Витамин А - извори, вредност и придобивки за телото

  1. Вредност и придобивки за телото
  2. Извори на витамин А ретинол каротин
  3. Кои производи содржат
  4. Како да го надополнувате телото со витамин А

Витамин А не залудно го зазема првото место во "витамин азбука". Тоа е многу важно и учествува во сите основни функции на нашето тело. Затоа, нејзиното значење за здравјето е многу големо. Постојат многу извори на витамин А во природата, сите производи се многу прифатливи, здрави и вкусни. Ние ќе ви кажам за придобивките и кои производи содржат витамин А, и ќе изберете што ви се допаѓа повеќе.


Содржина на статијата:


Вредност и придобивки за телото

Се разбира, логично е да се започне разговор со вредноста на витаминот А за нашето здравје.

Без витамин А, здравиот епител на кожата е невозможен. Ако имате "гуска-кожа", која најчесто се појавува на лактите, бутовите, колената, грбот, ако кожата на петиците се распарчува и кожата на вашите раце се појавува суво или се појавуваат други слични феномени, тоа значи дека ви недостасува витамин А. Овој витамин ве спречува да десквамација на внатрешните мукозни мембрани на крвните садови, жолчката и уринарниот тракт.

Витаминот А не штити од ефектите на контактот со загадениот воздух, за време на стрес и болести кои драстично го намалуваат снабдувањето со овој витамин во телото.


Како да добиете најмногу од витамин А? Секогаш е неопходно да се запази класичната рамнотежа: каротенот е 3 пати повеќе од ретинол (всушност, витамин А).

Витаминот А е особено потребен за нормално функционирање на гонадите - гонадите. Неговиот недостаток може да предизвика нарушување на менструалниот циклус кај жените и стерилитет (стерилизација) кај мажите. Многу е важно витаминот А да се припише на способноста да се зголеми отпорноста на ракот. На прв поглед, ова се чини неверојатно. Но, во научниот свет, овој факт е докажан експериментално. Витаминот А може да спаси не само луѓе и животни од оваа чума на XX век.

Особено е важно за пушачите да знаат за тоа, бидејќи со недостаток на витамин А, ризикот од рак на ларингеите се зголемува многу пати. Се верува дека "цевката е помалку штетна". Но, пред 200 години беше познато дека ракот на усните е поврзан со пушењето цевка. И ризикот од рак на белите дробови кај пушачите е 25 пати поголем отколку кај непушачите. Пушењето може исто така да предизвика рак на грлото, ларинксот, непцата, мочниот меур, панкреасот. Ние мора да донесеме закон: не можете да пушите!


Тироидната жлезда ја контролира активноста на одреден тип на клетки - Т лимфоцити (покрај нив, постојат лимфоцити А и Б во крвта), а исто така го контролира имунолошкиот систем. Правилното функционирање на оваа жлезда го одредува количеството на витамин А во телото и нивото на магнезиум. Кога има малку витамин А и магнезиум во телото, тироидната жлезда ги губи своите заштитни својства. И ова може да повлече леукемија.

Која е вредноста на витаминот А за нашето тело? Многу научници и лекари веруваат дека доволна количина на храна богата со витамин А во нашата исхрана помага да се спречи не само рак, туку и васкуларни и срцеви заболувања: хипертензија, тромбофлебитис, чиреви на кожата и цревата, како и други болести, бидејќи витаминот А се однесува на Витамините "кожа". Утврдено е дека земањето 150 мг витамин А на почетокот од нападот на поленска треска може да го спречи нападот.


Нашето тело добива витамин А од производи од животинско и растително потекло. Витаминот А се нарекува ретинол, но во телото на животните и луѓето, витаминот А е формиран од каротин - т.н. провитамин А. Името "каротин" витамин А се добива од моркови, морков.

Извори на витамин А ретинол каротин

Главниот извор на ретинол (витамин А) се: путер (несолен), крем, жолчка од јајце, црниот дроб, бубрезите, животинскиот црн дроб, млечните производи. Но, преголемото количество животински производи богати со витамин А (ретинол) може да доведе до рак.


Извори на каротин (провитамин А) се кајсии (свежи и сушени), морков, зелен зеленчук, зелка (сите видови), зелени растенија, зелена салата, компири, сливи, сите жолти плодови и зеленчук.

Најдобро е да се консумираат 2 моркови (морков сорта) на ден, тиква или семки од сончоглед, брокула.

Колку проблеми можеле да ги избегнат адолесцентите, возрасните и постарите мажи, ако знаат како семки од тиква се потребни во телото. Факт е дека тие содржат многу корисни супстанции - како што се витамини Е, А, Д, К, голем број елементи во трагови. Ако тинејџер има акни, акни, мрсна првут на скалпот, советувајте му да јаде семе од тиква, портокалова овошје и зеленчук, а потоа нема да има трага од првут и акни.

Одделно, мора да се каже за рибино масло. До неодамна се веруваше дека е многу корисно, дека содржи многу витамини А и Д. Сепак, истражувањата во последниве години покажаа дека тоа е рибино масло кое придонесе за појава на онколошки болести.


Покрај тоа, секогаш треба да се земе во предвид дека витамин активноста на каротин е 3 пати помала од ретинолот. Бидејќи производите што содржат каротин се главно производи од растително потекло - живи, природни, природни и не индустриски, тие мора да се јадат во нивната природна состојба и 3 пати повеќе од животински производи богати со ретинол.

Кои производи содржат

Ние сега се свртиме директно кон главните извори на витамин А.


Во табелата подолу се наведени производите кои содржат витамин А (во МЕ на 100 g од производот)

Производи Ретинол Каротин Говедски црн дроб 15000 - Свински црн дроб 5000 - Путер 2000 - Дрвен тег 4000 - Кисела павлака 700 - Вилка за сирење (нискокалорична) 130 - Маст сирење 800 - Херинг 110 - Млеко 90 - Моркови - 15000 Зеленчук од магдонос - 13000 Цоррел, планински пепел - 10000 Спанаќ - 10000 салата - 3200 Шешести - 2000 Тиква - 1600 Домати - 850 Грашови - 800 Шанелени - 800 Праски - 750 Кајсии - 700 Бело зелка - 630 Зелени гранчиња во Подс - 450 Слива - 370 Каримери - 300 Зелени грашок - 200

Како да го надополнувате телото со витамин А

Запознаен со содржината на витамин А во различни видови храна, сега разбираме дека во лето е неопходно да се собираат домати, зеленчук, зелка, зелен грашок, кајсии, сливи, сливи за зима, а во лето природно се користат повеќе свежи зеленчуци и овошја богати со каротин . Јадете моркови, не заборавајте за лисјата: суши го, а во зимската пивка чај и пијалок, а во лето посипете го со салати со магдонос, ротквица, млада репка, копра, цилантро, кромид, киселица итн. за 1 час со растително масло; ова масло може да се наполни со салати, винегрети или сосови со компири, грав, грашок и житни јадења. Ова ќе ве спаси од хемороиди, васкуларни, кожа и многу други болести.

Сепак, некои зеленчуци се екстремно богата со витамин А, додека други практично не ја содржат. Овој факт сè уште не најде научно објаснување. Може само да се претпостави претпоставката дека, очигледно, комбинација на некои состојки кои сеуште не се познати на науката е многу повредна за нашето тело отколку индивидуалните состојки.


Исто така треба да обрнете внимание на фактот дека зелениот зеленчук (грашок, грав, леќа, па дури и зелка) се богати со витамин А, но како што созреваат го губат. Во повеќето растенија богата со витамин А, таа главно се наоѓа во лисјата, додека, на пример, кај репа и моркови се акумулира во делот кој никогаш или многу малку ја гледа сончевата светлина.

Авторот: Гатаулина Галина
Статијата е заштитена со авторски и сродни права. Кога користите и препечатете материјал, активна врска до Женско место www.inmoment.ru е потребно!

Тагови: витамин а

Како да добиете најмногу од витамин А?
Која е вредноста на витаминот А за нашето тело?
Навигация сайта
Новости
Смешанная экономика это
СМЕШАННАЯ ЭКОНОМИКА — (mixed economy) Экономика, в которой сосуществуют государственные и частные предприятия. Некоторые виды экономической деятельности осуществляются индивидами или фирмами, принимающими

Социальная политика государства
Государственная политика охватывает принципиально главные направления в развитии общества. Вместе с этим решаются стоящие перед различными отраслями общественной жизни конкретные задачи. В связи с этим

Экономика для чайников
Жанр: Экономика В этой книге вы найдете описание самых важных экономических теорий, гипотез и открытий, но без огромного количества малопонятных деталей, устаревших примеров или сложных математических

Антиинфляционная политика государства
Инфляция проявляется в непрерывном обшем повышении цен, падает реальная ценность личных сбережений, хранящихся в виде наличных денег или на счетах. Рост цен неумолимо сокращает мае- су товаров, которую

Реклама
Панель управления
Информация