Відповідь критикам серіалу "Чудовий століття"

Наскільки важливий для людини власний будинок, настільки важливий для султана гарем, тому що  це його будинок

Наскільки важливий для людини власний будинок, настільки важливий для султана гарем, тому що це його будинок.

Після виходу на екран, серіал «Чудовий вік» зібрав рекордну кількість глядачів і рекордна кількість критичних відгуків, серед яких присутні досить різкі висловлювання турецького віце-прем'єра Бюлента Аринча, а також інших видних політичних, громадських діячів та інтелектуалів. У зв'язку з цим ми поговорили з історичним консультантом серіалу доктором історичних наук Ерханом Афйонджу.


Ви припускали, що серіал викличе таку бурхливу реакцію?

Насправді я припускав, що такого роду серіал викличе негативну реакцію, тому що у нас прийнято державних діячів зводити в ранг пророків. Тому в Туреччині дуже важко знімати історичні серіали. З іншого боку, мені не хотілося стояти осторонь, коли почалися зйомки даного серіалу. Є таке поняття, як відповідальність історика. Тому я дав свою згоду на участь в якості історичного консультанта.

Висували ви якісь умови для роботи в якості історичного консультанта?

Моєю єдиною умовою було те, що якщо я скажу «За часів Сулеймана Пишного цього не було», цього не повинно бути в серіалі. Коли автор сценарію Мерал Окай і продюсер Тимур Савджі прийняли моє умова, я погодився консультувати проект. Я знав, що серіал будуть дивитися. Відгуки телеглядачів про передачу «Задня кімната історії» і кількість продажів моєї книги «Османська імперія в питаннях» вказували на те, що наш народ цікавиться своєю історією. У Туреччині не вистачає історичних фільмів і серіалів. Так, звичайно, у нас в країні знімається величезна кількість багатосерійних фільмів, але всі вони тематично схожі один на одного. Тому це нормально, якщо щось відмінне від них викликає такий інтерес телеглядачів.

Серіал більше розкритикували оглядачі газет, ніж історики, деякі навіть називали його «дешевої копією» ...

Що б не робилося в Туреччині, все піддається критиці. Особливо якщо це стає популярним. Починаючи з написання сценарію, для виробництва даного серіалу прикладені величезні зусилля. Автор сценарію Мерал Окай до нашого знайомства вивчила дуже багато історичного матеріалу. Потім я їй порадив ще дещо перечитати. Першоджерела у нас надають обмежену інформацію, тому доводиться дуже багато шукати і досліджувати. Були досліджені роботи таких авторів періоду правління Сулеймана як Матракчи Насух, Джелальзаде Мустафа, Бостан Челебі, Табіб Рамазан. Також ми широко використовували працю Ферідун Ахмед Бея «Муншаат ус-Салатін», в якому зібрані листи Сулеймана Пишного. Перший раз були переведені на турецьку мову звіти венеціанських послів того часу, серед яких Мініо, Зено і Наваджеро. Також ми вивчили німецькі і французькі джерела. Називати результат всіх цих праць дешевої копією, по крайней мере, несправедливо.

Автор сценарію серіалу Окай порівняла звіти венеціанських послів з сучасним сайтом Wikileaks.

Насправді рапорти венеціанських послів - це документи Wikileaks16-го століття. Ми перевели на сучасний турецький ці рапорти, а також листування Османов з Угорщиною та іншими державами і використовували їх в серіалі.

А костюми і декорації?

Це взагалі плоди надлюдських зусиль. Вони вийшли такими природними, що багато хто думає, що зйомки проводилися в палаці Топкапи.

Чи згодні ви з критикою, що в серіалі занадто багато часу приділяється темі гарем і жінок?

Наш серіал - це не тільки серіал про султана Сулеймана. В такому випадку він називався б «Сулейман Пишний». Наш серіал розповідає про період життя султана Сулеймана, пов'язаним з Хюррем Султан (Роксолана - прим. Перекладача), про любов і правлінні в цей період. Гарем - це реалія того часу. Якби ми знімали серіал про султана Селіма I, тема гарем не була б так актуальна.

Сулейман Пишний був ласий до жінок або все-таки був моногамії?

Султан Сулейман ні ласим до жінок, як наприклад його онук Мурад III, але в той же час він не був і моногамним. Його дружинами були Хюррем Султан, Махідевран, Гюльфем Хатун і ще дві жінки, які народили йому дітей, але імена яких невідомі. Однак разом з появою в його житті Хюррем Султан він стає як би моногамним.

Однак разом з появою в його житті Хюррем Султан він стає як би моногамним

Історія Османської держави настільки велична, що вона тисне на людей. Нам вона здається недосяжною і звідси накладення табу на неї

Можна назвати Сулеймана Пишного Сластолюбний?

У наш час мати відносини з двома або більше жінками вважається сластолюбством. Однак згідно з правовими поняттями того часу полігамія вважалася нормальним явищем. У падишахів мало бути багато дітей для гарантованого продовження династії. Наприклад, в 18 столітті в Іспанії, Австрії, Польщі було дуже багато міжусобиць через те, що правителі не залишали після себе спадкоємців чоловічої статі.

Чи є будь-яка інформація про те, що Сулейман Пишний мав одностатеві зв'язки? У серіалі він підморгує своєму помічникові, і це стало приводом для різного роду інсинуацій.

Немає ніяких фактів, що підтверджують такого роду інсинуації. Ібрагім Паша - друг дитинства султана. Тому султан його так швидко звеличив. До того ж пізніше ми побачимо, як султан одружив його на жінці з близької свити.

Чому гарем грав таку важливу роль в житті османських султанів?

Наскільки важливий для людини власний будинок, настільки важливий для султана гарем, тому що це його будинок.

Якими історичними документами, що описують життя в гаремі, ви мали?

Гарем завжди залишався місцем, покритим таємницею і викликає бурхливі фантазії. Тому на Заході багато хто під виглядом опису гарем описували свої сексуальні фантазії. В гарем не могли потрапити офіційні особи Порти навіть найвищого рівня, а вже представники християнської Європи тим більше! Проте, в західних джерелах можна зустріти багато інформації про гарем, яка, звичайно ж, є плодом фантазії її авторів. До нас дійшли детальні відомості про організаційну структуру і прислузі гарем з османських джерел. У той же час ми не маємо відомості про життя в гаремі, крім двох-трьох мемуарів, написаних в 19 столітті.

В гаремі проживали тільки наложниці падишаха?

При слові «гарем» в голову приходять султан і сотні жінок. Це не правильно. Так, в гаремі проживали сотні жінок, проте більшість з них були прислугою матері, дружин і дітей падишаха.

Віце-прем'єр [Туреччині] Бюлент Аринч сказав про серіал: «Приймемо заходи». Як ви ставитеся до його слів.

Вважаю, що шановний пан Аринч не дивився серіал, тому що він засудив нібито присутні в серіалі сцени розпиття спиртних напоїв султаном і аморальних відносин. Однак глядачі знають, що таких сцен не було. Якби таке мало місце, я б не став історичним консультантом серіалу.

Як ви ставитеся до критики серіалу, що виходить особливо від консервативної частини турецького суспільства? Чи вважаєте ви, що в Туреччині тема Османської історії вважається табу?

Ми приписуємо нашої історії святість і розглядаємо історичні події через призму моральних цінностей нашого часу. Історія Османської держави настільки велична, що вона тисне на людей. Нам вона здається недосяжною, і звідси накладення табу на неї.

Про що найбільше не хочуть знати чи згадувати консервативні кола суспільства?

По-перше, це факти вживання алкоголю султанами. Більшість падишахів алкоголь не вживали, однак відомо, що такі султани, як Баязид I, Мурад II і Мурад IV випивали. Це їх особисті гріхи. Падишахи теж не безгрішні. Ну і, звичайно ж, тема гарему. Вона їм не подобається, тому що вони оцінюють її сьогоднішніми мірками. Однак не варто забувати, що падишахи мали відносини з жінками не так через жадання, скільки для продовження династії.

Чому критики серіалу сприймають його як документальний фільм?

У нас не дуже часто знімаються історичні серіали. Тому при слові «історія» в голову приходять підручники, а там особисте життя не описується, там описуються війни. Ось дивіться, останнім часом ми спостерігаємо посилення консервативної частини суспільства. У них з'явилися свої телевізійні канали та газети. Однак і я, і мої колеги на багатьох зустрічах не перестаємо говорити, що консервативно налаштовані заможні громадяни не інвестують кошти в культуру. Створення такого серіалу не вимагає якихось величезних вкладень. Тому нехай знімуть такий серіал, який вони хочуть, а я з задоволенням зроблю посильну допомогу.

Деякі моменти історії будуть витлумачені в серіалі по-іншому?

Ні. Тут ось яка ситуація. Історичні події та особистості, як імена візирів та інших придворних, взяті з історичних джерел. Однак діалоги в гаремі і особисте життя падишаха через брак інформації довелося додумувати самим.

http://www.turktime.com

Переклад: Islam-Today.ru

СМ. ТАКОЖ:

- ЯК СУЛТАН СУЛЕЙМАН ЧУДОВИЙ ЗАБОРОНИВ французів на 100 РОКІВ ТАНЦЕВАТЬ

- ЧУДОВИЙ ВЕК ТУРЕЧЧИНА - ЗМІСТ СЕРІЙ, ляпи І ПОМИЛКИ ПІД ЧАС ЗЙОМОК

- ОДИНОЧЕСТВО султана Сулеймана Пишного (ЧУДОВИЙ ВЕК)

- КРИТИКА НА АДРЕСУ СЕРІАЛУ «ЧУДОВИЙ ВЕК» від нащадків ОСМАНОВ

- ПОСЛАННЯМ султана Сулеймана Пишного ЕРДОГАН НАГАДАВ САРКОЗІ Про ПОЛОЖЕНИИ ФРАНЦІЇ (ВІДЕО)

- У СЕРІАЛІ "ЧУДОВИЙ ВЕК" Хуррем СУЛТАН повісити ФІРУЗА (ВІДЕО)

- БОЛГАРІЯ ТЕЖ ДИВИТЬСЯ СЕРІАЛ ЧУДОВИЙ ВЕК

- У НОВОМУ СЕЗОНІ «чудового СТОЛІТТЯ» ВІЗЬМУТЬ УЧАСТЬ НОВІ АКТОРИ (ВІДЕО)

- ХРИСТИЯНСЬКИЙ ПАСТОР СТВЕРДЖУЄ - В БІБЛІЇ МОВИТЬСЯ, ЩО ТУРЕЧЧИНА СТАНЕ СВІТОВОЇ ДЕРЖАВОЮ

Якщо ви знайшли помилку, виділіть текст і натисніть Ctrl + Enter.

Ви припускали, що серіал викличе таку бурхливу реакцію?
Висували ви якісь умови для роботи в якості історичного консультанта?
А костюми і декорації?
Чи згодні ви з критикою, що в серіалі занадто багато часу приділяється темі гарем і жінок?
Сулейман Пишний був ласий до жінок або все-таки був моногамії?
Чи є будь-яка інформація про те, що Сулейман Пишний мав одностатеві зв'язки?
Чому гарем грав таку важливу роль в житті османських султанів?
Якими історичними документами, що описують життя в гаремі, ви мали?
В гаремі проживали тільки наложниці падишаха?
Як ви ставитеся до критики серіалу, що виходить особливо від консервативної частини турецького суспільства?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация