Василь Суриков. «БОЯРИНЯ МОРОЗОВА»

  1. "Золота середина"

ВАСИЛЬ Суриков. «БОЯРИНЯ МОРОЗОВА»

"Золота середина"

ВАСИЛЬ Суриков

Б есспорний шедевр, картина, поруч з якою неможливо поставити що-небудь рівне за драматичним ефектом і художній якості, - не тільки в російській, а й у європейському мистецтві. Картина, яка вирішувала одночасно десять завдань.

Іншим був підхід до історії: модернізація історичних типів. Суриков взагалі вважав, що тип - явище вічне. Всіх своїх героїв він знаходив на московських вулицях і натурні ескізи майже без змін переносив в картину. Новий підхід до кольору. Чудовий колорит, всі ці тканини, шалі, хустки, хутра, так соковито, з любов'ю написані. Підозріла композиція: місиво голів і тіл - народ, самотня бояриня Морозова, «підперта» збоку негероической спиною випадкового хлопчика - щоб сани їхали. Лякаючий кінематографічний натуралізм. Гомонящей картина: вона вся на дієсловах - сміх, крик, подих, помах двуперстія. Ні до, ні після Сурикова нікому не вдавалося розіграти сюжет російської історії так жваво, з со-участю, без іронії. Художник, здається, витратив на цю картину весь заряд геніальності і в наступні десятиліття писав іноді твори епохальні - в сенсі дуже великі, - але не видатні.

Сибірський самородок, Василь Суриков, по всій видимості, мав за душею не тільки художній дар, але деяку історичну правду, якою жителі столиць не мали. Старообрядницькі традиції, в лоні яких виріс Суриков, наклали певний відбиток на його відношення до подій сивої, як пишуть, старовини. Історію він вивчав тактильно: претензії до її героям - вирок одним, схиляння перед іншими - були гранично персональними. Так надходять по відношенню до особистих ворогів або, навпаки, до улюблених родичам. Коли Суриков розставив всі крапки над «i» - забруднив Петра кров'ю стрільців і сльозами їхніх дружин, відправив Меншикова на заслання - дивитися, як помирає власна дочка. І коли бояриня Морозова своїм скорботним і героїчним чорним силуетом перекричала-таки цілу вулицю, його місія судії була виконана. Він став патріархом і метром, диваком, чий незалежний характер давав привід жартів, пліток і компліментів.

Людмила ЛУНІНА

Дивіться 12 жовтня, в суботу, о 13.00 на каналі ОРТ «Історія одного шедевра»

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация