Відповідь на екзаменаційний питання. Поняття і види шкоди здоров'ю. Умисне заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю. Катування та побої.

Шкода здоров'ю - це протиправне, вчинене винне заподіяння шкоди здоров'ю іншої людини, що виразилося в порушенні анатомічної цілісності його тіла або в порушенні функцій органів людини або організму в цілому.

Кримінальний закон класифікує шкоду здоров'ю на наступні види: тяжка шкода, шкода середньої тяжкості і легкий шкоду. Кримінальний закон класифікує шкоду здоров'ю на наступні види: тяжка шкода, шкода середньої тяжкості і легкий шкоду

Умисне заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю (ст. 111 КК РФ)

Об'єктом виступають суспільні відносини, що складаються з приводу реалізації людиною природного, підтвердженого міжнародними та конституційними актами права на особисту недоторканність і охорону здоров'я, що забезпечують безпеку здоров'я як найважливішого соціального блага.

об'єктивна сторона цього злочину виражається в діянні у формі дії або бездіяльності, що заподіяло тяжка шкода здоров'ю, небезпечний для життя людини, або яка спричинила за собою втрату зору, мови, слуху або будь-якого органу або втрату органом його функцій, переривання вагітності, психічний розлад, захворювання наркоманією або токсикоманією, або що вилився в незабутнє спотворення особи, або викликав значну стійку втрату загальної працездатності не менш ніж на одну третину або свідомо для винного повну втрату професійної рудоспособності.

суб'єктивна сторона злочину характеризується виною у формі прямого або непрямого умислу. Особа усвідомлює, що здійснює діяння, небезпечне для здоров'я іншої людини, передбачає можливість чи неминучість заподіяння тяжкої шкоди і бажає (при прямому умислі) або свідомо допускає або байдуже ставиться (при непрямому намірі) до факту настання наслідків. Для деяких видів заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю (наприклад, кваліфікованого за ознакою повної втрати професійної працездатності) потрібне встановлення прямого умислу.

суб'єкт злочину загальний - фізична осудна особа, яка досягла чотирнадцятирічного віку.

Кваліфікуючі ознаки розбиті на три категорії. До першої (ч. 2 ст. 111 КК РФ) законодавець відносить заподіяння тяжкої шкоди особі або її близьким у зв'язку зі здійсненням даною особою службової діяльності або виконанням громадського обов'язку; заподіяння шкоди з особливою жорстокістю, знущанням або муками для потерпілого, а так само особи, яка завідомо для винного перебуває в безпорадному стані; загальнонебезпечним способом; по найму; з хуліганських спонукань; з мотивів політичної, ідеологічної, расової, національної чи релігійної ненависті або ворожнечі чи з мотивів ненависті або ворожнечі відносно якої-небудь соціальної групи; з метою використання органів або тканин потерпілого.

Особливо кваліфікований склад (ч. 3 ст. 111 КК РФ) констатується, якщо шкода заподіяна групою осіб, групою осіб за попередньою змовою або організованою групою; щодо двох або більше осіб.

Заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю, що призвело з необережності смерть потерпілого. У наявності складу з подвійною виною: шкода здоров'ю заподіюється навмисне (з прямим або непрямим умислом), але ставлення до заподіяння смерті - необережне (у формі легковажності або недбалості). Це означає, що винний передбачав, що його дії можуть заподіяти смерть потерпілому, але без достатніх підстав розраховував на її відвернення або не передбачав, але міг і повинен був передбачити можливість настання смерті. Відмінність від умисного вбивства в тому, що винний не бажав і свідомо не допускав (не відносився байдуже) до настання смерті потерпілого. Відмінність від необережного вбивства в тому, що винний умисно завдавав шкоди здоров'ю потерпілого.

Побої (ст. 116 КК РФ)

об'єктом злочини в точному сенсі слова є не здоров'я, а більш широке коло відносин - тілесна недоторканність особи.

Об'єктивна сторона злочину виражена не тільки в нанесенні побоїв, але і в скоєнні інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю без короткочасного розладу здоров'я або незначної стійкої втрати працездатності, про які говорить ст. 115 КК РФ.

Під побоями розуміються дії, які характеризуються багаторазовим нанесенням ударів. Побої можуть привести до тілесних ушкоджень. Однак побої можуть і не залишити після себе ніяких об'єктивно виявляються пошкоджень. Якщо в результаті багаторазового нанесення ударів виникає шкоду здоров'ю (тяжкий, середньої тяжкості або легкий), то такі дії не розглядаються як побої, а оцінюються як заподіяння шкоди здоров'ю відповідної тяжкості, відповідальність настає за відповідними статтями КК РФ за заподіяну шкоду.

Інші насильницькі дії, які заподіяли фізичний біль, - це викручування суглобів, виривання волосся, збивання з ніг, здавлювання різних частин тіла і т.д.

Суб'єктивна сторона злочину - вина у формі наміру (Прямого або непрямого). Вчинене через необережність подібне діяння кримінальної відповідальності не тягне.

суб'єкт злочину - особа, яка досягла 16 років.

У ч. 2 ст. 116 КК РФ передбачені ті самі діяння, вчинені з а) хуліганських спонукань і б) з мотивів політичної, ідеологічної, расової, національної чи релігійної ненависті або ворожнечі чи з мотивів ненависті або ворожнечі відносно якої-небудь соціальної групи.

Катування (ст. 117 КК)

КК РФ передбачає відповідальність за заподіяння фізичних або психічних страждань шляхом систематичного нанесення побоїв чи іншими насильницькими діями, якщо це не спричинило наслідків, зазначених у ст. 111 і 112.

На відміну від злочину, передбаченого ст. 116 КК РФ, катування передбачає, що винний неодноразово здійснює акт побоїв, завдаючи особливі муки і страждання потерпілому. Потрібно система дій (більше двох разів) щодо умисного нанесення побоїв. Заподіяння інших насильницьких дій не обмовляється їх систематичністю, але ми вважаємо, що час на їхню заподіяння відрізняється більшою тривалістю, ніж при побоях, які караються за ст. 116 КК РФ.

Об'єктивна сторона катування виражається діянням у формі активних дій, наслідком у вигляді фізичних або психічних страждань потерпілого і причинного зв'язку між ними.

З суб'єктивної сторони катування - це злочин, що характеризується прямим умислом. Винний усвідомлює, що своїми діями заподіює потерпілому фізичні чи психічні страждання, передбачає неминучість настання їх у результаті систематичного нанесення побоїв чи вчинення інших насильницьких дій і бажає їх заподіяння.

Мотиви і цілі злочину можуть бути різними - ненависть, помста, ревнощі і т.д.

Суб'єкт злочину загальний - фізична осудна особа, яка досягла шістнадцятирічного віку.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация