Вчора відбулася презентація монографії «Столипінська аграрна реформа і Алтай»

Вчора відбулася презентація монографії «Столипінська аграрна реформа і Алтай».

Вчені Алтайського державного університету доктор історичних наук Віктор Розгін, кандидати історичних наук Олександр Храмков і Ксенія Пожарська працювали над книгою близько п'яти років. Вони широко використовували матеріали з архівів Алтайського краю, Томської області та Москви, документальні, статистичні відомості, наукові публікації і дані періодичної преси.

У центрі уваги алтайських дослідників були переселенческая політика почала XX століття і роль в ній російського прем'єра Петра Столипіна. Він, як відомо, в серпні 1910 року побував в степових районах Алтаю, щоб особисто ознайомитися з ходом землевпорядних робіт, проблемами переселенців.

У монографії сказано, як це відбувалося. Шлях прем'єра Петра Столипіна і начальника переселенського управління Росії Олександра Кривошеїна з 28 по 31 серпня пролягав від Славгорода до Каменя-на-Обі.

Відбулися зустрічі з представниками місцевої громади. Столипін «особливо цікавився висівковий і хутірських господарством». Депутація від казахів Кулундинской степу клопотала про надання їм наділів по 30 десятин на душу. «Ніяких обіцянок міністри не дали». Була «оглянута квітуча німецька колонія меноннітов, складова окрему волость» - це про село Орлово в нинішньому Німецькому районі.

У підготовленій Петром Столипіним і Олександром Кривошеїн «Записці голови Ради міністрів і главноуправляющего землеустроєм і землеробством про поїздку в Сибір і Поволжя в 1910 г.» згадується, що «в мертвої перш пустелі починає битися пульс російського життя. Ми проїхали по 14 селищам Кулундинской степу. І всюди відчувалося господарське пробудження », - повідомляли мандрівники в своєму звіті.

У Камені-на-Обі прем'єр прийняв депутації від місцевих жителів і від міста Барнаула, які просили посприяти в будівництві від Транссибірської магістралі до Алтаю залізниці. Крім того, у викладі мандрівників сибіряки гостро поставили питання про введення в регіоні приватної земельної власності. Оглянувши місцевий переселенський пункт, Столипін, Кривошеїн, Глінка в супроводі місцевих чиновників на пароплаві «Перший» по Обі відплили в Новоніколаєвськ.

Підсумком аграрної реформи, за оцінкою авторів монографії, стало освоєння Кулундинской, Бельагачской і Коростелевской степів та інших місць Алтаю, формування нашого регіону як найважливішого аграрного центру країни, що актуально і понині.

Монографія алтайських учених вручена учасникам науково-практичної конференції «Роль аграрних реформ Петра Столипіна в освоєнні Сибіру і Далекого Сходу», яка відкривається сьогодні в Барнаулі.

Анатолій Муравльов, Алтайська правда

ap22.ru

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация