Виграв чи СРСР війну в Афганістані?

Михайлов Андрій Михайлов Андрій   25 грудня 1979 року в третій годині дня кордон Афганістану перейшли радянські війська

25 грудня 1979 року в третій годині дня кордон Афганістану перейшли радянські війська ... Афган - це 500 тисяч наших солдат, які пройшли через бої, 49985 з яких отримали поранення, 6669 залишилися інвалідами, 13833 воїна загинули в боях, 312 бійців пропали безвісти, 18 були інтерновані в інші країни світу ... Такий підсумок "інтернаціональної допомоги".

У техніці втрати (включаючи і небойові) склали 147 танків, 1314 бронемашин (БТР, БМП, БМД, БРДМ), 510 інженерних машин, 11 369 вантажівок і бензовозів, 433 артсистеми, 118 літаків, 333 вертольота. Такий підсумок надання "братньої інтернаціональної допомоги" сусідній країні в людському вимірі. Неоголошена війна, яка тривала дев'ять років, один місяць і 19 днів, до цього дня залишається і невідомої війною. Пам'ятається, за часів СРСР правда про ту гірській війні ретельно приховувалася, навіть коли настала епоха горбачовської "гласності".

Однозначної оцінки тієї війни, як не крути, все-таки немає. А ось суперечки навколо неї не втрачають актуальності й досі. На афганську війну можна дивитися з різних точок зору: політичної, військової, моральної. У всіх цих сферах вона залишила свій слід, і цей слід до сих пір не може повністю піти в минуле. В "новоруські" часи стало модним лаяти ту війну, як і лаяти взагалі все, що було пов'язано з Радянським Союзом. Чомусь стало звучати, що наша країна афганську кампанію безславно програла, як США - кампанію у В'єтнамі.

Читайте також: Раббані: кат талібів і "шураві"

Рішення про введення Обмеженого Контингенту радянських військ (ОКСВ) в Афганістан було ухвалене 12 грудня 1979 року на засіданні політбюро ЦК КПРС. Проти був один лише член політбюро - Олексій Косигін. Війська ввели не просто так, а лише після 21-ї прохання уряду Афганістану.

Спочатку в Афганістан були введені три дивізії, бригада, два окремі полки і кілька частин і авіапідрозділів 40-ї армії. Незабаром протягом декількох місяців до них приєдналася одна дивізія і ще два полки. Таким чином, чисельність контингенту дорівнювала 81 тисячі чоловік, з яких 61 тисяча припадала на бойові частини.

До 1985 року, року "максимального" присутності Радянської Армії в Афганістані, склад ОКСВ був доведений до чотирьох дивізій, п'яти бригад, чотирьох окремих полків, шести окремих батальйонів, четирех4 авіаполків і трьох вертолітних полків. Разом з тиловими, медичними, ремонтними, будівельними та іншими частинами це склало близько 108 тисяч чоловік (73 тисячі в бойових частинах).

Як свідчать численні першоджерела, рішення про введення військ було обумовлено необхідністю забезпечити безпеку самого СРСР, а також зберегти політичне лідерство в світі, яке б не могло тривати в разі падіння дружнього режиму. Чи так це? Мабуть, так. У всякому разі, як кажуть історики, якби ми не ввели туди свої війська, то їх ввели б американці.

Взагалі, багато спільного можна знайти між війною, яку вели США у В'єтнамі, і тієї, яку вів СРСР в Афганістані. Але є і різниця. Порівняємо: у В'єтнамі США за вісім років втратили убитими 58 тисяч чоловік, з них 47 тисяч - бойові втрати. Втрати в авіації склали 3339 літаків (включаючи 30 стратегічних бомбардувальників Б-52 "Стратофортресс"), причому сюди не входили втрати літаків армійської авіації. Втрати вертольотів досягли 4892 машин.

Читайте також: На який фронт підуть війська США з Афгану

На завершення цього погрому США, на відміну від СРСР, не змогли навіть нормально вивести війська: все закінчилося повальної евакуацією, організованої настільки погано, що навіть під час неї були численні втрати вертолітної техніки. Наприклад, частина вертольотів була просто викинута в море, щоб звільнити місце на авіаносці, на який проводилася евакуація. Таким чином, очевидно, що афганська війна 1979-1989-х років не йде ні в яке порівняння з в'єтнамської ...

Ситуацію коментує кандидат історичних наук, полковник у відставці, учасник бойових дій в Афганістані Микола Кузьмич Фарятін:

"Щоб зараз не говорили про Афган, можна вважати, що Радянський Союз ту війну все-таки виграв. Тобто домігся всіх цілей, які ставилися. СРСР вдалося залишити за собою більш-менш життєздатний Афганістан. Незважаючи на допомогу США афганської збройної опозиції, уряд Наджібулли зуміло протриматися до 1992 року, переживши таким чином сам Радянський Союз. Це наочно показує, що завдання, які стояли перед ОКСВ, здебільшого були виконані.

Однак, частково впоравшись із зовнішньополітичними проблемами, СРСР не зміг впоратися з проблемами внутрішньополітичними. Після розвалу Союзу керівництво країни взяло курс на гучну критику радянського минулого, в зв'язку з чим часто і навмисно ігнорувалися по суті очевидні речі.

Читайте також: Згадаймо ті війни чужі ...

До таких речей належить і результат війни в Афганістані, який можна цілком охарактеризувати як позитивний з геополітичної точки зору. Те, що цей успіх не був використаний і закріплений радянським керівництвом, ні в якому разі не означає, що самого цього успіху не було.

І ще. Зараз введення ОКСВ часто називають "агресією", "інтервенцією", "окупацією". Форма перебування наших військ в Афганістані не дозволяє говорити про окупацію: адже там не проводилася експлуатація природних ресурсів або економіки країни. Якщо врахувати обсяги гуманітарної допомоги і витрати на її доставку, можна скоріше укласти, що Афганістан прямо-таки експлуатував економіку СРСР. До речі, за 10 років військам опозиції так і не вдалося провести жодної великомасштабної операції і не вдалося захопити жодного великого міста. Так що можна сміливо вважати, що СРСР ту війну виграв!

Загалом, не будемо згадувати недобрим словом і ту війну, і її учасників. До сих пір в Росії діють численні організації воїнів-афганців, вони пишаються своїми медалями, отриманими в ті роки, сприяють патріотичному вихованню молоді. Ми бережемо свою пам'ять про ті події ... ".

Читайте найцікавіше в рубриці "Суспільство"

Чи так це?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация