Вибори в Грузії: Саломе Зурабішвілі перемогла в другому турі

  1. Генеральна репетиція
  2. безпрецедентний тиск

Image caption Саломе Зурабішвілі

За підсумками підрахунку 100% бюлетенів, поданих у другому турі президентських виборів в Грузії, незалежний кандидат Саломе Зурабішвілі набирає 59,52% голосів, повідомляє центральна виборча комісія. Її суперник Григол Вашадзе, який представляє опозиційний рух "Сила в єдності", отримав 40,48%.

Явка виборців у другому турі склала 56,23%. Інавгурація обраного президента пройде 16 грудня, повідомляють грузинські ЗМІ.

Народжена у Франції колишній дипломат Зурабішвілі, яку підтримує правляча партія "Грузинська мрія", виступає за збалансований підхід у відносинах з Москвою і Заходом. Її суперник відстоює більш жорсткий курс на зближення із Заходом.

Прихильники Вашадзе скаржаться на порушення під час виборів, в тому числі підкуп виборців, і закликають до протестів.

Це останні прямі вибори президента в Грузії. Після вступу в силу нової конституції президентський пост стане багато в чому церемоніальним.

Явка в другому турі виборів склала 56,23%, повідомляє сайт Georgiainform з посиланням на прес-службу ЦВК Грузії. Цей показник не враховує тих, хто проголосував за кордоном.

Прес-служба ЦВК Грузії заявила, що надійшла 261 скарга від представників наглядових організацій. В день голосування незалежні спостерігачі, включаючи Transparency International - Georgia, заявляли про факти порушення таємниці голосування, можливий підкуп виборців і спроби фальсифікації виборів.

"Всі разом ми відреклися від минулого, від того, що завадило б прогресу Грузії. Наш вибір - мирна і вільна Грузія. Я хочу вести діалог з тими, хто не голосував за мене. Ми всі - громадяни однієї маленької країни, ми живемо в одному державі, ми повинні його об'єднати і заспокоїти ", - заявила Зурабішвілі, коментуючи перші підсумки виборів.

Вашадзе, дізнавшись результати екзит-полів, вирішив поки не оцінювати їх: "Ми обов'язково почекаємо остаточні дані, так як величезна кількість виборців прийшли на виборчі дільниці після 17:00".

Колишній президент країни Михайло Саакашвілі, який підтримує Вашадзе, закликав громадян Грузії вийти на акції протесту з вимогою призначити позачергові парламентські вибори.

"Із завтрашнього дня, незважаючи на те, які будуть результати, ми переходимо на масову непокору. Я закликаю грузинську поліцію, армію дистанціюватися від кримінальної мафіозної банди, я закликаю вас взяти порятунок Грузії в свої руки", - заявив він.

Прем'єр-міністр Грузії Мамука Бахтадзе привітав свою країну "з ще однією перемогою".

"Грузія - це що відбулася демократія, - сказав він. - Я хочу подякувати кожного громадянина, який сьогодні взяв участь у виборах. Рівень активності виборців був досить високим".

Він додав, що зараз не той час, щоб витрачати його на свято.

Image caption Саломе Зурабішвілі   За підсумками підрахунку 100% бюлетенів, поданих у другому турі президентських виборів в Грузії, незалежний кандидат Саломе Зурабішвілі набирає 59,52% голосів, повідомляє центральна виборча комісія

Media playback is unsupported on your device

Вибори в Грузії: у кого більше шансів перемогти?

Перший тур президентських виборів виявився несподівано конкурентним: незважаючи на те, що багато спостерігачів пророкували перемогу Зурабішвілі, вона змогла випередити опозиційного кандидата лише на 0,9%, при цьому жоден з них не зміг набрати необхідні для перемоги 50%.

Цей результат деякі аналітики називали ляпасом правлячої партії, яка брала впевнені перемоги на попередніх виборах після зміни влади в Грузії в 2012 році.

Генеральна репетиція

В результаті переходу Грузії до парламентської форми правління повноваження президента будуть значно обмежені, проте він все одно залишається верховним головнокомандувачем, а також володіє правом вето і помилування. Аналітики називають ці вибори важливим тестом для політичних сил перед парламентськими виборами 2020 року.

За оцінками місцевих спостерігачів, перед другим туром президентських перегонів атмосфера була ще більш напруженою і поляризованою, ніж перед першим.

Image caption Григол Вашадзе поки не визнав своєї поразки

Підтримку опозиційному кандидату Григола Вашадзе висловили "Європейська Грузія", чий кандидат посів третє місце в першому турі, і Республіканська партія.

Зурабішвілі, зі свого боку, отримала підтримку набрав на парламентських виборах 2016 року біля 5% голосів Альянсу патріотів.

Зурабішвілі - незалежний кандидат, проте правляча партія не тільки висловлювала їй підтримку, а й активно брала участь у виборчій кампанії.

Після першого туру частина передвиборних банерів із зображенням Зурабішвілі змінили плакати з представниками правлячої партії, в тому числі і головою "Грузинської мрії", впливовим мільярдером Бідзіною Іванішвілі, якого опоненти звинувачують в тому, що саме він одноосібно контролює всі важелі управління країною.

Image caption Бідзіна Іванішвілі багато хто звинувачує в тому, що зосередив у своїх руках реальну владу в Грузії

Сама Зурабішвілі при цьому приїхала до Грузії тільки в 2003 році - народилася вона у Франції та близько 30 років працювала дипломатом у французькому МЗС. Уже в березні 2004 року вона стала міністром закордонних справ Грузії, правда, протрималася на посаді недовго - через рік з невеликим її усунули, і вона перейшла в опозицію до Михайла Саакашвілі.

Особливо сильно Зурабішвілі критикували за проросійську позицію - після її заяви про те, що Росія почала війну проти Грузії ще 100 років тому, але в 2008 році Грузія піддалася на російську провокацію, спровокувавши новий виток конфлікту. Пізніше вона трохи поправилася, додавши, що в ролі агресора виступила Росія.

У правлячій партії вважають, що перемога Вашадзе могла б стати своєрідним реваншем колишньої влади, оскільки партія кандидата "Єдиний національний рух", що входить в загальний опозиційний блок, була заснована Саакашвілі.

В "Грузинської мрії" впевнені, що опозиційний кандидат бореться не за президентське крісло, а за право помилувати Саакашвілі і інших колишніх високопоставлених чиновників, яким після зміни влади в Грузії були пред'явлені звинувачення.

Саакашвілі звинувачують у фінансових злочинах і зловживанні владою , При цьому сам він заявляв, що просити про помилування не збирається, так як звинувачень не визнає.

Екс-президент покинув Грузію після закінчення свого другого президентського терміну і був позбавлений грузинського громадянства після отримання українського (українського громадянства його також згодом позбавили ; Саакашвілі оскаржує це рішення і стверджує, що ніякого громадянства у нього тепер немає ).

безпрецедентний тиск

Image caption Грузинська влада обіцяли забезпечити прозорість виборчого процесу

Перед виборами прем'єр-міністр країни Мамука Бахтадзе заявляв, що влада зробила все для того, щоб вибори були вільними і прозорими.

При цьому три неурядові організації, які спостерігають за ходом президентських виборів в Грузії, звернули увагу на те, що про обіцянку уряду пробачити борги більш ніж 600 тис. виборців , Прем'єр-міністр оголосив 19 листопада - менш ніж за 10 днів до другого туру виборів.

Опозиція раніше виступала з подібною ініціативою, але оголошене рішення назвала передвиборчим обманом і трюком влади.

Згідно зі звітом організації "Міжнародне товариство по справедливих виборів і демократії", в ході передвиборної кампанії другого туру Зурабішвілі зібрала 85% всіх пожертвувань - більше мільйона доларів. Її суперник отримав менше 200 тисяч доларів.

Президента країни грузинські виборці обирають на шестирічний термін. Наступного президента обиратиме вже виборча колегія з 300 чоловік.

Голосування в масштабах країни, за винятком відкололися від Грузії, Абхазії і Південної Осетії, завершилося о восьмій годині вечора за місцевим часом.

У 55 виборчих дільницях, відкритих за кордоном, грузинські виборці зможуть проголосувати до 24 години за місцевим часом відповідної країни.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация