Важливо все! Прот. Всеволод Чаплін про дискусії навколо дрес-коду, нічних клубів і православ'ї в ЗМІ

Дрес-коди , показ православної моди , Дискусійні клуби - сьогодні протоієрей Всеволод Чаплін , Голова Синодального відділу із взаємин Церкви і суспільства задає порядок денний в ЗМІ. Практично жодного тижня не обходиться без нової гучної дискусії. Цю чи завдання ставить перед собою батько Всеволод? Навіщо? Які питання хвилюють сьогодні голови Синодального відділу? З протоієреєм Всеволодом Чапліним розмовляє головний редактор порталу Ганна Данилова.

Відділ Московського Патріархату із взаємин Церкви і суспільства утворений в 2009 році у зв'язку зі зростаючою необхідністю розвивати, удосконалювати і систематизувати діалог Церкви і суспільства. Відділу доручено здійснення зв'язків з органами законодавчої влади, політичними партіями, професійними і творчими спілками, іншими інститутами громадянського суспільства на канонічній території Московського Патріархату.

- Отець Всеволод, ви в останні кілька місяців задаєте більшість тим в релігійній порядку денному - Отець Всеволод, ви в останні кілька місяців задаєте більшість тим в релігійній порядку денному. Багато критики, бурхливі дискусії ... як ви самі оцінюєте цю активну медійну життя? Чому вибираєте саме такі теми - дрес-коди, православні нічні клуби, доходи духовенства ....

- 80% мого життя - це бюрократична робота, пов'язана з переговорами з державою, з документообігом. І якщо від цього часу залишається щось на публічні виступи, то це дивно. Я намагаюся обмежити кількість цих виступів певними періодами, тому що мені ніколи не хотілося ставати ні шоуменом, ні папугою, і якщо деякі панове хочуть мене в нього перетворити, то все одно у них нічого не вийде.

Мені і моїм колегам доводиться висловлюватися досить багато з різних приводів - від лісового кодексу до дрес-коду, від електронних документів до законодавства про аборти . Але, природно, сенсаційна журналістика любить теми гостріше, і від цього нікуди не дітися.

- Є прогноз за такою гучною темою?

- Легко передбачити, що наступною темою буде гей-парад . Адже абсолютно очевидно, що є дві взаємовиключні позиції: прихильники гей-параду наполягають на його проведенні, але більшість народу вважає інакше, особливо якщо взяти православних християн. Зрозуміло, що багатьом ЗМІ теми гей-параду, одягу або нічних клубів більш цікаві, ніж питання права або церковно-державних відносин. Але і на ці теми я вважаю за потрібне говорити.

Питання зовнішнього вигляду людей - це одне з питань, по яких проходить розділ між тим, що вважалося нормою століттями, і тим, що намагалися оголосити нормою в 90-і роки. Багато людей, які не розуміють абстрактних міркувань на тему «що таке добре і, що таке погано», можуть переконатися в цьому на рівні простих прикладів - можна вийти на вулицю напівроздягненим з банкою пива чи ні. Можна пропагувати гомосексуалізм так, щоб це могли слухати діти і підлітки, чи ні. Такі прості і гострі теми для багатьох сучасників виявляються значущими.

І це треба мати на увазі, якщо ми дійсно сприймаємо Православ'я не як феномен внутрішньопарафіяльні життя, а як основу життя народу, де більшість людей по хрещенню належить до Православної Церкви. Значить, ми повинні ставити питання про те, що є нормою для нас - православних. Ставити питання про потужний присутності в суспільстві православного способу життя, який включає в себе всі - і суспільні відносини, і справи милосердя, і побудова відносин в сім'ї та в різних субсоціумах, і правила поведінки, і сприйняття різного роду вад. Багато людей до сих пір вважають, що про це навіть говорити страшно, а я кажу - ні! Суспільство повинно стати іншим, і якщо ми не ставимо перед собою завдання змінити суспільство, то гріш нам ціна. Ми залишимося в трохи вдосконаленою радянської реальності, або в вестернізованої реальності, яка буде управлятися не нами. Тому до стану суспільства, в тому числі моральному, потрібно підходити з усім відвагою, а не з безсилим страхом і позицією «моя хата з краю».

- Ваше враження по результату показу православної моди? Всіх дуже цікавить наряд, представлений чорношкірим чоловіком ...

- Це один з елементів показу, який мені сподобався!

-? !!!

- Одягнений він був, звичайно, своєрідно, але я принципово проти того щоб пристойна одяг асоціювалася з так званим «російським стилем» - Одягнений він був, звичайно, своєрідно, але я принципово проти того щоб пристойна одяг асоціювалася з так званим «російським стилем». Православна одяг повинен бути в різних стилях - в діловому, в стилі одягу для відпочинку тощо І чим більше національних культур зможе вона в себе увібрати - тим краще. Деякі сарафани та інша російська екзотика мені не сподобалися, хоча все це має право на життя. Серед моделей був чорношкірий, і в цьому, як і в «вухах», я нічого поганого не бачу, хоча в цілому його костюм можна покритикувати. На цьому заході мені сподобалася колекція з червоних стильних ділових одягу, не знаю, як вони називаються. Найцікавішим було футболки, в яких зустрічали людей активісти однієї з православних молодіжних організацій, це футболки, на яких були смислові написи і символи.

>>> Православний дрес-код: від слова до діла (ФОТОРЕПОРТАЖ)

- Ви вважаєте, що є якийсь ефект від всіх цих останніх дискусій? Наприклад, після заяви про нічні клуби додумається хтось, що можна їх організовувати по-іншому?

-Я знаю вже про кілька проектів нічних клубів без стриптизу і наркотиків. Ці проекти розробляють православні християни. Навряд чи ми переробимо тих, хто керує клубами, в яких є місце наркотиків і стриптизу. Потрібно просто вимагати їх закрити, особливо там, де торгують наркотиками . Це злочин, який має означати швидке закінчення роботи такого закладу. Але я пропоную цілком реальні речі, наведу як приклад проект «Огі» - там купують і обговорюють книжки, спілкуються на серйозні теми, слухають цікавих виконавців, читають вірші. І відбувається це, між іншим, і в 2, і в 3 ночі, і о 5 ранку. Так, там є спиртне і іноді трапляються п'яні люди, але в тому варіанті, який пропоную я, повинні бути певні обмеження з приводу важкого спиртного. Є інші вдалі приклади - «Православне кафе», католицький клуб «Покровські ворота».

- Нічний клуб - Чи не запізно час відвідування?

- Ми повинні мати на увазі, що багато молодих людей у ​​великому місті не лягають раніше 3-4 ночі. І коли мені було 15-16 років, до закриття метро я часто ходив по центру Москви з компанією молодих християн - ми не пили жодного алкоголю, не прагнули побачити стриптиз, але нам було не нудно разом, ми обговорювали життя Церкви і життя країни. Лаяли, звичайно, радянську владу, але це було єдиним проявом екстремізму.

Коли я запитав одного знайомого католицького священика, дуже популярного серед молоді, як йому вдалося йому цього домогтися, сказав мені наступну річ: «Я залишав храм відкритим до пізньої ночі». Очевидно, що ритм життя більшості московських парафій не збігається з ритмом життя молодих людей, які починають активне життя в 18-19 годин, коли храм уже закривається, а закінчують її далеко за північ, причому більшість їх - зовсім не алкоголіки, розпусники і наркомани. Я впевнений, що їх цікавлять не лише ті місця, де можна отримати наркотики, алкоголь або зайнятися розпустою.

Дискусія на тему пристойності в одязі проходить активно, і це говорить про те, що совість деяких людей зачеплена за живе. Мене вразило, що близько половини аудиторії ліберальних ЗМІ повністю підтримують консервативний підхід, що люди, що володіють життєвим досвідом, підтверджують, що розпусна поведінка, в тому числі що виражаються в одязі, веде людину до нещастя. Шквал істерики передбачуваний, але, як мені здається, аргументи тих, з ким це нещастя трапилося, дуже переконливі.

- Якщо зараз кинути погляд на те, які питання, пов'язані з Церквою, обговорюються сьогодні в ЗМІ, то вийде, що Церква - це щось про нічні клуби, про дрес-код, про розкіш духовенства і Чорнобиль як покарання за гріхи. Це спектр 4-5 тем. Чи не виникає такої ситуації, що все наше присутність в ЗМІ зводиться до другорядних питань і ніхто не згадує, що церква насправді - про Христа?

- Це все про Христа.

Деякі теми, пов'язані з тією ж одягом, з тим же Чорнобилем не випадково хвилюють людей. Вони розкрили потаємні гнійники їх совісті. Так, закон про ліс хвилює меншу кількість людей, ніж теми абортів або одягу, які хвилюють в тому числі і тих, хто далекий від політики.

Минув час, а може і ніколи і не було часу, коли абстрактні богословські міркування привертали велику кількість слухачів. Людей хвилюють економічні відносини, політика, культура, і у всіх цих сферах відбувається боротьба між добром і злом. Якщо ми цю боротьбу будемо не помічати, то гріш нам ціна.

Тим більше пройшло час пихатих, складних фраз, вимовлених солодким або надто поважним тоном, що було в радянський і пострадянський час помилково прийнято за якийсь «церковний стиль». Церковний стиль - це стиль апостолів, святого Іоанна Златоуста , Це стиль Святішого Патріарха Кирила, який дуже ясно і яскраво говорить незручні речі.

Проповідь з приводу Чорнобиля - це яскравий приклад того, як можна не боятися викривати навіть народ. Навіть суспільство в цілому. Можна і потрібно викривати політиків і великий бізнес, а й суспільство в цілому викривати треба. Це згідно з тим, як надходив Господь Ісус Христос . Буде час - напишу статтю на тему того, як часом неправильно сприймає Христа сучасна культура, в тому числі навколоцерковна. Так, Він - милостивий Батько, але в той же час Він - грізний Суддя, Цар над царями, викривач всякого зла і неправди. Деякі Його слова сучасні «іудеї і елліни» скоро почнуть вимагати визнати екстремістськими або будуть викреслювати з Біблії за неполіткоректність. Христос закликає людей до життя в Ньому, а будь-яку неправду, всяке оману і гріх оголошує гідним вічних мук. І для нас сьогоднішніх дуже важливо бути справжніми, а не підганяти Христа під себе або під тих людей, яких ми боїмося дратувати Його вченням і даними Їм напрямком життя людини.

- Давайте повернемося до порядку денному в ЗМІ - благочестиві нічні клуби, правильний дрес-код, доходи священнослужителів. А хто сьогодні повинен говорити про те, що потрібно каятися в своїх гріхах, що потрібно чути голос свого сумління, що не потрібно людей зраджувати . Від кого повинні ці слова виходити?

- Від кожного священика, від кожного мирянина, для цього можна використовувати найрізноманітніші приводи. Візьміть будь-який привід: корупцію, епідемію, стихійне лихо, аморальність, егоїзм, самотність величезної кількості людей ... Говоріть на ці теми з людьми, не бажаючи підлаштовуватися під гріховні настрої, не бажаючи догоджати, і, дасть Бог, люди вас почують.

Говорити обов'язково повинні все - будь-який священик, будь мирянин, особливо що володіє досвідом життя в тій чи іншій сфері: лікар, письменник, художник, офіцер, економічний діяч, політик. Вони повинні більше говорити про те, що таке добре і що таке погано.

- Чому сьогодні там мало обговорюється реальні насущні питання суспільства? Зрозуміло, що моду обговорюють жваво, минулого тижня абсолютне увага всього світу була прикута до королівського весілля, навіть про Фукусіму забули, але те, що всі мільярди спостерігали за процедурою вінчання, не робить це подія серйозним і значущим. Чому сьогодні так мало обговорюються реальні проблеми суспільства: розвалюється охорону здоров'я , В кризі освіту, наука, гостро стоїть проблема міграції, проблема наркоманії.

- Людей хвилюють яскраві явища життя і культури - це завжди було так. Якщо завтра на чемпіонаті світу американський хокеїст скалічить російського або навпаки - це буде для більшості народу більш значущим, ніж всі світова політика і економіка. Так влаштовано масову свідомість, подобається нам це чи ні.

В оцінці явищ суспільного і економічного життя потрібно зважувати багато речей на шальках терезів.

лають нові освітні стандарти . Так, багато речей в них треба поміняти. Але радянська школа - це не альтернатива, я її чудово пам'ятаю і знаю, що це було утворення, проти якого хотілося протестувати не тільки в силу ідеологізованість радянської школи, а й в силу того, що вона штампувала майбутніх оборонних фахівців, нашпіговивая дітей знаннями, значна частина яких ніколи їм не знадобилася. У сьогоднішній битві навколо освітнього процесу зійшлися дві педагогічні бюрократії - стара і нова, і до обох є серйозні претензії. І я постійно висловлююся про освіту на різних майданчиках.

>>> Протоієрей Всеволод Чаплін закликає до обговорення нових освітніх стандартів

Що значить - розвалюється охорону здоров'я ? Так, ми ведемо непростий діалог з Мінздравсоцразітія - в зв'язку зі скаргами чорнобильських ліквідаторів, в зв'язку з закладом електронних карт, в зв'язку з особливостями медичного страхування. Реформування охорони здоров'я не має знедолити людей. Але стара система медичної допомоги аж ніяк не ідеальна. Переповнені людьми державні лікарні та поліклініки, часто там ставлення до людини є просто свинською, причому ці установи тільки формально вважаються безкоштовними. Такі установи потрібно докорінно міняти. Нову систему шукають, шукають не без помилок, помилок очевидних. На цю тему треба говорити, але треба говорити не на догоду тим, хто сьогодні потребує: «Скажіть, що Голікова дура, а всі хто проти неї - герої». Якщо говорити, то говорити всю правду, в тому числі про неефективну медичну систему, що залишилася з часів Радянського Союзу. Без реформи охорони здоров'я ми так і залишимося з убогими лікарнями і поліклініками, де люди псують своє здоров'я в чергах і стикаються з низьким рівнем медичної допомоги.

>>> Протоієрей Всеволод Чаплін: деякі моменти закону «Про основи охорони здоров'я громадян РФ» шокували православних

Виходить так, що ЗМІ розкручують в інформаційні кампанії тільки обрані висловлювання. Якби Ви задавали порядку денного, які б питання Ви виокремили як першорядні, які потребують стовідсотковому медійному увазі?

- Важливо все. Часто речі неполітичні, проблеми пересічної людини виявляються більш важливі, ніж сама системна, глобальна політична проблема. Людей зовсім не обов'язково хвилює те, що хвилює православну інтелігенцію, Державну Думу або Генассамблею ООН. Людей хвилюють різні речі, і про всі ці речі можна говорити, якщо мова йде про сфери, в яких стикається добро і зло.

- Як Ви можете сформулювати завдання вашого відділу на найближчий час? В якому випадку ви будете вважати, що вона успішна? Чого Ви разом зі своїми колегами повинні досягти?

- Наша робота пов'язана з законодавчим процесом, з переговорами з урядом і державними установами, підготовкою різного роду заходів. Це забирає б о більшу частину часу, і легкого погляду в майбутнє у мене немає. Ускладнюється право, ускладнюються економічні відносини, і у всіх цих областях Церкви потрібно відчувати себе впевненою.

Але якщо говорити про завдання-максимум, то я сподіваюся, що наше суспільство стане іншим, що воно візьметься за розум, що воно поверне в основу свого життя моральне почуття, моральний закон. І якщо нам вдасться якось до цього процесу докласти руку, то ми будемо дякувати Богові за це.

Читайте також:

Цю чи завдання ставить перед собою батько Всеволод?
Навіщо?
Які питання хвилюють сьогодні голови Синодального відділу?
К ви самі оцінюєте цю активну медійну життя?
Є прогноз за такою гучною темою?
Ваше враження по результату показу православної моди?
Наприклад, після заяви про нічні клуби додумається хтось, що можна їх організовувати по-іншому?
Нічний клуб - Чи не запізно час відвідування?
Чи не виникає такої ситуації, що все наше присутність в ЗМІ зводиться до другорядних питань і ніхто не згадує, що церква насправді - про Христа?
Від кого повинні ці слова виходити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация