Виборча система РФ (Застосування інформаційних технологій в освіті)

розділи: Історія і суспільствознавство , Інформатика

Мета: сформувати уявлення учнів про вибори, як демократичному способі формування державних органів і органів місцевого самоврядування.

план:

  1. Виборча система.
  2. Принципи виборчого права.
  3. Види виборчих систем.
  4. Виборчий процес.

Хід уроку

I. Вивчення нового матеріалу.

Вибір - необхідний ознака демократичної правової держави. У Загальній декларації прав людини підкреслюється, що "воля народу повинна бути основою влади уряду; ця воля повинна виявлятися у періодичних і нефальсифікованих виборах, які повинні провадитись при загальному і рівному виборчому праві шляхом таємного голосування або ж через інші рівнозначні форми, що забезпечують свободу голосування ". Вибори - це спосіб формування органів державної влади і місцевого самоврядування, а також заняття окремих державних посад, що забезпечують представницький характер відповідних органів.

Виборча система - це сукупність суспільних відносин, що виникають з приводу виборів.

Виборча система - порядок виборів державних органів і органів місцевого самоврядування, які обираються безпосередньо громадянами.

Принципи виборчого права

ЗагальнеРівнеПрямеТаємнеДобровільність (свобода)

1 2 3 4 5 Я на виборах допускається все доросле населення, і кожному дається можливість реалізувати своє виборче право незалежно від статі, раси, національності, мови, походження, майнового і посадового становища, переконань, ставлення до релігії , належності до громадських об'єднань Всі виборці і кандидати беруть участь у виборах на рівних підставах. Це означає: 1) значення голосів всіх виборців однаково; 2) рівне право бути обраним проявляється в наданні рівних можливостей змагатися в передвиборній боротьбі Виборці голосують на виборах "за" або "проти" кандидата безпосередньо і особисто Виключає можливість будь-якого контролю за волевиявленням виборців. Виборцю надається закрита кабіна для заповнення бюлетеня Ніхто не має права примушувати і впливати на вільне волевиявлення Обмеження: а) вікові; б) загальна недієздатність (по суду); в) знаходження в місцях позбавлення волі; г) знаходження на державній посаді, несумісною зі статусом депутата Державної Думи

У РФ використовується змішана виборча система.

Виборчий процес - діяльність з підготовки та проведення виборів.

Стадії виборчого процесу:

  1. Складання списків виборців.
  2. Освіта та затвердження виборчих округів і виборчих дільниць.
  3. Формування виборчих комісій.
  4. Висування, реєстрація кандидатів.
  5. Передвиборна агітація.
  6. Голосування.
  7. Підрахунок голосів і встановлення результатів виборів.

Вибори в РФ мають ряд характерних рис, на яких базується виборчий процес. До них відноситься:

  1. Забезпечення підготовки і проведення виборів виборчими комісіями.
  2. Право громадян і громадських об'єднань на передвиборну агітацію.
  3. Фінансування виборів за рахунок бюджетних коштів.
  4. Гласність при підготовці і проведенні виборів.

Виборчі комісії організовують вибори; на них покладаються: підготовка і проведення, здійснення та захист виборчих прав громадян, контроль за їх дотриманням.

виборчі комісії

  • Центральна виборча комісія РФ
  • Виборчі комісії суб'єктів РФ
  • Окружні виборчі комісії
  • Територіальні (район, місто) виборчі комісії
  • Дільничні виборчі комісії

Передвиборна агітація може здійснюватися через ЗМІ, шляхом проведення передвиборних заходів:

  • зборів і зустрічей з виборцями;
  • публічних передвиборних дебатів і дискусій,
  • мітингів, походів, демонстрацій;
  • випуску та розповсюдження агітаційних друкованих матеріалів.

Законодавство гарантує всім кандидатам і виборчим об'єднанням рівні умови доступу до ЗМІ. Передвиборна агітація починається з дня реєстрації кандидатів і припиняється за один день до дня виборів. Не допускається зловживання свободою масової інформації, агітація, розпалює соціальну, расову, національну та релігійну ненависть і ворожнечу, заклики до захоплення влади, насильницької зміни конституційного ладу і порушення цілісності держави, пропаганда війни.

II. практичне завдання по групах

III. З акрепленіе.

  1. Що таке вибори? Які функції виборів?
  2. Що таке виборча система і які принципи виборчого права?

2 БЛОК - ОСОБИСТІСТЬ І ВЛАДА. Я МАЙБУТНІЙ ВИБОРЕЦЬ

Мета: показати зміст і значення демократичних виборів, як основного способу формування органів влади, покликаних служити інтересам народу, формувати вміння пояснювати організацію влади; наводити приклади владної ієрархії; пояснювати зміст понять; пояснювати мотиви (голосування) участі громадян у виборах.

Хід уроку

I. Тренінгові заняття.

"Ознаки лідера"

  1. Я не гублюся і не відступаю у важких ситуаціях.
  2. Легко можу переконати в чомусь моїх друзів.
  3. Мені зазвичай вдається домогтися, щоб всі навколо добре працювали.
  4. Організовуючи якусь справу, намагаюся зацікавити його учасників.
  5. Я регулярно оцінюю свою роботу і свої успіхи.
  6. Добре відчуваю настрій своїх партнерів.
  7. Зазвичай я досягаю того, до чого прагну.
  8. Приймаючи рішення, я перебираю кілька варіантів.
  9. Вирішуючи проблеми, мають змогу використовувати досвід інших.
  10. Я готовий ризикувати, щоб отримати потрібний результат.

Ключ до тесту

За кожну відповідь "так" поставте собі по одному балу і знайдіть загальну суму.

Визначення результату і його інтерпретація

1-3 бали. У вас невеликий лідерський потенціал. Швидше за все, ви просто ще не працювали над його актуалізацією. Вам варто задуматися над своїм звичайним поведінкою, природно, якщо ви хочете стати лідером, визначальним свою долю.

4-6 балів. Ваш спосіб життя свідчить про те, що ви в основному самі визначаєте хід вашого життя. Але вам є ще над чим попрацювати, щоб в ще більшому ступені контролювати події, що відбуваються з вами.

7-10 балів. Ви практично повністю контролюєте життєву ситуацію. Явні лідерські нахили притягують до вас людей. Ви отримуєте задоволення від своєї діяльності. Але будьте обережні, намагайтеся не ображати оточуючих.

Ви можете не погоджуватися з цією інтерпретацією результатів. "Навіщо бути лідером, мені і так добре", - подумаєте ви. Може бути ви і праві! Але тим менше є сенс задуматися над своїм способом життя, над тим, наскільки ви визначаєте свою долю, відповідаєте за свої вчинки - це дуже важливо. Тим більше, що попереду у вас ціла серія тренінгових етюдів, які допоможуть вам змінити своє ставлення до життя, якщо в цьому є необхідність.

"Чи гідний я бути президентом або мером?"

Потрібно бути гідним самого себе.

Східна мудрість

"Політика - це, дійсно, серйозна справа. Доводиться вирішувати багато дуже складних проблем, причому таких, які весь час змінюються. Їх вирішення вимагає і оперативності (швидкості), і продуманості (виваженості), і коректності. І все це в тісній єдності. Яким же треба бути людиною, щоб, зважуючи отримувану інформацію, приймати такі складні рішення.

Уявіть собі, що вам запропонували балотуватися, тобто висунути свою кандидатуру на посаду глави адміністрації міста (мера), або держави, і потім брати участь у виборах. Зрозуміло, ви подякували людей, які надали вам цю довіру, але потім задумалися і вирішили зайнятися глибоким самоаналізом. Чи дійсно ви гідні займати цю відповідальну посаду, яка пов'язана з великою відповідальністю за жителів цілого міста.

Візьміть звичайний аркуш паперу, розділіть його вертикальної рисою на дві рівні частини. З лівого боку зробіть заголовок "Мої гідності", а з правого - "Мої недоліки". Потім починайте аналіз своїх особистісних особливостей, звертаючи увагу на свої сильні сторони (що вам допомагає бути ефективним в цьому житті) і слабкі сторони (що вам заважає бути ефективним людиною).

При аналізі постарайтеся розглянути себе саме в ролі мера міста. Що вам дає підставу балотуватися на цю посаду? Ви добре розумієте людей? Знаєте їх потреби і труднощі? Чи готові працювати не покладаючи рук і головне - маєте для цього необхідні знання і досвід?

Всі ваші міркування запишіть на папері. Бажано систематизувати їх за ступенем важливості, тобто на першому місці запишіть своє найголовніше гідність, на другому місці то, яке ви найбільше цінуєте після першого і т.д. Таким же чином запишіть свої недоліки. А потім прийміть остаточне рішення - чи гідні ви бути мером?

Який список (переваг або недоліків) вийшов більш представницьким і серйозним. Що переважило - ваші переваги та вади? І головне, спробуйте пояснити, як та чи інша вашу гідність допомагатиме вам в роботі мером і як ваші недоліки будуть заважати в цьому.

аналітична таблиця

Мої гідностіМої недоліки1.

1. 2. 2. 3. 3. і т. Д.

У членів групи може виявитися недостатньо знань про функції, які виконує мер. Тому перш за все варто в загальних рисах пояснити їм ці функції, запитати їх самих про те, що вони знають про роботу мерії або місцевої адміністрації району.

Після того як учасники попрацюють над запропонованою темою і заповнять обидві частини аналітичної таблиці, ви можете запропонувати бажаючим зачитати і прокоментувати свої записи.

Результати роботи підводяться за допомогою самооцінки в межах 10 балів. Крім того, учасник має право видати до 3 преміальних балів тому, хто допоміг доповнити аналітичну таблицю виступаючого.

Психологічний коментар. Під час виступу учасників зі своїми аналітичним таблицями всі інші грають роль експертної комісії, завдання якої підкреслити достоїнства виступив, посилити саме позитивну сторону його особистості. Будь-який учасник може висловити своє ставлення до виступив, але тільки в позитивному ключі. Не рекомендується посилювати критичний підхід, так як завдання етюду в іншому - допомогти побачити власні гідності, підняти самооцінку.

Учасникам, на жаль, більше подобається покритикувати іншого, показати його слабкості і недоліки. Спробуйте зняти це прагнення, налаштувавши їх на позитивну оцінку виступів. "Члени експертної ради" можуть доповнити число позитивних якостей виступив. Він при цьому може записати всі додатки свою аналітичну таблицю. Потім слово надається черговому бажаючому і т. Д. Закінчувати цей тренінговий етюд слід тільки в мажорному ключі.

"Я голосую за тебе"

Люди тримають камінь за пазухою,
якщо немає нічого за душею.

І. І. Шевельов

Лідер - це перш за все людина, якій довіряють інші люди, за яким готові йти, якого готові слухати і вірити йому. Але перш ніж стати лідером, людина повинна заручитися підтримкою, за нього повинні проголосувати інші. Чим будуть керуватися при цьому потенційні виборці, вони вирішують самостійно, природно, прислухаючись до кандидата.

Зараз ви самостійно вирішите, кого з членів групи ви б підтримали під час виборів, за кого б ви проголосували. Але це повинен бути обгрунтований вибір конкретної людини. Сформулюйте доводи, якими ви керувалися при цьому. Все це слід оформити в письмовому вигляді, щоб потім можна було оголосити вголос. Свій вибір ви повинні тримати в таємниці до тих пір, поки не буде сигналу. Час на цю роботу - 3 хв.

Після цього ви підійдете до людини, за якого вирішили проголосувати, і поясніть свій вибір.

Рекомендації ведучому. Налаштуйте учасників на активне ставлення до тієї інформації, яку вони будуть отримувати один від одного. Під час цього спілкування часто вносяться серйозні поправки в запису учасників. Це і є одна з цілей даної роботи - спроба зрозуміти перш за все самого себе - наскільки добре я розумію людей (тим більше тих, з ким давно спілкуюся). Все це потрібно пояснити докладно, і якщо виникають питання, ще й ще раз відповісти на них з тим, щоб їм було добре зрозуміла мета роботи.

Підсумки роботи можуть підводитися декількома способами: а) провести взаємну оцінку партнерами один одного за 10-бальною шкалою; б) визначити лідера, який працював більш ефективно, видавши йому додатково 5 преміальних балів.

Психологічний коментар. Мета тренінгу - допомогти учням побачити і підкреслити основні переваги партнера, навчити відкрито висловлювати свою думку про людей, закріпити діалоговий стиль спілкування, формувати шанобливе ставлення до людини.

Учасники часто задають питання: "А чому не можна з самого початку розмовляти з партнером і питати у нього про різні деталях? Адже так не буває! "Це спеціальний прийом, і учням потрібно пояснити, що завдання тренінгу в іншому: не запитати (це було б занадто просто), а самому спробувати розібратися в іншій людині, зрозуміти його, побачити і підкреслити його основні переваги, саме ті, які за час занять встигли один у одного помітити.

"Довірена особа"

Людина, яка не знаходить хороших якостей у інших людей, просто лінується шукати їх.

Честерфілд

Для політичного лідера, та й будь-якого іншого дуже важливо вміти розмовляти з людьми, переконувати їх у чомусь, закликаючи до дій і т. П. Інакше він не зможе вести за собою, залишиться на самоті. Але як у всьому, тут потрібна міра, адже варто тільки порушити загальноприйняті норми коректної бесіди, як відразу ж можна втратити свій імідж, може бути, навіть назавжди, принаймні в очах даної людини. Сьогодні ми потренуємо своє вміння переконувати людей. Для цього вам необхідно протягом 2-3 хвилин скласти тези свого виступу перед аудиторією з метою переконати слухачів у тому, що людина, яку ви представляєте в якості його довіреної особи, є найдостойнішим претендентом на посаду президента країни або мера міста.

Ви повинні вибрати в якості такого претендента будь-якої людини з групи, скласти план свого виступу без будь-яких консультацій з ним. Крім того, жодна людина не повинен навіть здогадуватися, про кого ви збираєтеся писати.

При складанні тез свого виступу бажано підкреслити саме ділові характеристики претендента на дані посади, але не варто забувати і його чисто людські якості і гідності. Ваш "портрет" цієї людини повинен бути досить повним, а ваша мова як довірена особа переконливою. Для цього потрібно приводити якомога більше фактів з його біографії, приклади ділового підходу до вирішення складних проблем, реальні випадки, в яких він виявив себе як порядна людина, відстоював свою громадянську позицію і т. П. Одним словом, ваше завдання - переконати малу групу в тому, що ваш претендент гідніше всіх зможе виконувати обов'язки президента, або мера міста. При цьому, природно, спиратися слід на реальні факти і аргументи. Не варто фантазувати. Знайдіть дійсно існуючі гідності і привабливі риси в людині, якого ви представляєте в своїй мікрогруп.

Рекомендації ведучому. Після складання тез учасники об'єднуються в мікрогрупи по 3-4 людини і на вашу сигналу у всіх групах одночасно починають по черзі виступати в якості довіреної особи, розповідаючи про самому гідному людині і переконуючи в цьому інших членів мікрогрупи. Підкреслимо ще раз, що все мікрогрупи працюють одночасно.

Час у кожного учасника обмежена 1 хвилиною. Ви уважно стежите за часом, періодично оголошуючи про закінчення відведеної хвилини, але в роботу мікрогруп не варто втручається. Учасники повинні самостійно передавати один одному слово для виступу. Під час виступу члена мікрогрупи інші не повинні йому заважати, наприклад, задаючи багато питань, так як в цьому випадку у виступаючого просто не вистачить часу для представлення свого претендента в повному обсязі. Для питань та уточнення відводиться спеціальний час. Після виступу всіх членів мікрогрупи дається ще 4 хвилини на уточнення і питання один до одного, а також на прийняття рішення в кожній мікрогруп про те, чий претендент дійсно гідний балотуватися на посаду мера міста. При цьому хлопці повинні звернути увагу на обгрунтованість виступів, переконливість мови ораторів, на те, якими були відповіді на виниклі питання і т. П.

У кожній мікрогруп повинен бути обраний один з претендентів на посаду. Довірена особа, яка змогла переконати в цьому мікрогрупу, оголошується переможцем. Нехай кожен з них висловиться саме зі своїх позицій. Що він побачив і підкреслив в цій людині, які риси характеру він вважає найбільш привабливими, які ділові якості виділив особливо і т. Д.

Потім зі своєю точкою зору мовця іншим довірена особа цього ж претендента, но, ймовірно, цею учасник віділів и підкреслів Щось інше. Альо если даже ЦІ учасники много в чому повторюватися, це НЕ біда. Адже головне в іншому - вони вчаться бачити гідності свого однокласника і прагнуть переконати в цьому інших.

Цей тренінг має жорстку форму підведення підсумків. В цьому випадку оцінка роботи і розподіл місць здійснюється за принципом "одна людина - одне місце". Результати обговорення і голосування в мікрогруп оформляються спеціальним протоколом, де має бути вказано місце кожного і підписи всіх членів мікрогрупи.

Протокол мікрогрупи № ___

МісцеТренінгове ім'яБалПідпис

Перше 10 Друге 8 Третє 6 Четверте 4

Максимальний бал - 4 ставиться спільним рішенням мікрогрупи тому учаснику, який найбільш глибоко і повно представив портрет претендента на посаду мера. Цей бал може отримати тільки один з чотирьох членів мікрогрупи.

3 бали - ставиться другому учаснику, результат якого в чомусь поступається першому, т. Е. Менш глибокий і повний, були деякі неточності. Цей бал також може отримати тільки один з учасників.

2 бали і 1 бал - ставляться іншим членам мікрогрупи в залежності від глибини і повноти представлених портретів.

Час на обговорення і розподіл місць - 5 хвилин. Мікрогрупи повинні чітко дотримуватися запропонованої схеми оцінки роботи один одного. На одному місці в протоколі з однаковою кількістю балів не повинно бути 2 або 3 людини, тим більше всіх чотирьох. Принцип - "одне місце - одна людина" - повинен бути дотриманий неухильно. Якщо мікрогрупах не встигла завершити роботу за відведений час, жоден з претендентів, яких представляли члени цієї мікрогрупи не береться і переможці не оголошуються.

"Теледебати претендентів"

Недостатньо мати заслуги, треба вміти людям сподобатися.

Честерфілд

Однією з прекрасних можливостей показати свої лідерські якості і знайти підтримку майбутніх виборців є теледебати. Зараз в центр за окремий стіл запрошуються бажаючі виступити в ролі претендентів на посаду президента або мера міста для участі у відкритих телевізійних дебатах.

Кожен претендент має можливість підготувати тези свого короткого виступу перед великою аудиторією "телеглядачів", роль яких зіграють всі інші учасники. "Телеглядачі" мають можливість задавати будь-які питання того чи іншого претенденту.

На першому етапі протягом 3 хвилин претенденти готуються до виступу, накидаючи тези, збираючи аргументи і т. П. "Телеглядачі" в цей же час можуть подумати над питаннями, які вони зможуть задати претендентам.

На другому етапі 7 хвилин проводяться самі "теледебати", в ході яких претенденти кажуть по черзі про свої програми діяльності на посаді мера міста, ставлять один одному уточнюючі питання. Потім претенденти відповідають на питання "телеглядачів".

В кінці дебатів проводиться рейтингове голосування, т. Е. Визначення місця кожного претендента. Його можна провести відкритим голосуванням простою більшістю голосів "телеглядачів".

Після проведення першої серії теледебатів запрошується наступна група і процедура повторюється.

Рекомендації ведучому. Учасників можна заздалегідь розбити на кілька творчих груп, які будуть спільно готуватися до теледебатів з загальної теми. У цьому випадку кожній групі задається своя тема, щоб учасникам було цікаво обговорити кілька різних тем. Групи можуть і самостійно вирішити питання про назву теми.

Грати роль ведучого теледебатів може сам тренер, але доцільніше передати цю роль одного з учасників. Ведучий теледебатів організовує всю роботу, надаючи слово чергового претенденту або телеглядачеві для питання. Ви втручаєтеся в разі потреби допомогти, коли, наприклад, претенденти занадто бурхливо починають сперечатися про переваги своїх програм.

Для учасників мають істотне значення зовнішні ознаки будь-якої діяльності, тому, якщо є можливість, даний етюд можна оформити відповідним чином. Наприклад, написати таблички з іменами і прізвищами претендентів і поставити їх на стіл перед кожним учнем, що грає роль претендента. Можна принести і поставити на стіл мікрофон, який передається по черзі кожному претенденту і т. Д.

Доцільно заздалегідь підготувати претендентів з числа бажаючих хлопців, попросивши їх підготувати тези своїх програм, грунтуючись на реальних потребах і проблемах свого рідного міста (селища, села). Таке конкретний зміст значно оживляє вправу, практично всі "телеглядачі" включаються в обговорення програм претендентів, виникає багато гострих питань, на які претендентам доводиться відповідати, причому не абстрактно, а з опорою на конкретний місцевий матеріал.

Оцінка роботи дається провідним теледебатів, навіть якщо в цій ролі виступає учасник. Він називає суму балів (в межах 10), яку, на його думку, повинен отримати кожен претендент, який взяв участь в телепрограмі. Крім цього, ведучий може відзначити і активного телеглядача або кілька (преміальний бал від 3 до 5).

Психологічний коментар. Використання системи додаткових преміальних балів стимулює учасників, які змушені бути в ролі телеглядачів.

(Матеріали тренінгових занять використані зі збірки Прутченкова, А. С. "Школа життя". - М., 1998.)

II. Підсумок уроку.

Обговоріть висловлювання:

"Там, де закінчуються щорічні вибори, починається рабство". (Джон Адамі.)

"Управління державою залежить від підбору мудрих людей". (Конфуцій.)

"Голосуй за людину, яка обіцяє менше всіх, будеш менше всіх розчарований". (Барух.)

"Необізнаність одного виборця в демократичному суспільстві завдає шкоди безпеці всіх". (Джон Кеннеді.)

Додатки 1, 2, 3.

27.03.2008

Що таке вибори?
Які функції виборів?
Що таке виборча система і які принципи виборчого права?
Чи гідний я бути президентом або мером?
Що вам дає підставу балотуватися на цю посаду?
Ви добре розумієте людей?
Знаєте їх потреби і труднощі?
Чи готові працювати не покладаючи рук і головне - маєте для цього необхідні знання і досвід?
А потім прийміть остаточне рішення - чи гідні ви бути мером?
Що переважило - ваші переваги та вади?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация