Вікторія провела на британському троні 40 років після смерті коханого чоловіка

Інтерес до особистого життя зірок на кшталт підглядання в замкову щілину - якщо якась поп-діва втратить залицяльника або чемпіон позбудеться своєї благовірної, нам залишається лише їм поспівчувати. Інша справа - правителі. Коли смерть обожнюваного чоловіка веде країну до політичної кризи, який загрожує зміною режиму, це вже скидається на революцію. Інтерес до особистого життя зірок на кшталт підглядання в замкову щілину - якщо якась поп-діва втратить залицяльника або чемпіон позбудеться своєї благовірної, нам залишається лише їм поспівчувати

Історії кохання: королева з принцом і без

Королева Вікторія, яка втратила в 1861 році улюбленого чоловіка Альберта Саксен-Кобургського, батька дев'ятьох її дітей, впала в настільки тривалу депресію що в Британії заговорили про можливість скасування монархії і установи республіканських інститутів. Здригнутися нещасній жінці допомогли турботи про підростаючих дітей і - не в останню чергу - важливі державні справи.

Добре б знати про сильних світу цього побільше вже за їхнього життя. Історикам часто залишається копатися в брудній білизні, а сучасники, коли б і знали, навряд чи могли вплинути на ситуацію. В демократичні часи багато що змінилося, і часом громадська думка дуже сильно впливає на розстановку фігур на політичній шахівниці. Давайте згадаємо, як воно було раніше, і загляне в не настільки вже й далеке минуле - в добру стару Англію!

В історії кохання російського царя Олександра Другого ми коротенько згадали про те, що майбутня королева Великобританії Вікторія кидала пристрасні погляди на спадкоємця російського престолу Олександра Миколайовича, але їх щастя не судилося збутися. У своєму щоденнику Вікторія тоді записала: "Мені було сумно, тому що їхав цей милий юнак, в якого, як мені здається, я трошки закохалася (жартую)".

Читайте також: Історії кохання: Олександр II і Долгорукова

Кажуть, в кожному жарті є частка правди. Дійсно, юна Вікторія, яка вже стала королевою, не поспішала заміж і вередувала: "Я так звикла робити те, що мені хочеться, що дев'ять шансів з десяти, що я не зможу ужитися ні з одним чоловіком". Але герцогиня Саксен-Кобург-Заальфельдская, її бабця по материнській лінії, вирішила віддати руку Вікторії її двоюрідному брату Альберту, герцогу Саксен-Кобург-Готскому. Дівчину ж дратувало, що вибір був зроблений без її згоди.

А в цей час в романтичному замку Розенау в сільській глушині ріс німецький принц Альберт з німецької династії герцогів Кобургська. Коли Альберту виповнилося три рочки, його годувальниця напророкувала, що він неодмінно одружується на королеві. Підріс Альберт не заглядав ні на одну спідницю, залишаючись незайманим і вважаючи за краще жіночому суспільству компанію вчених мужів. У його карликовій державі налічувалося не більше 150 тисяч жителів, тоді як населення одного тільки Лондона, вотчини його майбутньої дружини, становило 2 мільйони людей.

Вікторії Альберт сподобався з першої ж зустрічі. Але, як відзначають автори біографії королеви Філіп Олександр і Беатрис де Л'Онуа, Вікторія "прекрасно пам'ятала, що її двоюрідний брат не виявляв ніякого інтересу до світських розваг, страждав шлунком, не любив ночі без сну, англійську їжу, мова Шекспіра і лондонський туман ". Сама Вікторія з пелюшок, коли її ласкаво називали Пусси, теж розмовляла тільки на німецькому, але, ставши королевою, була зобов'язана говорити мовою своїх підданих.

Коли в Англію приїхав дядя Леопольд (між іншим, король Бельгії), візиту якого Вікторія чекала "з огидою" саме через нав'язуваного їй шлюбу, Вікторія продовжувала наполягати на тому, що вона "не брала на себе жодних зобов'язань" щодо Альберта. У світлі обговорювали причини легковажного поведінки юної королеви. Відома сплетница княгиня Лівен помітила, що єдиним чоловіком, за якого монарша особа хотіла б вийти заміж, був лорд Мельбурн. Чи так це - бозна, проте Вікторія просила бельгійського короля скасувати візит до Англії двох її двоюрідних братів, одним з яких був Альберт.

У відповідь Леопольд I наслав на острів цілі полчища Кобург, щоб Вікторія відчула дух сім'ї. І тут мало не розігралася трагедія. Вікторія не залишилася байдужою до одного білявого німецькому принцу 26 років. Поки Вікторія переплутала кузенів, Альберт надіслав лист з вибаченнями, що їх з братомпріезд затримується ще на тиждень. Навіть королева уїдливо зазначила, що "вони не надто поспішають сюди".

Але всі ми знаємо, що шлюби укладаються на небесах, і чому бути, того не минути. Надамо слово 20-річної Вікторії: "Альберт дуже милий і надзвичайно красивий, у нього дивовижні блакитні очі, чарівний ніс, гарні губи, витончені вуса і маленькі бакенбарди. У нього хороша фігура, широкі плечі і тонка талія. Він підкорив моє серце". І тут же, немов дивлячись на свого обранця з боку, вона схоплюється: "У нього, безперечно, правильні риси обличчя, але при цьому сама особа залишається безпорадною і безбарвним. І взагалі цей юнак найбільше походить на другорозрядною оперного тенора".

Юна королева Вікторія пояснювала своєму прем'єр-міністру, що твердо вирішила вступити в шлюб по любові і більш того, ніколи не вийде заміж за чоловіка, любила до неї іншу жінку. Королівський максималізм підживлювався не тільки палкими клятвами Альберта в тому, що він перш за нікого не любив, але і його відданим ставленням до неї. Вікторія з розчуленням відзначала в щоденнику, що він ні на кого, крім неї, не дивиться.

Весілля призначили на 10 лютого 1840 року. Молодий принц зізнався, що не розраховував на такий швидкий шлюб, і з німецької прямолінійністю додав: "У моїй любові немає ніякого розрахунку!". Вікторія ж, усвідомлювати, що сама вона далеко не красуня, просто раділа звалилася на неї любові: "Я найщасливіша жінка в світі".

Спокійний характер Альберта дозволяв йому терпіти авторитарний характер дружини. Вона сідала за стіл в його кабінеті і виправляла його орфографічні помилки, подчищая їх спеціальним ножичком. Вона не дозволила йому стати пером, що дало б принцу право засідати в Палаті лордів, через ревного ставлення англійців до будь-якого іноземного втручання в управління країною. У довірені особи чоловікові королева нав'язувала потрібних людей, які не завжди були до душі Альберту. Ця не сама романтична сторона королівського шлюбу стосується ще їх їх дошлюбних стосунків.

Але ось, нарешті, чотири людини внесли весільний торт, що важив 150 кілограмів. З його вершини фігура, що символізували британську націю, благословляла молодих. У ніг Альберта сиділа собака - символ вірності, а поруч з королевою, як писала "Таймс", була пара голубків, що уособлювали вічну любов. На наступний ранок королева відіслала своєму прем'єр-міністру Мельбурну записку, бажаючи поділитися з ним переповнює її радістю після "чудовою, бурхливої ​​ночі". Вікторія не припускала, що хтось "зможе так любити її".

Читайте також: Історії кохання: інтелектуал і секс-символ

Принц теж був "повністю задоволений своїм подружнім життям і абсолютно щасливий", про що повідомляв своєму німецькому другові, але нарікав, що не може "належним чином відповідати своєму високому становищу, бо є чоловіком, але не господарем". Порятунок він знаходив в заняттях літературою і мистецтвом. До речі, знаменитий лондонський концертний зал Альберт-хол - це данина поваги королеви пам'яті покійного чоловіка і його захопленням.

Офіційно причиною смерті 42-річного принца-консорт, що послідувала через два десятиліття після весілля з Вікторією, оголосили тиф, але вже тоді в деяких англійських медичних журналах були висловлені сумніви в правильності діагнозу. Дійсно, ніхто з членів королівської сім'ї і придворних не заразився. Імовірно Альберт був хворий на рак кишечника або шлунка. Вікторія відрізала по пасма волосся у себе і дочок, щоб вкласти локони в долоню коханого чоловіка. Будучи впевненою, що скоро піде слідом за чоловіком, королева привела в порядок всі свої папери. Але доля розпорядилася інакше.

Вікторія, яку в народі прозвали "Вдова" (The Widow), прожила і проправіла ще майже 40 років, провівши рекордні 63 роки на троні Британської імперії. Вона, подібно інший царственої особі, Катерині Медічі, більш не знімала своїх жалобних одягу.

Читайте всі статті з серії "Історії кохання"

Читайте найцікавіше в рубриці "Суспільство"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация