«Венера Брянська»

На стоянці Хотильове 2 в Брянській області знайшли статуетку «палеолітичної Венери», вирізану з бивня мамонта.

Під час розкопок стоянки епохи верхнього палеоліту Хотильове 2 в Брянській області археологи виявили жіночу фігуру, вирізану з бивня мамонта. Традиційно такі знахідки називають «палеолітичними Венерами». Фігурка добре збереглася, що робить її досить рідкісної: в більшості випадків такі статуетки знаходять розбитими на фрагменти.

«Венера» з Хотильове. Реставрація фігурки - Сергій Лев. (Фото: Олександр Пахунов / прес-служба Інституту археології РАН.)

«Венера» з Хотильове. (Фото: Олександр Пахунов / прес-служба Інституту археології РАН.)

Загальний вигляд на розкоп, в якому виявили фігурку (місце знахідки позначено червоною стрілкою). (Фото: Костянтин Гаврилов / прес-служба Інституту археології РАН.)

<

>

«Більшість вчених вважає, що це були обрядові, ритуальні предмети, їх виготовляли, а потім або ламали, або" ховали "в спеціально викопаних ямах. Тому цілих "Венер" набагато менше, ніж уламків: кілька десятків проти сотень », - зазначив Костянтин Гаврилов, кандидат історичних наук, начальник експедиції Інституту археології РАН, діючу пенсійну систему Хотильове.

Новознайдені «Венера» невелика - близько 5 см у висоту. Вона зображує гладку (вагітну?) Жінку з підкреслено великими животом і грудьми. Частина грудей і живота відшарувалася уздовж природної тріщини. Статуетку не відполірована, на ній видно сліди обробки. Можливо, їх залишили спеціально, щоб надати «Венері» особливої ​​виразності.

Можливо, їх залишили спеціально, щоб надати «Венері» особливої ​​виразності

Фігурку виявили поруч зі скупченням великих кремінних пластин і фрагментів кісток мамонта, пофарбованих вохрою; мабуть, її просто поклали поруч з кістками, а не «поховали», як інші Венери. Шар, в якому знайшли фігурку, датується радіовуглецевим аналізом 23 тисячами років тому. (Саму стоянку залишили мисливці-збирачі, жили тут 21-24 тисячі років тому.) Тобто статуетка відноситься до середньої порі верхнього палеоліту.

«Палеолітичні Венери» характерні саме для цієї епохи. У той час льодовик в Європі вже відступив на північ, він закривав тільки територію Скандинавського півострова і Балтійський регіон. Східноєвропейську рівнину тоді покривали холодні степи з лісами вздовж долин річок і балок. В степах водилися мамонти і бізони, в лісах зустрічалися ведмеді.

Першу «палеолітичну Венеру» виявили в 1864 році під час розкопок стоянки Ложері-Бас на південному заході Франції. Потім їх багато разів знаходили в Європі, в центральній Росії і в Сибіру. Статуетки найчастіше вирізали з бивнів мамонта, але деякі робили з обпаленої глини і вапняку.

Гіпертрофованих форм, що підкреслюють підлогу - характерна риса таких «Венер». Передбачається, що це пов'язано з культом родючості. Однак в епоху верхнього палеоліту люди ще не знали землеробства, отже, не було і землеробських культів, пов'язаних з родючістю. «Мабуть, в даному випадку слід говорити йде про відтворення промислових тварин, про продовження роду, про благополуччя і відродження світу в цілому», - пояснив Костянтин Гаврилов.

Стоянку Хотильове 2 відкрили в 1968 році. Вона знаходиться на високому березі, недалеко від сучасного русла Десни. Пам'ятник вивчали в 1969-1975, 1977 і 1981 роках. Після великої перерви дослідження поновилися в 1993 і з тих пір ведуться щорічно.

За матеріалами прес-служби Інституту археології РАН

Вагітну?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация