Венера обертається навколо своєї осі набагато повільніше, ніж передбачалося раніше

Останні дані про Венеру, отримані за допомогою інфрачервоного зонда Venus Express, здивували вчених. Виявилося, що планета обертається навколо своєї осі набагато повільніше, ніж передбачалося раніше, і добу на Венері триває довше, ніж вважалося до останніх спостережень. Можливо, це пов'язано з погодними процесами і щільністю венеріанській атмосфери. Останні дані про Венеру, отримані за допомогою інфрачервоного зонда Venus Express, здивували вчених

Venus Express був запущений ще в 2006 році Європейським космічним агентством. Головним його завданням є вивчення атмосфери, плазмового оточення і поверхні планети. Автоматична космічна станція оснащена сімома видами приладів, створених фахівцями різних країн. Спектрометри і чотирьохканальна камера дозволяють провести картування планети в спектральному діапазоні - від ультрафіолетового до інфрачервоного і таким чином визначити структуру і склад її атмосфери.

Читайте також: Синоптикам на Венері нудьгувати ніколи!

У свою чергу, плазмовий аналізатор і магнітометр допомагають дослідити навколишній Венеру космічний простір: виявити особливості взаємодії її атмосфери з сонячним вітром, структури плазми і нейтральної газового середовища, магнітного поля. А радіоапаратура призначена для вивчення поверхні, нейтральної атмосфери і іоносфери, гравітаційного поля і міжпланетної середовища. Робота апаратури скоординована таким чином, що над одним завданням "працюють" відразу кілька приладів, що дозволяє зменшити похибки отриманих даних і глибше вивчити механізми відбуваються на Венері процесів.

Автоматична станція обертається по еліптичній полярній орбіті за 24 години. При цьому перицентр орбіти розташований на висоті близько 250 кілометрів над Північним полюсом, що дозволяє вести найбільш повні спостереження на всіх широтах. Передбачається, що місія Venus Express триватиме до 2013 року.

Дослідники порівняли топографічну карту Венери, складену Картира спектрометром VIRTIS, з її аналогом, складеним на початку дев'яностих років минулого століття космічною станцією "Магеллан". У процесі порівняння виявилося, що окремі деталі рельєфу венеріанській поверхні на карті Venus Express зміщені щодо розрахункових точок, в яких вони повинні були перебувати, згідно зі змінами "Магеллана", більш ніж на десять кілометрів. Отже, більш рання модель обертання планети страждала неточностями.

Щоб виправити помилку, довелося "постановити", що добу на Венері рівні 243,0185 ± 0,0001 земної доби. Ці оцінки помітно відрізняються від тих, що видав "Магеллан". Однак, кажуть дослідники, вони ближчі до даних, які існували до запуску "Магеллана".

Чому ж виникла така невідповідність в даних? На думку експертів, період тривалості доби може варіюватися в залежності від погодних циклів.

Незважаючи на те що маса і розміри Венери дуже близькі до земних, інші параметри сильно відрізняються від наших. Так, температура поверхні планети складає близько 735 градусів Кельвіна, а тиск атмосфери біля поверхні майже в сто разів більше земного. Відомо, що венерианская атмосфера складається з вуглекислого газу з невеликою домішкою азоту, водяної пари і сірчистих газів. У ній також присутні чадний газ, вода, важка вода, фтороводород, соляна кислота і діоксид сірки.

Оскільки Венера оповита 20-кілометровим шаром сірчанокислотних хмар, її поверхня розігріта до більш ніж 450 градусів за Цельсієм, а атмосферний тиск майже в 100 разів вище, ніж на Землі. Але зміна сезонів на планеті практично не проявляється, так як її вісь нахилена до сонячного екватора всього на три градуси (у Землі нахил складає близько 23 градусів). Крім того, орбіта у Венери ближче до кола, ніж до класичного еліпсу, тому в атмосфері планети відсутні різкі скачки температури при наближенні або віддаленні від Сонця.

Немає і нічних перепадів температур, так як за ніч планета просто не встигає охолонути - щільна атмосфера і хмари з сірчаної кислоти "укутують" її в "ковдру", а вітри з зверненої до Сонця частини доставляють тепло. До речі, ніч на Венері через її надто повільного обертання навколо Сонця триває майже два земних місяця. Крім цього, оскільки в процесі еволюції Венера втратила майже всієї води, там відсутні опади.

Читайте також: Синоптикам на Венері нудьгувати ніколи!

Оскільки венерианская атмосфера має дуже високою щільністю, що протікають в ній процеси цілком здатні впливати на швидкість обертання планети. Таким чином, певна тривалість дня на Венері є всього лише усередненої величиною, розрахованої за останні шістнадцять років, які пройшли між спостереженнями, зробленими "Магелланом" і Venus Express.

Все найцікавіше читайте в рубриці " Наука і техніка "

Чому ж виникла така невідповідність в даних?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация