерти і політологи попереджали, що нетрадиційні для нашого регіону ісламістські ідеї будуть завойовувати розуми молоді. Але що ці догми извратят світогляду киргизів до ступеня заперечення всього і вся людського, мабуть, не здогадувався ніхто. До Киргизстану ці ідеї течуть з самого осередку ваххабізму - Саудівської Аравії. А просуває інтереси арабських країн старший брат потенційного кандидата в президенти Сооронбая Жеенбекова - Жусупбек Шаріпов. Про те, до якої міри деградують уми послідовників ваххабізму та інших нетрадиційних ісламських течій, - в матеріалі «Фергани».

Як Чингіза Айтматова порівняли з Гітлером

У групі «Акирки маалиматтар» (Останні новини) в Facebook нещодавно було викладено філософське вислів відомого письменника і гуманіста Чингіза Айтматова з інтерв'ю виданню «Комммерсант», де він говорить про свої атеїстичних поглядах: «Я атеїст, не приховую цього і, більше того, думаю, що тільки атеїст може бути по-справжньому віротерпимим. Мені подобається в мусульманській країні вивчати іслам, в європейській - християнство, я переймаюся ними, як переймаються культурою, але ні до однієї конфесії не належить. Тут мені близький Гете: «Хто знає єдину релігію, не знає жодної». Штучна релігійна обмеженість, думається мені, не приводить, а відводить людину від істини ».


Скріншот поста зі сторінки групи в Facebook

Слова Чингіза Айтматова привели до сказу деяку частину користувачів, які називають себе віруючими і правовірними мусульманами. Хоча глава держави говорить, що «чекісти» вчасно припиняють і повідомляють йому про радикально-екстремістських коментарях і постах в соцмережах, на ділі ж ситуація зовсім інша. Для прикладу наведу коментарі з киргизького сегмента мережі Фейсбук. Так, під згаданим постом хтось Самат Естебес уулу пише (тут і далі цитати - в перекладі з киргизького): «Тьху, невже Чингіз Айтматов був кяфірів (невіруючий. - Прим.« Фергани »)? А я любив Чингіза, я поважав твори брата Чингіза »... Читаю і дивуюся: який він тобі брат?


Скріншот коментарів під висловом Ч.Айтматова

Наступний коментатор, хтось Бакит Акматбековіч пише: «Напевно, Чингіз Айтматов був масоном». Йому вторить Daniyar Soltobaev: «Я теж знаю, що він був Массоном». В цю компанію неадекватний вливається Nursultan Beglanov, зі словами «Треба книги Айтматова з домашньої полки винести на горище, щоб племінники не знали про Айтматова». І це лише мала дещиця подібних маразматичних коментарів. Гаразд би це була закрита група, де публікації можуть бачити і коментувати виключно її учасники. Але це відкрита група, доступна будь-кому.


Скріншот коментарів користувачів Facebook

Ось ще приклад релігійної деградації населення. Громадський діяч Аділь Турдукулов рівно рік тому, в червні 2016 року, на своїй сторінці в Facebook процитував те ж саме айтматовських вислів. Йому опонує набирає популярність молодий релігійний активіст Азат Аманов, який у своїх коментарях пише: «Чубак ажи (екс-муфтій Киргизстану Чубак Жалілов) правильно говорить, що потрібно створювати єдину базу атеїстів, шаманистов, тенгріанцев, педиков-геїв», «Атеїстична віротерпимість довела свою унікальність в особі Муссоліні, Гітлера, Сталіна, Мао Цзедуна та інших ».


Скріншот коментарів під постом Турдукулова

Спроби напоумити таких людей наштовхуються на стіну нерозуміння і агресії. І якщо це сьогоднішній Киргизстан, то страшно уявити, що буде в нашій країні через якийсь десяток років.

благими намірами

Країни Перської затоки починають все більше вкладатися в економічне та соціальне життя Киргизстану. В останні роки Саудівська Аравія, де ваххабізм є офіційною доктриною, проявляє великий інтерес до Киргизстану, який намагається будь-якими шляхами привернути зарубіжні інвестиції. Побіжний аналіз новин показує, що саудівці успішно підгортають маленьку гірську країну.

У квітні пройшла інформація про те, що «Саудівська Аравія допоможе Киргизстанські товарам зайти на свій ринок». В кінці червня з'являються відразу дві новини про саудівських вливаннях в Киргизстан - про будівництві в нашій республіці нових шкіл і дитячої лікарні на 400 ліжок, які планується звести на кошти, надані Саудівською Аравією.

Відомо, саме Саудівська Аравія має намір побудувати великий логістичний центр в Бішкеку. Певне зближення Ер-Ріяда і Бішкека обумовлено зокрема і тим, що дипломатичну місію Киргизстану в країнах Перської затоки очолює представник клану Жеенбекова - старший з братів Жусупбек Шаріпов, який, на думку джерел «Фергани», є головним лобістом саудівських інтересів.

Через всякого роду культурні центри, курси арабської мови і вивчення основ релігії, поширення літератури та супутніх атрибутів відбувається легальне поширення ваххабізму, вважають авторитетні експерти .

Разом з цим Саудівська Аравія прагне експортувати в Киргизстан свої ідеологічні орієнтири: нетерпимість і гоніння відносно представників інших конфесій і релігійних напрямів, сліпа підтримка релігійними діячами будь-яких клерикальних сил, використання владою ваххабізму для одурманення населення.

Приховане впровадження ідей проводиться через «даават» (місіонерство) і проповіді священнослужителів. Наприклад, дуже популярний серед киргизів 42-річний екс-муфтій Чубак Жалілов, чий канал «Насаат Медіа» на Ютубі має більше сотні тисяч передплатників. На його сторінки в соцмережах Facebook і «Однокласники» підписані тисячі користувачів. Чубак ажи (титул вчинила хадж до Мекки. - Прим. «Фергани») має величезний вплив на уми релігійних киргизів, тому його розташування шукають провідні політики країни. Примітно, що Чубак ажи здобував освіту в теологічних закладах Саудівської Аравії і є затятим прихильником салафізму.

Інший активний проповідник (по духу і службовим обов'язком) - діючий глава Духовного управління мусульман Киргизстану 44-річний Максат Токтомушев. Закінчивши в 1995 році Ошський сельсхозінстітут за фахом «зооинженер», він з 1996 по 2005 рік навчався в пакистанському «Мадраса Арабія Райванд» за спеціальністю «ісламське законодавство».

Чи варто дивуватися, що релігійна течія «Таблігі джамаат», заборонене у всіх цивілізованих країнах, в Киргизстані є офіційним рухом, які діють під дахом муфтіяту. Тому поява на вулицях чоловіків з цапиними борідками, в пакистанських шатах і замотаних по самі очі жінок - закономірне явище.

До слова, Максат ажи теж родич майбутнього президента Сооронбая Жеенбекова. Так що, то ли еще будет.


Сооронбай Жеенбеков і Жусупбек Шаріпов

Навіщо багатим саудитам бідні Киргизи?

Здавалося б, навіщо саудівському королівству витрачатися на якийсь маленький Киргизстан, який не має ні вуглеводнів, ні виходів до моря? Та й в плані бізнесу Киргизстан складно назвати привабливим. Вся справа в геополітичному положенні країни: через Киргизстан саудівці можуть розраховувати на ідейно-політичне протиборство з головним своїм противником - шиїтським Іраном (шиїзм - одне з двох (поряд з суннизмом) напрямків ісламу, що визнає Коран єдиним джерелом віри і якою відхилено більшість положень Сунни. - прим. «Фергани»).

Про необхідність вигнання шиїтів з Киргизстану пару років тому відкрито проповідував Чубак ажи. Але чомусь ніякі спецслужби не відреагували на його явно реакційні заклики. Плоди цих зерен вже дали сходи - на початку червня у віддаленій Наринськой області Киргизстану стався конфлікт , Учасниками якого стали місцеві жителі і іноземні студенти Університету Центральної Азії (Уца), побудованого лідером ісмаїлітів (послідовники одного з напрямків шиїзму. - Прим. «Фергани»), принцом Карімом Ага Ханом. Звичайна бійка між спортивними командами вилилася в приниження учнів, яких змусили встати на коліна під улюлюкання місцевих молодиків.

Через Киргизстан саудівці можуть протистояти впливу Китаю в країнах Центральної Азії. І нарешті, з Киргизстану буде вестися інформаційна пропаганда на відділення республіки від «кяфірской» Росії та інших країн СНД.

Про те, що найближчим союзником королівської монархії є США, думаю, говорити не має сенсу. Так що у Штатів теж є певний інтерес: через саудівських ваххабітів змінити нинішнє проросійське світське керівництво і привести до влади керованих релігійних маріонеток.

Краще рано, ніж пізно

Чи розуміє керівництво Держкомітету національної безпеки республіки то, що відбувається зараз в духовній сфері в Киргизстані? Сумнівно. Схоже, високі чини нинішньої влади більше стурбовані питанням власного збереження, а хто прийде на зміну чинному президенту - їх хвилює найменше.

Під час свого недавнього візиту в Росію, Алмазбек Шаршеновіч в інтерв'ю журналістам розповів, чому він зробив свій вибір на чинному прем'єрі Сооронбай Жеенбекова і чому саме його вибере провладна Соціал-демократична партія (СДПК). Мовляв, Жеенбеков є членом партії більше 20 років, в той час як, наприклад, спікер парламенту Чинибай Турсунбека «прийшов недавно». Виходить, головну роль тут відіграють не політичні і ділові успіхи кандидата, а особиста відданість президенту.

За словами Атамбаєва, у Жеенбекова тільки один мінус: «Він не вміє піаритися. Навіть не може розповісти про зроблених справах. Тому кажу я. Його внесок в об'єднання країни значний, як і внесок у становлення партії СДПК, так як в найважчі часи був поруч зі мною. Навіть коли його близькі виступали проти, не слухався їх, і разом з соціал-демократами був проти і Акаєва, і Бакієва. Тільки зовсім не вміє піаритися, просто працює ».

Єдиний це мінус Жеенбекова? Аналіз показує, що, швидше за все, немає. Дивно, чому глава держави не бачить очевидних речей? Адже, коли прийде усвідомлення ситуації, може виявитися пізно.

Улугбек Бабакулов

Міжнародне інформаційне агентство «Фергана»

Так, під згаданим постом хтось Самат Естебес уулу пише (тут і далі цитати - в перекладі з киргизького): «Тьху, невже Чингіз Айтматов був кяфірів (невіруючий. - Прим.« Фергани »)?
Читаю і дивуюся: який він тобі брат?
Здавалося б, навіщо саудівському королівству витрачатися на якийсь маленький Киргизстан, який не має ні вуглеводнів, ні виходів до моря?
Єдиний це мінус Жеенбекова?
Дивно, чому глава держави не бачить очевидних речей?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация