Вчені підтвердили загальну теорію відносності Ейнштейна

Скупчення галактик підтвердили загальну теорію відносності Ейнштейна

Пророцтва загальної теорії відносності Альберта Ейнштейна про "поведінку" далеких скупчень галактик, виявилися більш точними, ніж у її "конкурентів" - альтернативних теорій гравітації, пишуть датські астрономи в статті, опублікованій в журналі Nature.

Радослав Войтак (Radoslaw Wojtak) і його колеги з Копенгагенського університету ( Данія ) Обчислювали точні значення червоного зсуву світла далеких скупчень галактик, яке виникає через гравітаційні взаємодії між окремими об'єктами.

Вчені перевіряють істинність загальної теорії відносності і її "конкурентів" за допомогою трьох стандартних тестів. "Правильні" теорії повинні точно прогнозувати ступінь викривлення світла при проходженні поблизу Сонця, а також пояснювати аномальне зсув орбіти Меркурія і існування гравітаційного червоного зсуву.

Читайте також: Теорію відносності Ейнштейна поставили під сумнів

Проходження перших двох тестів можна легко перевірити експериментальним шляхом, проте останній провести вкрай складно через мікроскопічно малих зсувів для відстаней, на яких сучасне обладнання задовольняє всім критеріям точності.

Крім того, обчислити гравітаційну компоненту червоного зсуву досить складно через існування іншого типу зміщення - так званого космологічного червоного зміщення, яке "додається" до першого при спостереженнях із Землі.

Войтак і його колеги встановили, що ці показники можна розділити, спираючись на те, що космологічне зміщення залежить від швидкості руху об'єкта - тобто галактики. З іншого боку, достовірні значення можна отримати тільки при великій кількості вихідних даних.

Для вирішення цієї проблеми астрономи вивчили і зіставили відомі червоні зсуви і швидкості руху 7,8 тисячі скупчень, описаних в астрономічних каталогах SDSS і GMBCG. В цілому вчені проаналізували і порівняли 120 тисяч окремих галактик.

Дослідники знаходили найбільшу галактику в кожному такому скупченні, і обчислювали швидкість руху її супутників. Це дозволило досить точно визначити гравітаційне зміщення кожної групи в цілому і галактик окремо.

Читайте також: Теорія відносності Ейнштейна відзначає столітній ювілей

За оцінками авторів статті, типові гравітаційні зміщення відповідають тим, які передбачаються загальною теорією відносності. Вчені перевірили свої висновки за допомогою моделі вигаданої Всесвіту, в якій всі галактики були випадково перемішані. Передбачені зміщення вкладалися в реалістичні кордону.

Потім вчені перевірили дві "альтернативних" теорії гравітації - так звану модель f (R), яка враховує вплив темної енергії в космологічних масштабах і "ньютоновскую" модель TVS, в якій темна матерія і енергія не впливають на гравітацію.

Як пишуть астрономи, ці моделі проявили себе гірше, ніж "проста" теорія відносності - поява темної енергії виявилося надмірним, а модель TVS є і зовсім помилковою.

Дослідники вважають, що значення гравітаційного червоного зсуву будуть уточнені за допомогою європейського космічного телескопа Euclid ( "Евклід"), запуск якого намічений на 2017 рік.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация