Війна світів. Що заважає Мішелю Терещенко зробити Глухів європейським

  1. Без Леніна і хабарників
  2. Без Порошенко і децентралізації
  3. "Просто він не вміє домовлятися"
  4. "Ми підемо іншим шляхом"

Два роки тому, в кінці листопада 2015 го, по всіх містах і селах розлетілася сенсація: на виборах в провінційному Глухові, колишній гетьманській столиці, переміг Мішель Терещенко. уродженець Франції , Нащадок відомої династії меценатів і цукрозаводчиків пообіцяв глуховчанам солодке життя.

Перемога Мішеля Терещенка була оглушливої. Він набрав 8414 голоси (64,58%) проти 4067 голосів (31,21%) у опонента Юрія Бурлаки. Цей тріумф француза в українській глибинці багато хто сприйняв як особисту перемогу. Як одне з найдивовижніших досягнень Революції Переваги.

З перших днів каденції експат Терещенко натрапив на потужний опір старої системи . Своїх опонентів він називає "бандитами", "мафією". Натомість отримує судові позови, звинувачення в зловживаннях і непрофесіоналізмі.

Не знайшовши підтримки в Адміністрації президента, Терещенко вирішує вийти на європейський рівень. У листопаді він планує виступити в Європарламенті в Брюсселі з доповіддю про стан справ в Глухові та Україні.

Що почують від Терещенко європейці, куди привели мрії про ідеальний Глухові та що змінилося в місті, - в репортажі "Української правди".

Два роки тому, в кінці листопада 2015 го, по всіх містах і селах розлетілася сенсація: на виборах в провінційному Глухові, колишній гетьманській столиці, переміг Мішель Терещенко

Без Леніна і хабарників

Навпаки Миколаївської церкви в центрі Глухова помітно сумує таксист Валера.

За перехожими ліниво спостерігає мопс, сівши у ящика з яблуками. В його погляді відображаються вся біль і біди містечка.

Таксист Валера, як і багато в глибинці, роботою не розбещений. Протягом чотирьох років Мішель Терещенко обіцяв створити 4 тисячі робочих місць. Але не склалося: за два роки не з'явилося і десятої частини.

Валеру зовсім не гріє думка про те, що тут, в Миколаївській церкві, 300 років тому благословили на гетьманство Івана Скоропадського, Данило Апостола і Кирила Розумовського. Його більше турбує день сьогоднішній.

- Ну, який сенс в тому, що іноземець прийшов? - заводиться він з півоберта. - П-ф-ф! Народ не за Мішеля проголосував, а за минуле, прізвище його предків, які тут круто вклалися. Але я на вибори не ходив ... Якщо б мені за це 500 гр Івен дали, тоді - будь ласка.

На питання, що ж тут змінилося, аполітичний Валера зітхає: "Все, як і раніше".

Події останніх двох років розділили жителів Глухова на два табори: песимістів і оптимістів. Одні змін вперто не помічають. Інші - щиро підтримують мера, радіючи будь-яким його успіхам. І перші, і другі по-своєму мають рацію.

Микола Михайлик - підприємець. Він - з тих, хто цілком щасливий, тому що Мішель перекрив хабарниками кисень.

- Як тільки притиснули прихвоснів Деркача (Андрій Деркач, нардеп, екс-регіонал, почесний громадянин Глухова - УП), в місті всі зітхнули вільно, - розмірковує глуховчанін. - Раніше, наприклад, вимагали підписати щорічне "соцугод" - данина така була. Тепер ніхто побори не збирає, перевірок немає.

Мішель - молодець. Погано тільки, що область як і раніше у колишніх регіоналів. Поліція, прокуратура, суди - в старих руках.

Вторить Миколі і вуличний торговець Юра.

- Багато чого змінюється, - каже він. - Тротуари роблять, дороги латають. Бізнесу легше. Нехай Мішель працює далі, аби "ригі" палки в колеса не ставили.

Запал підприємців остуджує пенсіонер Віктор Олександрович.

- Корінних змін немає, - вважає він. - Адже тут, як і скрізь в Україні - все руйнується. Поки система не зміниться, ніякої Мішель не допоможе.

Ще більш категоричні Надія і Сергій Вакаріни. Подружжя голосували за "міцних господарників" - тих, хто безроздільно правил тут до Терещенко. У 2015-му господарники раптом програли, і Вакаріни, схоже, чекають їх повернення.

- Ну, зніс Леніна, поставив замість Шевченка і карету (кований пам'ятник в центрі Глухова - УП), тротуари почав робити, далі що? - запитує Надія. - Коли став мером, ні з того почав: людей масово звільняв, загруз у судових позовах, помпезно одружився в Києві. До сих пір в столиці пропадає.

- І взагалі, він - не наш, - додає Сергій. - Не розуміє нас. Він - іноземець все-таки. Чи не знає, чим народ дихає.

Чи не знає, чим народ дихає

Без Порошенко і децентралізації

У двухехтажное будівлю мерії Глухова народ заходить без проблем. Тут немає ні паспортного контролю, ні настирливої ​​охорони. Показова демократія.

- Ось вся моя охорона, - дістає мер з шафи портрет свого прапрадіда Миколи Терещенка. - Він - мій ангел-охоронець.

Не так давно з робочого кабінету Терещенко зник інший, колись важливий портрет. Схоже, назавжди.

- Всерйоз розраховував на допомогу Порошенко. Я був вірним людиною президента. Думав, все буде супер (витончено робить наголос на французький манер на останній склад - УП). Просив вплинути на губернатора, дати можливість працювати. Але мене не почули. Тепер допомоги не чекаю, і портрет Порошенко прибрав, - пояснює він.

"Ось вся моя охорона" - дістає мер з шафи портрет свого прапрадіда Миколи Терещенка

Терещенко перераховує всіх, хто, на його погляд, заважає підняти Глухів на ноги. Список значний: місцеві суди, прокуратура, поліція, обласна влада, колишній мер Бурлака, нардеп Деркач, а з недавніх пір і Банкова. Навколо, зазначає Мішель, - суцільна корупція, кумівство і мафія. Схоже, весь світ пішов на нього війною.

- Вони спалювали машину дружини в Києві, склад з льоном і коноплями, саботували рішення виконкому. Тиснули на членів моєї команди. Допомоги в Києві так і не знайшов. Тому вирішив в листопаді виступити з доповіддю в Європарламенті про ситуацію в Глухові, - ділиться планами мер.

- А що вдалося зробити за два роки? - цікавлюся у градоначальника.

- Ну чому все так люблять це питання ?! - вигукує, дратуючись, Терещенко. - Хочу побудувати будинок, а інструментів у мене немає, розумієте? Ми заповнили і перевиконуємо бюджет. Коли я приходив, було 48 мільйонів, тепер 72-73 м Ілліон. При цьому децентралізації в Глухові - зеро! Нам область не дає держсубвенції. Охтирка з фонду регіонального розвитку отримала 30 м Ілліон на лікарню. Шостка - 15 м Ілліон на басейн.

А нам за два роки дали всього 600 тис яч на каналізацію, і то - в 8 км від міста, там, де ніхто не побачить змін. Ну, ще виділили 600 тис яч на дах школи. За допомогою субвенцій купують лояльність мерів. Але я - не лояльні.

Терещенко розповідає: найскладнішим після перемоги на виборах стала зміна кадрів. Жорстка люстрація по-Глухівської триває. Всього за два роки пройшли близько 50 суден, багато стосувалися кадрового питання.

- Поки я контролюю місто, нардеп Андрій Деркач не зможе знову пройти в парламент, - пояснює мер. - Йому потрібні свої люди з двох ключових напрямах - в управліннях освіти та соцзахисту. Для нього це - передвиборчі ділянки зі своїми директорами, методистами, вчителями. Плюс агітаційна робота з пенсіонерами. До сих пір перший заступник начальника соцзахисту - сестра екс-мера. Їм потрібен апарат під вибори.

Але ми цього не допустимо. Поступово витісняємо колишніх регіоналів, всіх неадекватних, ангажованих.

При цьому Мішель запевняє: політика його не цікавить; людей на роботу бере, виходячи з професійних якостей.

У Глухові дійсно немає агітації. А ось в сусідній Шостці вже красуються бігборди з рекламою "Основи" Сергія Тарути.

- Тарута - хороший знайомий, був на моєму весіллі, - каже Терещенко. - Освічений, симпатичний. У нього реклами багато. Чесно, він і мені пропонував вступити в "Основу", але політично я не можу з ним дружити. Тому що у нього трохи ностальгія по СРСР. Та й зібрав у себе колишніх регіоналів. А для мене це - все.

"Просто він не вміє домовлятися"

Юрій Бурлака - той, кого Терещенко розгромив на виборах мера. Той, кого новий мер зараховує до місцевої "мафії". Сьогодні Бурлака - депутат "Волі народу" в виконкомі Глухова. У розмові з УП називає себе другом Деркача.

Він призначає зустріч у кафе-барі "Гетьманщина", навпаки Трьох-Анастасіївського собору, в якому розташований фамільний склеп династії меценатів. Під час бесіди п'є чорний чай з лимоном. Виглядає розчарованим, хоча і дякує Терещенко за те, що позбавив його від тягаря градоначальника, подарувавши вільний час на сім'ю. Клянеться, що брати участь у виборах більше не буде.

Юрій Бурлака в розмові з УП називає себе другом Деркача

- Терещенко заявляв, мовляв, на могилі його предків "шинок побудували, танцювали на кістках", - згадує Бурлака, кидаючи шматочок лимона в чашку. - Але на цьому місці був громадський туалет, який потім в смітник перетворився. У сквері не було ні ліхтарів, ні лавок, замість дерев - зарості. Ми ж все привели в порядок, а бізнесмени побудували "Гетьманщину".

- Не можу зрозуміти, чому ж ви програли на виборах, якщо було чим пишатися? - питаю.

- Безумовно, людей привернула красива, європейська обгортка, - відповідає. - А ще ми не приділили належної уваги інформпідтримки (комунальну газету "Народна трибуна", рупор місцевої влади, після приходу Терещенко ліквідували - УП). Для мене соцмережі завжди здавалися дурістю. Я тільки на початку цього року зареєструвався в Facebook, і зрозумів, яка це велика сила.

- Скажіть чесно, ви - представник мафії? - цікавлюся.

- Знаєте, у нас в колі прийнято перший тост за сім'ю пити. Сім'я - головна цінність. Якщо в такому плані я мафіозі, то - так. Але ми не банда. Ми спільність людей, які організувалися для досягнення певних цілей: будівництва доріг, ремонту шкіл.

Ми комуналку в прибуток вивели. Я прийшов на борги в 2 м Ілліон 650 тисяч, коли долар по вісім був. За рік погасили, потім модернізували котельні. Я можу годинами вам розповідати, що зробив за п'ять років ...

Я можу годинами вам розповідати, що зробив за п'ять років

Юрій Бурлака простягає брошуру зі звітом про досягнення за 2010-2015 роки. Вовняна безрукавка, біла сорочка, окуляри в тонкій оправі - він схожий на лектора.

- Ви краще дозвольте Терещенко що-небудь зробити, не заважайте йому, - згадую побажання тих, хто симпатизує французу з українським паспортом.

- Хто йому заважає? Яким чином? Його критика - гра, піар. Завжди легше звинувачувати іншого в своїх невдачах. У моєму розумінні Терещенко хоче підтягнути себе за вуха до рівня депутата Ради. Звичайно, у нього є амбіції держдіяча. Глухів? Смішно! Для нього Глухів - майданчик для стрибка вгору. Нехай стрибає, заради Бога! Саакашвілі ось теж "злетів", - іронізує екс-мер.

Саакашвілі ось теж злетів, - іронізує екс-мер

- І знаєте, яка головна проблема Терещенко? - додає. - Він не вміє домовлятися. Не в тому сенсі, що як на сходці. Просто він не дипломатичний. У багатьох питаннях ми могли йому допомогти. Але він спочатку зайнявся війною, пошуком бандитів, корупціонерів. У підсумку втратив час, щоб зробити щось корисне.

Юрій Бурлака встає з-за столу. Схоже, розмова про Терещенко йому набридає.

- Гаразд, бачу, і я вам вже набрид, - каже міський депутат. - За чай сам заплачу - ми хоч і безробітні, зате мафія і корупціонери.

"Українська правда" намагалася отримати коментар і у самого Деркача, однак спроби зв'язатися з нардепом залишилися безуспішними.

"Ми підемо іншим шляхом"

Сьогодні місто з багатою історією від напливу туристів як і раніше не страждає. Але Терещенко не втрачає оптимізму. Він упевнений, що кращі часи ще попереду. Тут, каже він, будуть із задоволенням жити, сюди будуть прагнути потрапити знову і знову.

Після закінчення другого року свого терміну градоначальник продовжує фонтанувати ідеями, не боячись насмішок ззовні. Дворіччя перемоги в виборах він зустрічає незвичайним експериментом: один з комунальних котлів заряджають коноплями. Паливо проявляє себе добре, результатом мер залишається задоволений.

- У наступному році весь Глухів на коноплях буде працювати, - сміється нащадок меценатів, який цієї весни вже пропонував відкрити центр лікування марихуаною .

- У наступному році весь Глухів на коноплях буде працювати, - сміється нащадок меценатів, який цієї весни вже пропонував   відкрити центр лікування марихуаною

Градоначальник Мішель Терещенко продовжує фонтанувати ідеями, не боячись насмішок ззовні

- Знаєте, - продовжує він уже серйозно. - Я ж думав, що після другого Майдану все зміниться. Після першого - немає. Там було зрозуміло, що мільйонери повстали проти мільярдерів. І в оточенні Ющенка багато бандитів було. І коли Янукович президентом був, ми знали, що він - бандит.

Але тепер ... Ці люди заявляють, що йдуть до Європи, борються з корупцією, а самі абсолютно цинічно продовжують красти. Система не зломлена. Вона не просто чинить опір, а міцніє.

- Ось ви говорите, що більше надії на підтримку ні в Сумах, ні в Києві у вас не залишилося. Як збираєтеся тоді Глухів піднімати? Може, ну його, пора здаватися?

- Нічого, підемо іншим шляхом, - не сумує мер. - Будемо шукати інвестиції, гранти, допомога міжнародних благодійних фондів - на стадіон освітлення, дороги, комунальне господарство. Нам вже допомагають Нідерланди, Великобританія, Франція.

Нам вже допомагають Нідерланди, Великобританія, Франція

Чи стане Глухів з приходом мера-європейця хоч трохи європейським - велике питання. Війна двох світів - старого і нового - як і в цілому в Україні, тут тільки починається.

На одній шальці терезів - ентузіазм і пасіонарність Терещенко. На іншій - неймовірна згуртованість і самоорганізація тих, хто господарював тут до Майдану. Ось дві головні стихії, які приводять в дію всі процеси в Глухові.

Як залишитися людиною в цій сутичці, кожен глуховчанін вирішує сам. Тетяна Романова свій вибір зробила. Колишній бухгалтер, пенсіонерка з царської прізвищем, в облізлій шубі і шапці, кілька разів на тиждень виходить на свій пост. Вона стає приблизно там, де 300 років тому Петро I разом з митрополитом Іосаф наклав анафему гетьмана Мазепу.

Тетяна приходить сюди, щоб віддати в надійні руки цуценят, зібраних по підворіттях древньої гетьманської столиці. На цей раз прихопила чотирьох.

Колишній бухгалтер, пенсіонерка з царської прізвищем Тетяна Романова свій вибір зробила

- Виходить, волонтером стала, ага, - посміхається пенсіонерка. - З товариством захисту прав тварин привожу цуценят в порядок, а потім намагаюся прилаштувати. За літо 50 цуценят віддали в добрі руки.

Мішель? А що Мішель? Людина він начебто не поганий. Але хіба щось можна взагалі змінити в нашому місті, нашій країні?

Але хіба щось можна взагалі змінити в нашому місті, нашій країні

Євген Руденко, УП

Ну, який сенс в тому, що іноземець прийшов?
А що вдалося зробити за два роки?
Ну чому все так люблять це питання ?
Хочу побудувати будинок, а інструментів у мене немає, розумієте?
Не можу зрозуміти, чому ж ви програли на виборах, якщо було чим пишатися?
Скажіть чесно, ви - представник мафії?
Хто йому заважає?
Яким чином?
Глухів?
І знаєте, яка головна проблема Терещенко?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация