Вірменія: Чи призведе відсутність порядку в армії до відставки міністра національної оборони?

Тема нестатутних відносин в вірменської армії існувала завжди. Спочатку це була армії радянська, потім почався процес створення незалежної армії. Початок 1990-х, період боротьби за Нагірний Карабах, можна назвати часом, коли в армії існувала дисципліна. Надалі ситуація погіршилася. Тема нестатутних відносин в вірменської армії існувала завжди

емблема армії Вірменії, джерело: en.wikipedia.org

В кінці 1990-х - почав 2000-х років «сарафанне радіо» періодично передавало відомості про побиття і вбивства в вірменкою армії. Вірменська ж преса частіше писала про проблеми в армії сусіднього Азербайджану, а не про внутрішні проблеми в збройних силах. Зі збільшенням доступності інтернету в Вірменії, інформація про те, що відбувається в військах стала переходити з вуст в уста більш стрімко. Зараз і зовсім в інтернеті розміщуються ролики, наочно демонструють ставлення «офіцер-рядовий». Записані найчастіше на мобільні телефони, короткі відео показують безпрецедентне хамство і принизливе поводження з підлеглими. Цьому сприяє також новостворена група молодих людей під назвою «Не будемо мовчати» ( «Ченка лрелу» ). Вони виклали в мережу відеосюжет про жорстоке поводження офіцера збройних сил з новобранцями.

Нижче відео про хлопця, в результаті переслідувань в армії втратив око.

Проживає в Швейцарії грузинський професор, доктор політичних наук Георгій Каладзе намір висунути кандидатом на Нобелівську премію групу «Chenk Irelu». він заявив в інтерв'ю агентству «Грузія Online», що відеорепортажі цієї ініціативи, що викладаються на сервісі YouTube, висвітлюють різні соціальні проблеми, включаючи дідівщину в армії і старий стан об'єктів історичної спадщини. Хвиля громадського протесту, який викликають ці сюжети, часто підштовхує владу до активних дій. Доктор Каладзе впевнений, що після цих відеосюжетів офіцери поводяться набагато стриманіше. Дійсно, після того, як група почала займатися питаннями дідівщини, правоохоронні органи почали оперативно реагувати на сигнали з армії.

Серед вірменської громадськості не припиняються розмови про підозрілих «самогубства» солдатів, у яких на тілах сім'ї виявляються сліди насильства. Для боротьби з цими явищами була створена ініціативна група «Армія без підозрілих самогубств». Вона недавно виступила з заявою, що закликає міністра оборони Сейрана Оганяна піти у відставку. Вони впевнені, що часті самогубства і вбивства в армії є причиною того, що міністерство оборони країни не може контролювати ситуацію у військових частинах.

Але Оганян, хоч і не може навести порядок в армії, у відставку поки не збирається. Правда навесні 2011 року з'явилися чутки, що Оганян подав президенту країни Сержу Саргсяну заяву про відставку, а у вересні в соціальній мережі Facebook активно обговорювалося питання відставки Сейрана Оганяна як доконаного факту. Але прес-секретар Міністерства оборони Вірменії Давид Карапетян назвав ці чутки абсурдом.

Сейран Оганян, автор: PanArmenian, джерело: flickr.com

Сейран Оганян - генерал-полковник, поранений в бою за Нагірний Карабах, деякий час назад ще розглядався європейськими дипломатами в якості можливого кандидата на пост президента країни. Але вже влітку 2011 року, коли інформація про вбивства і насильство в армії збільшилася, ті ж самі дипломати зізнавалися: «Як же він зможе керувати країною, якщо не може розібратися з армією». Сейран Оганян, як і решта керівництво країни розуміє, що збройні сили - це фактично обличчя держави, тому вони не пошкодували ні коштів, ні зусиль на проведеніе видовищного параду в день 20-річчя незалежності Вірменії. Але, на жаль, одними видовищами дисципліну в армії не побудуєш.

Парад на пощади Республіки в Єревані, день 15-річчя незалежності Вірменії, автор: elmada, джерело: flickr.com

автор: Марина Брутян

редагування польської версії тексту: Павло Харкевич

Читай також

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация